تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

dahan1

بوی بد دهان که به نام هالیتوزیس (halitosis) یا تنفس بد بو نیز شناخته می‌شود، به‌طور میانگین در بین 25% افراد در سراسر جهان مشاهده می‌شود. با وجودی که بوی بد دهان دلایل بالقوه متعدد دارد، اما اکثر موارد بوی بد دهان با بهداشت دهان و دندان ارتباط دارند. در بسیاری از مواقع بوی بد دهان می‌تواند باعث نگرانی شدید، شرمندگی و تشویش برای فرد شود. به هر حال، معمولاً درمان بوی بد دهان به سادگی امکان‌پذیر است.

[sv slug=”alert”]
متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی تهران اعتقاد دارند درمان بوی بد دهان نباید متفاوت از درمان سایر مشکلات مربوط به سلامت بدن باشد. در این حالت دندان‌پزشکان ما از طریق تشخیص دقیق می‌توانند روش درمان موثر برای بیمار را انتخاب کنند. با توجه به سال‌ها تجربه موجود در این زمینه مشخص شده عوامل مختلف می‌توانند با بوی دهان ارتباط داشته باشند. به همین دلیل، گاهی اوقات لازم است برای درمان این مشکل ترکیبی از روش‌های درمانی برای بیمار مورد استفاده قرار گیرد.
در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر درباره دلایل بوی بد دهان و روش‌های درمان موجود برای آن در کلینیک دندانپزشکی تهران، هم‌اکنون می‌توانید با همکاران ما از طریق شماره تلفن‌های 02126110052 و 02126110053 تماس حاصل فرمایید.[sv slug=”alert1″]

علائم بوی بد دهان


بوی بد دهان ممکن است با توجه به علت ایجاد مشکل در بین افراد متفاوت باشد. در بهترین حالت لازم است از یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده درباره بوی بد دهان سوال شود، زیرا تشخیص وجود این مشکل برای خود فرد بسیار دشوار است.

در صورتی که نتوان به فرد مناسب به این منظور دسترسی داشت، یک روش جایگزین برای کنترل کردن بوی بد دهان مرطوب کردن مچ دست با آب دهان، صبر کردن برای خشک شدن آن و در نهایت بو کردن آن می‌باشد. در صورتی که پس از این کار بوی بد از مچ دست استشمام شود، احتمال اینکه فرد دچار بوی بد دهان باشد، بسیار زیاد خواهد بود.

توجه داشته باشید برخی افراد ممکن است در شرایطی نگران بوی بد دهان خود باشند که این مشکل برای آن‌ها وجود نداشته یا بسیار کم باشد. در حقیقت این شرایط باعث ایجاد مشکلی به نام فوبیا یا ترس از بوی بد دهان می‌شود که می‌تواند وسواس در عادت‌های مربوط به تمیز کردن دهان را به همراه داشته باشد.

دلایل بوی بد دهان


دلایل بالقوه بوی بد دهان شامل موارد زیر هستند:

دلایل نادر ایجاد بوی بد دهان

سایر دلایل احتمالی ایجاد بوی بد دهان به شرح زیر هستند:

تشخیص بوی بد دهان


اغلب دندان‌پزشک به سادگی می‌تواند با بو کردن تنفس فرد مشکل را تشخیص داده و آن را بر اساس یک شاخص شش درجه‌ای رتبه‌بندی نماید. گاهی اوقات ممکن است دندان‌پزشک انتهای زبان را خراش داده و آن را بو می‌کند. در واقع در بسیاری از مواقع بوی بد دهان وضعیت ناحیه انتهای زبان است.

امروزه مجموعه پیچیده‌ای از روش‌ها برای ارزیابی دقیق بوی بدن دهان به شرح زیر وجود دارند:

درمان بوی بد دهان


بهترین روش برای کاهش بوی بد دهان مراقبت از بهداشت دهان و دندان است. به این ترتیب می‌توان مطمئن شد از ایجاد پوسیدگی دندان پیشگیری شده و احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه کاهش پیدا می‌کند. همچنین به افراد معمولاً توصیه می‌شود با دندان‌پزشک دو بار در سال ملاقات نمایند. سایر روش‌های قابل استفاده برای از بین بردن بوی بد دهان به شرح زیر هستند:

سایر درمان‌های خانگی و نیز ایجاد تغییرات مناسب در سبک زندگی که می‌توانند برای رفع بوی بد دهان مناسب باشند، به شرح زیر هستند:

dahan2

dahan3

dahan4

dahan5

در صورتی که علیرغم انجام فعالیت‌های ذکر شده فوق باز هم بوی بد دهان شما از بین نرفت، لازم است با دندان‌پزشک برای انجام بررسی‌های بیشتر و تشخیص سایر علت‌های احتمالی ایجاد مشکل ملاقات شود.

برچسب: بهداشت دهان و دندان، پوسیدگی دندان، بیماری لثه،بیماری های دهان و دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *