تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

 ونیر دندان که تحت عنوان لمینت یا ونیر کامپوزیت شناخته می‌‌شود پوسته‌های نازکی هستند که شبیه رنگ دندان می‌باشند، شفاف هستند و با توجه به ظاهر سایر دندان‌ها ساخته می‌شوند تا شکل، رنگ و ظاهر مناسبی را به وجود بیاورند. نصب ونیر دندانی می‌تواند به طرز قابل توجهی باعث بهبود لبخند و ظاهر دندان‌های شما شود. انتخاب ونیر سرامیکی یا ونیر کامپوزیت با توجه به نوع مشکلات شما می‌‌توانند مزایای متعددی را به همراه داشته باشند. در حالت پس از اتمام درمان شما شاهد لبخندی زیبا و ظاهر دلخواه خود خواهید بود.

از ونیر برای درمان کدام مشکلات دندان می‌توان استفاده کرد؟


از ونیر برای درمان کدام مشکلات دندان می‌توان استفاده کرد

گاهی اوقات از نصب ونیر دندانی تحت عنوان ارتودنسی فوری یاد می‌شود زیرا می‌توان از آن برای پوشاندن تعداد زیادی از مشکلات دندانی استفاده کرد و لبخندی زیبا را به وجود آورد. برخی از کاربردهای ونیر به شرح زیر می‌باشد:

 چه افرادی متقاضی مناسبی برای ونیر دندانی هستند؟


 همه افراد نمی‌توانند متقاضی درمان با ونیر دندان می‌باشند و به عبارتی امکان استفاده از ونیر برای همه افراد وجود ندارد. در صورتی که ونیر روی دندان نصب شده باشد امکان برگرداندن دندان به شرایط اولیه وجود ندارد زیرا معمولاً برای نصب ونیر باید سطح دندان آماده سازی شود تا امکان نصب آن به طور صحیح فراهم گردد. معمولاً دندان پزشک پس از معاینه دندان به شما می‌گوید که آیا متقاضی مناسبی برای نصب ونیر هستید یا خیر و آیا به کمک ونیر به نتایج دلخواه خود دست پیدا می‌کنید یا خیر. برخی از مواردی که شما نمی‌‌توانید متقاضی مناسبی برای نصب ونیر دندانی باشید به شرح زیر می‌باشند:

 ونیر کامپوزیت


 

مزایا

 آسیب کمتر به ساختار دندان

 برای نصب کامپوزیت نیازی به آماده سازی دندان یا برداشتن مینای دندان نیست که این امر به حفظ قدرتمندی دندان و سلامت ساختار اصلی آن کمک می‌کند.

در مواقع ضروری امکان جدا کردن کامپوزیت از دندان وجود دارد

 در صورتی که شما قصد تعویض ونیر کامپوزیت خود را داشته باشید دندانپزشک می‌‌تواند به راحتی به برداشتن آن بپردازد. این وضعیت باعث آسیب رساندن به دندان نمی‌شود و پس از آن امکان نصب یک ونیر جدید وجود دارد.

پوشاندن دندان‌های لب پر شده

 این روش در مواردی که شما نیاز به پوشاندن لب پر شدگی دندان یا تغییر رنگ آن را دارید کاملاً مناسب می‌باشد زیرا می‌‌توانند مشکلات ظاهری دندان را بپوشاند و شرایط مطلوبی را به وجود بیاورند.

فرایند نصب کامپوزیت

) فرایند نصب کامپوزیت

 می‌توان با برداشتن یک لایه نازک از مینای دندان به‌خوبی کامپوزیت را روی سطح دندان قرار داد. دندانپزشک اقدام به نصب لایه‌های رزین روی سطح دندان می‌کند سپس آنها را تراش می‌دهد تا ظاهر دلخواه شما را به وجود بیاورد.

معایب کامپوزیت

 این واقعیت که کامپوزیت یک ساختار متخلخل است باعث شده به سرعت روی آنها لکه تشکیل گردد. پس از نصب ونیر کامپوزیت باید بیمار توجه بسیار زیادی به رژیم غذایی خود داشته باشد و از خوردن غذاهایی که باعث رنگ گرفتن دندان می‌شوند خودداری نماید. باندینگ کامپوزیت در مقایسه با ونیرهایی سرامیکی طول عمر کوتاه تری دارد و معمولاً حدود ۵ تا ۷ سال مزایای حاصل از آن باقی خواهد ماند که پس از آن باید به ترمیم یا تعویض آن پرداخت. ونیر کامپوزیت برای افرادی که دچار مشکلات بسیار جدی هستند مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. ونیر کامپوزیت برای آن دسته از افرادی که به دنبال رفع مشکلات خفیف دندان خود هستند توصیه می‌شود. کامپوزیت فقط می‌‌تواند مشکلات خفیف دندان ازقبیل بد شکلی، تغییر رنگ یا لب پر شدگی را بپوشاند و تاثیری در اصلاح مشکلات حاد دندان یا فاصله زیاد بین دندان‌ها ندارد. در موارد شدید دندانپزشک زیبایی سایر انواع ونیر را به بیمار توصیه خواهد کرد.

لمینت دندان


 مزایای ونیر سرامیکی چیست؟

ونیرهایی سرامیکی در مقایسه با رزین کامپوزیت با مزایای متعددی همراه هستند که برخی از آنها به شرح زیر می‌باشند:

استفاده از ونیر دندانی می‌‌تواند بهبود ظاهر دندان‌ها کمک کند اما تاثیر ای در اصلاح مطابقت فک یا مشکلاتی از قبیل اوربایت یا آندربایت ندارد. از ارتودنسی برای درمان این گروه از مشکلات است دندانی استفاده می‌شود.

فرآیند نصب ونیر سرامیکی شامل چه مواردی است؟

فرآیند نصب ونیر سرامیکی شامل چه مواردی است؟

 معمولاً برای نصب ونیر سرامیکی شما به دو جلسه درمان نیاز خواهید داشت.

جلسه اول درمان

 جلسه دوم درمان

 معایب ونیرهای سرامیکی در مقایسه با ونیرهایی کامپوزیت

 چگونه باید از لمینت و ونیر مراقبت کرد ؟


کدام روش بهتر است؟


 تنها راهی که وجود دارد تا بر اساس آن به این نتیجه رسید که آیا ونیرهای سرامیکی یا ونیر کامپوزیت انتخاب مناسبی برای شما هستند یا خیر باید فاکتورهای متعددی از قبیل اهداف و انتظارات شما، طول عمر ونیر، هزینه درمان و زمان لازم برای کسب نتایج دلخواه را در نظر گرفت. ونیرهایی کامپوزیت در مواردی که شما به دنبال یک روش درمانی بسیار موثر و مقرون به صرفه هستید یک گزینه مطلوب در نظر گرفته می‌شوند. اما در صورتی که طول عمر و زیبایی طبیعی ونیر برای شما اهمیت دارد دندانپزشک استفاده از نیروهای سرامیکی را به شما توصیه می‌کند. هنگامی ‌که شما در این رابطه شروع به تصمیم گیری می‌کنید باید به فکر اصلاح سبک زندگی خود نیز باشید. افرادی که سیگاری هستند یا خیلی قهوه می‌خورند می‌توانند از ماندگاری و طول عمر بالای ونیرهای سرامیکی بهره مند شوند. افرادی که قصد دارند در یک جلسه به نتیجه دلخواه خود برسند بهتر است از کامپوزیت استفاده کنند. خوشبختانه هر دو روش با نتایج مطلوبی همراه هستند و شما را به آن چه که انتظارش را دارید می‌رسانند.

 

روش‌های جایگزین ونیر کامپوزیت و لمینت


 رزین کامپوزیت نزدیک ترین روش درمانی زیبایی به ونیرهای سرامیکی است که شباهت زیادی به رنگ دندان دارد و می‌‌توان از آن برای که شباهت زیادی به رنگ دندان دارد و می‌‌توان از آن به عنوان جایگزین ونیرهای دندانی استفاده کرد. می‌توان از روکش دندان به عنوان یک روش موثر برای اصلاح برخی از مشکلات دندانی استفاده کرد اما معمولاً ماندگاری و طول عمر کمتری دارند و نتایج مطلوبی را نیز به وجود نمی‌آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *