تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

g

نوار بافتی کوچکی به نام فرنوم، زبان را به کف دهان و لب‌ها را به لثه متصل می‌کند. حال اگر فرنوم بیش از حد کشیده، کوتاه یا ضخیم باشد، رشد و عملکرد طبیعی دهان مختل می‌شود. از این محدودیت‌ها با اصطلاح بند زبان یا بند لب یاد می‌شود. فرنکتومی یا جراحی فرنوم لب بالا عملی است که به منظور برداشتن این بافت اضافی و دستیابی به عملکرد کامل دهان انجام می‌شود.

فرنکتومی


فرنکتومی عمل جراحی کوچکی است که فقط چند دقیقه تا نهایت یک ساعت طول می‌کشد و با هدف کوچک کردن فرنوم بزرگ یا کشیده شده انجام می‌شود. فرنوم بلند حرکت زبان و لب را محدود می‌کند و سلامت عمومی بیمار را به خطر می‌اندازد.

متخصصین دندانپزشکی فرنکتومی را بر روی فرنوم لب (نوار متصل کننده لب بالا و پایین به لثه) و فرنوم زبان (بند زیر زبان) انجام می‌دهند.

جراحی فرنوم با لیزر

جراحی فرنوم با لیزر روش جدیدتر و پرکاربردتری است که بجای قیچی یا تیغ از دستگاه لیزر کوچکی برای از بین بردن فرنوم استفاده می‌شود. بافت بند لب یا زبان با اعمال پالس‌های لیزر با دقت و احتیاط بریده می‌شود. جراحی با لیزر محبوبیت بالایی نزد پزشکان دارد، چون با خونریزی کمتری همراه است، کمتر به بافت آسیب می‌زند، دوران بهبود سریع‌تری دارد و درد پس از عمل آن نیز خفیف‌تر است.

پس از جراحی


ناحیه جراحی پس از عمل شبیه یک زخم بزرگ است و اندکی خونریزی دارد که البته نگران کننده نیست. اگر با خونریزی مواجه شدید، یک تکه گاز پانسمان را تا کنید و روی زخم بگذارید تا خون را به خود جذب کند. تمیز نگه داشتن محل عمل بسیار مهم است و باید آن را با یک تکه گاز پانسمان و پراکسید با ملایمت پاک کنید. متخصص گاهی استفاده از روغن ویتامین E را توصیه می‌کند. زخم جراحی را تا یک هفته تحت نظر بگیرید و در صورت مواجهه با هرگونه مورد غیرطبیعی به پزشک مراجعه کنید.

مزایا


مزایای فرنکتومی معمولاً آنی و مشخص است. جراحی فرنوم فقط چند دقیقه زمان می‌برد و ناراحتی ناشی از آن ظرف فقط چند روز کاملاً برطرف می‌شود. محل جراحی پس از چند هفته التیام می‌یابد. جراحی فرنکتومی زبان در کودکان علاوه بر این که مانع از بروز عوارضی چون تحلیل لثه و فاصله‌دار شدن دندان‌ها می‌شود، مشکلات مربوط به شیر خوردن و تغذیه نوزادان را نیز برطرف می‌کند. اگر مشکل چسبیدن زبان به کف دهان در سنین پایین برطرف شود و جراحی برداشتن بند زبان سریع انجام شود، درمان بسیار ساده‌تر از عملی خواهد بود که در سال‌های آتی در دوران کودکی یا نوجوانی انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *