تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

 ونیر سرامیکی یا لمینت یک روش حیرت انگیز در عرصه دندان پزشکی زیبایی است که می‌‌تواند به بهبود زیبایی و قدرت دندان‌های ردیف جلو کمک کند. دندان پزشک زیبایی می‌تواند دندان‌های زیبا و با کیفیت عالی را در اشکال مختلف و به کمک انواع لمینت دندان به وجود بیاورد که با نیازها و اهداف شما مطابقت داشته باشد.

 چه موقع به لمینت نیاز دارید؟


 اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که به طور مداوم قهوه می‌خورید، سیگار می‌کشید، از محصولات حاوی تنباکو استفاده می‌کنید یا از غذاهای رنگی زیادی استفاده می‌کنید به تدریج شاهد زرد شدن یا تغییر رنگ دندان‌های خود خواهید بود. سفید کردن دندان می‌‌تواند زیباتر کردن دندان‌ها کمک کند اما گاهی اوقات نتیجه ای که به دست می‌‌آید با توجه به دندان و رژیم غذایی شما متغیر و موقت خواهد بود. ترک دندان یا ایجاد فاصله بین دندان‌ها یک پدیده ناخوشایند است که می‌‌توان به کمک لمینت آنها را از بین برد. استفاده از لمینت به رفع مشکلاتی از قبیل تغییر رنگ دندان یا عدم مطابقت دندان‌ها کمک می‌کند.

 انواع مختلف لمینت


انواع مختلف لمینت

 ونیرهای سرامیکی یک پوسته سرامیکی نازک و شبیه رنگ دندان هستند که روی سطح دندان‌های ردیف جلو قرار می‌گیرند تا ظاهری طبیعی را به وجود بیاورند. این روش درمانی در بهبود انواع مختلفی از مشکلات مرتبط با زیبایی دندان نتایج مطلوبی را به وجود می‌‌آورد. در این مقاله به بررسی رایج ترین انواع ونیر سرامیکی و نحوه تاثیرگذاری آنها برای به وجود آوردن ظاهر دلخواه بیمار می‌پردازیم.

 لمینت سرامیکی ایمکس 

لمینت سرامیکی ایمکس

 لمینت سرامیکی مکس آخرین فناوری پیش آمده در عرصه دندان پزشکی زیبایی است که طول عمر بالایی دارد و ظاهری طبیعی را به وجود می‌آورد. به طور کلی این نوع لمینت از سرامیک فشرده شده ساخته شده است و به صورت لایه‌های نازک طراحی شده ‌اند که دندان پزشک دیگر نیازی به سوراخ کردن دندان به منظور نصب آنها ندارد. پس از آنکه دندان پزشک قالب دندان شما را تهیه کرد به کمک موم مخصوص قالب ونیر ایمکس را مشخص می‌‌کند تا بتواند شکل و طرح مورد انتظار را به وجود بیاورد. سپس ونیر سرامیکی آماده می‌شود و تحت شرایط خاص قرار می‌گیرد تا شکل نهایی به دست می‌آید. این نوع ونیر یک انتخاب بسیار محبوب در عرصه دندان پزشکی زیبایی است. سرامیکی که برای این ونیر مورد استفاده قرار گرفته است بسیار نازک می‌باشد.

لمینت سرامیکی ایمپرس  

لمینت سرامیکی ایمپرس

 لمینت سرامیکی ایمپرس تمامی ‌ویژگی‌های مینای طبیعی دندان را دارد و تناسب خوبی با ساختار دندان دارد. لمینت ایمپرس از دو لایه ساخته شده است که عبارت است از یک لایه سرامیکی فشرده شده با قدرت متوسط و یک لایه شیشه ای که روی آن قرار گرفته است. این نوع لمینت از یک ماده که تحت عنوان آی پی اس امپرس شناخته می‌‌شود ساخته شده که در انواع مختلفی از رنگ‌ها ارائه می‌شود و قابلیت خم شدن مناسبی دارد. این نوع ونیر در هنگام درمان مشکلات مرتبط با زیبایی دندان مزایای بی نظیری دارند و می‌توان از آن برای رفع تعداد زیادی از اختلالاتی که به شرح زیر می‌باشند استفاده کرد:

 این نوع لمینت طول عمر بالایی دارد و شما می‌توانید در هنگام خوردن تعداد زیادی از مواد غذایی از لمینت خود لذت ببرید.

لمینت سرامیکی فلدسپاتیک

 لمینت سرامیکی فلدسپاتیک روشی است که در مقایسه با سایر روش‌های درمانی موجود نتایج مطلوبی را ایجاد می‌‌کند. در این روش لمینت سرامیکی توسط یک متخصص با تجربه روی دندان نصب می‌شود. از آنجایی که این نوع لمینت باید به طور خصوصی طراحی شود و نصب آن کار دشواری است در مقایسه با سایر روش‌های درمانی موجود یک روش گران قیمت محسوب می‌شود. این نوع لمینت به علت طول عمر بالا، قدرت، ماندگاری، قابلیت زیستی و زیبایی بسیار معروف است. این نوع لمینت ظاهر طبیعی تری را به وجود می‌آورد و رنگ مناسبی دارد.

لمینت سرامیکی پرسرا 

 لمینت سرامیکی از دو لایه ساخته شده است که عبارتند از پایه آلومینیوم اکسید که در هر بیمار به طور تخصصی ساخته می‌شود و پایه فلدسپلتیک که در به وجود آوردن نتایج دلخواه نقش مهمی را ایفا می‌کند. در صورتی که این نوع ونیر توسط یک دندان پزشک با تجربه طراحی و نصب شود رضایت بیمار را به دنبال خواهد داشت اما ضخامت بیشتری دارد و باید آماده سازی دندان انجام گردد. با توجه به پیشرفت‌های به دست آمده در عرصه دندان پزشکی زیبایی دیگر از این نوع ونیر استفاده نمی‌شود.

 لمینت سرامیکی زیرکونیوم

 طراحی ظاهری لمینت سرامیکی زیرکونیوم شبیه پروسرا است و باید سطح قابل توجهی از دندان تراش داده شود تا برای نصب لایه‌های شفاف سرامیک آماده شود. در صورتی که لمینت سرامیکی زیرکنیوم به‌ طور صحیح نصب نشود به راحتی دچار شکستگی خواهد شد. این نوع ونیر خاص ظاهر دلخواه بیمار را به وجود می‌آورد و بیمار می‌تواند به انتخاب یک رنگ طبیعی بپردازد. تعداد کمی از لابراتورهای دندان پزشکی از زیرکونیوم برای ساخت ونیر استفاده می‌کنند.

 لمینت سرامیکی سرک

لمینت سرامیکی سرک

 لمینت سرامیکی سرک با توجه به سهولت استفاده یک گزینه درمانی بسیار پرطرفدار محسوب می‌شود محسوب می‌شود. آنله و روکش در مطب دندان پزشک و پس از آنکه دندان پزشک اقدام به آماده سازی دندان و تهیه تصاویر دیجیتالی از آن کرد، آماده می‌شود. سرامیک مورد نیاز برای لمینت سرک فقط در یک رنگ وجود دارد و به همین دلیل در مقایسه با سایر انواع لمینت ظاهر طبیعی تری را به وجود نمی‌آورد. لکه‌هایی که روی سطح لمینت سرامیکی سرک به وجود می‌آید باعث می‌شود شباهت آن به دندان طبیعی افزایش پیدا کند اما با گذر زمان احتمال تحلیل رفتگی آن افزایش پیدا می‌کند.

 یکی دیگر از مزایای استفاده از این نوع لمینت این است که در دستگاه سرک ساخته می‌شوند. پس از آنکه دندان شما آماده شد دندان پزشک در صورت نیاز درخواست انجام اسکن دندان را خواهد داد. سپس دستگاه مورد نظر در مطب دندان پزشک اقدام به ساخت لمینت خواهد کرد. برای نصب ونیر های قدیمی باید قالب دندان تهیه شود و به لابراتوار دندان پزشکی ارسال گردد. این فرایند می‌تواند حدود ۳ هفته طول بکشد. اما لمینت سرک در یک روز  طراحی و ساخته می‌شود و برای نصب آماده می‌گردد. بهتر است بدانید که دندان پزشک قبل از پیشنهاد یا نصب این نوع لمینت همه اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار می‌‌دهد تا عاقلانه تصمی‌م بگیرید.

مزایای انواع لمینت دندان


 لمینت دندان با مزایای متعددی همراه این است که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

 طراحی و ساخت انواع مختلف ونیر به تخصص دندان پزشکان مختلف نیاز دارد


طراحی و ساخت انواع مختلف ونیر به تخصص دندان پزشکان مختلف نیاز دارد

 نصب لمینت سرامیکی فلدسپاتیک در مقایسه با سایر انواع لمینت دشوارتر است. این نوع لمینت توسط یک دندان پزشک با تجربه بالا و در بیماران که دندان قروچه نمی‌کنند انجام خواهد شد. لمینت سرامیکی فلدسپاتیک مقاومت بالایی ندارد. فرآیند نصب و نگهداری از لمینت سرامیکی ایمکس و ایمپرس نسبتا راحت است و تعداد زیادی از دندان پزشکان با تجربه به نصب این نوع لمینت می‌‌پردازند. لمینت ایمکس با توجه به قدرت بالایی که دارد بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 لمینت زیرکونیوم و سرک از جمله ونیرهایی هستند که نصب آنها نسبتا راحت تر است. معمولاً دندان پزشکان از این نوع لمینت سرامیکی بیشتر استفاده می‌کنند. از زیرکونیوم هرگز به عنوان ونیر استفاده نمی‌شود و معمولاً برای روکش، پل و آنله  مورد استفاده قرار می‌گیرد. لمینت سرامیکی سرک که در مطب دندان پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد کیفیت مطلوبی دارد که بین ۲۰ تا ۶۵ درصد می‌باشد. سرک لمینتی است که معمولاً قابلیت کمتری برای طراحی فردی دارد که در مطب دندان پزشکان با تجربه و مشهور از این نوع لمینت استفاده نمی‌شود.

نحوه نصب انواع لمینت دندان


نحوه نصب انواع لمینت دندان

 معمولاً فرایند نصب انواع لمینت دندان در حدود ۲ تا ۳ جلسه انجام می‌‌شود و دندان پزشک در جلسه اول به انجام معاینه دندان و بررسی سابقه پزشکی شما می‌پردازد و داروهایی که مصرف می‌کنید را ارزیابی خواهد کرد. معمولاً دندان پزشک زیبایی فرآیند درمان با ونیر را انجام می‌‌دهد و با توجه به شرایط شما نوع ونیر مورد نیاز و هزینه آن را توضیح خواهد داد. به ندرت بیمه‌ها خدمات درمان با ونیر را تحت پوشش قرار می‌دهند.

 دندان پزشک زیبایی در جلسه دوم به آماده کردن دندان می‌پردازد تا شما بتوانید مزایای بیشتری را از درمان به دست بیاورید. گاهی اوقات برای آماده سازی دندان باید به تراش و شکل دهی آن پرداخت و این مسئله به اهداف شما از درمان بستگی دارد. دندان پزشک در جلسه سوم که به احتمالاً جلسه آخر است به نصب لمینت روی سطح دندان می‌پردازد و قبل از نصب دائمی آن روی سطح دندان به بررسی و مطابقت صحیح آن می‌پردازد و از شما برای انجام مرحله نهایی اجازه خواهد گرفت. در نهایت دندان پزشک یک نوع سیمان مخصوص را روی دندان قرار می‌دهد تا ونیر را به دندان متصل کند.

 پس از نصب لمینت از انجام موارد زیر خودداری کنید


 پس از نصب ونیر موقت

 از غذاهای رنگی استفاده نکنید.

 پس از نصب ونیر دائمی‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *