تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

به کرختی موضعی ناحیه‌ای از بدن، بی‌حسی موضعی گفته می‌شود. این عمل اغلب در دندانپزشکی و به منظور جلوگیری از احساس درد در یک ناحیه‌ی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. بی‌حسی دندان موضعی، بدون تحمل هر گونه درد یا ناراحتی، شما را در طول عمل هوشیار نگه می‌دارد.

[sv slug=”alert”]

گاهی دندانپزشکان ما از آرام‌بخش‌ها استفاده می‌کنند که مسکن‌هایی ملایم محسوب می‌شوند. این داروها قبل یا در طول انجام عمل‌های دندانپزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. روش‌های آرام‌بخشی که در کلینیک ما انجام می‌شوند شامل روش استنشاقی (با استفاده از گاز نیتروس اکساید)، روش‌های خوراکی (با استفاده از قرص‌ها) و روش وریدی (با تزریق) می‌شوند. درمان‌های پیچیده‌تر نیازمند داروهایی هستند که برای تسکین درد و اضطراب، آرامشی عمیق‌تر ایجاد کنند و سطح هوشیاری را بیشتر کاهش دهند. در این موارد، بیهوشی عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در طی آن، هوشیاری فرد برای مدت زمانی کوتاه  از دست می‌رود. متخصصین دندانپزشکی ما در کلینیک دندانپزشکی تهران، از تمام این تکنیک‌های کنترل اضطراب و درد، برای درمان ایمن بسیاری از بیماران، کودکان و بزرگسالان، استفاده می‌کنند.

[sv slug=”alert1″]

روش‌های بدون درد دندانپزشکی


 دندانپزشکی مدرن دیگر مانند گذشته ترسناک و دردآور نیست. در واقع امروزه دندانپزشکی می‌تواند نسبتاً بدون درد باشد. فقط  سوزش اندکی به دلیل بی‌حسی موضعی ایجاد می‌شود و پس از آن هیچگونه دردی وجود نخواهد داشت. سه روش اساسی برای دندانپزشکی بدون درد وجود دارند:

بی‌حسی موضعی


روش‌های بی حسی موضعی مانند استفاده از عامل بی‌حس کننده و تزریق مستقیم به لثه بسیار رایج هستند. در این روش، ناحیه‌ی خاصی از دهان به منظور از بین بردن حساسیت و کاهش درد مورد بی‌حسی قرار می‌گیرد. نوع بی‌حسی موضعی بسته به متخصص انجام آن و عمل مورد نظر، می‌تواند متفاوت باشد. انواع مختلف بی‌حسی موضعی عبارتند از:

نحوه‌ی عملکرد بی‌حسی موضعی

همانطور که در بخش قبل نیز اشاره شد، بی‌حسی موضعی به شیوه‌های مختلفی انجام می‌شود. ممکن است این عمل با استفاده از اسپری، قطره یا تزریق صورت بگیرد. با این حال رایج‌ترین شیوه‌ی انجام این کار، تزریق ماده‌ی بی‌حس کننده به ناحیه‌ی نیازمند بی‌حسی است. در این روش، ماده‌ی بی‌حس کننده با انسداد رشته‌های عصبی ناحیه‌ی هدف، از ایجاد و ارسال سیگنال‌های درد به مغز جلوگیری می‌کند.

سطح بی‌حسی را بسته به مدت زمان مورد نیاز برای انسداد درد و همچنین میزان بی‌حسی لازم می‌توان کنترل کرد. این کار را می‌توان از طریق تغییر غلظت، مقدار و نوع ماده‌ی بی‌حسی مورد استفاده، به دقت انجام داد. معمولاً آثار بی‌حسی موضعی تا 8 ساعت باقی خواهد ماند.

دندانپزشک چه موادی را برای بی‌حسی موضعی استفاده خواهد کرد؟

اکثر دندانپزشکان از ماده‌ی شناخته شده‌ای تحت عنوان لیدوکائین برای ایجاد بی‌حسی موضعی استفاده می‌کنند، این ماده یکی از مواد بیشمار در دسترس است. روشی ساده برای تشخیص مواد بی‌حس کننده، توجه به واژه کائین (-caine) در انتهای اسم آن‌هاست. شاید نام نوکائین را شنیده باشید، دارویی شناخته شده که برای بی‌حسی موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه، به دلیل واکنش‌های آلرژیک بیش از حد و ماندگاری اندک آن در مقایسه با سایر بی‌حس کننده‌ها، دندانپزشکان دیگر از این ماده برای بی‌حسی استفاده نمی‌کنند.

آرام‌بخش


 امروزه از سه نوع عمده‌ی آرام‌بخش‌ها برای کاهش یا بر طرف کردن درد ناشی از عمل‌های دندانی استفاده می‌شود. این روش‌ها عبارتند از:

عوارض احتمالی بی‌حس‌کننده‌ی موضعی تزریقی


 همانند بسیاری از داروهای دیگر، داروهای بی‌حس‌ کننده‌ی موضعی نیز عوارضی را همراه با خود خواهند داشت. هر چند احتمال بروز چنین آثار جانبی از شخصی به شخص دیگر متفاوت است، لذا آگاهی از آن‌ها بسیار ضروریست. برخی از آثار و عوارض جانبی ممکن این داروها عبارتند از:

 

برچسب: پر کردن دندان، کشیدن دندان، عصب کشی، جراحی دندان عقل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *