تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

پالپ درون هر دندانی وجود دارد و اعصاب و مواد مغذی دندان را تأمین می‌کند. بافت پالپ گاهی اوقات ممکن است در صورت آسیب‌دیدگی یا بیماری از بین برود. پس از برداشتن عصب و پالپ، کانال ریشه تمیز و برای محافظت بسته می‌شود. سپس یک تاج بر روی دندان قرار داده می‌شود تا استحکام آن افزایش یابد.

در گذشته دندان‌هایی که پالپ آن‌ها آسیب دیده بود، کشیده می‌شدند. امروزه درمان ریشه دندان در نیاوران، قیطریه، اقدسیه، آجودانیه و شهید باهنر راه حلی ایمن برای نجات دندان و حفظ لبخند طبیعی شما در اختیار دندانپزشکان قرار داده است.

چرا باید درمان ریشه دندان انجام دهید؟ 


این سوال بسیار رایجی است که “آیا انجام درمان ریشه دندان ضروری است؟” یا اینکه “اگر یک کانال ریشه را بدون درمان رها کنید چه اتفاقی می‌افتد؟” دندان شما به خودی خود بهبود نمی‌یابد. در صورت عدم درمان، عفونت می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

این عفونت همچنین می‌تواند به دندان‌های مجاور منتقل شود و به طور بالقوه منجر به موارد زیر شود:

در درمان ریشه دندان چه اتفاقی می‌افتد؟


درمان ریشه دندان چگونه است؟

درمان ریشه دندان معمولاً یک روش ساده است که ناراحتی کمی دارد یا هیچگونه ناراحتی ندارد. درمان ریشه دندان در نیاوران، قیطریه، اقدامی، آجودانیه و شهید باهنر به یک تا سه جلسه نیاز دارد.

در اینجا یک راهنمای گام به گام برای چگونگی نجات دندان شما آورده شده است:

آیا برای درمان ریشه دندان نیاز به متخصص ریشه دندان دارم؟ 


اندونتیست‌ها متخصص در درمان کانال ریشه هستند. اما با این وجود، همه دندانپزشکان قادر به انجام این روش درمانی هستند. هر دندانپزشک تأیید شده‌ای می‌تواند به شما در درمان کانال ریشه کمک کند و فقط بیمارانی که شرایط خاص و نادر دارند به پزشک متخصص ارجاع داده می‌شوند.

چگونه می‌توانم تشخیص دهم که به درمان ریشه نیاز دارم؟ 


تشخیص نیاز یه درمان ریشه دندان

اگر به درمان ریشه دندان نیاز دارید، احتمالاً علائم آسیب بافت پالپ را تجربه خواهید کرد. افراد ممکن است علائم مختلفی را تجربه کنند، اما رایج‌ترین علائم پالپ آسیب دیده عبارت است از:

این علائم همچنین می‌توانند نشانه سایر مشکلات بهداشت دهان و دندان باشند. بنابراین ممکن است همیشه نشان دهنده نیاز شما به درمان ریشه دندان نباشند. در صورت احساس درد و ناراحتی، توصیه می‌شود با یک دندانپزشک مورد تایید مشورت کنید.

درمان ریشه دندان چه مدت طول می‌کشد؟ 


درمان ریشه در نیاوران، قیطریه، اقدامی، آجودانیه و شهید باهنر معمولاً نیاز به 1-3 بار مراجعه به دندانپزشک دارد و این روند معمولاً 30-90 دقیقه طول می‌کشد. این روش معمولاً بیشتر از یک روش پر کردن استاندارد طول می‌کشد.

دوران نقاهت پس از درمان ریشه دندان چقدر طول می‌کشد؟ 


دوران نقاهت پس از درمان ریشه چقدر طول می‌کشد؟

دوره نقاهت بعد از درمان کانال ریشه کوتاه است و شما باید پس از چند روز کاملا به حالت عادی برگردید. التهاب خفیف طبیعی است و ممکن است برای چند روز یا بیشتر باعث ناراحتی شود. این مسئله را می‌توان با یک مسکن بدون نسخه و همچنین یک آبکشی با آب نمک گرم درمان کرد.

آیا درمان ریشه دندان دردناک است؟ 


درمان ریشه دندان درد ناشی از عفونت دندان را از بین می‌برد. یک بی‌حس کننده موضعی دندان و اطراف آن را بی‌حس می‌کند و باعث می‌شود این عمل بدون درد انجام شود.

آیا درمان ریشه دندان موثر است؟ 


بسیاری از بیماران می‌خواهند بدانند که میزان موفقیت درمان ریشه دندان چقدر است. موفقیت درمان ریشه به طور کلی از 85٪ تا بیش از 95٪ است. درمان ریشه به دلیل وجود باکتری معمولاً شکست می‌خورد. پنج دلیل عمده وجود دارد که باعث می‌شود درمان ریشه ناموفق باشد، اما خوشبختانه قابل پیشگیری هستند. درمان ریشه اغلب به دلیل موارد زیر از شکست می‌خورد:

بهترین راه جلوگیری از نارسایی کانال ریشه مراجعه به دندانپزشکی باتجربه است که از تجهیزات و آموزش‌های مناسب برخوردار باشد.

علائم یک کانال ریشه خراب چیست؟ 


علائم مختلفی برای خرابی کانال ریشه وجود دارد، از جمله:

اگر کانال ریشه دندان خود را درمان نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟ 


درمان ریشه دندان از گسترش عفونت جلوگیری می‌کند و درد ناشی از پالپ دندان آلوده را تسکین می‌دهد. در صورت عدم درمان، باکتری‌های حاصل از عفونت می‌توانند از طریق ریشه دندان مستقیماً به بافت‌های اطراف منطقه منتقل شوند، به طور معمول لثه و فک. این مسئله می‌تواند منجر به ایجاد آبسه دردناک شود. در موارد نادر، التهاب کل بدن ممکن است رخ دهد که خطر ابتلا به بیماری‌های خطرناک مانند بیماری‌های قلبی یا آبسه مغز را افزایش می‌دهد. اگر کانال ریشه دندان شما درمان نشود، ممکن است دندان خود را از دست بدهید. از دست دادن دندان می‌تواند منجر به افزایش خطر سایر مشکلات مانند بیماری لثه، از دست دادن بیشتر دندان و پوسیدگی شود. در صورت عدم درمان، دندان طبیعی همچنان پوسیده می‌شود و بیشتر خراب می‌شود.

پس از درمان ریشه دندان، اطمینان از پر شدن و مهر و موم شدن دندان نیز ضروری است. این کار بعد از برداشتن بافت مرده، از دندان محافظت می‌کند. پس از درمان، دندان شکننده و مستعد شکستگی خواهد بود. بنابراین برای حفظ یکپارچگی ساختاری دندان، تاج لازم است.

هزینه درمان ریشه در نیاوران، قیطریه، اقدسیه، آجودانیه و شهید باهنر


هزینه درمان ریشه دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه چه تعداد کانال باید پر شود و آیا شما به تاج نیاز دارید یا خیر.

سوالات متداول 


آیا درمان ریشه نیاز به بیهوشی دارد؟

چندین روش آرام بخشی برای درمان ریشه دندان در دسترس است، از جمله اکسید نیتروژن (گاز شاد)، آرام بخش خوراکی، یا آرام بخشی IV. به ندرت ممکن است بیمار احتیاج به بیهوشی عمومی داشته باشد.

مزایای درمان ریشه دندان چیست؟ 

درمان ریشه دندان یک روش ساده و بدون درد است که مزایای زیادی دارد، از جمله:

عوارض جانبی بالقوه درمان ریشه چیست؟

عفونت برگشتی ممکن است، اگرچه عارضه جانبی غیر معمول درمان ریشه است. این مورد می‌تواند در نتیجه پاک شدن نادرست کانال ریشه یا ترک خوردگی ریشه دندان باشد. با یک درمان مجدد ساده می‌توان به عفونت بازگشتی کمک کرد. اگر نگران عوارض جانبی درمان کانال ریشه هستید، باید از دندانپزشک خود مشاوره بگیرید.

آیا گزینه‌های دیگری برای درمان ریشه دندان وجود دارد؟

تنها گزینه کشیدن دندان است. متأسفانه این مورد می‌تواند بر روی دندان‌های اطراف تأثیر بگذارد. اغلب باعث حرکت آن‌ها می‌شود. اگرچه ممکن است هزینه کشیدن دندان شما در ابتدا کمتر باشد، اما فضای خالی احتمالاً نیاز به ایمپلنت یا بریج دارد که در نهایت می‌تواند هزینه بیشتری نسبت به درمان ریشه داشته باشد. اگر حق انتخاب دارید، نگه داشتن دندان‌های اصلی همیشه بهترین گزینه است.

آیا می‌توانم ایبوپروفن را قبل از درمان ریشه مصرف کنم؟ 

ایبوپروفن و سایر داروهای ضد التهاب در صورت مصرف قبل از عمل ممکن است به کاهش التهاب کمک کنند. از دندانپزشک خود مشاوره بگیرید و مقدار توصیه شده را دنبال کنید.

آیا می‌توانم دندان‌های خود را بعد از درمان ریشه مسواک بزنم؟ 

شما می‌توانید دندان تحت درمان را به آرامی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید اما اگر فیلینگ موقت در فضای بین دندان قرار گرفته باشد، نباید نخ دندان بکشید.

آیا می‌توانم بعد از درمان ریشه دندان چیزی بخورم؟

بعد از درمان ریشه بهتر است قبل از از بین رفتن اثر بی‌حسی در دهان صبر کنید تا از گاز گرفتن زبان خود جلوگیری کنید. برای جلوگیری از آسیب رساندن به دندان تحت درمان، تا زمانی که دندان کامل توسط دندانپزشک ترمیم نشود، نجوید و گاز نزنید.

بعد از درمان ریشه چه چیزی می‌توانم بخورم؟ 

همیشه بهتر است از دندانپزشک مشاوره بگیرید، اما غذاهای سرد و نرم معمولاً توصیه می‌شود. غذاهای نرم و سرد شامل میوه‌هایی مانند موز، انبه، گلابی، هلو و اسموتی‌های میوه‌ای، ماست، سوپ و تخم مرغ است.

مگر اینکه دندانپزشک شما خلاف این را توصیه کند، به طور کلی بهتر است از غذاهای سفت، ترد یا جویدنی دوری کنید زیرا این غذاها ممکن است به دندان تحت درمان شما آسیب برساند یا باعث درد شود. غذای تند یا گرم ممکن است باعث افزایش حساسیت در دندان تحت درمان شود و مصرف الکل باعث خونریزی در اطراف آن می‌شود. غذا خوردن در طرف مقابل ناحیه تحت درمان نیز ممکن است به جلوگیری از ناراحتی کمک کند.

آیا می‌توانم بعد از درمان ریشه قهوه بنوشم؟ 

نوشیدن قهوه داغ بلافاصله پس از درمان ریشه ممکن است باعث افزایش حساسیت و ایجاد ناراحتی در دندان تحت درمان شود، بنابراین بهتر است تا زمانی که بی‌حسی دهان از بین نرود، از قهوه گرم خودداری کنید. اگر بلافاصله پس از درمان، مایعات می‌نوشید، بهتر است حداقل تا زمان بازگشت احساس دهان، از قهوه گرم خودداری کنید.

آیا بعد از ریشه دندان لازم است آنتی‌بیوتیک مصرف کنم؟ 

بعد از درمان ریشه، بی‌حسی از بین می‌رود و ممکن است یک درد ضربان‌دار تجربه کنید که ممکن است یک یا دو روز طول بکشد. آنتی‌بیوتیک‌ها و سایر داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن می‌توانند به شما کمک کنند. آنتی‌بیوتیک‌ها همچنین می‌توانند به سرکوب علائم دردناک آسیب عصبی کمک کنند. دندانپزشک می‌تواند یک آنتی‌بیوتیک را برای کمک به شما بعد از درمان ریشه توصیه کند.

آیا می‌توانم بعد از درمان ریشه دندان رانندگی کنم؟

اگر در گذشته پس از مراجعه به دندانپزشک برای پر کردن، در رانندگی مشکلی نداشته‌اید، پس دلیلی ندارد که پس از انجام عمل ریشه دندان، در رانندگی مشکلی داشته باشید. به احتمال زیاد دهان شما بعد از قرار ملاقات خود یک یا دو ساعت بی‌حس خواهید بود، مانند اکثر مراحل پر کردن دندان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *