تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

ایمپلنت‌های دندانی با مراقبت و توجه مناسب می‌توانند طول عمری به میزان چندین دهه داشته باشند. همچنین ایمپلنت به عنوان راه‌حلی دائمی برای دندان‌های از دست رفته، شکسته یا آسیب دیده عمل می‌کند. با همه این اوصاف هنوز اقدامات بی‌شماری وجود دارند که باید جهت اطمینان از سلامت و عملکرد دندان‌های مصنوعی جدید انجام شوند. همانند دندان‌های طبیعی، ایمپلنت نیز نیاز به توجه روزانه و مراقبت مفید دارد تا طول عمر آن افزایش پیدا کند.

طول عمر ایمپلنت


ایمپلنت‌های دندانی واقعا پیشرفت قابل توجهی در فناوری‌های دندان هستند چون مزایای بسیاری دارند. ایمپلنت‌ها ظاهر و عملکردی شبیه به دندان‌های طبیعی دارند و همچون دندان‌های طبیعی یک عمر دوام خواهند داشت. ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که آیا این ادعایی واقعی است یا تنها اغراقی است تبلیغاتی؟ این یک حقیقت است. اگرچه نمی‌توانیم ماندگاری ایمپلنت شما را تضمین کنیم، اما می‌دانیم که ایمپلنت‌های دندانی با داشتن مراقبت‌هایی مناسب، یک عمر ماندگاری خواهند داشت. بیشتر ایملنت‌ها 20 سال و یا بیشتر دوام می‌آورند و برخی از آن‌ها حدود 50 سال دوام داشته اند. یک راه برای پاسخ دادن به این پرسش که طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است، این است که “طول عمر” را برای ایمپلنت تعریف کنیم. سازندگان و ارائه دهندگان گارانتی طول عمر محصولات را تعریف می‌کنند.

ایمپلنت دندان شما چند سال باقی خواهد ماند؟


آیا این اطلاعات به ما این امکان را می‌دهد که ماندگاری ایمپلنت شما را پیشبینی کنیم؟ خیر. البته می‌توانیم به بررسی عواملی بپردازیم که روی طول عمر ایمپلنت تاثیر می‌گذارند.

دندانپزشک

مطالعات نشان داده‌اند که انتخاب دندانپزشک می‌تواند تفاوت عمده‌ای در میزان احتمال موفقیت ایمپلنت ایجاد کند. دندانپزشکان باتجربه میزان احتمال شکست ایمپلنت‌شان یک دهم یا حداقل کمتر از دندانپزشکانی است که در حال یادگیری کاشت ایمپلنت هستند. متخصصان احتمال خطر شکست ایمپلنت را نیز کاهش می‌دهند.

بایت

فشار بایت شدید می‌تواند هم روی ایمپلنت دندان و هم استخوانی که از آن حمایت می‌کند تاثیر بگذارد. این مساله روی شکست زودهنگام ایمپلنت هم موثر است.

سطح سلامتی

دلیل اصلی شکست ایمپلنت دندانی شبیه به دلیل اصلی از بین رفتن دندان‌های طبیعی است: بیماری‌های لثه. اگر بیماری لثه‌ داشته باشید احتمال شکست ایمپلنت برایتان بیشتر است. بیماری‌هایی همچون دیابت و پوکی استخوان که روی سلامت استخوان تاثیر می‌گذارند، می‌توانند باعث شکست زودهنگام ایمپپلنت نیز شوند. کاندیدهای خوب برای ایمپلنت دندان احتمال موفقیت بیشتری دارند و ایمپلنت آن‌ها ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

بهداشت دهان

همچون دندان‌های طبیعی، مراقبت کردن از ایمپلنت‌هایتان در ماندگاری آنان بسیار مهم است. اگر مسواک می‌زنید، نخ دندان می‌کشید و به صورت مرتب از دندان‌هایتان چکاپ می‌گیرید، ایمپلنت‌های شما ماندگاری بیشتری خواند داشت.

شانس

عوامل زیادی هستند که روی موفقیت یا شکست ایمپلنت تاثیر می‌گذارند. چون هنوز تمامی این دلیل‌ها را نمی‌شناسیم برخی از شکست‌ها را به بدشانسی نسبت می‌دهیم. وقتی که ایمپلنت‌های دندان را بهتر بشناسیم، بهتر می‌توانیم این شکست‌ها را تشریح کنیم و راه‌های پیشگیری از آن‌‌ها را پیشنهاد دهیم.

مراقبت های لازم جهت افزایش عمر ایمپلنت دندان


برای اینکه بتوانید سال های بیشتری از ایمپلنت دندان خود استفاده کنید باید بدانید چطور از آنها مراقبت کنید. موارد زیر می تواند به شما در این زمینه کمک کند:

  • جلوگیری از پُژَک دندان: دندان‌های مصنوعی می‌بایست هر روز با دقت تمیز شوند تا از باکتری‌های پژک و ایجاد عفونت در فضاهای میکروسکوپی بین ایمپلنت و لثه یا استخوان جلوگیری شود. همان بیماری‌ دندانی که می‌تواند دندان طبیعی را دچار مشکل کند می‌تواند روی ثبات و استحکام ایمپلنت هم تاثیر بگذارد. التهاب و تخریب استخوان که بر اثر بیماری‌های لثه ایجاد می‌شوند، می‌توانند سیستم پشتیبانی اطراف پایه ایمپلنت را تضعیف کنند.
  • جلوگیری از بیماری لثه: بهبود نقص و فضای خالی اطراف پایه ایمپلنت مشکل است، و معمولا باعث از بین رفتن ایمپلنت می‌شود. خوشبختانه با مراقبت‌های تخصصی از دندان و بهداشت دهانی دقیق در خانه می‌توان از بیشتر مشکلات مربوط به بیماری‌های لثه جلوگیری کرد و یا آن را کنترل کرد.
  • بایت شدید: ایمپلنت‌ها در برابر فشار آسیب‌پذیر هستند. فشار زیاد بایت، دندان قروچه هنگام خواب، یا آسیب‌دیدگی دهان می‌تواند باعث تخریب اتصال بین ایمپلنت و استخوان شود. بدون این اتصال قوی، دندان جایگزین شده ممکن است شل شده و یا کنده شود.
  • تداوم یک سبک زندگی سالم: عواملی که روی موفقیت بلند مدت ایمپلنت شما تاثیر می‌گذارند فراتر از مسائل مربوط به صرفا دهان هستند. داشتن یک سبک زندگی سالم و کنترل بیماری‌های مزمن به حفظ دندان‌های طبیعی و همچنین دندان‌های مصنوعی کمک خواهد کرد. مصرف مواد مخدر، سیگار کشیدن، دیابت کنترل نشده و حتی بیماری قلبی‌عروقی می‌تواند احتمال بیماری‌های لثه و در نتیجه امکان از بین رفتن دندان‌ها را افزایش می‌دهد.
  • بررسی‌های مرتب: جراح دهان‌ می‌تواند به شما در شروع داشتن موفقیتی بلند مدت کمک کند. ایمپلنت شما در استخوانی سالم و محکم قرار می‌گیرد و سوابق سلامتی‌تان بررسی می‌شود تا مطمئن شوند عوارض و مشکلات جدی وجود نخواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *