تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

u

گارد دهان معمولاً دندان‌های بالایی را می‌پوشاند و به منظور جلوگیری از بریده شدن لب‌ها و سایر آسیب‌ها به دهان توسط دندان‌های شکسته طراحی شده‌اند. در صورت استفاده از بریس یا سایر ابزار ثابت ارتودنسی(مانند پل دندانی) در فک پایین، ممکن است دندانپزشک استفاده از محافظ دندان برای این دندان‌ها را نیز توصیه نماید.

انواع مختلف محافظ دهان


محافظ دهانی برای جلوگیری از مکیدن انگشت

اگر فرزند شما عادت مکیدن انگشت خود را داشته باشد و این عادت تا بعد از سه سالگی نیز ادامه داشته باشد و در متوقف کردن آن ناموفق بوده‌اید، می‌توانید درمان با ابزار مخصوصی مانند محافظ‌های ثابت کام یا نوع جداشدنی آن را مد نظر قرار دهید. این محافظ برای زمان خواب نمی‌باشد بلکه یک وسیله‌ی فلزی کوچک است که در داخل دهان و متصل به دندان‌های بالایی قرار می‌گیرد.

گاردهای دهانی ورزشی

اصلی‌ترین و متداول‌ترین مورد استفاده‌ی گاردهای دهانی کودکان، هنگام فعالیت‌های ورزشی است. گاردهای دهانی برای ورزش به منظور محافظت از دندان‌ها در هنگام ورزش‌هایی چون هنرهای رزمی، بوکس و فوتبال مورد استفاده قرار می‌گیرند.علاقه‌مندان به ورزش‌های تناسب اندام و ورزشکاران سایر ورزش‌ها نیز از این نوع گاردها برای جلوگیری از کوبیده شدن یا گاز گرفتن لب‌های خود توسط دندان‌ها و نیز بهبود ظاهر خود استفاده می‌نمایند. گاردهای دهانی ورزشی بیشتر در انواع استاک و بویل اند بایت موجود می‌باشند. این نوع گاردها را می‌توان در فروشگاه‌های لوازم ورزشی تهیه کرد. هر چند این محافظ‌ها ممکن است نامتناسب با دهان، ناراحت‌کننده یا بسیار بزرگ باشند. تهیه گاردهای سفارشی می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

گاردهای دهانی برای زمان خواب

بطور معمول از دو نوع محافظ دهانی برای زمان خواب صحبت می‌شود که یک نوع آن به افراد در صورت خروپف کردن یا داشتن مشکل تنفسی در هنگام خواب کمک می‌کند و نوع دیگر نیز برای محافظت از دندان‌ها در برابر ساییده شدن غیر ارادی آنها روی یکدیگر استفاده می‌شود.

گاردهای دهانی جهت خروپف

خروپف زمانی رخ می‌دهد که راه‌های هوایی بسته شده و موجب ارتعاش می‌گردند. نایت گارد دندان برای خروپف موجب باز شدن مسیر جریان هوا شده و به کاهش این ارتعاشات و در نتیجه از بین رفتن خروپف کمک می‌کنند. این گاردها فک پایینی را کمی به طرف جلو هدایت کرده و انتهای مسیر هوایی بازتر می‌شود. بهترین نوع این محافظ‌ها بصورت سفارشی ساخته می‌شوند زیرا متناسب با ابعاد دهان شما بوده و بطور دقیق میزان صحیح بازشدگی راه‌های هوایی را تنظیم می‌کنند.

گاردهای دهانی جهت جلوگیری از دندان قروچه

این نوع گاردها تحت عنوان نایت گاردنیز شناخته می‌شوند و معمولاً بر روی دندان‌های پایینی قرار می‌گیرند و از ساییده شدن غیر ارادی دندان‌ها روی همدیگر در هنگام خواب جلوگیری می‌کنند. این امر می‌تواند به کاهش نیاز به ابزار ارتودنسی دندان و کم شدن مشکلات دندان‌ها به علت ساییده شدن کمک کند. همچنین موجب کاهش درد عضلات و سردردهای مرتبط با درد فک که در اثر دندان قروچه ایجاد می‌شود، می‌گردد. محافظ‌های دهانی برای جلوگیری از دندان سایش دندان‌ها و درمان دندان قروچه بصورت پیش ساخته در فروشگاه‌ها نیز وجود دارند، با این حال بهترین نتایج با استفاده از گاردهای دهانی سفارشی حاصل می‌شوند زیرا انواعی که بصورت انبوه تولید می‌شوند نمی‌توانند بطور دقیق و متناسب در داخل دهان جای بگیرند.

مزایای محافظ دهان


مزیت اصلی گاردهای دهانی محافظت از دندان‌ها، براکت‌ها و سایر ابزارهای به کار رفته در دهان مانند دندان مصنوعی ثابت در برابر ضربه و آسیب‌دیدگی می‌باشد. این آسیب ممکن است از طرف یک منبع خارجی مانند برخورد در هنگام فعالیت‌های ورزشی باشد و یا توسط خود شخص ایجاد شود مانند مواردی که فرد بطور ارادی یا غیر ارادی دندان قروچه می‌کند. مزیت دیگر این محافظ‌ها این است که افراد با سنین مختلف می‌توانند از آنها استفاده کننده و نوع سفارشی آنها نیز به بهترین و راحت‌ترین شکل در داخل دهان قرار می‌گیرند.

مراقبت از محافظ دهان


مراقبت و نگهداری از گاردهای دهان باید به صورت مناسب انجام شود. محافظ دهان باید پس از هر بار استفاده تمیز شود. می‌توان از محلول آب و صابون خنک یا دهان‌شویه برای تمیز کردن آنها استفاده کرد. همچنین گاردها باید بطور منظم برای وجود حفره‌ها یا ترک‌ها کنترل شوند. محافظ دهان کودکان و بزرگسالان باید همراه با یک محفظه‌ی محکم سوراخ‌دار باشد و در هنگام عدم استفاده در داخل آن نگهداری شود

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *