تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان: کامپوزیت بهتر است یا لمینت دندان؟

 ونیر دندان که تحت عنوان لمینت یا ونیر کامپوزیت شناخته می‌‌شود پوسته‌های نازکی هستند که شبیه رنگ دندان می‌باشند، شفاف هستند و با توجه به ظاهر سایر دندان‌ها ساخته می‌شوند تا شکل، رنگ و ظاهر مناسبی را به وجود بیاورند. نصب ونیر دندانی می‌تواند به طرز قابل توجهی باعث بهبود لبخند و ظاهر دندان‌های شما شود. انتخاب ونیر سرامیکی یا ونیر کامپوزیت با توجه به نوع مشکلات شما می‌‌توانند مزایای متعددی را به همراه داشته باشند. در حالت پس از اتمام درمان شما شاهد لبخندی زیبا و ظاهر دلخواه خود خواهید بود.

از ونیر برای درمان کدام مشکلات دندان می‌توان استفاده کرد؟


از ونیر برای درمان کدام مشکلات دندان می‌توان استفاده کرد

گاهی اوقات از نصب ونیر دندانی تحت عنوان ارتودنسی فوری یاد می‌شود زیرا می‌توان از آن برای پوشاندن تعداد زیادی از مشکلات دندانی استفاده کرد و لبخندی زیبا را به وجود آورد. برخی از کاربردهای ونیر به شرح زیر می‌باشد:

 • کاهش فضای بین دندان‌ها
 • لب پر شدگی یا بد شکلی دندان
 • شکستگی یا ترک خوردگی دندان
 • وجود لکه‌های دائمی روی سطح داخلی یا خارجی دندان
 • نامطلوب بودن لکه‌های حاصل از فیلینگ دندان

 چه افرادی متقاضی مناسبی برای ونیر دندانی هستند؟


 همه افراد نمی‌توانند متقاضی درمان با ونیر دندان می‌باشند و به عبارتی امکان استفاده از ونیر برای همه افراد وجود ندارد. در صورتی که ونیر روی دندان نصب شده باشد امکان برگرداندن دندان به شرایط اولیه وجود ندارد زیرا معمولاً برای نصب ونیر باید سطح دندان آماده سازی شود تا امکان نصب آن به طور صحیح فراهم گردد. معمولاً دندان پزشک پس از معاینه دندان به شما می‌گوید که آیا متقاضی مناسبی برای نصب ونیر هستید یا خیر و آیا به کمک ونیر به نتایج دلخواه خود دست پیدا می‌کنید یا خیر. برخی از مواردی که شما نمی‌‌توانید متقاضی مناسبی برای نصب ونیر دندانی باشید به شرح زیر می‌باشند:

 • در صورت وجود پوسیدگی دندان یا بیماری فعال لثه باید قبل از نصب ونیر دندانی به درمان آنها پرداخت.
 • در صورتی که بخش قابل توجهی از ساختار دندان از بین رفته است یا دندان پرشدگی گسترده دارد برای نصب ونیر مناسب نخواهد بود.
 • در صورتی که روی سطح دندان به اندازه کافی مینای دندان وجود نداشته باشد نصب ونیر موفقیت آمیز نخواهد بود زیرا باید به ونیر روی سطح مینای دندان نصب شود.
 • افرادی که عادت به دندان قروچه دارند به سرعت دچار شکستگی یا لب پر شدگی ونیر دندانی خواهند شد. در برخی از افراد متخصص دندانپزشکی استفاده از محافظ دندانی را در هنگام خواب توصیه می‌کند.
 • افرادی که بایت مناسبی ندارند.
 • افرادی که دچار بد شکلی یا عدم مطابقت صحیح دندان‌های خود هستند که در این حالت استفاده از ارتودنسی برای کسب نتایج مطلوب توصیه خواهد شد.

 ونیر کامپوزیت


 

مزایا

 آسیب کمتر به ساختار دندان

 برای نصب کامپوزیت نیازی به آماده سازی دندان یا برداشتن مینای دندان نیست که این امر به حفظ قدرتمندی دندان و سلامت ساختار اصلی آن کمک می‌کند.

در مواقع ضروری امکان جدا کردن کامپوزیت از دندان وجود دارد

 در صورتی که شما قصد تعویض ونیر کامپوزیت خود را داشته باشید دندانپزشک می‌‌تواند به راحتی به برداشتن آن بپردازد. این وضعیت باعث آسیب رساندن به دندان نمی‌شود و پس از آن امکان نصب یک ونیر جدید وجود دارد.

پوشاندن دندان‌های لب پر شده

 این روش در مواردی که شما نیاز به پوشاندن لب پر شدگی دندان یا تغییر رنگ آن را دارید کاملاً مناسب می‌باشد زیرا می‌‌توانند مشکلات ظاهری دندان را بپوشاند و شرایط مطلوبی را به وجود بیاورند.

فرایند نصب کامپوزیت

) فرایند نصب کامپوزیت

 می‌توان با برداشتن یک لایه نازک از مینای دندان به‌خوبی کامپوزیت را روی سطح دندان قرار داد. دندانپزشک اقدام به نصب لایه‌های رزین روی سطح دندان می‌کند سپس آنها را تراش می‌دهد تا ظاهر دلخواه شما را به وجود بیاورد.

معایب کامپوزیت

 این واقعیت که کامپوزیت یک ساختار متخلخل است باعث شده به سرعت روی آنها لکه تشکیل گردد. پس از نصب ونیر کامپوزیت باید بیمار توجه بسیار زیادی به رژیم غذایی خود داشته باشد و از خوردن غذاهایی که باعث رنگ گرفتن دندان می‌شوند خودداری نماید. باندینگ کامپوزیت در مقایسه با ونیرهایی سرامیکی طول عمر کوتاه تری دارد و معمولاً حدود ۵ تا ۷ سال مزایای حاصل از آن باقی خواهد ماند که پس از آن باید به ترمیم یا تعویض آن پرداخت. ونیر کامپوزیت برای افرادی که دچار مشکلات بسیار جدی هستند مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. ونیر کامپوزیت برای آن دسته از افرادی که به دنبال رفع مشکلات خفیف دندان خود هستند توصیه می‌شود. کامپوزیت فقط می‌‌تواند مشکلات خفیف دندان ازقبیل بد شکلی، تغییر رنگ یا لب پر شدگی را بپوشاند و تاثیری در اصلاح مشکلات حاد دندان یا فاصله زیاد بین دندان‌ها ندارد. در موارد شدید دندانپزشک زیبایی سایر انواع ونیر را به بیمار توصیه خواهد کرد.

لمینت دندان


 مزایای ونیر سرامیکی چیست؟

ونیرهایی سرامیکی در مقایسه با رزین کامپوزیت با مزایای متعددی همراه هستند که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

 • ونیرهای سرامیک مقاومت بسیار بالایی دارند اگرچه این ونیرهای بسیار نازک هستند معمولاً قطر آنها حدود ۵/۰ تا ۷/۰ است و پس از آن که روی سطح دندان نصب شدند مقاومت بسیار بالایی خواهند داشت. ونیرهایی سرامیکی معمولاً ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می‌کنند و اگر شما به طور صحیح از آنها مراقبت کنید، بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بدهید و از آنها برای جویدن مواد سخت مانند تکه‌های یخ استفاده نکنید طول عمر آنها افزایش خواهد یافت.
 • ونیرهایی سرامیکی ظاهری کاملاً طبیعی و شبیه دندان‌های واقعی شما را به وجود می‌آورند. شفاف بودن این ونیرهای باعث شده که عملکردی شبیه دندان واقعی داشته باشند و تمامی ‌ویژگی‌های مینای طبیعی دندان را نیز دارا هستند. این ویژگی‌ها در سایر روش‌های زیبایی دندان از قبیل رزین کامپوزیت وجود ندارد.
 • ونیرهای سرامیکی نسبت به لکه مقاوم هستند و برخلاف سایر انواع باندینگ دندان، یک ساختار محکم و مقاوم هستند که به راحتی روی آنها لکه‌های حاصل از استعمال دخانیات یا مصرف برخی از انواع غذاهای رنگی تشکیل نمی‌شود.
 • ونیرهایی سرامیکی جز روش‌های زیبایی محافظتی هستند یعنی برای نصب آنها فقط ساختار کوچکی از دندان برداشته می‌‌شود و تغییر در بافت دندان ایجاد نخواهد شد.

استفاده از ونیر دندانی می‌‌تواند بهبود ظاهر دندان‌ها کمک کند اما تاثیر ای در اصلاح مطابقت فک یا مشکلاتی از قبیل اوربایت یا آندربایت ندارد. از ارتودنسی برای درمان این گروه از مشکلات است دندانی استفاده می‌شود.

فرآیند نصب ونیر سرامیکی شامل چه مواردی است؟

فرآیند نصب ونیر سرامیکی شامل چه مواردی است؟

 معمولاً برای نصب ونیر سرامیکی شما به دو جلسه درمان نیاز خواهید داشت.

جلسه اول درمان

 • جلسه اول حدود یک تا دو ساعت طول می‌‌کشد و شامل موارد زیر است:
 • دندانپزشک به بررسی دندان‌های شما می‌پردازد و اهداف و انتظارات که دارای جا مورد ارزیابی قرار می‌دهد سپس به شما برای انتخاب رنگ مناسب دندان کمک خواهد کرد. شما در فرایند طراحی لبخند زیبای خود حضور فعال و نقش مهمی را ایفا می‌کنید. دندانپزشک با شما در خصوص سایز و شکل دندان صحبت خواهد کرد. او هم چنین محدودیت‌ها و معایب ونیرهایی سرامیکی را برای شما توضیح می‌دهد.
 • دندان پزشک اقدام به تراش مینای دندان ردیف‌های جلو می‌نماید تا برای نصب ونیر آماده شوند و بدون ایجاد ظاهر نامطلوب نتایج مناسبی را به وجود بیاورند. معمولاً باید مینای دندان به قطر ۵/۰ تا ۷/۰ برداشته شود.
 • دندانپزشک با توجه به بخشی از ساختار دندان که از بین رفته است و مقدار تغییراتی که باید انجام دهد ممکن است در جلسه اول به نصب ونیر بپردازد یا آن که شما به جلسه دوم نیز نیاز داشته باشید.

 جلسه دوم درمان

 • جلسه دوم درمان حدود یک تا دو ساعت طول می‌‌کشد و در این جلسه دندانپزشک به انجام موارد زیر خواهد پرداخت:
 • در صورتی که شما از ونیر موقت استفاده کنید دندان پزشک اقدام به خارج کردن آن خواهد کرد.
 • دندانپزشک اقدام به ارزیابی ونیر سرامیکی شما می‌کند و سپس نظر شما را در این رابطه خواهد پرسید. در مرحله بعدی دندانپزشک به بررسی شکل و رنگ دندان می‌پردازد تا قبل از نصب آن اطمینان حاصل کند شما از ونیر خود رضایت کامل را دارید در غیر این صورت می‌توان قبل از نصب آن روی دندان به اعمال تغییرات مورد نظر پرداخت. پس از آنکه ونیرهایی سرامیکی روی دندان نصب شدند دیگر راهی برای تغییر آنها وجود ندارد.
 • پس از آنکه شما ونیرهای خود را تایید کردید دندانپزشک به کمک یک محلول اسیدی ملایم به تمیز کردن سطح دندان می‌پردازد. سپس دندانپزشک از یک چسب مخصوص که شبیه رنگ دندان است برای نصب کردن ونیر روی دندان استفاده می‌کند و به کمک نور مخصوص به خشک کردن و محکم کردن آن‌ها خواهد پرداخت.
 • پس از نصب ونیر روی دندان باید سیمان اضافی را از دندان جدا کرد و سپس مراحل بعدی که شامل پولیش کشیدن دندان است انجام می‌شود.

 معایب ونیرهای سرامیکی در مقایسه با ونیرهایی کامپوزیت

 • معایب اصلی ونیرهایی سرامیکی در مقایسه با رزین کامپوزیت به شرح زیر می‌باشد:
 • ونیرهایی سرامیکی در مطب دندانپزشک آماده‌ سازی نخواهند شد و باید در لابراتوار دندانپزشکی آماده و تهیه شوند که در این حالت شما باید حداقل دو مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید. ونیرهایی رزین کامپوزیت در یک جلسه نصب می‌شوند. باید بخش قابل توجهی از ساختار دندان برداشته شود تا امکان نصب رزین کامپوزیت در شکل و اندازه دلخواه فراهم گردد. دندانپزشک از ماده باندینگ استفاده می‌کند و سپس رزین کامپوزیت را به کمک نور مخصوص نصب می‌‌کند و کامپوزیت را پولیش می‌کشد تا فرایند درمان به اتمام برسد.
 • ونیرهایی سرامیکی در مقایسه با ونیرهایی کامپوزیت گران قیمت تر هستند و نصب آنها مستلزم صرف زمان تخصص مهارت بالایی است تا نتایج مطلوبی به دست بیاید.
 • در صورتی که ونیرهایی سرامیکی دچار شکستگی شوند امکان ترمیم آنها وجود ندارد و باید تعویض گردند.

 چگونه باید از لمینت و ونیر مراقبت کرد ؟


 • در صورتی که شما به خوبی از ونیرهای دندانی خود محافظت نکنید احتمال شکستگی یا کنده شدن آنها وجود دارد. شما می‌توانید به منظور بهبود طول عمر و استحکام آنها به رعایت بهداشت دهان و دندان بپردازید، به طور منظم دندان‌های خود را تمیز کنید و حداقل سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه نمایید. به هیچ عنوان از دندان‌های خود برای شکستن یخ یا انواع مغزها استفاده نکنید.

کدام روش بهتر است؟


 تنها راهی که وجود دارد تا بر اساس آن به این نتیجه رسید که آیا ونیرهای سرامیکی یا ونیر کامپوزیت انتخاب مناسبی برای شما هستند یا خیر باید فاکتورهای متعددی از قبیل اهداف و انتظارات شما، طول عمر ونیر، هزینه درمان و زمان لازم برای کسب نتایج دلخواه را در نظر گرفت. ونیرهایی کامپوزیت در مواردی که شما به دنبال یک روش درمانی بسیار موثر و مقرون به صرفه هستید یک گزینه مطلوب در نظر گرفته می‌شوند. اما در صورتی که طول عمر و زیبایی طبیعی ونیر برای شما اهمیت دارد دندانپزشک استفاده از نیروهای سرامیکی را به شما توصیه می‌کند. هنگامی ‌که شما در این رابطه شروع به تصمیم گیری می‌کنید باید به فکر اصلاح سبک زندگی خود نیز باشید. افرادی که سیگاری هستند یا خیلی قهوه می‌خورند می‌توانند از ماندگاری و طول عمر بالای ونیرهای سرامیکی بهره مند شوند. افرادی که قصد دارند در یک جلسه به نتیجه دلخواه خود برسند بهتر است از کامپوزیت استفاده کنند. خوشبختانه هر دو روش با نتایج مطلوبی همراه هستند و شما را به آن چه که انتظارش را دارید می‌رسانند.

 

روش‌های جایگزین ونیر کامپوزیت و لمینت


 رزین کامپوزیت نزدیک ترین روش درمانی زیبایی به ونیرهای سرامیکی است که شباهت زیادی به رنگ دندان دارد و می‌‌توان از آن برای که شباهت زیادی به رنگ دندان دارد و می‌‌توان از آن به عنوان جایگزین ونیرهای دندانی استفاده کرد. می‌توان از روکش دندان به عنوان یک روش موثر برای اصلاح برخی از مشکلات دندانی استفاده کرد اما معمولاً ماندگاری و طول عمر کمتری دارند و نتایج مطلوبی را نیز به وجود نمی‌آورند.

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید