تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

رژیم غذایی پس از ایمپلنت: بعد از کاشت دندان چه بخوریم؟

ایمپلنت دندان  جایگزین مناسبی برای دندان‌های از دست رفته است که از طریق عمل جراحی در استخوان فک زیر لثه کاشته می‌شود. مصرف غذاهای نامناسب پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت می‌تواند برای بهبودی دندان بسیار ناراحت کننده و مضر باشد. در طول این دوره، ایمپلنت‌های دندان شما به موقعیت جدید خود خو می‌گیرند. این ایمپلنت‌ها هنوز به اندازه کافی برای جویدن غذا‌های سفت،خشک و قوی نیستند. بنابراین توصیه می‌شود در طول این مدت رژیم غذایی خود را به طور موقتی تغییر دهید و غذاهای نرم‌تر را در آن بگنجانید تا دوره بهبودی سریع‌تری داشته باشید. این تغییرات می‌توانند حداقل ۳ ماه ادامه داشته باشند.

شما باید بلافاصله پس از عمل جراحی از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های داغ خودداری کنید.

علاوه بر این باید تا ۲۴ ساعت پس از عمل جراحی، از نی نوشیدنی استفاده نکنید. این کار به این دلیل است که دندان‌های شما محیط بهتری برای بهبودی داشته باشند.

ایمپلنت‌های دندان چگونه نحوه غذا خوردن من را بهبود می‌بخشند؟


غذا خوردن با ایمپلنت‌های دندان تا حد زیادی با تجربه شما از غذا خوردن با دندان‌های مصنوعی تفاوت دارد. حتی دندان‌های مصنوعی که به بهترین شکل با دهان و لثه‌های شما متناسب باشند، می‌توانند در هنگام خوردن غذاهایی که جویدن آنها دشوارتر است، لغزیده و باعث ایجاد ناراحتی شوند.

وقتی دندان‌های مصنوعی از جای خود می‌لغزند، ممکن است غذا زیر آنها رفته و باعث تحریک و التهاب لثه‌ها شود. تنها راه برای از بین بردن این تکه‌های غذا، مسواک زدن یا خیساندن دندان‌ها پس از غذا خوردن است.

بسیاری از گیرنده‌های چشایی در دهان روی زبان قرار دارند با این حال آیا می‌دانستید که برخی از گیرنده‌های چشایی نیز روی سقف دهان قرار دارند. افرادی که دندان‌های مصنوعی مخصوص فک بالا را می‌گذارند، نمی‌توانند مزه غذا را به خوبی احساس کنند؛ زیرا دندان مصنوعی فوقانی دارای یک صفحه است که سقف دهان را می‌پوشاند. یکی از مزایای ایمپلنت‌های دندان این است که شما را قادر می‌سازد تا از گیرنده‌های چشایی خود به طور کامل استفاده کنید.

فرایند بهبودی و آنچه که پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت، انتظار می‌رود.


دندان پزشکان اعتقاد دارند که بیماران باید درباره عمل جراحی به طور کامل آموزش ببینند تا بتوانند درباره درمان ایده آل برای خود، تصمیم گیری کنند. برخی از این آموزش‌ها شامل ارائه اطلاعاتی درباره فرآیند بهبودی و آنچه که پس از جراحی کاشت ایمپلنت دندان انتظار می‌رود، است.

 • برای استراحت کردن زمان بگذارید- لازم نیست زمان زیادی را بستری شوید اما روز عمل جراحی و روز پس از آن باید به استراحت کردن اختصاص پیدا کند.
 • رعایت صحیح بهداشت دهان را تمرین کنید- پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت یک برنامه کامل با جزئیات کامل به شما ارائه می‌شود که به شما نشان می‌دهد چه موقع و چطور اقدامات پاکسازی و بهداشتی دهان و دندان خود را انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که این برنامه را به دقت دنبال می‌کنید.
 • رطوبت بدن خود را حفظ کنید- یکی از راه‌های کلیدی برای بهبودی، آبرسانی بدن است. حتماً در روز عمل جراحی و روزهای پس از آن به میزان کافی آب بنوشید. اما از استفاده از نی خودداری کنید؛ زیرا عمل مکش می‌تواند باعث آسیب دیدگی محل برش جراحی شود.
 • خونریزی جزئی و تورم پس از عمل جراحی انتظار می‌رود– انتظار می‌رود که بلافاصله پس از عمل جراحی، خونریزی جزئی و تورم وجود داشته باشد. برای کاهش تورم و کنترل خونریزی از بسته‌های یخ استفاده کنید. اگر خونریزی و تورم شما زیاد بود با مطب پزشک تماس گرفته و به او اطلاع دهید.

پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان، باید چه چیزهایی خورد؟


پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان، باید چه چیزهایی خورد

اگرچه غذا خوردن صحیح در طول دوره بهبودی پس از کاشت ایمپلنت‌های دندان اهمیت بسیار زیادی دارد، اما تنها عاملی نیست که باعث تضمین موفقیت جراحی می‌شود. اطمینان حاصل کنید که تمام مواردی که در دستورالعمل‌های پس از جراحی شما توسط دندانپزشک ذکر شده است را دنبال کنید. این دستورالعمل‌ها می‌توانند شامل استراحت کردن، رعایت بهداشت دهان و دندان، مدیریت درد و برطرف کردن خونریزی احتمالی و تورم پس از عمل جراحی باشند. مراقبت مناسب از لثه‌ها و ایمپلنت‌های دندان پس از عمل جراحی می‌تواند به اطمینان از اینکه عمل جراحی موفقیت آمیز بوده و عمر دندان مصنوعی شما درازتر خواهد بود، کمک کند.

دوره بهبودی خود را با پر کردن یخچال و فریزر با غذاهای سالم یک روز قبل از جراحی آغاز کنید. اگرچه ممکن است خوردن بستنی در هر وعده برای شما وسوسه انگیز باشد، اما دندانپزشکان به شما توصیه میکنند در طول دوره بهبودی خود یک رژیم غذایی متعادل حاوی پروتئین، کربوهیدرات و چربی داشته باشید.

پروتئین‌ها

اگرچه گوشت، منبع غنی از پروتئین در یک رژیم غذایی است، اما جویدن آن می‌تواند پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان دردناک باشد. به جای آن می‌توانید از غذاهای پروتئینی جایگزین استفاده کنید:

 • تخم مرغ را به هر شکلی که درست کنید، چه آن را بجوشانید، چه نیمرو کنید؛ در هر صورت همیشه نرم خواهد بود. تخم مرغ منبع غنی از پروتئین است و با هر نوع غذایی که آن را مصرف کنید، متناسب خواهد بود و می‌توانید آن را با سبزیجات و پنیر نیز تهیه کنید.
 • حبوبات یکی دیگر از غذاهای سرشار از پروتئین هستند که می‌توانند در طول دوره بهبودی در رژیم غذایی شما گنجانده شوند. حبوبات غذاهای نرمی هستند که می‌توانند به راحتی جویده و بلعیده شوند. این غذا هم برای بزرگسالان و هم برای جوانان مناسب است.
 • ماهی منبع غنی پروتئین است اما مصرف آن به نوع پخت آن بستگی دارد. به عنوان مثال ماهی دودی خشک است و جویدن آن پس از عمل جراحی دشوار است؛ اما ماهی بخارپز شده نرم است و جویدن آن برای دندان مشکلی ندارد.
 • شما همیشه می‌توانید در وعده‌های غذایی خود از سوپ حاوی تکه‌های ریز گوشت استفاده کنید که سرشار از پروتئین است.

کربوهیدرات‌ها

کربوهیدرات‌ها

وجود کربوهیدرات در رژیم غذایی شما ضرورت دارد.

 • پنیر. پنیر یک منبع کربوهیدرات و یک غذای نرم است که شما می‌توانید آن را برای رژیم غذایی خود انتخاب کنید. شما می‌توانید پنیرهای نرم‌تر مانند پنیر بری یا پنیرهایی که ذوب می‌شوند را به غذاهای خود اضافه کنید.
 • غلات پخته. بلغور جو دوسر، گندم و سبوس جو دو سر می‌توانند جایگزین مناسبی برای غذاهای غنی از کربوهیدرات باشند. این غلات با پخت مناسب به غذاهای بسیار نرمی تبدیل می‌شوند و می‌توان به راحتی آنها را جوید و بلعید. برای عطر و طعم بیشتر آنها می‌توانید وانیل و دارچین را به وعده غذایی خود اضافه کنید. برنج و رشته فرنگی نیز از غلات دیگری هستند که با پخته شدن نرم می‌شوند.
 • شیرینی‌های نرم. شیرینی‌های نرم شامل نان، پای، کیک، پنکیک، کلوچه و غیره هستند که غذاهای سرشار از کربوهیدرات می‌باشند زیرا بسیار شیرین هستند. این غذاها حجیم هستند اما بسیار نرم بوده و به راحتی قابل جویدن می‌باشند. با این حال مراقب میزان غذاهای شیرینی که مصرف می‌کنید، باشید؛ زیرا ممکن است در صورت عدم مسواک زدن کافی، منجر به پوسیدگی و آسیب دیدگی شوند.

میوه‌ها و سبزیجات

بهترین راه برای پر کردن غذاهای خود با سبزیجات و میوه‌های نرم چیست؟ این غذاها سرشار از ویتامین هستند و می‌توانند رژیم غذاهای نرم را برای بیمارانی که در دوره بهبودی قرار دارند، متعادل کنند .برخی از بهترین میوه‌ها برای دوره بهبودی شما توت، موز رسیده، هلوی رسیده، میوه پشن فروت و غیره است. شما می‌توانید این میوه‌ها را با حبوباتی مانند بلغور جو دوسر در وعده صبحانه یا عصرانه میل کنید. سس سیب و سس مافل نیز گزینه‌های دیگری هستند که می‌توانید در نظر بگیرید.

اگر چه ممکن است سبزیجات سفت باشند اما ممکن است با پختن،جوشاندن و یا سرخ کردن آنها، نرم‌تر شوند. محصولات دیگر مانند کدوی سبز، گل کلم و کدو تنبل را نیز می‌توانید برای تهیه مخلوط گیاهی خوشمزه خرد کنید.

رژیم نوشیدنی‌ها

این رژیم می‌تواند شامل تمام مایعات باشد؛ به شرطی که داغ نباشند. رژیم نوشیدنی‌های شما می‌تواند شامل آب، آبمیوه، شیر، قهوه، چای، میلک شیک و غیره باشد. توصیه می‌شود همیشه قبل از پیش گرفتن هرگونه رژیم غذایی، با یک دندان پزشک متخصص در جراحی ایمپلنت دندان درباره اینکه از کدام غذا استفاده کنید، مشورت نمایید.

غذاهایی که باید از مصرف آنها اجتناب کنید


لثه‌های شما بلافاصله پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان، حساس و متورم می‌شوند. علاوه بر این، ایمپلنت نیز از طریق برش‌های کوچک در لثه شما قرار گرفته است. مهم است که برای مراقبت از لثه خود در طول این مدت از خوردن غذاهایی که شامل موارد زیر هستند، خودداری کنید:

 • غذاهای تند- فلفل تند یا سالسای تند
 • غذاهای ترد- ذرت بو داده، چیپس و آجیل
 • غذاهای داغ– قهوه، چای و سوپ گرم
 • غذاهای اسیدی– گوجه فرنگی و پرتقال و مرکبات
 • غذاهای چسبنده– تافی، آدامس و شیرینی

دندانپزشکان به بیماران خود توصیه می‌کنند که در هفته‌های اول پس از کاشت ایمپلنت دندان، از مصرف مواد غذایی سفت، ترد، تند، اسیدی یا چسبناک خودداری کنند. خوردن این غذاها را تنها زمانی می‌توانید شروع کنید که دندانپزشک اجازه آن را به شما داده باشد.

خطرات عدم رعایت پروتکل‌های غذایی و رژیم غذایی پس از عمل جراحی ایمپلنت دندان


در عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان نیز مانند هر عمل جراحی دیگری، پیروی از دستورالعمل‌های پس از عمل که توسط دندانپزشک به شما ارائه شده است، اهمیت بسیاری دارد. اگر دستورالعمل‌های دندانپزشک را دنبال نکنید، ممکن است عوارضی مانند خونریزی بیش از حد، تورم بیش از حد، درد، عفونت یا حتی شکست جراحی کاشت ایمپلنت دندان را تجربه کنید. اگر درباره موارد غذایی و پروتکل‌های رژیم غذایی پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت سوالی دارید، برای تماس گرفتن با دندانپزشک خود تردید نکنید.

آیا دوباره قادر به غذا خوردن به صورت عادی خواهم بود؟


پاسخ به این سوال کاملا واضح است. بله! یکی از بهترین مزایای کاشت ایمپلنت دندان این است که می‌توانید پس از بهبودی ایمپلنت دندان خود و قرار گرفتن مجموعه نهایی دندان‌های مصنوعی خود، به شکل طبیعی و عادی غذا بخورید. پس از بهبودی هیچ گونه محدودیتی در رژیم غذایی شما وجود نخواهد داشت و شما می‌توانید بدون ترس و اضطراب هر آنچه که می‌خواهید را بخورید.

سوالات متداول


آیا با استفاده از ایمپلنت‌های دندان میتوان آجیل خورد؟

بله اما با دقت. پس از گذشت دوره بهبودی اولیه، آجیل یکی از انواع غذاها است که می‌توانید مصرف آن را در نظر بگیرید اما باید در خوردن آن محتاط باشید. آجیل‌ها به شکل خاصی سفت هستند و می‌توانند باعث ایجاد مشکلاتی شوند. اگرچه لازم نیست به طور کامل از مصرف آنها صرف نظر کنید؛ اما سعی کنید در هنگام جویدن آنها مراقب باشید .

آیا می‌توان با استفاده از ایمپلنت‌های دندان، شیرینی و آبنبات خورد؟

ما دندانپزشکان بیشتر از هرچیز آرزو داریم بیماران بتوانند به طور کامل از مصرف آب نبات و سایر مواد قندی خودداری کنند. با این حال مصرف شکلات و آبنبات جزو علایق گروهی از افراد است که زندگی آنها را لذت بخش‌تر می‌کند. با این حال اگر دارای ایمپلنت‌های دندانی هستید، بهتر است از جویدن آبنبات‌های سفت یا آبنبات‌های بسیار چسبناک مانند کارامل یا تافی خودداری کنید.

آیا می‌توان با وجود ایمپلنت دندان، قهوه یا چای سیاه نوشید؟

بله اما با مسواک زدن فوری دندان‌ها. احتمالاً می‌دانید که قهوه و قهوه سیاه می‌توانند به صورت دائمی باعث تغییر رنگ دندان‌های شما شوند. ایمپلنت‌های دندانی نسبت به تغییر رنگ و لک گرفتن، حساس‌تر هم هستند. این نوشیدنی‌ها را به مقدار متوسط مصرف کنید و حتماً بلافاصله پس از مصرف آن‌ها دندان‌های خود را مسواک بزنید تا میزان لک شدن آنها کاهش پیدا کند. با این وجود می‌توانید برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان‌ها و ایمپلنت خود از آب یا سایر نوشیدنی‌هایی که باعث ایجاد لکه یا تغییر رنگ نمی‌شوند (مانند شراب سفید) که گزینه‌های بی‌خطری هستند، استفاده کنید.

آیا می‌توان با استفاده از ایمپلنت کاشته شده، سیب گاز زد؟

بهتر است اول میوه را برش بزنید. در صورتی که یکی از دندان‌های جلویی شما ایمپلنت کاشته شده است، از گاز گرفتن مستقیم سیب خودداری کنید- گذشته از تمام اینها، ممکن است این کار، عملی باشد که شما را به سوی نیاز به ایمپلنت دندان سوق می‌دهد. از مصرف سیب و سایر میوه‌ها و سبزیجات سفت در هفته‌های اول پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت خودداری کنید و در درازمدت نیز آنها را با احتیاط مصرف نمایید. اگر ممکن است تلاش کنید قبل از مصرف میوه‌ها و سبزیجات، آنها را به قطعات کوچک‌تر برش داده یا بپزید.

آیا می‌توان با استفاده از ایمپلنت دندان کاشته شده، پاپ کورن خورد؟

انجام این کار توصیه نمی‌شود. ذرت بو داده می‌تواند بین دندان‌های شما گیر کرده و باعث برش لثه‌ها شود. ذرت بو داده دارای دانه‌های مزاحمی است که می‌تواند بین دندان‌ها گیر کند. این دانه‌ها سفت هستند و می‌توانند منجر به ترک خوردن ایمپلنت‌های دندان شوند. بهتر است از مصرف این میان وعده غذایی خودداری کنید یا اینکه آن را با احتیاط بخورید.

آیا می‌توان با استفاده از ایمپلنت‌های دندان، یخ خورد؟

این نیز توصیه نمی‌شود. تکه‌های یخ، سخت هستند و جویدن آن چه با استفاده از دندان، چه ایمپلنت دندان، کار خطرناکی است. جویدن تکه‌های یخ نیز مانند خوردن ذرت بو داده می‌تواند باعث ترک خوردن ایمپلنت دندان شما شود. اگر می‌توانید سعی کنید از جویدن تکه‌های یخ خودداری کنید.

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید