تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

mes

مسواک زدن منظم دندان‌ها نقش کلیدی در رعایت بهداشت دهان و دندان داشته و مهم‌ترین روش برای حفظ طرح لبخند زیبا و سالم است. در حقیقت انجام این کار می‌تواند مواد غذایی باقیمانده در دهان را پاک کرده و از ایجاد پوسیدگی دندان و ابتلا به بیماری‌های لثه جلوگیری نماید.

مراحل مسواک زدن


اگر دندان‌ها را به خوبی مسواک بزنید، یک یک دندان‌ها تماس کاملی با پرزهای مسواک پیدا می‌کند و به بهترین شکل تمیز می‌شود.

مقدار کمی خمیردندان روی مسواک بزنید

نکاتی درباره مسواک زدن


آرام مسواک زدن

بسیاری افراد تصور می‌کنند مسواک زدن شدید دندان‌ها برای تمیز کردن آن‌ها موثرتر است، اما این تصور کاملاً غلط است. در حقیقت با حرکت‌های سریع و شدید نمی‌توان به خوبی سطوح دندان را تمیز کرده و ذرات باقیمانده بر روی آن که می‌توانند باعث ابتلا به بیماری‌های لثه همچون خونریزی لثه و فرسایش مینای دندان شوند را پاک کرد. با توجه به اینکه مسواک زدن یک عادت است، معمولاً عوض کردن حالت مسواک زدن شدید دندان‌ها و ایجاد تغییر در آن سخت بوده و به زمان نیاز دارد. همچنین در صورتی که مسواک شما دچار فرسایش شده و موهای آن از حالت طبیعی خارج شده‌اند، احتمالاً شرایط مسواک ضعیف بوده و زمان عوض کردن آن فرا رسیده است.

چه زمانی برای مسواک زدن مناسب است؟

هنگامی که مسواک زدن نقش پیشگیری کننده داشته باشد، لازم است به‌طور منظم از آن استفاده شود. در این شرایط دندانپزشکان معمولاً به افراد توصیه می‌کنند دندان‌های خود را حداقل دو بار در روز مسواک زده و یک بار در روز نخ دندان بکشند. همچنین پس از مصرف مواد غذایی حاوی سطح بالای کربوهیدرات یا تنقلات، مواد غذایی و نوشیدنی‌های شیرین لازم است دندان‌ها مسواک زده شوند.

استفاده از مسواک مناسب

امروزه مسواک‌ها در اندازه‌ها و انواع مختلف وجود داشته و اکثر افراد نمی‌دانند چه اندازه‌ای به‌طور دقیق برای استفاده آن‌ها مناسب است. به هر حال، برای تمیز کردن مناسب دندان‌ها لازم است از مسواک‌های دارای اندازه و ظاهر مناسب استفاده شود. در واقع در صورتی که مسواک بسیار بزرگ باشد، احتمالاً فرد مجبور می‌شود دهان خود را بیش از حد باز کند. در طرف مقابل اگر مسواک بسیار کوچک باشد، تمیز کردن مناسب دندان‌ها امکان‌پذیر نیست. به این ترتیب هنگامی که مسواک به خوبی در دست‌ها و دهان شما قرار گرفته و از طریق آن امکان دسترسی مناسب به همه دندان‌ها وجود داشته باشد، احتمالاً اندازه مسواک برای استفاده شما مناسب خواهد بود.

مسواک دارای موهای نرم یا موهای سخت؟

معمولاً، سر مسواک می‌بایست به کوچکی 1 تا 1 و نیم سانتی‌متر برای دسترسی بهتر به نقاط مختلف دهان باشد. همچنین دسته مسواک می‌بایست به اندازه کافی بلند و پهن بوده و موهای محکم و نرم با انتهای گرد داشته باشد. گاهی اوقات، برخی مسواک‌ها بیش از حد ساینده هستند و امکان فرسایش دندان‌ها در هنگام استفاده از آن‌ها وجود دارد. به این ترتیب استفاده از یک مسواک دارای موهای نرم و برخوردار از سر گرد به همراه حالت‌های مختلف مو می‌تواند به تمیز کردن دندان‌ها به‌طور موثر کمک کند. توجه داشته باشید در هنگام مسواک زدن لازم است فشار کافی به دندان‌ها برای دسترسی به فضای بین دندان‌ها و نیز سطح رویی آن‌ها وارد شود. در حقیقت در اکثر موارد به افراد توصیه می‌شود از مسواک‌های دارای موهای متوسط و سخت برای مسواک زدن استفاده نکنند.

چه مدت لازم است دندان‌ها مسواک زده شوند؟

مسواک زدن در هنگام روشن بودن رادیو یک ایده مناسب می‌باشد، زیرا در عمل بسیاری دندان‌پزشکان توصیه می‌کنند مسواک زدن به مدت سه تا چهار دقیقه ادامه یابد و این مدت زمان میانگین پخش یک آهنگ از رادیو می‌باشد. علاوه بر این افراد می‌توانند از مسواک‌های تایمر دار به این منظور استفاده کنند. در اکثر موارد افراد تصور می‌کنند برای مدت طولانی‌تر مسواک زده‌اند، اما در حقیقت زمان اختصاص یافته توسط آن‌ها برای مسواک زدن کمتر از یک دقیقه می‌باشد.

برای اطمینان از مسواک زدن صحیح و از قلم نیفتادن نقاط خاص بر روی دندان‌ها، معمولاً به افراد توصیه می‌شود سه تا چهار دقیقه کامل در طول یک روز مسواک زده و کمتر از مسواک زدن سریع دندان‌ها برای پنج مرتبه یا بیشتر در روز استفاده کنند.

بهترین زمان مسواک زدن چه موقع است؟


بهترین زمان مسواک زدن آخر شب قبل از اینکه به خواب بروید و صبح قبل از صبحانه است. مسواک زدن آخر شب به علت اینکه در طول شب حین خواب فعالیت تخریبی باکتری های دهان افزایش میابد امری مهم است، همچنین مسواک زدن قبل از صبحانه نیز برای از بین بردن باکتری ها و از بین بردن بوی بد دهان و جلوگیری از پوسیدگی دهان موثر است.

mes7

پنج نکته قابل توجه برای نخ دندان کشیدن مناسب


  1. نخ دندان کشیدن را با استفاده از یک نخ دندان 18 سانتی آغاز کنید. بخش زیادی از نخ دندان را دور انگشتان میانی خود پیچانده و بخش باقیمانده را دور انگشت مشابه بر روی دست دیگر بپیچانید.
  2. بخش باقیمانده نخ دندان با طول حدود 1 سانتیمتر را محکم بین دست‌های خود بگیرید. نخ دندان را در فضای بین دندان‌ها با حرکت آرام اره‌ای وارد کنید.
  3. هنگامی که نخ دندان به خط لثه برسد، فرد احساس مقاومت در برابر حرکت نخ دندان خواهد داشت. در این زمان می توان نخ دندان را با یک الگوی C شکل به آرامی در ناحیه مورد نظر حرکت داد.
  4. نخ دندان را در برابر هر یک از دندان‌ها نگه داشته، به آرامی آن را بر روی سطح دندان حرکت داده و از خط لثه دور کنید. این کار را برای همه دندان‌ها انجام داده و دندان‌های عقب دهان را مورد بی‌توجهی قرار ندهید.
  5. شجاع باشید! در صورتی که اخیراً نخ دندان نکشیده‌اید، احتمالاً لثه‌های شما در هنگام کشیدن نخ دندان زخم شده یا دچار خونریزی می‌شود. به هر حال نیازی به نگرانی در این رابطه نیست. در حقیقت با گذشت 5 تا 6 روز، باکتری‌های جمع شده بین دندان‌ها و خط لثه پاک شده و در نهایت فرد با بهبود شرایط خود در این رابطه مواجه خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *