بعد از ارتودنسی: نحوه مسواک زدن،نخ دندان و سایر مراقب ها

9

انجام ارتودنسی دندان‌ها دردناک نیست اما با این‌حال پس از سیم‌کشی دندان‌ها ممکن است تا مدتی احساس ناراحتی کنید چرا که سیم‌ها دندان‌های شما را حرکت می‌دهند. میزان این ناراحتی در بین افراد متفاوت بوده و ممکن است تا چند روز ادامه پیدا کند. داروهای مسکن که برای سردردهای عادی استفاده می‌شوند می‌توانند هرگونه ناراحتی را از بین ببرند. در صورت استفاده از این داروها از دستورالعمل درون جعبه پیروی کنید.
با حرکت دندان‌ها، احساس می‌کنید که آن‌ها در دهان شل شده‌اند که امری طبیعی است. با قرارگیری دندان‌ها در وضعیت جدید، دوباره استحکام آن‌ها به حالت قبل باز می‌گردد. ممکن است در ابتدا براکت های ارتودنسی احساسی عجیب را به فرد القا کرده و در درون دهان شما در پشت لب‌ها باعث ساییدگی شوند. پس از ارتودنسی کودکان ، به شما نوعی واکس مخصوص داده شده و نحوه‌ی استفاده از آن‌ها برای جلوگیری از سایش براکت بر روی بافت‌های درون دهان آموزش داده می‌شود. دهان شما به‌سرعت به وجود براکت عادت کرده و تا آن موقع می‌توانید برای راحتی بیشتر از این واکس استفاده کنید.

مراقبت‌های پس از ارتودنسی یکی از ابعاد مهم درمان برای اطمینان از کارآمد و پایدار بودن آن می‌باشد. لازم است تا به‌طور مرتب موقعیت بریس خود را تنظیم کنید تا از کارکرد درست آن مطمئن شوید. معمولاً نیاز است که فرد هر 6 تا 8 ماه به دندان‌پزشک خود مراجعه کند. انجام به‌موقع این مراجعات اهمیت زیادی دارد چرا که در غیر این صورت، ظهور اثرات بریس به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت. در طول درمان شما، متخصصین ما در کلینیک دندانپزشکی تهران شما را راهنمایی کرده و توصیه‌هایی را در مورد حفظ آثار درمان و اطمینان از راحت و پایدار بودن آن به شما ارائه می‌دهند.
برای گرفتن اطلاعات بیشتر و تعیین یک ‌وقت مشاوره می‌توانید از طریق شماره‌های زیر با ما تماس بگیرید:

02126110052

02126110053

09193040491

 

ارتودنسی ثابت دندان


ناراحتی‌های اولیه

 • ممکن است به مدت چند روز پس از ارتودنسی دندان‌ها، اندکی احساس ناراحتی کنید. در این موارد می‌توان از داروهای مسکن معمولی که برای درمان سردرد استفاده می‌شوند استفاده کرد.
 • پس از کارگذاری اولیه‌ی بریس، ممکن است احساس کنید که بریس سطوح درونی دهان شما را می‌ساید. دهان شما به‌سرعت به این حالت عادت می‌کند ولی تا آن موقع می‌توانید از واکس‌های مخصوص ارتودنسی استفاده کنید. نحوه‌ی انجام این عمل برای شما شرح داده خواهد شد.
 • صحبت کردن شما ممکن است تا حدی تحت تأثیر قرار بگیرد ولی مطمئن باشید که این اثرات تنها تا چند روز باقی خواهند ماند.

غذا خوردن

 • باید از خوردن غذاهای چسبناک مانند آدامس و تافی خودداری کنید. این غذاها ممکن است در ساختارهای ارتودنسی شما گیرکرده و باعث جدا شدن آن شود.
 • باید استفاده از غذاهای شیرین و نوشیدنی‌های گازدار را محدود کنید. استفاده‌ی زیاد از این خوراکی‌ها موجب آسیب به مینای دندان خواهد شد.
 • از خوراکی‌های سخت مانند نبات دوری کنید چراکه خوردن آن‌ها می‌تواند موجب شکستگی براکت شود. دیگر غذاها مانند سیب سفت یا نان ترد باید قبل از استفاده به تکه‌های کوچک‌تری تقسیم شوند. در دیگر موارد می‌توانید به‌صورت عادی غذا بخورید.

بهداشت دهان

 • تمیز کردن کامل دندان‌های ارتودنسی شده اهمیت بیشتری نسبت به دندان‌های ارتودنسی نشده دارد و شما باید وقت بیشتری را برای این کار اختصاص دهید.
 • به‌طور ایده آل باید سه بار در روز دندان‌های خود را مسواک کنید. می‌توانید یک مسواک با خود همراه داشته و پس از خوردن ناهار از آن استفاده کنید. به محل اتصال دندان‌ها به لثه توجه ویژه‌ای داشته باشید. طریقه مسواک زدن صحیح در سالم ماندن دندان ها نقش بسزایی را ایفا می کند.
 • علاوه بر مسواک کردن دندان‌ها، توصیه می‌شود که از مسواک مخصوص ارتودنسی برای تمیز کردن زیر براکت و فضای بین دندان‌ها استفاده کنید. نحوه استفاده از مسواک ارتودنسی برای شما شرح داده خواهد شد.بهره گیری از مسواک ارتودنسی نتیجه بهتری به همراه خواهد داشت.
 • یک محلول دهان‌شویه‌ی فلوراید باید پس از استفاده کردن از مسواک ارتودنسی به هنگام خوابیدن مورداستفاده قرار گیرد.
 • مسواک زدن دندان‌ها به میزان ناکافی و نحوه مسواک زدن غلط می‌تواند منجر به آسیب دیدن مینای دندان شود.

آیا کار دیگری هم باید انجام داد؟

 • در مراحل خاصی از درمان، از شما خواسته می‌شود تا از وسایل لاستیکی خاصی در بین براکت های بالا و پایین استفاده کنید. این لاستیک‌ها باید به‌طور تمام‌وقت مورداستفاده قرار گیرند.
 • به یاد داشته باشید که مراقبت های بعد از ارتودنسی و مراقبت از دندان‌ها و براکت می‌تواند روند درمان شما را تسریع کرده و آثار ناشی از آن را بهبود بخشد.

وسایل ارتودنسی متحرک (کاربردی)


براکت در ابتدا چه حسی را القا می‌کند؟

• ممکن است صحبت کردن تا چند روز برای شما مشکل باشد. پس از مقداری تمرین کردن، صحبت کردن فرد به حالت عادی بازمی‌گردد.

• ممکن است در ابتدا اندکی ناراحتی را تجربه کرده و تولید بزاق در دهان شما افزایش یابد. این حالت نیز پس از چند روز از بین خواهد رفت.

مراقبت از براکت

• بسیاری از بیماران از غذا خوردن با ارتودنسی رضایت دارند. اگر نمی‌توانید این کار را به‌راحتی انجام دهید مهم است که براکت خود را پس از غذا خوردن و تمیز کردن دندان‌ها دوباره در دهان قرار دهید.

• از خوراکی‌های سخت مانند نبات دوری کنید چراکه این‌گونه غذاها می‌توانند باعث شکستگی براکت شوند. همچنین باید از جویدن آدامس و تافی خودداری کنید چراکه این خوراکی‌ها به براکت می‌چسبند.

• میزان مصرف غذاهای شیرین و نوشیدنی‌های گازدار باید محدود شود چراکه این خوراکی‌ها می‌توانند منجر به آسیب دیدن مینای دندان شوند.

مراقبت از ارتودنسی


لازم است که ارتودنسی در مواقعی که از آن استفاده نمی‌شود در جعبه‌ی پلاستیکی مخصوص خود نگهداری شده و با مسواک و آب سرد تمیز شود. از خمیردندان استفاده نکنید چراکه می‌تواند رنگ ارتودنسی را ببرد. آب داغ نیز می‌تواند موجب ذوب شدن بخش‌هایی از آن شود. می‌توانید برای تمیز کردن ارتودنسی خود از "ریتینر برایت" استفاده کنید. اگر در استفاده از ارتودنسی خود مشکلی داشتید بلافاصله با ما تماس بگیرید. وسایل ارتودنسی گران‌ قیمت هستند پس اگر می‌خواهید برای مدت طولانی از آن‌ها استفاده کنید، باید به‌خوبی از آن‌ها مراقبت کنید.

موارد اورژانسی ارتودنسی


یک مورد اورژانسی ارتودنسی زمانی رخ می‌دهد که شما درد شدیدی را احساس کنید، یکی از سیم‌ها بیرون زده باشد و یا قسمتی از ارتودنسی شل شده و بیفتد و شما نتوانید این مشکلات را در خانه رفع کنید. موارد اورژانسی در اسرع وقت رسیدگی می‌شوند. بهتر است که با بخش‌های مختلف ارتودنسی خود آشنایی داشته باشید تا در موارد بروز مشکل بتوانید آن را به‌خوبی شرح دهید.

شکستگی براکت های ثابت

 • در طول درمان ممکن است یکی از بخش‌های براکت ثابت شما بشکند. این مشکل ممکن است در اثر مصرف برخی غذاهای خاص و یا در اثر نحوه‌ی حرکت دندان‌های شما باشد.
 • اگر هرگونه احساس ناراحتی مربوط به ارتودنسی خود دارید با ما تماس گرفته و یک زمان ملاقات تعیین کنید تا مشکل شما حل شود. اگر ناراحتی خاصی نداشته و به‌ زودی قرار است برای تنظیم براکت به دندان‌پزشک مراجعه کنید، می‌توانید تا آن زمان صبر کرده و سپس مشکل خود را مطرح کنید.

سیم‌های شل شده در براکت های متحرک

در برخی از موارد اتفاق می‌افتد که قسمتی از سیم ارتودنسی شل شده و باعث ناراحتی می‌شود. اگر سیم شل شده برای شما ناراحتی ایجاد می‌کند، از پشت یک قاشق یا پاک‌کن استفاده کرده و آن را طوری خم‌کنید که خارج از مسیر حرکت دندان‌ها باشد. می‌توان برای کمک به‌ راحتی تا زمان وقت تعیین‌شده با دندان‌پزشک، از واکس مخصوص ارتودنسی استفاده کرد.

برچسب: ارتودنسی