تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

ایمپلنت دندان بدون جراحی : کاشت دیجیتال دندان بدون برش و جراحی

ایمپلنت دندانی همانطور که از اسمش مشخص است یک دندان مصنوعی است که درون فک کار گذاشته می‌‌شود. نصب این قطعه کوچک یک اقدام زمان بر است. تا همین چند سال اخیر دندان پزشکان باید ناحیه مورد نظر را آماده می‌‌کردند تا بریج را درون فک قرار دهند و سپس دندان مصنوعی را به آن متصل کنند اما امروزه فناوری دیجیتال می‌تواند نمایی از ظاهر دندان یا دندان‌ها را پس از کاشت دندان مصنوعی در اختیار دندان پزشکان قرار دهد. برای این کار از مهندسی پیشرفته دیجیتال و کامپیوتر به منظور طراحی و ساخت آنچه که ایمپلنت دندانی نام دارد استفاده می‌شود. منظور از ایمپلنت دندانی چیست؟ پاسخ این سوال ساده است یعنی یک مهندس به کمک دندان پزشک به طراحی یک تصویر دیجیتالی و کامپیوتری از ایمپلنت می‌پردازد و برای این کار از ویژگی‌ها و مشخصات بیمار استفاده خواهد کرد. پس از آنکه این تصویر تهیه شد می‌‌توان به تنظیم و بهبود آن پرداخت تا با نیازهای خاص بیماران مطابقت داشته باشد. ایمپلنت درمانی در مقایسه با سایر روش‌های ترمیم دندان با مزایای بیشتری همراه است که البته با توجه به نوع فناوری مورد استفاده در این مرحله گران قیمت هستند. در دنیای امروز همه چیز به سرعت در حال تغییر و تکامل است و باید به زودی روش‌هایی با هزینه‌های کمتر برای افرادی ارائه شود که دوست دارند دندان‌های زیبا و لبخند جادویی داشته باشند.

 چرا باید از ایمپلنت دندان استفاده کرد؟ 


چرا باید از ایمپلنت دندان استفاده کرد؟

از علل کاشت دندان و ضرورت انجام ایمپلنت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شکل طبیعی صورت شما را حفظ می‌کند و بر خلاف سایر روش‌های موجود که باعث تغییر ظاهر صورت می‌شوند ایمپلنت دندانی ظاهر و عملکرد شبیه دندان طبیعی دارد و به این ترتیب شکل معمولی صورت و حفظ می‌کند و هیچ کس متوجه نمی‌‌شود که شما از ایمپلنت استفاده می‌کنید یا آن که تحت درمان با این روش قرار گرفته اید. اکثر بیماران از این فرآیند رضایت کامل دارند.
 • با کاشت ایمپلنت دیگر لازم نیست نگران دندان‌های خود باشید. با توجه به این واقعیت که ایمپلنت شباهت زیادی به دندان‌های طبیعی شما دارد شما می‌توانید از داشتن لبخندی جذاب بهره مند شوید و از آنجایی که کاشت ایمپلنت بر خلاف دندان مصنوعی یک راه حل دائمی است اصلاً نگران افتادن و یا حرکت کردن آن نخواهید بود. یکی از بهترین مزایای ایمپلنت دندان این است که لازم نیست هر روز به فکر آن باشید.
 • صحبت کردن با وجود ایمپلنت دندانی ساده است اما دندان مصنوعی شما را دچار دردسر می‌کند که این امر به هیچ عنوان در خصوص ایمپلنت دندانی رخ نخواهد داد. از آنجایی که ایمپلنت دندانی شبیه دندان واقعی است اما در هنگام صحبت کردن با ایمپلنت هیچ گونه تفاوتی را با صحبت کردن زمان استفاده از دندان طبیعی احساس نخواهید کرد.
 • لازم نیست که ایمپلنت خود را خارج کنید اما دندان مصنوعی باید از دهان خارج شود و تمیز گردد و سپس درون یک لیوان قرار داده شود. ایمپلنت باعث می‌شود که دندان درون دهان شما باقی بماند به عبارتی ایمپلنت دقیق عملکردی شبیه دندان عادی دارد و شما می‌توانید مانند دندان‌های عادی خود آنها را مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید بدون آنکه نیازی به خارج کردن آنها داشته باشید. ایمپلنت بالاترین سطوح راحتی را برای شما فراهم خواهد کرد.
 • طول عمر ایمپلنت دندانی زیاد است این در حالی است که پل دندان فقط ۵ تا ۷ سال عمر می‌کند. باید با گذر زمان و با توجه به تغییر کردن دهان به صورت دوره ای به تنظیم کردن آنها بپردازید و به طور کلی یک راه‌ حل مقرون به صرفه محسوب می‌شود.
 • ایمپلنت از استخوان فک محافظت می‌کند. هنگامی ‌که شما یکی از دندان‌های خود را از دست می‌دهید در دهان شما یک فضای خالی به وجود می‌‌آید و با گذر زمان استخوان فک که وظیفه ‌اش محافظت از دندان است شروع به تغییر دادن فضای می‌‌کند که قبلاً دندان وجود داشته است. ایمپلنت دندانی باعث حفظ سلامت استخوان فک می‌شود و حتی می‌تواند باعث تحریک استخوان شود تا رشد کند.
 • می‌توانید غذای مورد علاقه خود را بخورید این در حالی است که استفاده از دندان مصنوعی با برخی محدودیت‌های غذایی همراه است. از آن جایی که ایمپلنت عملکردی شبیه دندان واقعی دارد شما هیچ گونه محدودیت غذایی نخواهید داشت و می‌توانید به خوردن خوراکی‌های مورد علاقه خود از قبیل پاپ کورن، سیب و سایر موادغذایی دلخواه خود بپردازید. اکثر افرادی که از ایمپلنت استفاده می‌‌کنند از این مورد تحت عنوان یک موفقیت بزرگ یاد می‌کنند.
 • ایمپلنت ثابت است و حرکت نمی‌کند. یکی از معایب بزرگ دندان مصنوعی این است که احتمال حرکت کردن آن در هنگام صحبت کردن، غذا خوردن، لبخند زدن، سرفه کردن، خمیازه کشیدن و مواردی از این قبیل وجود دارد که مانع از اینکه دوباره مجبور می‌شوند آن را درون دهان خود تنظیم کنند ناراحت هستند چرا که این کار واقعا ناراحت کننده است. ایمپلنت دندانی به استخوان فک جوش می‌‌خورد و به این ترتیب به هیچ عنوان حرکت نخواهد کرد و شما می‌توانید مطمئن باشید که همیشه در جای خود باقی خواهد ماند.
 • ایمپلنت از دندان‌های سالم محافظت می‌‌کند. بریج به دندان‌های مجاور متصل می‌‌شود و متصل کردن بریج به دندان‌های اطراف مستلزم این است که بخشی از دندان‌های مجاور از محل اتصال بریج برداشته شوند. برای نصب بریج نمی‌توان از این مسئله اجتناب کرد اما ایمپلنت دقیقاً مانند دندان واقعی به استخوان فک متصل می‌شود و هیچ گونه آسیبی به دندان‌های مجاور وارد نخواهد کرد. ایمپلنت باعث می‌شود که از جابجا شدن دندان‌های سالم مجاور جلوگیری شود ولی این مسئله در خصوص بریج  صحت ندارد.
 • ایمپلنت دندان قابلیت پیش بینی بالایی دارد و تحقیقات نشان داده است که میزان موفقیت آن بالا می‌باشد اما پل و دندان مصنوعی همیشه در معرض بروز مشکلات قرار دارند که باید بررسی شوند و همیشه ریسک شکست درمان کانال ریشه مطرح می‌‌شود. افرادی که از ایمپلنت دندانی استفاده می‌کنند در مقایسه با افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند ذهن آرام تری دارند.
 • تمیز کردن ایمپلنت کار راحتی است اما برای تمیز کردن دندان مصنوعی باید حتما آن را از دهان خارج کرد و تمیز کردن بریج نیز به خاطر ساختاری که دارد دشوار است. تمیز کردن ایمپلنت شبیه دندان عادی است و شما می‌توانید دقیق مانند دندان معمولی از نخ دندان استفاده کنید و آنها را مسواک بزنید. با توجه به اینکه تمیز کردن ایمپلنت بسیار ساده است احتمال پوسیدگی دندان‌های سالم ناشی از ایمپلنت بسیار کم است.

 جراحی کم تهاجمی کاشت ایمپلنت دندان  


 جراحی کم تهاجمی کاشت ایمپلنت دندانی یک روش جراحی عالی است که جایگزین روش‌های جراحی قدیمی شده است و به این ترتیب باعث بسته شدن فضای بین دندان‌ها ناشی از فقدان یک یا چند عدد دندان خواهد شد. جراحی کم تهاجمی کاشت ایمپلنت دندانی علاوه بر اهمیتی که در عرصه زیبایی دارد می‌تواند یک بایت بسیار مناسب و پایدار را به وجود بیاورد و از همه مهمتر آنکه ظاهری طبیعی شبیه دندان‌های اصلی را ایجاد خواهد کرد. جراحی کم تهاجمی کاشت ایمپلنت دندانی امید پیشرفت‌های بیشتری را در عرصه کاشت ایمپلنت دندان می‌دهد و به عبارتی یک انقلاب عظیم را در زمینه ایجاد دندان‌های دائمی ارائه کرده است. معمولاً بیمارانی که دندان‌های خود را از دست داده ‌اند و از عدم تناسب دندان مصنوعی خود ناراحت هستند می‌‌توانند معمولاً در عرض دو جلسه جای خالی دندان‌های خود را پر کنند و از مزایای ایمپلنت‌های زیبایی بهره مند شوند. جراحی کم تهاجمی کاشت ایمپلنت دندانی به کمک فناوری عکس برداری سه بعدی و استفاده از روش‌های جراحی ثابت شده برای دستکاری کردن استخوان و بافت لثه انجام می‌شود. عکس برداری سه بعدی از استخوان فک، دندان پزشک را به یک تصویر قطعی می‌رساند و این امر باعث می‌شود به وقت جراحی افزایش پیدا کند و زمان لازم برای جراحی کاهش یابد. استخوان فک استخوان فک به کمک چند برش کوچک درون لثه و توسط وسایل جراحی خاص خم می‌شود و بسط می‌ابد. اما گاهی اوقات ممکن است برای ایجاد یک پایه مناسب به منظور کاشت ایمپلنت شما به پیوند استخوان نیاز داشته باشید تا امکان نصب ایمپلنت فراهم شود. در گذشته برای جراحی پیوند استخوان باید برش‌های بزرگ ایجاد می‌‌شد یا آنکه بخشی از بافت لثه برداشته می‌شد و بیمار باید چند ماه صبر می‌کرد تا گرافت استخوان برای نصب ایمپلنت آماده شود اما امروز به لطف فناوری جدید و کم تهاجمی جراحی ایمپلنت، درصد قابل توجهی از بیماران نیازی به پیوند استخوان ندارند و فوراً ایمپلنت آنها نصب می‌‌شود و این امر باعث صرفه جویی در زمان و هزینه خواهد شد. عکس برداری سه بعدی باعث می‌‌شود بیمار زمان کمتری را در مطب دندان پزشک سپری کند. معمولاً بیماران می‌‌توانند همان روز پس از کاشت ایمپلنت به محل کار خود برگردد و فعالیت‌های روزمره خود را آغاز نمایند.

 چه افرادی می‌‌توانند متقاضی جراحی کم تهاجمی کاشت ایمپلنت باشند؟ 


  چه افرادی می‌‌توانند متقاضی جراحی کم تهاجمی کاشت ایمپلنت باشند؟

جراحی کم تهاجمی کاشت ایمپلنت دندانی برای افراد زیر سودمند است:

 • افرادی که یک یا چند عدد از دندان‌های خود را به علت بیماری یا پوسیدگی دندان از دست داده اند.
 • افرادی که از لق بودن یا عملکرد نامناسب دندان مصنوعی خود ناراضی هستند.
 • افرادی که به اندازه کافی بافت استخوان و لثه دارند تا از ایمپلنت محافظت کنند بدون آنکه دچار مشکل شوند. خبر خوبی که در این زمینه وجود دارد این است که امروزه اکثر افراد می‌توانند متقاضی کاشت ایمپلنت باشد چرا که ایمپلنت‌های جدید در اندازه و اشکال مختلف وجود دارد.

 مزایای ایمپلنت دندان بدون جراحی چیست؟  


 کاشت ایمپلنت دندان با هدایت کامپیوتری در حال حاضر بدون ایجاد برش یا بخیه امکان پذیر است و این فرایند امروز به لطف پیشرفت فناوری میسر شده است و به دندان پزشکان کمک می‌کند بدون نیاز به برش یا انجام جراحی‌های خسته کننده که با دوران بهبود طولانی همراه است به انجام فرآیند کاشت دندان بپردازند. ایمپلنت دندان بدون جراحی و برش و بخیه با مزایای بسیار زیادی همراه است که باعث شده به یک روش پرطرفدار تبدیل شود. کاشت ایمپلنت بدون جراحی به دندان پزشک اجازه می‌دهد قبل از دست دادن به دهان بیمار به انجام جراحی کامپیوتری مجازی بپردازد که این امر باعث می‌شود و به جراحی برای دندان پزشک داده شود و ایمپلنت را با موفقیت نصب نماید. در این روش نیازی به برش و بخیه زدن لثه نیست. به این ترتیب بیمار دچار درد و ناراحتی بسیار کمی‌ می‌شود و دوران بهبود او کوتاه خواهد بود. برخی از مزایای بی شمار جراحی کاشت ایمپلنت بدون جراحی به شرح زیر می‌باشند:

 • انجام جراحی با دقت، ایمنی و قابلیت پیش بینی بالایی همراه است.
 • درمان به صورت ایمن و قابل پیش بینی انجام می‌شود.
 • زمان لازم برای انجام جراحی کوتاه است.
 • شما دچار درد کمتری پس از عمل خواهید شد.
 • زمان لازم برای بهبود پس از عمل کوتاه است.
 • نیاز به برش یا بخیه نیست و جراحی متناسب با وضعیت بیمار انجام می‌شود.

 اگر شما قصد کاشت ایمپلنت دندانی را دارید باید مورد ارزیابی قرار بگیرید تا وضعیت استخوان فک شما بررسی شود. سلامت و همچنین شکل و ابعاد استخوان فک و به عبارتی ضخامت و عرض آن باید مشخص شود تا ساختارهای حیاتی آن از قبیل اعصاب و سینه بررسی گردد. دندان پزشک بر اساس نتایج به دست آمده از این معاینات می‌‌تواند به تایید قابلیت عملکردی فک شما برای کاشت ایمپلنت بپردازد. در صورتی که بافت استخوان فک شما کافی نباشد یا آنکه شما مشکلات دیگری داشته باشید نمی‌توان از روش‌های قدیمی کاشت ایمپلنت استفاده کرد از قبیل گرافت استخوان و لیفت سینوس که هر دو در کلینیک دندان پزشکی تهران انجام می‌شود. در حال حاضر کاشت ایمپلنت امروز با موفقیت بالایی انجام می‌شود و به شما برای بهبود کیفیت زندگی و ایجاد ظاهر مطلوب کمک خواهد کرد شما هیچ تفاوتی بین آن با دندان‌های طبیعی خود را احساس نخواهید کرد و می‌توانید از نتایج به دست آمده لذت ببرید.

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید