تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

وجود جای خالی دندان پس از کشیدن می‌تواند نگران کننده باشد. مجموعه کاملی از دندان‌ها ضروری است، خصوصاً برای افرادی که شکل ظاهری آن‌ها نقش مهمی ‌در روند کاری آن‌ها دارد. اگر تصمیم به کشیدن دندان دارید و نمی‌خواهید برای مدت زمان قابل توجهی بدون دندان باشید، ایمپلنت فوری می‌تواند روش مناسبی برای شما باشد.

بسته به مواردی که انجام می‌شود، ممکن است بین سه تا دوازده ماه طول بکشد تا درمان ایمپلنت دندان کامل شود و چندین مراجعه به دندانپزشک خواهید داشت که برای مراحل مختلف فرآیند لازم است. در صورت لزوم، ایمپلنت فوری و جایگزین فوری فرصتی برای کوتاه شدن روند درمان دندان و کاهش تعداد مراجعات برای شما فراهم می‌کند.

کشیدن دندان و ایمپلنت فوری چیست؟


کشیدن دندان و ایمپلنت فوری

کشیدن و ایمپلنت فوری یک روش ترمیم نوظهور است که به بیماران بلافاصله پس از کشیدن دندان در همان قرار ملاقات ایمپلنت دندان را ارائه می‌دهد. به طور معمول، بیماران قبل از دریافت ایمپلنت دندان حداقل شش هفته منتظر بهبود محل کشیدن دندان بودند. بیماران واجد شرایط می‌توانند از ایمپلنت کامل و مقاوم در همان روز کشیدن دندان با روش قابل مشاهده لذت ببرند.

روش کشیدن فوری و ایمپلنت فوری دندان چگونه کار می‌کند؟


قبل از اینکه روش کشیدن فوری دندان و ایمپلنت فوری معرفی شود، بیماران قبل از قرار دادن ایمپلنت در فضای باز شده، به بهبودی سوکت دندان کشیده شده نیاز داشتند. این روند بهبودی تقریباً ده تا دوازده هفته به طول می‌انجامید، اما به لطف پیشرفت دائمی ‌رشته دندانپزشکی ترمیمی‌، در موارد خاص دیگر نیاز نیست صبر کنید تا محل کشیدن دندان بهبود یابد. استخوان دندان به طور طبیعی برای پر کردن جای سوکت دندان از قبل برنامه ریزی شده است، بنابراین با قرار دادن ایمپلنت دندان بلافاصله پس از کشیدن دندان، ایمپلنت همزمان با استخوان ادغام می‌شود و در این فرآیند طبیعی بهبود می‌یابد و در سوکت محکم می‌شود.

چه کسانی بهترین متقاضی برای کشیدن فوری و ایمپلنت فوری دندان هستند؟


بهترین متقاضیان برای ایمپلنت فوری

در برخی از موارد کشیدن دندان ممکن است لازم باشد که ابتدا سوکت قبل از انجام ایمپلنت بهبود یابد. قرارگیری ایمپلنت‌های معمول به خودی خود پس از کشیدن دندان نیاز به بهبودی دارند. با فناوری پیشرفته امروز، روش‌های جدیدی برای قرارگیری ایمپلنت دندان ایجاد شده است. قبل از اینکه بیمار به عنوان متقاضی ایمپلنت فوری شناخته شود، باید دو عامل در نظر گرفته شود:

عفونت

برای قرارگیری ایمپلنت فوری، ناحیه کشیدن دندان بیمار باید عاری از التهاب، بیماری لثه یا هر نوع عفونت باشد. در صورت وجود هرگونه عفونت یا تورم، ابتدا باید بیمار قبل از انجام مراحل قرارگیری ایمپلنت بهبود یابد.

کیفیت و کمیت

قبل از اینکه بیمار برای قرارگیری ایمپلنت فوری در نظر گرفته شود باید مقدار و تراکم کافی استخوان در اطراف محل کشیدن دندان وجود داشته باشد. این روش برای بیمارانی که استخوان‌هایشان خراب است یا قادر به پشتیبانی از تثبیت ایمپلنت‌های جدید نیستند، قابل انجام نیست. چنین مواردی ممکن است قبل از اینکه بتوانند ایمپلنت‌های دندانی را دریافت کنند، برای بهبودی نیاز به زمان داشته باشند یا ممکن است تحت جراحی‌های دندانی مانند پیوند استخوان قرار بگیرند.

 بیماران غالباً با دندان‌های شل مراجعه می‌کنند و با لبخندی ثابت و زیبا بدون استفاده از دندان مصنوعی بیرون می‌روند. در طول ویزیت دندانپزشکی خود با دندانپزشکان منطقه فرمانیه، آجودانیه، پاسداران شمالی، لواسانی و صاحبقرانیه در مورد روش فوری کشیدن و ایمپلنت صحبت کنید تا ببینید آیا وضعیت دندان شما به عنوان متقاضی این درمان راحت، کم تهاجم و با کارآیی مناسب به حساب می‌آید یا خیر.

مزایا


بیمارانی که در منطقه فرمانیه، آجودانیه، پاسداران شمالی، لواسانی و صاحبقرانیه از روش کشیدن و ایمپلنت فوری استفاده می‌کنند، از این مزایا لذت می‌برند:

در موارد مناسب، قرار دادن ایمپلنت فوری مجموعه‌ای از مزایا را برای بیمار فراهم می‌کند، از جمله زمان درمان کوتاه‌تر و کاهش قابل توجه زمان بین مراجعات (در صورت وجود)، از آنجا که ترمیم‌های زیبایی در روز جراحی انجام می‌شود. در واقع، یک مطالعه نشان داد که بیماران انجام ایمپلنت فوری در فک بالا را در مقایسه با چهار پروتکل درمانی دیگر ترجیح می‌دهند. بنابراین ممکن است از نظر بالینی راه حل مناسبی برای رضایت بالای بیمار ارائه دهد.

از ایمپلنت فوری و قراردهی موقت آن با پیش بینی خوبی در عمل بالینی استفاده شده است. ایمپلنت فوری، نیاز به مداخله جراحی و روش‌های پیچیده پیوند استخوان را کاهش می‌دهد که در غیر این صورت ممکن است برای ترمیم جای مورد نیاز باشد. تکنیک یک مرحله‌ای یک گردش کار ساده جراحی را ارائه می‌دهد و بیمار را به جای دو بار، تحت یک عمل جراحی قرار می‌دهد. بهبودی در بیماران پس از عمل‌های بی عیب و نقص برای بازیابی تک دندان گزارش شده است. پروتکل موارد موفقیت آمیز ایمپلنت فوری برای انجام چند ایمپلنت نیز گزارش شده است.

بیماران می‌خواهند به روشی کارآمد و درست درمان شوند. آن‌ها در جستجوی راه حل و درمان بی خطر و موثری هستند که در کمترین زمان ممکن و با کمترین درد و ناراحتی انجام شود. ایمپلنت و قرارگیری فوری ایمپلنت از روش‌های ارزشمندی است که پزشک می‌تواند از آن بهره مند شود، اما مهارت و تجربه او و همچنین انتخاب مورد، همه عناصر اساسی برای اطمینان از نتایج موفقیت آمیز در طولانی مدت هستند.

مراقبت از ایمپلنت فوری دندان


مراقبت از ایمپلنت فوری دندان

مراقبت روزانه از ایمپلنت‌های دندانی بسیار شبیه مراقبت از دندان‌های طبیعی است. ایمپلنت‌های دندان ترمیم شده باید دو بار در روز با استفاده از مسواک و نخ دندان تمیز و بدون جرم پلاک نگه داشته شوند. تمیز کردن ایمپلنت به ویژه بعد از غذا مهم است. این امر با مسواک زدن آرام و توجه ویژه به همه قسمت‌های ایمپلنت محقق می‌شود.

اقدامات بهداشت دهان و دندان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سایر مواردی که ممکن است توسط پزشک توصیه شود می‌تواند شامل موارد زیر می‌باشد:

شما باید نه تنها به رعایت بهداشت روزانه دندان در خانه بلکه به ویزیت منظم دندانپزشک خود متعهد باشید. توصیه می‌شود که هر 3 تا 6 ماه یکبار برای یک معاینه و تمیزکاری حرفه‌ای، به دندانپزشکان منطقه فرمانیه، آجودانیه، پاسداران شمالی، لواسانی و صاحبقرانیه مراجعه کنید. ایمپلنت‌های دندانی باید سالانه با اشعه ایکس بررسی شوند. ما به عنوان بخشی از برنامه مراقبت از خود، بدون هزینه، چک آپ سالانه و عکسبرداری با اشعه ایکس به شما پیشنهاد می‌دهیم.

اگر از ایمپلنت دندان خود مراقبت نکنم چه اتفاقی می‌افتد؟


بدون مراقبت‌های مداوم و روزمره ایمپلنت‌ها می‌توانند دچار مشکل شوند. اولین علائم مشکل با مشاهده خونریزی شروع می‌شود. این حالت به موکوزیت شناخته می‌شود. شواهد علمی ‌فعلی نشان می‌دهد که این وضعیت ممکن است با موفقیت درمان شود و در صورت تشخیص زود هنگام قابل برگشت است. متأسفانه در صورت پیشرفت به استخوان و تحلیل آن، که به پری ایمپلنتیت شناخته می‌شود، از دست دادن استخوان قابل برگشت نیست. اگر پری ایمپلنتیت درمان نشود، می‌تواند منجر به تحلیل رفتن پیشرفته استخوان و افتادن ایمپلنت شود.

دندانپزشک در هر بار تمیز کردن باید چه مواردی را بررسی کند؟


برای ارزیابی دقیق ایمپلنت، دندانپزشکان و متخصصین بهداشت دهان و دندان باید لثه‌های اطراف ایمپلنت را بررسی کنند، همانطور که در اطراف دندان‌ها این کار انجام می‌شود، سالانه اشعه ایکس را انجام و مقایسه کنند و به دنبال لقی، بررسی بایت و تمام اجزای موجود در دهان که ایمپلنت‌ها به آن‌ها متصل شده‌اند باشند تا از عملکرد صحیح اطمینان حاصل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *