افزیش طول تاج دندان با جراحی و لیزر

tajdandan

افزایش طول تاج دندان معمولاً به منظور ارتقاء سلامت بافت لثه یا آماده‌سازی دهان برای درمان‌های زیبایی یا ترمیمی انجام می‌شود. یکی از کاربردهای افزایش طول تاج دندان اصلاح لبخند لثه‌ای یعنی عارضه‌ای است که بافت اضافی لثه دندان‌ها را پوشش داده است. پس از افزایش طول تاج دندان و اصلاح فرم و میزان کردن استخوان و بافت لثه بخش بیشتری از دندان بیمار مشخص می‌شود. این درمان را می‌توان بر روی یک یا چند دندان و کل خط لثه انجام داد تا لبخندی زیبا بر روی لب‌های بیمار نقش بندد.

اگر لثه‌ای بودن لبخندتان باعث می‌شود که شادیتان را ابراز نکنید و لبخندتان را با شرمندگی پنهان کنید، متخصصین کلینیک دندانپزشکی تهران پس از معاینه کامل دندان‌ها و مناسب بودن شرایط افزایش طول تاج دندان را به عنوان روشی برای اصلاح طرح لبخند به شما پیشنهاد می‌کنند تا سرانجام به لبخند رویایی خود دست یابید. دیگر مزیت افزایش طول تاج دندان ارتقاء سلامت دهان و دندان و به تبع آن بهبود وضعیت سلامت عمومی است. دوران بهبود این روش بسیار کوتاه است، عوارض جانبی جدی به دنبال ندارد و هیچ گونه ناراحتی برای بیمار ایجاد نمی‌کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانید با شماره‌های 02126110052- 02126110053-09193040491 تماس حاصل نمایید. همکاران ما در کلینیک آماده ارائه خدمات مشاوره یا رزرو نوبت برای شما هستند.

دلایل افزایش طول تاج دندان


tajdandan4

افزایش طول تاج دندان درمانی متداول و پرکاربرد است که فواید و مزایای متعددی دارد. اکثر قریب به اتفاق بیماران نیز از نتیجه درمان رضایت کامل دارند.

متداول‌ترین دلایل اقدام برای افزایش طول تاج دندان به شرح زیر است:

 • ترمیم دندان آسیب دیده: بیماری‌های لثه، سانحه و پوسیدگی آسیب جدی را به دندان‌ها وارد می‌کند. اگر دندان زیر خط لثه شکسته باشد، عمل افزایش طول تاج دندان را برای ترمیم جدید آماده می‌کند.
 • کاربردهای زیبایی: بافت اضافی لثه دندان را بسیار کوتاه نشان می‌دهد و احتمال ابتلا به عفونت‌های لثه را نیز افزایش می‌دهد. برداشتن بافت اضافی لثه باعث می‌شود دندان‌ها سالم و متناسب به نظر برسند و لبخند زیباتر شود.
 • روکش دندان: پس از افزایش طول تاج دندان فضای بیشتری بین استخوان فک نگهدارنده دندان و روکش ایجاد می‌شود. به این ترتیب روکش جدید نمی‌تواند به بافت لثه و استخوان آسیب بزند.

مزایا


دندانپزشک سطح استخوان و لثه را در عمل افزایش طول تاج دندان تنظیم می‌کند تا بخش بیشتری از دندان دیده شود. این درمان علاوه بر افزایش اعتماد به نفس و زیباتر کردن لبخند مزایای دیگری نیز دارد که عبارت‌اند از:

 • انجام شدن درمان در فقط یک جلسه
 • عدم نیاز به دستکاری‌های آتی و تجدید درمان
 • متقارن‌تر و پهن‌تر کردن لبخند
 • ارتقاء سلامت دهان و دندان
 • تکمیل جراحی ظرف 30 تا 60 دقیقه

مشاوره


جلسه مشاوره پیش از درمان برگزار می‌شود. دندانپزشک در این فرصت از بیمار می‌خواهد تا ناراحتی‌ها و نگرانی‌های خود را مطرح کند. دندانپزشک دندان‌ها را کاملاً معاینه می‌کند و ناحیه‌هایی را مشخص می‌کند که نیاز به افزایش طول تاج دارند. جلسه مشاوره فرصت مناسبی است تا بیمار سوال‌ها و ابهام‌های خود را برطرف کند و به دیدی کلی از نتیجه مورد انتظار درمان دست یابد.

 روش انجام عمل افزایش طول تاج دندان


tajdandan5

افزایش طول تاج دندان معمولاً تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. مدت زمان عمل به تعداد دندان‌های تحت درمان و مقدار استخوان و بافت نرمی بستگی دارد که باید برداشته شود. روکش قبلی دندان نیز باید  قبل از شروع درمان برداشته شود و بلافاصله پس از افزایش طول تاج تعویض شود.

دندانپزشک برش‌های کوچکی را اطراف بافت نرم ایجاد می‌کند تا بتواند لثه‌ها را از دندان‌ها جدا کند. حتی اگر فقط یک دندان نیاز به درمان داشته باشد، دندان‎های مجاور نیز معمولاً تحت درمان قرار می‌گیرد تا اصلاح لبخند به شیوه‌ای یک‌دست انجام شود. دندانپزشک پس از جدا کردن لثه به ریشه‌های دندان و استخوان زیر آن دسترسی پیدا می‌کند.

در بعضی موارد کافی است بخش کوچکی از بافت برداشته شود تا دندان آماده گذاشتن روکش شود. اما گاهی لازم است تا بخش کوچکی از استخوان اطراف دندان نیز تراش داده شود. استخوان معمولاً با استفاده از وسایل دستی مخصوص و دستگاه روتاری برداشته می‌شود. دستگاه روتاری تقریباً شبیه دریلی است که در درمان پوسیدگی به کار برده می‌شود. بلافاصله پس از جراحی به دلیل تغییر وضعیت لثه‌ها دندان بلندتر دیده می‌شود.

جراحی با لیزر

tajdandan6

یکی از شایع‌ترین عارضه‌هایی که باعث مراجعه بیمار به دندانپزشکی می‌شود، لبخند لثه‌ای است که دندان‌ها را بسیار کوتاه نشان می‌دهد. حال آن که در واقع دندان به اندازه کافی بلند است و صرفاً به دلیل وجود بافت اضافی لثه کوتاه دیده می‌شود.

جراحی لثه با لیزر یکی از روش‌های با تهاجم حداقل برای اصلاح لبخند لثه‌ای است که در آن هم بافت اضافی لثه برداشته می‌شود و هم خط لثه شکل داده می‌شود تا لبخندی متقارن و جذاب خلق شود. استخوان سخت یا بافت دندان نیز معمولاً باید شکل داده شود. خوشبختانه تکنولوژی لیزر دندان این امکان را فراهم کرده است تا بتوان تراش دادن و شکل‌دهی را بدون استفاده از تیغ تیز جراحی انجام داد.

دوران بهبود


صورت تا دو روز پس از جراحی افزایش طول تاج دندان متورم است و برای فرو نشاندن آن باید از کمپرس سرد استفاده کرد. بیمار باید پس از جراحی مسکن و دهانشویه ضدعفونی کننده مصرف کند؛ دندانپزشک داروهای لازم را پس از جراحی تجویز می‌کند. بخیه‌ها پس از یک هفته کشیده می‌شود و متخصص لثه بر روند بهبود نظارت می‌کند. وقت ویزیت دیگری برای یک ماه پس از جراحی تنظیم می‌شود. دندانپزشک به بیمار توصیه می‌کند غذاهای نرم میل کند و از هر عامل تحریک کننده لثه مانند غذاهای تند و ادویه‌دار یا داغ پرهیز کند. بیمار موظف است دهان را تا حد امکان تمیز نگه دارد، دندان‌ها را مانند همیشه مسواک بزند و دهان را مرتب شستشو دهد تا ذرات غذای باقیمانده در دهان خارج شود. التیام یافتن کامل لثه‌ها حدود سه ماه طول می‌کشد. پس از آن که لثه‌ها کاملاً التیام یافت، دندانپزشک روکش را روی دندان قرار می‌دهد و دندان را در صورت لزوم پر می‌کند.

نتایج و عوارض


افزایش طول تاج دندان معمولاً درمانی موثر و تنها راه‌حل قرار دادن روکش یا پر کردن دندان است. این درمان پرکاربرد است و به طور گسترده انجام می‌شود و عوارض آن بسیار اندک است. پس از گذاشتن روکش دیگر نیازی به جراحی مجدد نخواهد بود و اگر مشکلی در جایگذاری روکش وجود داشته باشد، ترمیم مجدد به راحتی انجام می‌شود.

شایع‌ترین عوارض افزایش طول تاج دندان عبارت است از:

 • پس از هر عمل جراحی احتمال عفونت کردن وجود دارد، اما اگر بیمار به دقت از دستورات دندانپزشک پیروی کند و بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کند، احتمال عفونت کاهش می‌یابد.
 • حساسیت دندان به گرما یا سرما افزایش می‌یابد. حساس شدن دندان‌ها به این دلیل است که ریشه دندان دستکاری شده است. حساسیت پس از چند هفته برطرف می‌شود.
 • احتمال دارد که دندان‌های درمان شده بلندتر از بقیه دندان‌ها به نظر برسد. البته این عارضه نادر و قابل اصلاح است.
 • به ندرت پیش می‌آید که دندان در حفره دندان لق می‌شود. اگر دندان بیفتد، جایگزینی آن و کاشت دندان پس از جراحی افزایش طول تاج دندان دشوارتر خواهد بود.

  هزینه


هزینه افزایش طول تاج دندان و اصلاح لبخند لثه‌ای به بزرگی محل درمان و مقدار بافتی بستگی دارد که باید برداشته شود. در بعضی موارد رشد بیش از حد لثه وجود دارد که ممکن است ژنتیکی یا اثر جانبی بیماری لثه یا مصرف دارو باشد؛ در این حالت باید بافت بیشتری برداشته شود.

برخی بیماران ترجیح می‌دهند افزایش طول تاج فقط بر روی دندان‌های مشخص پیشین انجام شود. بدیهی است هر چه تعداد دندان‌های کمتری تحت درمان قرار گیرد، هزینه درمان نیز کمتر خواهد بود.