تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

در پاسخ به اینکه آیا دندان روکش شده خراب میشود یا نه باید گفت در صورت آسیب به روکش دندان یا بی کیفیت بودن آن، فعالیت روزانه می‌تواند منجر به شکستگی، ترک، لکه‌های رنگی و حتی جداشدن روکش از دندان شود. عواملی مانند تصادفات یا سوانح ورزشی نیز می‌توانند باعث خرابی دندان روکش شده شوند.

عادات غلط رفتاری یا غذایی هر فرد ممکن است باعث شود که دندان در زیر روکش نیز دچار پوسیدگی شود؛ اما به طور کلی خود روکش دندان باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود.

روکش دندان چیست؟


روکش دندان چیست؟

روکش‌ها همچنین معمولاً “تاج دندانی” نیز نامیده می‌شوند، کاور های دندانی هستند که روی دندان قرار می‌گیرند. این روکش‌ها در جای خود سیمان شده اند و برای پوشاندن دندان‌های دارای مشکل ساخته شده اند. روکش‌ها می‌توانند در انواع سنتی ، آنلای و ¾ وجود داشته باشند. انواع مختلف روکش‌ها بسته به نیاز دندان شما ، دارای پوشش‌های مختلفی هستند. روکش‌های سنتی تمام قسمت‌های قابل مشاهده دندان را می‌پوشانند ، در حالی که روکش‌های آنلای و ¾ فقط قسمت‌هایی از دندان مشکل دار را پوشش می‌دهند.

دندان‌های دارای مشکل معمولاً قبل از قرار دادن روکش توسط دندانپزشک مجدداً شکل می‌گیرند. این کار تضمین می‌کند که شما با اضافه کردن روکش روی دندان خود احساس ناراحتی نخواهید کرد. آن‌ها می‌توانند برای تغییر شکل دندان و ایجاد فضای کافی برای روکش ، دندان را پر کرده و تغییر شکل دهند.

چه زمانی از روکش دندان استفاده میکنیم؟

در دندانپزشکی زیبایی از روکش دندان برای ترمیم مشکلات مختلف دندانی استفاده میشود و عمدتا از این روش برای ترمیم دندان‌هایی که دچار شکستگی میشوند، دندان‌هایی که ترک بر میدارند، دندان‌هایی که عصب کشی میشوند و برای دندان‌هایی که تغییر رنگ میدهند استفاده میشود.

به صورت کلی  از روکش دندان هم برای محافظت و حفظ دندان آسیب دیده و هم برای زیبایی دندان و داشتن ظاهری مناسب استفاده میشود. البته هنگامی که بخش زیادی از تاج دندان طبیعی از بین رفته باشد، نمی‌توان روش‌های دیگری مثل کامپوزیت دندان یا لمینت را برای روکش کردن به کار گرفت.

آیا روکش باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟


زمانی که پوسیدگی در زیر روکش دندان ایجاد میشود معمولا با کمی درد همراه است اما برای تشخیص پوسیدگی و میزان عفونت حتما نیاز است که به دندانپزشک مراجعه کنید تا پزشک  با تهیه عکس رادیوگرافی میزان پوسیدگی را بررسی کرده  و سپس اقدام به درمان آن کند. اما در ناحیه دندان دردهای موضعی دیگری وجود دارد که دارای  دلایل مختلفی است.

این دردها ممکن است با درد پوسیدگی دندان اشتباه گرفته شود و به همین دلیل است که برای تشخیص پوسیدگی در زیر روکش دندان پزشک نیاز دارد که حتما عکس رادیوگرافی از دندان شما تهیه شود. این دردهای مشابه میتواند به دلیل شل شدن روکش دندان، وجود عفونت در لثه و ترک خوردن روکش دندان باشد. بهرحال در صورت احساس درد برای جلوگیری از بیشتر شدن عفونت و مشکلات بعدی باید هرچه سریتر  به دندان پزشک مراجعه کنید.

علائمی که می‌تواند بیانگر وجود حفره در زیر روکش دندانی باشد


علائمی که می‌تواند بیانگر وجود حفره در زیر روکش دندانی باشد

علائم پوسیدگی دندان زیر روکش ممکن است به شکل‌ها و نشانه‌های مختلفی ظاهر شوند. در ادامه، برخی از علائم پوسیدگی دندان روکش شده را ذکر خواهم کرد:

  1. حساسیت: احساس درد، تحریک یا حساسیت در دندان ممکن است یک علامت اولیه پوسیدگی باشد. این حساسیت ممکن است در برابر غذاها یا نوشیدنی‌های سرد، گرم یا شیرین بیشتر شود.
  2. لکه‌های سیاه یا قهوه‌ای: پوسیدگی دندان زیر روکش می‌تواند با لکه‌های سیاه یا قهوه‌ای روی سطح دندان ظاهر شود. این لکه‌ها معمولاً نشان می‌دهند که لایه‌های داخلی دندان آسیب دیده و پوسیدگی در حال گسترش است.
  3. شکاف‌ها یا حفره‌ها: اگر پوسیدگی در دندان زیر روکش پیشرفت کند، ممکن است شکاف‌ها یا حفره‌های کوچکی در سطح دندان شکل بگیرد. این حفره‌ها می‌توانند به طور تصادفی با اشیاء یا غذاها پر شوند و باعث ایجاد درد و عفونت شوند.
  4. تغییر در شکل یا سایز دندان: به طور معمول، دندان‌های پوسیده ممکن است تراکم خود را از دست دهند و شکل نامنظمی به خود بگیرند.
  5. التهاب لثه: پوسیدگی دندان زیر روکش می‌تواند منجر به التهاب لثه شود. این التهاب ممکن است با علائمی مانند قرمزی، تورم، خونریزی و درد در لثه همراه باشد.

چگونه از پوسیدگی دندان در زیر روکش جلوگیری کنیم؟


چگونه از پوسیدگی دندان در زیر روکش جلوگیری کنیم

ساده ترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در زیر روکش، توجه کامل به مراقبت از روکش دندان شماست ، به خصوص در اطراف لبه‌هایی که به لثه‌ها و دندان متصل است. مواد غذایی نباید اجازه دهند که بین دندان‌ها گیر کرده و هیچ چیز در حاشیه لثه‌ها جمع نشود. این ناحیه منطقه اصلی است که پوسیدگی شروع به کار می‌کند و یک بار کنترل آن از خارج دشوار است. اگر نگرانی دارید یا به مراقبت ویژه در مورد تاج‌های دندان یا مراقبت از کاشت های دندانی که ممکن است همراه با تاج‌های خود نیز کمک کنید ، نیاز به کمک ویژه دارید ، بهترین دندانپزشک زیبایی منطقه یک تهران برای کمک به شما هستند! برای تمیز نگه داشتن روکش‌های شما ممکن است به وسایل مخصوص تمیز کردن نیاز باشد یا ممکن است لازم باشد روال معمول مسواک زدن را کمی تغییر دهید یا سایر موارد اضافی و تغییراتی لازم باشد. بهترین دندانپزشک زیبایی منطقه یک تهران می‌تواند به هر سؤالی که ممکن است داشته باشید، پاسخ دهد و ابزار و دانش لازم برای مبارزه با پوسیدگی در زیر روکش دندان را در اختیارتان بگذارد و در ضمن در مراقبت از کاشت دندان و سایر نگرانی‌های دندانپزشکی شما نیز کمک نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *