اصلاح لبخند لثه‌ای با روش غیر جراحی و جراحی

w

لبخند لثه‌ای، همان طور که از نامش پيداست، به حالتی گفته مي‌شود که وقتي لبخند مي‌زنيد لثه‌های شما بيشتر از دندان‌هايتان نمايان شود. لبخند لثه‌اي عارضه بسيار شايعي است که مي‌تواند توسط دندانپزشک متخصص بيماري‌های لثه (پريودنتيست) درمان شود. بعضی از افراد این وضعیت را با عنوان «دندان‌های کوتاه» می‌شناسند. در حالی که در اغلب موارد طول دندان‌ها حالت نرمال و استانداردی دارد، اما بافت لثه بیش از حد رشد کرده و روی دندان را پوشانده است. لبخند لثه‌ ای ممکن است در اثر عوامل دیگری هم به وجود بیاید. اصولاً اولین اقدامی که یک پریودنتیست برای درمان این عارضه با روش های اصلاح طرح لبخند انجام می‌دهد، آن است که عامل اصلی ایجادکننده آن را شناسایی کند.

اگر شما برای درمان لبخند لثه‌ای خود به ما مراجعه کنید، ما ابتدا علت بروز این شرایط در شما را تعیین می‌کنیم. شناسایی دقیق علت لبخند لثه‌ای تنها راه برای درمان آن است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اصلاح لبخند لثه‌ای و روش‌های درمانی مناسب می‌توانید از طریق تماس با شماره‌های 02126110052- 02126110053-09193040491 یک وقت مشاوره با متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی تهران تعیین نمایید.

علل ایجاد لبخند لثه‌ای


 •  رشد بیش از حد بافت لثه که روی دندان‌ها را می‌پوشاند.
 • کوتاه شدن دندان‌ها به خاطر ساییدگی و فرسایش
 • بالا بودن خط لب بالایی
 • بیش‌فعال بودن عضله بالابرنده لب
 • بعضی از بیماری‌های ارثی که بر وضعیت فک تأثیر می‌گذارد.
 • تغییر در نحوه خارج شدن طبیعی دندان‌ها از لثه

اگر دندان‌های شما به حالت طبیعی کوتاه است و یا در اثر ساییدگی، طول آن کاهش پیدا کرده است، احتمالاً پریودنتیست استفاده از ونیرهای دندانی را به شما توصیه می‌کند. ونیرهای دندانی می‌تواند از جنس پورسلاین (سرامیک) و یا یک کامپوزیت مخصوص همرنگ دندان باشد که شکل و طول طبیعی دندان شما را بازسازی می‌کند.

مشاوره در کلینیک دندانپزشکی تهران


قبل از آنکه ما هر گونه تغییری در وضعیت خط لثه شما ایجاد کنیم، ابتدا تصاویر و قالب‌هایی از دندان‌های شما تهیه می‌کنیم و با استفاده از آنها یک طرح لبخند آزمایشی برایتان طراحی می‌کنیم. این طرح آزمایشی، شِمایی از وضعیت دندان‌ها در دهان شما را نشان می‌دهد و شما بر اساس آن در مورد درمان لبخند لثه‌ای خود تصمیم می‌گیرید. ما در جلسه مشاوره، یک برنامه درمانی کامل را به صورت مکتوب به شما عرضه می‌کنیم تا شما قبل از شروع درمان، از مراحل و هزینه‌های آن به طور کامل اطلاع داشته باشید.

درمان لبخند لثه‌ای در کلینیک دندانپزشکی تهران


روش درمان لبخند لثه‌ای بستگی به عامل به وجود آورنده آن دارد.

ارتودنسي اينتروژن

لبخند لثه‌ای در بعضی از موارد ناشی از یک نقص اسکلتی ژنتیکی است که در اثر آن، قسمت یک سوم میانی صورت، رشد طولی زیادی در جهت عمودی دارد. ما برای درمان موارد خفیف و ملایم این عارضه از روش ارتودنسي اينتروژن به وسیله بریس‌های نامرئی (اینویزالاین) استفاده می‌کنیم. اما در صورتی که این عارضه شدید باشد، برای درمان آن باید از جراحی ارتوگناتیک فک و ارتودنسی استفاده شود.

جراحی فک و ارتودنسی

w1

بیمارانی که دچار ناهمگونی فک یا اندازه نامتناسب فک‌ها هستند، ممکن است برای درمان خود به یکی از روش‌های جراحی زیر نیاز داشته باشند:

 • جراحی فک بالا (استئوتومی ماکسیلا). این عمل برای کوتاه کردن قسمت زائد استخوان فک بالا در ناحیه میانی صورت و یا برای جبران نقص و کوتاهی آن انجام می‌شود.
 • جراحی فک پایین (استئوتومی ماندیبولار). این عمل برای جلو کشیدن قسمت عقب رفته فک پایین انجام می‌شود تا تناسب آن با فک بالا برقرار شود.
 • جراحی چانه (جنیوپلاستی). این یک عمل زیبایی است که یا برای برجسته‌سازی و یا برای کوتاه کردن جلو آمدگی چانه و متناسب کردن آن با سایر اجزای صورت انجام می‌شود.

مراحل جراحی ارتوگناتیک فک

 • ارتودنسی قبل از جراحی. متخصصین ارتودنسی ما این مرحله را با هدف مرتب کردن و ردیف‌سازی دندان‌های شما انجام می‌دهند. این دوره ارتودنسی معمولاً در حدود 9 تا 18 ماه طول می‌‌کشد.
 • عمل جراحی. در این مرحله، جراح دهان و دندان ما شکل استخوان فک بالا یا فک پایین و یا هر دوی آنها را اصلاح می‌کند تا ارتباط و تناسب بین دندان‌ها و استخوان فک به شکل سالمی برقرار شود. عمل جراحی برای هر یک از فک‌های بالا یا پایین در حدود 2 ساعت زمان می‌برد.
 • ارتودنسی بعد از جراحی. 6 هفته بعد از جراحی فک شما، متخصص ارتودنسی ما یک دوره درمانی دیگر را شروع می‌کند تا اصلاحات نهایی بر روی دندان‌های شما انجام گیرد. این مرحله معمولاً بین 3 تا 6 ماه به طول می‌انجامد. وقتی که این دوره ارتودنسی به پایان رسید و بریس‌ها از دهان شما خارج شد، ممکن است نیاز به استفاده از وسایل دیگری به نام نگهدارنده داشته باشید تا دندان‌های شما را در موقعیت جدید خود حفظ کند و از بازگشت نتایج به دست آمده جلوگیری نماید.
 • دندانپزشکی بعد از عمل. هر عمل دندانپزشکی از قبیل روکش دندان، بریج یا هر عمل ترمیمی دیگری که به خاطر وجود بریس‌های ارتودنسی در دهان شما امکان انجام آن وجود نداشت، در این مرحله انجام و تکمیل می‌شود. دندانپزشک خانوادگی شما به طور کامل در جریان اقدامات انجام شده قرار می‌گیرد تا بتواند زمانبندی عمل‌های دندانپزشکی شما را با هماهنگی و همکاری متخصص ارتودنسی برنامه‌ریزی کند.

عمل افزایش طول تاج

اگر لبخند لثه‌ای شما به خاطر ناهنجاری‌ها و مشکلات فک نباشد، بلکه به علت رشد بیش از حد بافت لثه یا فرسایش و کوتاه شدن دندان‌ها ایجاد شده باشد، برای درمان آن می‌توان از یک عمل رایج به نام افزایش طول تاج دندان استفاده کرد.

افزایش طول تاج یک عمل جراحی است که در طی آن، قسمتی از استخوان اطراف ریشه دندان برداشته می‌شود تا ارتفاع تاج دندان افزایش پیدا کند و موقعیت خط لثه اصلاح شود تا بافت لثه به میزان کمتری نمایان باشد. نتایج حاصل از این عمل، به ویژه موقعیت نهایی خط لثه را می‌توان با قطعیت بیشتری نسبت به سایر عمل‌ها پیش‌بینی نمود.

شکل‌دهی لثه با لیزر

یکی از شایع‌ترین علل لبخند لثه‌ای، کوچک بودن اندازه دندان‌ها و یا ایجاد اختلالاتی در روند خارج شدن آنها از لثه می‌باشد که باعث می‌شود دندان‌ها کوچک‌تر از اندازه طبیعی به نظر برسند. برای تصحیح این عارضه، ما می‌توانیم از روش شکل‌دهی لثه با لیزر یا جراحی زیبایی لثه پریودنتال افزایش طول تاج استفاده کنیم تا ارتفاع دندان‌های شما بیشتر شود. همچنین می‌توان از لامینت یا ونیر دندانی برای بهبود زیبایی ظاهری دندان‌هایی که این عمل بر روی آنها انجام گرفته است، استفاده کرد.

در صورتی که شدت این عارضه در حد خفیف باشد، می‌توان از عمل شکل‌دهی لثه با لیزر به عنوان روشی بدون درد و خونریزی، سریع و مؤثر برای کاهش مقدار بافت لثه استفاده کرد. در این صورت نیازی به برداشتن بافت استخوان اطراف دندان نخواهد بود. مزیت این روش آن است که اولاً خیلی ساده و با حداقل تهاجم انجام می‌شود و ثانیاً نرخ موفقیت آن خیلی بالا و خوب است. علاوه بر آن در صورتی که این عمل همراه با روش‌های دیگری انجام شود، کارآیی آن به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند و در بسیاری از موارد، بهترین و مؤثرترین گزینه خواهد بود. موقعیت جدید خط لثه با استفاده از ونیرهای دندانی در جای خود نگه داشته می‌شود و در صورتی که باز هم بافت لثه رشد کند، می‌توان دوباره آن را کوتاه کرد.

ونیر دندانی

در صورتی که لبخند لثه‌ای به علت کوچک بودن اندازه دندان‌ها یا فرسایش بیش از حد دندان در اثر ساییدگی و دندان قروچه باشد، معمولاً برای اصلاح آن از ونیرهای پورسلاین یا کامپوزیت استفاده می‌شود. این ونیرها می‌توانند شکل و طول طبیعی دندان را بازسازی کنند. همچنین ممکن است بیمار به محافظ‌های دهانی یا نایت گارد نیاز داشته باشد تا از آسیب رسیدن به ونیرهای جدید در اثر دندان قروچه در شب‌ها جلوگیری شود.

جراحی پایین آوردن لب

در صورتی که لبخند لثه‌ای شما به خاطر فک، دندان‌ها یا لثه‌ها نباشد، احتمالاً به علت بالا بودن موقعیت لب بالایی است. برای اصلاح این وضعیت معمولاً ما از روش جراحی پایین آوردن لب و یا تزریق بوتاکس در لب بالایی استفاده می کنیم.

در اين روش جراحی، موقعیت لب بالایی به گونه‌ای اصلاح می‌شود که در زمان خندیدن، قسمت کمتری از بافت لثه شما نمایان شود. طول دوره بهبودی بعد از این عمل جراحی به طور قابل توجهی کوتاه‌تر از جراحی فک است و علاوه بر آن، خطرات و عوارض جانبی بسیار کمتری را می‌تواند به دنبال داشته باشد.

تزریق بوتاکس

سم بوتولینوم (بوتاکس) می‌تواند عصبی که پیام‌های عصبی را به ماهیچه‌های لب بالایی منتقل می‌کند را به صورت موقتی از کار بیندازد. به این ترتیب فعالیت ماهیچه‌ای که مسئول بالا کشیدن لب در هنگام خندیدن است، کاهش پیدا می‌کند. برای ضعیف یا غیرفعال کردن این ماهیچه، مقدار بسیار کمی از سم بوتولینوم در دو طرف محل اتصال بینی به بالای دهان تزریق می‌شود. پس از آن در عرض 3 تا 4 روز، میزان بالا رفتن لب بالایی به تدریج کمتر می‌شود و طرح لبخند جدید شما شکل می‌گیرد. با استفاده از این روش، قسمت کمتری از بافت لثه شما در هنگام خندیدن نمایان می‌شود و دیگر شما نیازی به پنهان کردن دندان‌های خود در هنگام لبخند زدن نخواهید داشت. نتایج نهایی این عمل معمولاً در حدود 2 هفته بعد از عمل تزریق، مشخص می‌شود.

برچسب: ارتودنسی، زیبایی لبخند، ونیر، جراحی فک