تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

سلامت دهان و دندان یک مسئله غیر قابل انکار است چرا که سلامت این ناحیه در حفظ سلامت و برخی از نقاط بدن تاثیر بسیار زیادی دارد. داشتن دندان‌های سفید و زیبا برای لبخندی جذاب و آرزوی همه افراد است که این مسئله باعث شده محصولات بسیار زیادی وارد عرصه رقابت شوند و برای خلق لبخند زیبا به جلب توجه افراد مختلف بپردازند. در ۲۰ سال اخیر روش‌های درمانی سفید کننده دندان به دلایل متعددی محبوبیت بسیار بالایی پیدا کرده است. هدف سفید کردن دندان‌ها در برخی افراد این است که برای مراسم ازدواج، جشن تولد یا جشن فارغ التحصیلی آماده شوند. در برخی دیگر سفید کردن دندان‌ها یک بخش ضروری از برنامه بهداشت روزانه است هدف شما از سفید کردن دندان‌ها اهمیت چندانی ندارد و تنها چیزی که خیلی مهم است آشنایی با بهترین روش‌های درمانی و خطرات و عوارض هریک از آنها است. می‌‌توان با مسواک زدن به طور منظم و مراجعه به دندان پزشک از زرد شدن رنگ دندان‌ها جلوگیری کرد تا شما لبخندی زیبا و دندان‌هایی سفید داشته باشید و با محصولی که برای سفید کردن دندان‌های خود استفاده می‌کنید آشنایی کامل داشته باشید. سفید کردن دندان یک روش برای از بین بردن لکه و زردی مینای دندان و عاج دندان است. لایه‌های خارجی دندان، مینای دندان نام دارند و لایه زیر مینا، عاج دندان نامیده می‌شود. مینای دندان یک لایه نازک است که معمولاً رنگ روشنی دارد اما عاج دندان رنگ تیره دارد و بخش اصلی و تنه آن را به وجود می‌آورد. با گذر زمان و بالا رفتن سن، مینای دندان می‌تواند تغییر رنگ بدهد اما مصرف برخی خوراکی‌ها از قبیل چای، شکلات، تنباکو و سایر غذاها و نوشیدنی‌ها نیز در تیره شدن رنگ دندان نقش دارند. با بالا رفتن سن مینای دندان نازک می‌شود و باعث می‌‌شود دندان بیشتر به چشم بیاید و به این ترتیب ظاهر دندان تیره تر به نظر برسد.

[sv slug=”alert”]

برخلاف تبلیغات زیادی که در زمینه روش‌های درمانی سفید کردن دندان توسط اپراتورهای آموزش ندیده و بی ‌تجربه ارائه می‌‌شود فقط دندان پزشکان می‌توانند دندان‌های شما را بررسی کنند تا اطمینان حاصل نمایند متقاضی مناسبی برای سفید کردن دندان هستید. بدون ارزیابی‌های مناسب نمی‌توان احتمال بروز عوارض جانبی دائمی و سایر خطرات مرتبط با سفید کردن دندان را نادیده گرفت. در صورتی که سفید کردن دندان توسط افراد بی تجربه انجام شود روند سفید کردن ‌دندان می‌‌تواند باعث تیره شدن رنگ دندان، افزایش حساسیت دندان و بروز مشکلات مربوط به لثه شود. ارزیابی دندان قبل از سفید کردن آن اهمیت بسیار زیادی دارد. دندان پزشک هنگامی ‌که به ارزیابی دندان شما به منظور سفید کردن آن می‌پردازد موارد زیر را بررسی خواهد کرد:

 سفید کردن دندان فقط باید بر روی دندان افرادی انجام شود که دندان‌های دائمی آنها سالم است در غیر این صورت دندان پزشک فقط در افرادی که ۱۸ سال به بالا سن دارند به انجام این روش خواهد پرداخت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تهران با شماره تلفن های  021-26110052   تماس حاصل فرمایید.

[sv slug=”alert1″]

 

 سفید کردن دندان چگونه انجام می‌شود؟


سفید کردن دندان چگونه انجام می_شود؟

 

سفید کردن دندان به چند روش مختلف انجام می‌‌شود و در اکثر موارد دندان پزشک از ترکیبات شیمیایی یا پولیش استفاده می‌‌کند و آنها را روی سطح مینای دندان قرار می‌‌دهد تا به سفید کردن ‌دندان بپردازند. هیدروژن پروکساید و کاربامید پروکساید دو نوع سفید کننده رایج هستند که برای سفید کردن دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. هیدروژن پروکساید قوی تر است و معمولاً باعث بروز حساسیت بیشتری می‌‌شود.  PH کاربامید پروکساید خنثی تر است و باعث بروز التهاب کمتر دهان خواهد شد. در برخی از روش‌های درمانی تخصصی از گرما، لیزر یا یک فرکانس خاص از نور در کنار ترکیبات شیمیایی استفاده می‌شود تا فرآیند سفید کردن دندان با قدرت بیشتری انجام گردد. بر اساس نوع روش سفید کردن دندان و نوع ماده مورد استفاده فرایند درمان چیزی حدود ۲۰ دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد.

 چه روش‌هایی برای سفید کردن دندان وجود دارد؟


 رایج ترین روش‌هایی که برای سفید کردن دندان وجود دارند به شرح زیر می‌باشند:

 استفاده از تری مخصوص در منزل

 این نوع تری مخصوص در مطب دندان پزشک وجود دارد و شامل تهیه یک مدل از دهان شما از و یک تری با پلاستیک نرم سفارشی و بادوام ساخته می‌شود و روی دندان قرار می‌گیرد که تا نزدیکی لثه امتداد دارد. تری قبل از هر بار استفاده توسط ژلی که بر پایه پروکساید قرار دارد پر می‌شود و هر بار باید تا چند ساعت استفاده شود. می‌توان از برخی از انواع روش‌های درمانی به صورت شبانه روزی استفاده کرد. معمولاً یک روش بسیار پرطرفدار برای سفید کردن دندان است که با ایمنی و تاثیر گذاری بالایی همراه است.

 سفید کردن دندان در مطب

 سفید کردن دندان در مطب توسط دندان پزشک انجام می‌شود و ایمن ترین و موثرترین روش سفید کردن دندان است که نتایج حاصل از آن فورا قابل مشاهده است اما قیمت آن بالا است. غلظت محصول سفید کننده دندان بالا است. این محصول به طور مستقیم با استفاده از یک مسواک کوچک روی سطح دندان قرار داده می‌شود و باید به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه روی دندان باقی بماند. دندان پزشکی با استفاده از یک پوشش پلاستیکی لثه را از دندان جدا می‌کند تا از آسیب دیدگی بافت نرم دهان و لثه توسط پراکساید جلوگیری شود. با توجه به این که سفید کردن دندان‌ها در مطب انجام می‌شود ممکن است فرایند درمان شامل یک بخش اضافی باشد یعنی از لیزر تخصصی یا قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش استفاده شود کلینیک دندان پزشکی معمولاً از این روش‌ها برای سفید کردن دندان استفاده نمی‌شود زیرا باعث افزایش حساسیت دندان خواهد شد.

 سفید کننده‌های رایج

 برخی از انواع سفید کننده‌های دندان به راحتی در دسترس قرار دارند و در انواع مختلفی وجود دارند اما رایج ‌ترین آنها استریپ، ژل و تری سفید کننده مناسب افراد مختلف است که برای استفاده از آنها باید به طور مستقیم روزی یک بار آنها را روی دندان خود قرار دهید تا به تدریج شاهد سفید شدن آنها باشید. امروزه انواع بیشتر از محصولات سفید کننده دندان از قبیل خمیر دندان، دهان شویه یا مواردی از این قبیل وجود دارند که می‌توانند باعث سفید شدن دندان‌ها شوند البته این روش‌ها به اندازه روش‌های متداول سفید کردن ‌دندان تاثیر ندارند اما قیمت مناسبی دارند. نتایج حاصل از استفاده از این محصولات همیشه رضایت بخش نیست. دندان پزشک به بررسی ضخامت مینای دندان، میزان عقب رفتگی لثه، وجود حساسیت دندان و لثه، وجود پوسیدگی دندان، ونیر، فیلینگ، تاج دندان و سایر شرایط دهان و بیماری‌های آن می‌پردازد. دندان پزشک همچنین به ارزیابی علل تغییر رنگ دندان و زرد شدن آن می‌پردازد تا به این نتیجه برسد که آیا زرد شدن دندان محدود به سطح دندان است یا داخل دندان نیز زرد شده است. فقط یک دندان پزشک با تجربه می‌تواند به بررسی این موارد بپردازد سپس یک برنامه مناسب را برای سفید کردن دندان پیشنهاد دهد. قبل از سفید کردن دندان باید از سلامت دهان و دندان اطمینان حاصل کرد.

 آیا همه افراد می‌توانند متقاضی سفید کردن دندان باشند؟


 سفید کردن دندان یک روش بی خطر و راحت برای داشتن لبخندی زیبا و دندان‌های سفید است. نتایج حاصل از درمان و زمان درمان بسته لکه‌های ایجاد شده روی دندان و میزان سفیدی مورد انتظار دندان بستگی دارد. تاج دندان، پل دندان، فیلینگ و ونیر سفید نمی‌شوند. زنانی که باردار هستند، زنانی که در دوران شیردهی قرار دارند، افرادی که دچار بیماری لثه، آسیب دیدگی مینای دندان، پوسیدگی دندان و مشکلات ریشه هستند نمی‌توانند متقاضی مناسبی برای سفید کردن دندان باشند. ما در جلسه مشاوره با دندان پزشک راه برای سفید کردن دندان‌ها به شما پیشنهاد می‌دهیم تا به شما کمک کند یک روش مناسب را برای سفید کردن دندان‌های خود پیدا کنید.

 آیا می‌توان تاج و فیلینگ را سفید کرد؟ 


 پاسخ این سوال منفی است زیرا فقط امکان سفید کردن دندان‌های طبیعی وجود دارد و تاج و فیلینگ به موادی که برای سفید کردن دندان به کار می‌روند واکنش نشان نمی‌دهند. اگر شما از تاج یا فیلینگ دندان استفاده می‌‌کنید که به خوبی قابل مشاهده است می‌توانید با دندان پزشک خود در خصوص سایر روش‌های موجود برای بهبود لبخند صحبت کنید.

 چگونه می‌توان به سرعت به سفید کردن دندان‌ها پرداخت؟


واکنش همه افراد به روش‌های سفید کردن دندان یکسان نیست دندان‌های همه افراد با سرعت یکسانی سفید نمی‌شود زیرا برخی از لکه‌های روی دندان مقاوم تر از سایر لکه‌ها هستند. دندان‌هایی که زرد یا قهوه‌ ای هستند در مقایسه با دندان‌های خاکستری راحت‌ تر سفید می‌شود. دندان‌های افراد جوان معمولاً سریع‌تر از افراد مسن سفید می‌شود اما همه بیماران شبیه هم نیستند. در هنگام سفید کردن دندان به خاطر داشته باشید که زمانی لبخند شما طبیعی تر خواهد بود که رنگ دندان‌ها با رنگ سفیدی چشم شما مطابقت داشته باشد. برخی از افراد به دنبال لبخند هالیوودی هستند اما سفید کردن دندان‌ها تا این حد طبیعی نیست و تعداد بسیار کمی از افراد قصد دارند دندان‌های خود را تا این حد سفید کنند.

 هزینه سفید کردن دندان‌ها چقدر است؟


 هزینه سفید کردن دندان‌ها به نوع روشی که برای سفید کردن دندان استفاده می‌‌کنید و جایی که برای سفید کردن دندان خود مراجعه می‌کنید بستگی دارد. روش‌هایی از قبیل استفاده از خمیر دندان، دهان شویه و مواردی از این قبیل با هزینه کمتری همراه هستند تاثیر چندانی در سفید کردن دندان نخواهند داشت زیرا با نیازهای خاص شما مطابقت ندارند و باعث می‌شوند ریسک حساسیت دندان افزایش پیدا کند. روش‌هایی که توسط دندان پزشک برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌شوند می‌توانند گران قیمت باشند زیرا از لیزر برای این کار استفاده می‌‌شود که هزینه بردار است اما معمولاً با تاثیرات بیشتر بر روی سفید کردن دندان همراه نیست. با دندان پزشک خود در خصوص هزینه درمان صحبت کنید و از او بخواهید بهترین روش را برای سفید کردن دندان به شما معرفی کند.

 نتایج حاصل از سفید کردن دندان تا چه مدت باقی می‌ماند؟


 نتایج حاصل از سفید کردن دندان بسیار پایدار هستند تا پس از اتمام درمان شما شاهد دندان‌های سفید و لبخند زیبا خواهید بود با این حال چند فاکتور وجود دارد که باعث می‌شود ماندگاری سفیدی دندان‌ها تحت تاثیر قرار بگیرد که برخی از آنها عبارتند از ژنتیک، رژیم غذایی، سن شما، مصرف برخی داروها از قبیل تتراسایکلین و استعمال دخانیات. خوشبختانه مراحل بعدی سفید‌ کردن دندان به سادگی و با سرعت انجام می‌‌شود و به شما برای داشتن لبخندی زیبا و دندان‌های سفید کمک خواهد کرد.

 خطرات سفید کردن دندان چیست؟


 بروز حساسیت و التهاب در مورد عوارض جانبی سفید کردن دندان هستند. مواد شیمیایی قوی که در اکثر روش‌های درمانی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند و باعث می‌‌شوند که حساسیت دندان افزایش پیدا کند اما این علائم بیشتر پس از اتمام اولین جلسه درمان ایجاد می‌شوند و یک تا دو روز پس از درمان از بین می‌روند. سایر عوارضی که باعث نگرانی می‌شود عبارتند از مشکلات مربوط به التهاب بافت نرم از قبیل لثه و لب زیرا بافت این نواحی نسبت به ترکیبات سفید کننده حساسیت زیادی دارد و در صورتی که مدت زمان تماس آنها با مواد سفید کننده زیاد باشد آسیب خواهند دید. این امر معمولاً در مطب دندان پزشک که اقدام به سفید کردن دندان می‌نماید رخ می‌دهد زیرا از مواد شیمیایی قوی برای سفید کردن دندان استفاده می‌شود. در موارد بسیار شدید این مواد باعث آسیب به لثه و عقب رفتن خط آن خواهد شد. در صورتی که دندان و لثه شما به هر نحوی قبل از سفید کردن دچار آسیب شده باشد پزشک با شما در خصوص خطرات و عوارض سفید کردن دندان صحبت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *