روکش زیرکونیا (زیرکونیوم) چه مزایا و معایبی دارد؟

روکش دندان به قطعاتی گفته می‌‌شود که روی سطح دندان‌های ضعیف، آسیب دیده یا شکسته قرار می‌گیرد تا به بهبود عملکرد آنها کمک نماید. از روکش دندانی به منظور بهبود شکل دندان، مطابقت آنها و افزایش زیبایی دندان استفاده می‌شود. برخی از انواع روکش از ترکیباتی مانند سرامیک، پرسلین یا طلا ساخته می‌شوند حال آنکه روکش زیرکونیا از سرامیکی که شبیه رنگ دندان می‌باشد زیرکونیوم اکساید نام دارد، ساخته شده است.

مزایای روکش زیرکونیا


مزایای روکش زیرکونیا

طی سالهای گذشته از انواع مختلفی از ترکیبات به منظور ساخت روکش دندانی استفاده شده است. هر یک از آنها با مزایا و معایب خود همراه هستند اما زیرکونیا به دلایل متعددی محبوبیت بیشتری دارد و بسیار مفید تر می‌باشد. زیرکونیا یک بخش از خانواده تیتانیوم است و ترکیبات شیمیایی آن باعث شده طول عمر بالایی داشته باشد.

مزایای زیبایی

مزایای زیبایی روکش زیرکونیا

دیدگاه مردم در خصوص زیبایی دندان مدام در حال تغییر است. به طور کلی در صورتی که جامعه بر ارزش زیبایی از طریق سلبریتی‌ها، شبکه‌های اجتماعی و موارد مشابه تاکید کند افراد عادی نیز تلاش خواهند کرد که ظاهری مشابه این افراد داشته باشند. امروزه افراد بسیار کمی از روکش‌های قدیمی برای دستیابی به اهداف خود و بهبود ظاهر لبخندشان استفاده می‌کنند. روکش‌هایی که به طور کامل از فلز ساخته شده اند رنگ متفاوتی دارند، روکش رزین معمولا شفافیت و براقی دندان طبیعی را ندارد و روکش‌های سرامیکی متصل به فلز در برخی شرایط خاص از قبیل وجود لامپ نئون ظاهری طبیعی نخواهند داشت. اما روکش زیرکونیا کاملا منحصر به فرد است زیرا رنگ آن سفید است و شفافیت قابل قبولی دارد و با توجه به زیبایی ظاهری آن و سایه طبیعی شبیه رنگ دندان بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. مسئله دیگری که باید به آن توجه کرد ماندگار بودن نتایج به دست آمده است. معمولا طول عمر روکش دندان حدود ۵ تا ۱۵ سال است و به همین دلیل باید از ترکیباتی استفاده کرد که در این بازیه زمانی بتوانند زیبایی مورد انتظار بیمار را به وجود بیاورند. روکش سرامیکی متصل به فلز می‌‌تواند در ابتدا زیبایی قابل توجهی را به وجود بیاورد اما در صورت عقب رفتگی لثه باعث می‌‌شود لکه‌های تیره دایره مانند روی دندان به وجود بیاید این مسئله باعث ناراحتی بیماران می‌‌شود زیرا زیبایی لبخند آنها به خطر افتاده است. از آنجایی که روکش زیرکونیا از سرامیک ساخته شده است باعث به وجود آمدن چنین مشکلی نخواهد شد و حتی در صورت عقب رفتگی بافت لثه بیمار زیبایی لبخند خود را از دست نمی‌دهد.

دوام و استحکام روکش

زیبایی ظاهری روکش دندانی تنها مسئله ای نیست که باید به آن توجه کرد بلکه دوام و استحکام آن نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. دندان طبیعی ما می‌تواند انواع مختلفی از غذاهای سفت و سخت را خرد کند که باید روکش دندانی نیز دارای چنین قابلیت باشد. روکش دندان باید آنقدر مقاوم باشد که توانایی جویدن و خرد کردن غذاهای مختلف را داشته باشد. روکش رزین علی رغم زیبایی ظاهری فاقد استحکام و مقاومت لازم است و همیشه احتمال شکستگی آن بسیار بالا می‌باشد به همین دلیل باید به طور مداوم به تعویض آن پرداخت. روکش سرامیک متصل به فلز اگرچه توسط چند قطعه فلزی محافظت می‌شود همیشه احتمال آسیب دیدگی لایه سرامیکی خارجی آن وجود دارد و به علت لب پر شدگی باید به تعویض آن پرداخت.

روکشی که به طور کامل از فلز ساخته شده است یک گزینه عالی برای دندان‌های ردیف عقب محسوب می‌‌شود که بیشتر مستعد به وجود آمدن لکه هستند. از آنجایی که این نوع روکش از فلز ساخته می‌شود احتمال شکستگی آن غیر ممکن است و می‌تواند به خورد کردن انواع مواد غذایی سفت کمک کند. روکش زیرکونیا علاوه بر زیبایی ظاهری دارای استحکام و دوام بسیار بالایی می‌باشد و معمولا از آن تحت عنوان قوی‌ ترین و محکم‌ ترین نوع روکش یاد می‌‌شود که نسبت به شکستگی و لب پر شدگی بسیار مقاوم است. انعطاف پذیری بسیار بالای آن باعث شده ماندگاری آن افزایش یابد و طول عمر بالایی داشته باشد.

زیست پذیری بالا و مقاومت به تشکیل پلاک

هدف از کاربرد روکش دندان این است که مشکلات مرتبط با خالی بودن دندان برطرف گردد به همین دلیل باید روکش مورد استفاده بتواند پاسخگوی همه نیازهای بیمار باشد و نسبت به پوسیدگی حفره دندان مقاومت بالایی داشته باشد. به عنوان مثال برخی از افراد نسبت به روکش سرامیکی و فلزی واکنش آلرژیک نشان می‌دهند به همین دلیل نمی‌توانند متقاضی مناسبی برای استفاده از این نوع روکش باشند. در برخی موارد نادر واکنش آلرژیک به علت فلزات موجود در روکش ایجاد می‌شود. در حقیقت اگر بیمار به برخی فلزات خاص موجود در روکش حساسیت داشته باشد احتمال بروز علائمی از قبیل درد، ناراحتی، راش قرمز و خارش وجود دارد. زیرکونیا باعث بروز واکنش آلرژیک نمی‌شود و در صورتی که به عنوان یک روکش دندانی که زیست پذیری بالایی دارد مورد استفاده قرار بگیرد مزایای دیگری را نیز به دنبال خواهد داشت. روکش زیرکونیا زیست پذیری بالایی دارد و باعث بروز واکنش التهابی یا مسمومیت بیمار نخواهد شد. همچنین روکش زیرکونیا احتمال تشکیل پلاک را به حداقل می‌رساند به همین دلیل این روکش برای افرادی که در گذشته سابقه پوسیدگی ‌دندان را داشته‌اند یک گزینه عالی محسوب می‌‌شود زیرا ریسک تشکیل پلاک به حداقل می‌‌رسد و بیمار با مشکلات مرتبط مواجه نخواهد شد.

یک گزینه عالی برای همه افراد است

روکش زیرکونیا یک گزینه عالی برای همه افراد است

از آنجایی که روکش زیرکونیا یک روکش نسبتاً جدید است و از موادی ساخته می‌‌شود که نتایج مطلوبی را به وجود می‌آورد اکثر افراد می‌توانند متقاضی درمان با آن باشند. محبوبیت روکش زیرکونیا و مزایای متعدد آن باعث شده افراد زیادی به دنبال استفاده از این نوع روکش برای جایگزین کردن دندان از دست رفته خود باشند.

نیاز کمتر به زمان و وسایل برای تولید روکش زیرکونیا

روکش زیرکونیا در مقایسه با سایر انواع روکش دندانی با مزایای دیگری نیز همراه است. دندانپزشکان در مطب خود به ساخت این نوع روکش می‌پردازند به همین دلیل زمان انتظار برای آماده سازی روکش به حداقل خواهد رسید و بیمار نیازی به استفاده از روکش موقت نخواهد داشت. امروزه به لطف پیشرفت علم و فناوری دندانپزشکان در لابراتوار دندانپزشکی به تولید و ساخت روکش دندان مطابق با شرایط و نیاز خاص بیماران خود می‌‌پردازند. در نتیجه آماده سازی روکش دندان مستلزم صرف زمان، وسایل و ابزار بسیار کمتر می‌باشد. پس از آماده شدن قالب روکش دندان پزشک با توجه به رنگ دندان‌های طبیعی بیمار انتخاب سایه مناسب خواهد پرداخت و سپس آن‌ها را نصب خواهد کرد. به این ترتیب فرآیند نصب روکش زیرکونیا در یک جلسه انجام می‌شود.

معایب روکش زیرکونیا


روکش دندانی زیرکونیا با برخی معایب همراه است. علی رغم پیشرفت‌های به دست آمده رنگ این نوع روکش با رنگ طبیعی دندان بیمار مطابقت ندارد. در صورتی که بیمار قصد استفاده از روکش برای دندان‌های ردیف جلو را داشته باشد معمولاً روکش سرامیکی را ترجیح خواهد داد. پس از آنکه این روکش نصب شد معمولاً اقدامات درمانی تخصصی به ‌منظور شناسایی پوسیدگی بافت زیرین دشوار خواهد بود. در صورتی که بیمار دچار پوسیدگی دندان شده باشد باید پزشک روکش را بردارد و به درمان دندان بپردازد. از آن جایی که خود روکش از بین نمی‌رود معمولاً به دندان‌های مجاور ساییده می‌شود و باعث آسیب دیدگی آنها خواهد شد. به طور کلی روکش زیرکونیا یکی از گران قیمت ترین انواع روکش موجود در بازار است اما در صورتی که به طور صحیح از آن مراقبت نمایید طول عمر بالایی خواهد داشت و کاملا مقرون به صرفه خواهد بود. معمولاً روکش‌های ارزان ‌قیمت طول عمر بالایی ندارند و مستعد شکستگی و لب پر شدگی می‌باشند.

هزینه روکش زیرکونیا چقدر است؟


عوامل متعددی در تعیین هزینه روکش زیرکونیا نقش دارند به عنوان مثال مهارت و تخصص دندانپزشک و موقعیت فیزیکی مطب او دو فاکتور بسیار مهم هستند. به طور کلی هزینه روکش زیرکونیا در مقایسه با روکش طلا و سرامیک بیشتر است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با دندانپزشک خود صحبت کنید.

به جای روکش زیرکونیا از چه نوع روکش‌هایی می‌توان استفاده کرد؟


به جای روکش زیرکونیا از چه نوع روکش‌هایی می‌توان استفاده کرد

در صورتی که شما قصد دارید از روکش‌های جایگزین زیرکونیا استفاده کنید مطالعه بخش زیر را به شما توصیه می‌کنیم. انواع مختلفی از روکش وجود دارد که می‌‌توانید با توجه به شرایط خود به انتخاب آنها بپردازید. روکش طلا، پرسلین، سرامیک و سرامیک متصل به فلز در بازار وجود دارند که هر یک با مزایا و معایب خاصی همراه می‌باشند.

روکش طلا

روکش طلا یک روکش چند منظوره است که به دلایل متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ماندگاری و طول عمر بالا، قابلیت ذوب، سهولت استفاده و رنگ و ظاهر زیبای آن باعث شده به یک گزینه پرطرفدار برای روکش دندان تبدیل شود. با این حال روکش طلا یکی از گران قیمت ترین روکش‌های موجود است. در صورتی که بیمار استطاعت مالی داشته باشند پزشک به او توصیه می‌کند از روکش طلا برای دندان‌های ردیف عقب استفاده کند زیرا ماندگاری و طول عمر بالایی دارد و نسبت به پوسیدگی مقاوم است.

روکش پرسلین

روکش پرسلین ظاهری بسیار طبیعی دارد و شبیه دندان‌های اصلی به نظر می‌رسد به همین دلیل بسیار پرطرفدار است و در بیمارانی که به روکش فلزی حساسیت دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که در این نوع روکش از هیچ نوع فلزی استفاده نشده است دندانپزشک می‌تواند از اشعه ایکس به منظور مشاهده ساختار زیر دندان و بررسی علائم پوسیدگی دندان بپردازد. با این حال همیشه احتمال لب پر شدگی روکش پرسلین وجود دارد و نگهداری از آن با هزینه زیادی همراه می‌باشد.

روکش سرامیکی

روکش سرامیک شباهت زیادی به روکش پرسلین دارد و هر دو از لحاظ زیبایی کاملاً طبیعی به نظر می‌رسند اما روکش پرسلین کمی محکم تر است. تعداد زیادی از بیماران ترجیح می‌دهند از روکش سرامیکی استفاده کنند زیرا زیبایی و دوام بیشتری دارد. معمولاً نصب روکش سرامیکی بسیار ساده است و طی مدت کوتاهی نصب خواهد شد. گاهی اوقات ممکن است فرآیند نصب حدود یک تا دو هفته طول بکشد که در این فاصله زمانی پزشک استفاده از روکش موقت را توصیه خواهد کرد. پس از آماده شدن روکش نهایی برای نصب روکش باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

روکش پرسلین متصل به فلز

همان طور که از اسم آن مشخص است روکش پرسلین متصل به فلز از ترکیب فلز و پرسلین ساخته شده است. رنگ پرسلین به رنگ دندان‌های شما شباهت دارد اما رنگ تیره فلز در خط لثه به ویژه هنگامی که لثه عقب می‌‌رود قابل مشاهده خواهد بود. در برخی موارد دندان پزشک به منظور افزایش استحکام روکش استفاده از این نوع روکش را توصیه خواهد کرد. در صورتی که شما قصد روکش کردن دندان‌های ردیف جلو را دارید و خواهان استحکام و زیبایی بیشتر هستید استفاده از روکش زیرکونیا که دارای لایه زیرین پرسلین می‌باشد بهترین گزینه موجود خواهد بود.

انتخاب روکش دندانی زیرکونیا


در صورتی که دوست دارید از روکش زیرکونیا استفاده نمایید با دندانپزشک خود مشورت کنید تا با توجه به نیازهای خاص شما مزایا و معایب این روکش را بررسی کند. در صورتی که شما مستعد پوسیدگی دندان هستید و قیمت روکش برایتان اهمیت زیادی دارد با دندان پزشک تان در این رابطه صحبت کنید. دندانپزشک با در نظر گرفتن استحکام، زیبایی و قیمت روکش در این زمینه به شما کمک می‌کند تا تصمیم نهایی را بگیرید.

مقالات اخیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس