ایمپلنت یا کاشت دندان؛ انواع،مراحل کار، قیمت و عمر ایمپلنت

z

علی‌رغم پیشرفت روش‌های مراقبت از دندان، متاسفانه میلیون‌ها ایرانی دندان خود را عمدتاً به دلیل پوسیدگی دندان، بیماری‌های لثه یا آسیب‌دیدگی و سوانح از دست می‌دهند. سال‌های متمادی یگانه روش درمانی موجود برای از دست دادن دندان، پل‌ دندانی و دندان مصنوعی بود. اما خوشبختانه امروزه ایمپلنت‌های دندانی نیز در دسترس است.

برای ایمپلنت یا کاشت دندان معمولاً باید چند جلسه به دندانپزشک مراجعه کرد. گروه متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی تهران در زمینه ایمپلنت دندان تجربه و تخصص دارند و در زمینه عمل‌های جراحی و ترمیمی مرتبط با ایمپلنت نیز دوره‌های آموزشی تخصصی را پشت سر گذاشته‌اند. متخصصان کلینیک دندانپزشکی تهران دوره رزیدنتی یعنی 6000 ساعت آموزش مستمر را کامل کرده‌اند. این میزان تجربه و دانش کیفیت بالای درمان و مراقبت تخصصی را تضمین می‌کند و درد را به حداقل می‌رساند.

جهت مطرح کردن سوالات خود در زمینه کاشت دندان و رزو نوبت میتوانید با شماره‌های 02126110052- 02126110053-09193040491 با همکاران ما در کلینیک دندانپزشکی تهران در تماس باشید.

ایمپلنت دندان چیست؟


ایمپلنت‌های دندانی جایگزین ریشه‌های دندان می‌شود و پایه‌ای محکم و قوی برای دندان جایگزین متحرک یا ثابت و دائمی می‌شود که به گونه‌ای ساخته شده است تا کاملاً با دندان‌های طبیعی همخوانی داشته باشد.

مزایای ایمپلنت دندان


 ایمپلنت دندان مزایای بسیاری دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بهبود ظاهر دندان: ایمپلنت دندان ظاهر و حسی شبیه به دندان طبیعی دارد و از آنجایی که به گونه‌ای طراحی شده است تا به استخوان جوش بخورد، دائمی است.
  • بهبود گفتار: دندان‌های مصنوعی که کاملاً اندازه نباشد، هنگام صحبت کردن درون دهان می‌لغزد و باعث نارسایی گفتار و جویده حرف زدن می‌شود. با کاشت دندان می‌توان بدون نگرانی از لغزش دندان‌ها به راحتی صحبت کرد.
  • افزایش راحتی: از آنجایی که ایمپلنت جزیی از بدن است، از بین رفتن ناراحتی دندان مصنوعی از مزایای کاشت دندان می باشد .
  • راحت‌تر غذا خوردن: حرکت کردن دندان مصنوعی گاز زدن را دشوار می‌کند؛ حال آن‌که ایمپلنت مانند دندان طبیعی عمل می‌کند و این اجازه را به فرد می‌دهد تا غذاهای مورد علاقه خود را به راحتی و بدون درد میل کند.
  • ارتقاء اعتماد به نفس: ایمپلنت‌های دندانی لبخند را زیباتر می‌سازد و حس رضایت از خویشتن را افزایش می‌دهد.
  • بهبود سلامت دهان و دندان: برای کاشت دندان برخلاف پل دندان نیازی به کوچک کردن دیگر دندان‌ها نیست. چون دندان‌های مجاور برای نگهداشتن ایمپلنت دستکاری نمی‌شود، بیشتر دندان‌های طبیعی آسیبی نمی‌بیند و سلامت بلندمدت دهان و دندان بهبود می‌یابد. ایمپلنت‌های جداگانه یا تکی نیز دسترسی به بین دندان‌ها و رعایت بهداشت را آسان‌تر می‌سازد.
  • دوام: ایمپلنت‌ها بسیار مقاوم هستند و سال‌های سال دوام دارند. بسیاری از دندان‌های کاشته شده در صورت مراقبت صحیح مادام‌العمر خواهند بود.
  • آرامش: دندان مصنوعی متحرک است و بیرون می‌آید، حال آن‌که ایمپلنت به هیچ وجه شرمساری مربوط به دندان مصنوعی متحرک را ندارد و نیازی نیست تا از چسب‌ برای ثابت نگه‌داشتن آن استفاده کرد.

موفقیت ایمپلنت دندان


 میزان موفقیت مراحل ایمپلنت دندان متغیر است و به محل قرار گرفتن ایمپلنت در فک بستگی دارد. در هر حال میزان موفقیت ایمپلنت در مجموع بیش از 98 درصد است. دندان‌های کاشته شده در صورت مراقبت صحیح و اصولی مادام‌العمر خواهد بود.

متقاضی ایمپلنت دندان


در اکثر موارد هر فردی که آن‌قدر سالم باشد که بتواند عمل کشیدن دندان یا جراحی دهان را انجام دهد، متقاضی بهترین نوع ایمپلنت دندان نیز می‌تواند محسوب شود. بیماران باید برای نگه‌داشتن ایمپلنت استخوان و لثه‌های سالم داشته باشند، مقید به رعایت بهداشت دهان و دندان باشند و به‌طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنند. بیماران مبتلا به اختلال‌های مزمن کنترل نشده مانند دیابت یا نارحتی‌های قلبی، بیمارانی که بر روی سر/ گردن پرتو‌درمانی انجام داده‌اند و افرادی با مصرف سیگار زیاد باید به دقت توسط متخصص معاینه شوند. اگر تصمیم به کاشت دندان دارید، با دندانپزشک معالج خود در مورد مناسب بودن این عمل مشورت کنید.

ایمپلنت چگونه و توسط چه متخصصی در دهان قرار داده می‌شود؟


 گروهی از متخصصین برای تهیه طرح درمانی ایمپلنت، قرار دادن آن در دهان و ترمیم؛ یعنی ساخت روکش دندان، پل دندانی یا دندان مصنوعی که روی ایمپلنت قرار می‌گیرد و در دهان مشخص است، با یکدیگر همکاری می‌کنند. این گروه از متخصصین جراحی دندان، پریودنتیست، جراح دهان و دندان یا دندانپزشک عمومی آموزش دیده در زمینه جراحی ایمپلنت و تکنیسین لابراتوار دندان، که مسئول ساخت ایمپلنت است، تشکیل می‌شود.

قرار دادن ایمپلنت در دهان عملی جراحی است که در آن غالباً با بهره‌گیری از گاید (شابلون) جراحی کانال‌های ظریفی داخل استخوان فک ایجاد می‌شود. سپس ایمپلنت در جای تعیین شده به گونه‌ای ثابت می‌شود که با استخوان در تماس نزدیک باشد. جوش خوردن ایمپلنت به استخوان معمولاً دو تا شش ماه زمان می‌برد و پس از آن روکش به ایمپلنت متصل می‌شود تا کار خاتمه یابد.

در بسیاری از موارد می‌توان کشیدن دندان و کاشت فوری دندان در حفره دندان کشیده شده را در یک روز انجام داد. ایمپلنت فوری غالباً برای دندان‌های جلویی انجام می‌شود. از این روش می‌توان برای جایگزینی یک یا چند دندان به طور همزمان بهره گرفت.هزینه کاشت فوری دندان مسلماً از هزینه دیگر روش‌های جایگزینی دندان بالاتر است. بااین حال اگر مزایای ایمپلنت فوری، یعنی عدم نیاز به انتظار طولانی، دوام بالا، راحتی و سهولت درمان را در نظر بگیرید، به احتمال زیاد به این نتیجه می‌رسید که کاشت فوری دندان ارزش این سرمایه‌گذاری بلندمدت را دارد.

روش‌های جایگزینی ایمپلنت دندان


a

جایگزینی یک دندان

a1

اباتمنت فوراً (همزمان با وارد کردن ایمپلنت در استخوان) یا پس از سپری شدن دوره التیام به ایمپلنت متصل می‌شود. اباتمنت به ایمپلنت و روکشی متصل می‌شود که جایگزین بخش قابل مشاهده دندان در دهان می‌شود. اباتمنت روکشی را نگه می‌دارد که در لابراتوار مطابق قالب گرفته شده از دهان بیمار متناسب با دندان‌های طبیعی بیمار ساخته می‌شود. روکش با سیمان یا پیچ روی اباتمنت ثابت می‌شود تا برای همیشه در جای خود باقی بماند. پس از ثابت کردن روکش به سختی می‌توان ایمپلنت را از دندان‌های طبیعی تشخیص داد.

جایگزینی چند دندان ثابت

a2

روکش موقت یا اباتمنت مانند روش جایگزینی یک تک‌دندان تا زمان تکمیل مرحله التیام روی ایمپلنت‌های چندگانه قرار داده می‌شود. اباتمنت‌های دائمی پس از التیام به ایمپلنت متصل می‌شود. این اباتمنت‌ها به روکش سفارشی یا پل دندانی ساخته شده در لابراتوار به صورت متناسب با دندان‌های طبیعی متصل می‌شود. پل دندانی جایگزین چند دندان در مرحله پایانی با سیمان یا پیچ روی اباتمنت ثابت می‌شود. دندان بدون آسیب زدن به دندان‌های سالم مجاور جایگزین می‌شود و از تحلیل رفتن استخوان جلوگیری می‌شود.

ایمپلنت متحرک ـ جایگزینی با تکیه‌گاه دندان

z11 اگر بیمار در فک پایین دندان نداشته باشد، با توجه به طراحی ترمیمی متحرک از دو یا شش ایمپلنت برای نگه‌داشتن دندان مصنوعی فک پایین استفاده می‌شود. اگر بیمار هیچ دندانی در فک بالا نداشته باشد، حداقل چهار ایمپلنت برای نگه‌داشتن دندان مصنوعی فک بالا به کار برده می‌شود. دندان مصنوعی متحرک غالباً برای جایگزینی تعداد زیادی دندان، تحلیل گسترده بافت لثه و استخوان به کار برده می‌شود تا از استخوان‌بندی صورت، لب و گونه‌ها حمایت شود. دندان مصنوعی جدید اتصالاتی دارد که یا با گیره‌های مخصوص در جای خود روی ایمپلنت ثابت نگه‌داشته می‌شود یا این که از میله سفارشی ساخته شده و کنگره‌دار برای تقویت و حمایت بیشتر روکش استفاده می‌شود. طراحی غالباً با توجه به تراکم استخوان و تعداد ایمپلنت‌های موجود انجام می‌شود و دندانپزشک روش‌های مختلف کاشت دندان را در جلسه مشاوره توضیح می‌دهد. مزیت شاخص دندان مصنوعی متحرک سهولت تمیز کردن ایمپلنت‌های دندانی است.

آیا کاشت دندان دردناک است؟


 اکثر بیماران پس از کاشت دندان می‌گویند که درد و ناراحتی عمل ناچیز بوده است. در طول عمل از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود و اکثر بیماران درد ناشی از کاشت دندان را کمتر از درد کشیدن دندان می‌دانند.

درد ملایمی پس از ایمپلنت دندان بروز می‌یابد که به خوبی با مسکن‌های غیرتجویزی مانند تایلنول و مورتین تسکین داده می‌شود.

مراقبت از ایمپلنت دندان


 از دندان کاشته شده باید مانند دندان طبیعی مراقبت کرد و مسواک زدن، نخ دندان، شستشو با دهانشویه آنتی باکتریال و مراجعه منظم به دندانپزشک را فراموش نکرد.

هزینه ایملپنت و پوشش بیمه


قیمت ایمپلنت دندانی در حال حاضر تحت پوشش بیمه قرار ندارد، اما ممکن است بیمه هزینه کاشت دندان را با توجه به خط‌مشی خود یا در صورت از دست دادن دندان پوشش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط خاص خود با دندانپزشک و نماینده بیمه مشورت کنید.