تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

آیا روکش باعث پوسیدگی دندان می شود؟ پیشگیری از پوسیدگی زیر روکش

بهترین کلینیک دندانپزشکی زیبایی شمال تهران مامور این است که به بیماران در دستیابی به یک لبخند زیبا و سالم از طریق درمان جامع دندانپزشکی کمک کند. بهترین کلینیک دندانپزشکی منطقه یک تهران مفتخر به ارائه طیف گسترده ای از خدمات مختلف دندانپزشکی از زیبایی تا درمان ترمیمی مانند روکش دندان می‌باشد ، اما درمان پس از انجام یک عمل تمام نمی‌شود. حفظ لبخند سالم نیاز به مراقبت و حفظ مستمر در برابر مشکلات دارد – و برای بیماران دارای روکش دندان، تشخیص پوسیدگی دندان در زیر روکش بخش مهمی از این کارهای مراقبتی است.

روکش دندان چیست؟


روکش دندان چیست؟

روکش‌ها همچنین معمولاً “تاج دندانی” نیز نامیده می‌شوند، کاور های دندانی هستند که روی دندان قرار می‌گیرند. این روکش‌ها در جای خود سیمان شده اند و برای پوشاندن دندان‌های دارای مشکل ساخته شده اند. روکش‌ها می‌توانند در انواع سنتی ، آنلای و ¾ وجود داشته باشند. انواع مختلف روکش‌ها بسته به نیاز دندان شما ، دارای پوشش‌های مختلفی هستند. روکش‌های سنتی تمام قسمت‌های قابل مشاهده دندان را می‌پوشانند ، در حالی که روکش‌های آنلای و ¾ فقط قسمت‌هایی از دندان مشکل دار را پوشش می‌دهند.

دندان‌های دارای مشکل معمولاً قبل از قرار دادن روکش توسط دندانپزشک مجدداً شکل می‌گیرند. این کار تضمین می‌کند که شما با اضافه کردن روکش روی دندان خود احساس ناراحتی نخواهید کرد. آن‌ها می‌توانند برای تغییر شکل دندان و ایجاد فضای کافی برای روکش ، دندان را پر کرده و تغییر شکل دهند.

چرا شما ممکن است به روکش‌های دندانی نیاز داشته باشید


دلایل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود افراد مختلف از روکش‌های دندانی استفاده نمایند. آن‌ها می‌توانند برای:

  • اهداف زیبایی شناسی برای پوشاندن دندان‌های تغییر شکل یافته، تغییر رنگ داده و شکسته استفاده می‌شوند.
  • محافظت اضافی در مورد دندان‌های ضعیف و ایمپلنت.
  • پشتیبانی از پل‌های دندانپزشکی.
  • یک دندان پر یا شکسته را در کنار هم نگه دارید.
  • از دندان پر شده و دندان زیادی که باقی مانده است ، پشتیبانی کنید.

به عبارت ساده تر ، آن‌ها در اغلب موارد برای حمایت و محافظت از دندان‌های آسیب دیده کاربرد دارند. وقتی دندان از نظر وضعیت ظاهری در حالت بدی باشد ، می‌تواند مورد پسند شما نباشد و این امر می‌تواند برای برخی از افرادی که بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارند ، بسیار کاربردی باشد.

روکش‌ها بسته به کیفیت و مواد افزودنی بسته به طول عمر 5 تا 15 سال می‌تواند ماندگاری داشته باشد. نحوه استفاده فرد و سلامت دهان و دندان فرد نیز می‌تواند تعیین کند که مدت ماندگاری آن‌ها چگونه باشد.

آیا روکش باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟


بهتر است بدانید خود روکش باعث پوسیدگی دندان نمی‌شود اما کسانی که روکش دندان انجام می‌دهند هنوز هم در معرض ایجاد پوسیدگی در دندان‌هایشان هستند.

دلیلی که باعث شده تا برخی از افراد از روکش‌های دندانی استفاده کنند این است که این افزودنی‌های دندانی نیز در معرض خطر ایجاد حفره‌های بیشتر هستند. این امر به ویژه در مورد پوسیدگی دندان صادق است. اگر بعد از استفاده از روکش دندانی ، دندانپزشکی خود را بهبود ندهید ، دندان زیر یک تاج همچنان در برابر حفره‌ها بسیار آسیب پذیر خواهد بود. اگر از مراقبت خوب از دندان خود امتناع ورزید ، می‌توانید با دندان آسیب دیده خود به همان میزان که یک حفره سریع تشکیل می‌شود ، داشته باشید. بنابراین اگر واقعاً راه‌های خود را تغییر ندادید و بهداشت دهان و دندان خود را بهبود نبخشیده‌اید، باز هم می‌توانید حفره دندانی را در دندان خود داشته باشید.

از آنجایی که روکش دندان فقط بالای دندان آسیب دیده شما قرار دارد ، دیگر مشکلات دیگری که ناشی از بهداشت دهان و دندان ضعیف است را برطرف نمی‌کند. به همین دلیل ضروری است که دندان‌های خود را به شکلی عالی نگه دارید ، به ویژه اگر قبلاً آگاه باشید که مشکلی با آن‌ها وجود دارد.

علائمی که می‌تواند بیانگر وجود حفره در زیر روکش دندانی باشد


علائمی که می‌تواند بیانگر وجود حفره در زیر روکش دندانی باشد

به طور معمول پوسیدگی در زیر روکش‌های دندانی قدیمی تر به دلیل خرابی در مهر و موم روکش ایجاد می‌شود. پوسیدگی دندان در زیر روکش‌ها تا حد زیادی شبیه به حفره‌های دندان معمولی است. دندان شما ضعیف و آسیب دیده می‌شود و احساس می‌کنید دندان روکش‌دار شما دارای درد بوده و ناراحتی زیادی را احساس می‌کنید.

پوسیدگی نیز معمولاً توسط همین شیوه ایجاد می‌شود: پلاک. وقتی پلاک روی خط لثه جمع شود و فوراً برداشته نشود ، لایه محافظ دندان شما از بین می‌رود. این امر باعث می‌شود ساختار دندان شما ضعیف شود و باعث پوسیدگی شود. این یک امر دردناک خواهد بود و در نتیجه شما را مجبور به تعویض روکش خواهد کرد.

از آنجا که این روکش‌ها می‌توانند مبلغ قابل توجهی هزینه داشته باشند ، ممکن است بخواهید با حفظ شرایط مناسب ، پوشیدگی آن‌ها را افزایش دهید.

خوشبختانه ، شما نیازی به اقدامات ویژه برای مراقبت از روکش‌های خود ندارید. کاری که شما فقط باید انجام دهید این است که بهداشت دهان و دندان را حفظ کنید و این کار به شما کمک می‌کند روکش‌های دندانی خود را در حالت خوبی حفظ کنید.

چگونه می‌توان گفت که شما حفره‌ای در زیر روکش دندان خود دارید


اگر می‌خواهید در نگه داشتن روکش دندان خود بهترین عملکرد را داشته باشید ، ممکن است بخواهید بدانید که آیا حفره‌ای در زیر روکش دندان خود دارید یا نه.

متأسفانه ، این کار آن‌قدر ها هم ساده نیست که انجام شود. احساس درد در زیر روکش ممکن است علامت پوسیدگی دیر هنگام باشد ، بنابراین نمی‌توانید صبر کنید تا این مسئله را تجربه کنید.

اگر ناحیه پوسیده شده اندک باشد ، احتمال دارد که شما هنوز درد دندان روکش‌دار قابل توجهی را در زیر روکش احساس نکنید. بنابراین اگر منتظر هستید تا قبل از بررسی ، چیزی را حس کنید ، ممکن است در یافتن آن‌ها خیلی دیر کنید.

قبل از اینکه حتی بتوانید بررسی کنید ، این مشکل در مرحله جدی قرار می‌گیرد. این امر همچنین بدان معنی است که در حال حاضر می‌توان خیلی زود برای اقدامات ساده برای حل مؤثر دندانپزشکی دیر کرد.

مراجعه به دندانپزشک خود


بهترین راه برای پیدا کردن دندان پوسیده در زیر روکش از طریق معاینات منظم دندان است. اگر می‌خواهید بعد از نصب درپوش ، مراقبت بیشتری از دندان‌های خود انجام دهید ، به هر حال چنین قرارهایی را تعیین می‌کنید. با آن‌ها ، دیگر لازم نیست نگران مراقبت از پوسیدگی دندان در زیر روکش دندان خود باشید.

با استفاده از این بررسی‌ها ، دندانپزشک شما می‌تواند به لثه و روکش دندان شما نگاهی دقیق بیاندازد و بین دندان‌ها و لثه‌ها را به صورت دقیق بررسی نماید. آن‌ها می‌توانند نحوه عملکرد دندانی شما را ارزیابی کنند و می‌توانند توصیه‌هایی در مورد چگونگی بهبود بیشتر سلامت دندان خود ارائه دهند.

بعضی اوقات ، آن‌ها به راحتی می‌توانند پوسیدگی دندان را در زیر روکش از طریق رنگ سیاه بین لثه و دندان تشخیص دهند. دندان‌پزشکان همچنین اغلب از یک ابزار دندانپزشکی برای احساس زیر لبه‌های روکش استفاده می‌کنند تا به دنبال حفره‌های زیر روکش باشند.

آن‌ها سپس می‌توانند به سرعت در مورد این نگرانی هشدار داده و اقدامات تخصصی را برای مقابله با اوضاع پیشنهاد دهند.

انجام تصویر برداری با اشعه X برای بررسی حفره‌های دندانی

در حین بررسی منظم ، می‌توانید از تصویر برداری با اشعه X برای بررسی حفره‌های دندانی استفاده کنید تا وضعیت دندان زیر روکش بررسی شود. دندانپزشک شما قادر خواهد بود بلافاصله حفره‌ها را شناسایی کند و به شما رجوع کند که آیا تاج شما نیاز به توجه دارد یا خیر.

نمی‌دانید که چه حفره‌ای روی اشعه ایکس ظاهر می‌شود؟ در واقع آن‌ها می‌توانند بسیار ساده باشند که می‌دانید چه چیزی را جستجو کنید. به طور کلی ، آن‌ها مناطق تاریک شده بر روی اشعه ایکس هستند. از آنجا که حفره‌ها نسبت به سایر مناطق اطراف کمتر متراکم هستند ، اغلب به عنوان نقاط تاریک در نزدیکی سطح بیرونی دندان ظاهر می‌شوند.

اگر در زیر رکش دندان من یک حفره‌ای وجود داشته باشد، چه کار باید انجام دهم؟


البته ، اطلاع از احتمال وجود حفره در زیر روکش دندان کافی نیست. آن‌ها مطمئناً می‌توانند اتفاق بیفتند ، به خصوص اگر دلیل عدم پوشیدن آن ، پوسیدگی دندان باشد. ایده آل ترین روش آن است که از بروز حفره زیر روکش دندان جلوگیری شود و از درد دندان پس از قرار دادن روکش به طور کلی جلوگیری شود.

همچنین ممکن است بخواهید به دندان در حال آسیب دیده خود بیشتر توجه کنید. با این کار ، شما فقط می‌توانید با موفقیت از جلوگیری از ایجاد پلاک و پوسیدگی جلوگیری کنید.

اگر نتوانستید از پوسیدگی دندان در زیر روکش دندان خود جلوگیری کنید ، یادگیری در مورد موثرترین روش‌های ترمیم حفره‌های موجود در زیر روکش نیز برای شما مفید خواهد بود. چند روش درمانی وجود دارد که دندانپزشک شما برای مقابله با مشکل می‌تواند برای شما انجام دهد.

این روش‌ها چیست؟ در اینجا چند نمونه هستند:

پر کردن دندان

اگر توانستید زود هنگام پوسیدگی را پیدا کنید ، یک روش پر کردن دندان در جلوگیری از بدتر شدن آن کافی خواهد بود. دندانپزشک شما می‌تواند حفره را در حاشیه تاج پر کند. با این حال ، مهر و موم چنین پر کردن خیلی محکم نیست ، بنابراین به نظارت دقیق نیاز دارد. با گذشت زمان می‌تواند نشت کند و ممکن است در بعضی از نقاط مجدداً پر شود.

با نظارت دائم در این دندان‌های پر شده، می‌توانید در صورت اتفاق افتادن چنین حالتی بلافاصله به بهترین دندانپزشک زیبایی منطقه یک تهران مراجعه کرده و از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.

درمان کانال ریشه

مانند پوسیدگی منظم دندان ، هنگامی که پوسیدگی به مرکز عصبی دندان شما رسید ، یک درمان ریشه ای از قبل ضروری است.

این بهترین روش برای نجات دندان شما خواهد بود اما می‌تواند یک روند بسیار دردناک باشد. از آنجا که در حال حاضر آسیب عصبی را شامل می‌شود ، باید انتظار داشته باشید که با این روش درد زیادی را تجربه کنید.

بزرگ کردن روکش دندان

این روش درمانی با در معرض تغییر شکل بیشتر لثه‌ها و بافت‌های استخوانی با قرار دادن بیشتر دندان‌های شما انجام می‌شود. این کار می‌تواند برای بهبود لبخند لثه و حتی بهتر به نظر رسیدن آن مورد استفاده قرار گیرد. همچنین در صورت نیاز به مساحت بیشتر برای ترمیم مناسب دندان آسیب دیده ، برای ترمیم پوسیدگی دندان در زیر روکش نیز استفاده می‌شود.

جایگزینی روکش دندان

جایگزینی روکش دندان

در بیشتر موارد ، اگر حفره‌ای در زیر روکش دندان شما ایجاد شده باشد، لازم است که روکش را به طور کامل تعویض کنید. برداشتن روکش به دندانپزشک شما امکان دسترسی به درمان آن را می‌دهد.

آن‌ها همیشه نمی‌توانند روکش قدیمی را به عقب برگردانند ، بنابراین همیشه فرصتی وجود دارد که روکش را مجبور به تعویض با یک روکش جدید کنید. این کار می‌تواند یک امر پرهزینه باشد اما دندانپزشک شما می‌تواند در صورت درخواست گزینه‌های مناسب تری برای بودجه شما ارائه دهد.

چگونه از پوسیدگی دندان در زیر روکش جلوگیری کنیم؟


چگونه از پوسیدگی دندان در زیر روکش جلوگیری کنیم

ساده ترین راه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در زیر روکش، توجه کامل به مراقبت از روکش دندان شماست ، به خصوص در اطراف لبه‌هایی که به لثه‌ها و دندان متصل است. مواد غذایی نباید اجازه دهند که بین دندان‌ها گیر کرده و هیچ چیز در حاشیه لثه‌ها جمع نشود. این ناحیه منطقه اصلی است که پوسیدگی شروع به کار می‌کند و یک بار کنترل آن از خارج دشوار است. اگر نگرانی دارید یا به مراقبت ویژه در مورد تاج‌های دندان یا مراقبت از کاشت های دندانی که ممکن است همراه با تاج‌های خود نیز کمک کنید ، نیاز به کمک ویژه دارید ، بهترین دندانپزشک زیبایی منطقه یک تهران برای کمک به شما هستند! برای تمیز نگه داشتن روکش‌های شما ممکن است به وسایل مخصوص تمیز کردن نیاز باشد یا ممکن است لازم باشد روال معمول مسواک زدن را کمی تغییر دهید یا سایر موارد اضافی و تغییراتی لازم باشد. بهترین دندانپزشک زیبایی منطقه یک تهران می‌تواند به هر سؤالی که ممکن است داشته باشید، پاسخ دهد و ابزار و دانش لازم برای مبارزه با پوسیدگی در زیر روکش دندان را در اختیارتان بگذارد و در ضمن در مراقبت از کاشت دندان و سایر نگرانی‌های دندانپزشکی شما نیز کمک نماید.

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید