تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

طول عمر بریج دندان: پیشگیری از آسیب و افزایش ماندگاری بریج دندان

بریج‌های دندان برای یک هدف مهم به کار می‌روند. آن‌ها فقط باعث زیباتر جلوه کردن لبخند شما نیستند، بلکه به حفظ دندان‌های طبیعی شما نیز کمک می‌کنند! وقتی دندان خود را از دست می‌دهید، دندان‌های اطراف آن به مرور زمان تغییر می‌کنند. آن‌ها ممکن است از تراز با سایر دندان‌های شما خارج شوند. در نتیجه حفره و جای خالی بین دندان‌های شما بیشتر شده و جویدن را با مشکل مواجه می‌کند. جویدن نادرست و ناهماهنگ می‌تواند دردناک باشد و حتی باعث می‌شود دندان‌‌های شما با سرعت بیشتری پوسیده شوند. واضح است که بریج دندان برای سلامتی دهان شما در طولانی مدت بسیار مهم است. این روش می‌تواند گران باشد و بیماران نگران هستند که ارزش هزینه کردن در دراز مدت را نداشته باشد. با مراقبت مناسب می‌توانید انتظار داشته باشید که بریج دندان شما ده سال و شاید حتی یک عمر دوام داشته باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک دندان پزشکی تهران با شماره تلفن‌های  02126110052 – 02126110053 تماس حاصل فرمایید.

انواع بریج دندان 


انواع بریج دندان

چند نوع اصلی بریج دندان وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • بریج دندان معمولی: این بریج نوعی از بریج دندانی است که در آن دندان جایگزین به تاج‌های پایه متصل به دندان‌های مجاور وصل می‌شوند.
  • پل دندان کانتی لور: از این نوع بریج دندان زمانی استفاده می‌شود که فقط یک دندان طبیعی وجود داشته باشد. این بدان معنی است که وزن دندان جایگزین بر روی دندان مجاور قرار خواهد گرفت و این ممکن است دندان مجاور را به میزان قابل توجهی تضعیف کند.
  • بریج متصل شده مریلند: این نوع بریج دندان برای پشتیبانی از دندان‌های جایگزین نیاز به یک چارچوب فلزی دارد.
  • بریج متکی به ایمپلنت: این نوع بریج دندانی بسیار شبیه به بریج‌های معمولی است اما به جای تکیه بر دندان‌های مجاور برای پشتیبانی، بر ایمپلنت تکیه می‌کند. ایمپلنت دندان به داخل فک وارد می‌شود و بریج دندان در بالای لثه به ایمپلنت متصل می‌شود. این نوع بریج دندان مزیت دیگری نیز دارد و آن این است که از ریزش استخوان جلوگیری می‌کند.

در بین همه این گزینه‌ها، بریج دندان معمولی محبوب‌ترین گزینه است. بریج متکی به ایمپلنت محکم‌ترین گزینه است، در حالی که بریج متصل شده مریلند به هیچ یا حداقل آماده سازی دندانی نیاز دارد اما ضعیف‌تر از سایر گزینه‌ها است. از این گذشته، موادی که بریج دندان با آن ساخته شده، طول عمر و استحکام آن را تا حد زیادی مشخص خواهد کرد. به عنوان مثال، بریج دندان سرامیکی ضعیف‌ترین نوع بریج است اما بیشترین شباهت را با دندان طبیعی دارد، در حالی که بریج طلا مستحکم‌ترین بریج است اما بسیار آشکار و نمایان است زیرا رنگی بسیار متفاوت با دندان‌های طبیعی دارد. همانطور که گفته شد، یک بریج دندان نمی‌تواند برای همیشه دوام داشته باشد، اما بسته به میزان مراقبت بیمار و دندان‌های مجاور، می‌تواند برای مدت زمان طولانی دوام بیاورد.

طول عمر متوسط بریج دندان تا 10 سال است 


طول عمر متوسط بریج دندان

متوسط طول عمر یک بریج دندان تا ده سال است. برخی از بریج‌های دندانی زودتر خراب می‌شوند اما با رعایت دقیق اصول بهداشتی، بیشتر آن‌ها می‌توانند خیلی طولانی‌تر دوام بیاورند. به طور کلی اگر در جهت حفظ آن قدم بردارید، می‌توانید ده سال روی آن‌ها حساب کنید. به همین دلیل بهداشت دهان و دندان مناسب، هزینه کردن برای بریج‌های دندان را بسیار مقرون به صرفه‌تر می‌کند. حتی اگر مجبور به تعمیر یا تعویض آن باشید، مدت زیادی طول خواهد کشید.

علل کوتاه شدن عمر بریج 


دو مشکل رایج به طور دائم به بریج‌های دندان شما آسیب می‌رسانند:

  • مشکل اول مربوط به غذاهایی است که می‌خورید. برخی از غذاها باعث خراب شدن بریج دندان می‌شوند. بریج‌های دندان به طور کلی عمل جویدن را به خوبی انجام می‌دهند اما گاز گرفتن و خرد کردن مواد غذایی سفت مانند آب نبات‌های سفت می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند. در مورد غذاهای چسبنده و غذاهایی که فشار زیادی را بر روی بریج می‌گذارند، هم همینطور است. اگر در دهان خود یک بریج دندان دارید، باید از توفوها و کارامل‌های جویدنی و همچنین آجیل‌های سفت و پاپ کورن خودداری کنید.
  • مشکل دیگر که باعث از بین رفتن زودهنگام بریج دندان می‌شود، خراب شدن دندان‌های اطراف آن‌ها است. دندان‌های سالم که بریج‌های شما را احاطه کرده‌اند، به لنگر انداختن آن‌ها در دهان کمک می‌کنند. برای جابجایی اتصالات بریج باید این دندان‌ها را سوراخ کرد. در نتیجه، بعضی اوقات این دندان‌ها ضعیف‌تر شده و مستعد پوسیدگی می‌شوند. اگر بعد از هر وعده غذایی مسواک زدن و نخ دندان را فراموش کنید، ممکن است سوراخ بزرگی در آن‌ها ایجاد شده و حتی ممکن است به عصب کشی احتیاج پیدا کنند. این مشکلات با بریج شما تداخل ایجاد می‌کنند و طول عمر آن را به شدت کوتاه می‌کنند.

دلایلی که باید بریج دندان ترمیم و یا تعوض شود 


همیشه مشخص نیست که بریج شما چه زمانی احتیاج به ترمیم دارد. برخی از رایج‌ترین مشکلاتی که دندانپزشکان در بریج‌ها می‌بینند، شامل موارد زیر است:

بریج شما کنده شده است 

همانطور که به نظر می‌رسد، کنده شدن بریج شما ممکن است اولین علامت این باشد که برای ترمیم آن نیاز به مراجعه به دندانپزشک دارید. سعی نکنید آن را با چسب سوپر یا چسب خریداری شده از فروشگاه بچسبانید. این کار می‌تواند منجر به سوختگی شدید بافت یا از بین رفتن مجدد بریج شود (منجر به مشکلات بیشتر مانند بلع تصادفی آن یا گاز گرفتن و شکستن دندان‌های دیگر).

تا زمانی که دندان‌های پشتیبان شما به اندازه کافی سالم باشند، ترمیم بریج دندان معمولاً باعث می‌شود بریج در جای خود بماند و در جویدن شما هماهنگی لازم را ایجاد کند.

پرسلن از بریج جدا شده است 

افرادی که عادت به دندان قروچه (فشار دادن و ساییدن دندان‌ها به یکدیگر) دارند ممکن است متوجه شوند که پرسلن بریج آن‌ها ساییده شده است. همین مسئله برای افرادی که عادت دارند با دندان‌هایشان چیزها را باز یا پاره کنند نیز اتفاق می‌افتد اگر دندان قروچه شما نگران‌کننده است، ما معمولاً توصیه می‌کنیم که هنگام خواب از یک محافظ دندان استفاده کنید.

متأسفانه، پرسلن جدا شده را نمی‌توان وصل کرد یا پوشش داد. اگر می‌خواهید شکستگی را تعمیر کنید، باید کل بریج را تعویض کنید

در یکی از دندان‌های پایه بریج حفره‌ای وجود دارد

در طی معاینات منظم، دندانپزشک شما از اشعه ایکس برای مشاهده تغییر در آناتومی دهان شما استفاده می‌کند و امکان مداخله و معالجه زودهنگام را فراهم می‌کند. اگر ناحیه تاریکی در یکی از دندان‌های پایه بریج شما وجود داشته باشد، یا هنگام تمیز کردن آن متوجه شوید که نخ دندان گیر می‌کند، ممکن است سوراخ جدیدی در زیر لبه بریج شما ایجاد شود.

حفره‌های موجود در زیر بریج را نمی‌توان به سادگی پر کرد 

در بیشتر موارد نیاز است که کل بریج برداشته شود، دندان معالجه شود، و یک بریج جدید گذاشته شود.

بریج شما سست شده است

وقتی غذا می‌خورید، احساس می‌کنید که بریج شما حرکت می‌کند؟ شاید به نظر برسد که به بالا و پایین حرکت می‌کند یا به نوعی در حال تغییر است. حرکات ممکن است آشکار نباشد. اما حتی حرکتی که کم‌تر از یک میلی‌متر باشد ممکن است به راحتی در داخل دهان شما مشکل ایجاد کند.

یکی از دندان‌های پایه شل شده است 

اگر بیماری لثه باعث شده که استخوان اطراف دندان شما کوچک شود و در اثر آن بافت لثه اطراف آن جدا شده است، دندان شما شل می‌شود. این وضعیت ممکن است منجر به صدمه به دندان پایه دیگر در انتهای مخالف بریج دندان شما شود. برای تعمیر بریج به طور معمول آن را برمی‌دارند، دندان بیمار را می‌کشند و و یک دندان مصنوعی کامل به جای آن می‌گذارند.

با یک بریج شکسته چه کار کنیم


وقتی بریج به راحتی از روی دندان‌های شما بلند می‌شود، آن را کاملاً بلند کنید و بردارید (اگر به راحتی از روی دندان بلند نمی‌شود به زور این کار را نکنید). بریج را در یک کیسه زیپ‌دار نگه دارید تا گم نشود. در مرحله بعد، دندان‌های خود را برای یافتن هرگونه علائم برآمدگی یا شکستگی بررسی کنید. اگر دندان‌های پایه هنوز سالم هستند، بریج دندان شما ممکن است به راحتی توسط دندانپزشک شما به حالت اول خود برگردد. اگر دندان شما حساس است، می‌توانید قبل از مراجعه به مطب دندانپزشک، آن را با یک قطعه آدامس یا سیمان موقتی دندان که از فروشگاه تهیه کرده‌اید، بپوشانید. بریج‌های دندان شکسته یا کاملاً از بین رفته باید بلافاصله بوسیله دندانپزشک شما بررسی شوند.

افزایش طول عمر بریج


دانستن همه چیز در مورد نگهداری و مراقبت از بریج دندان مهم است زیرا این امر به شما در رعایت بهترین روش‌های بهداشت دهان و دندان کمک می‌کند. در اینجا چند نکته نگهداری و مراقبت در مورد بریج دائمی دندان شما آورده شده است.

مسواک و نخ 

افزایش طول عمر بریج با مسواک و نخ دندان

حتی اگر هر روز مسواک و نخ دندان بزنید، تمیز کردن بریج دندان شما برای نگه داشتن در موقعیت ایده‌آل مشکل خواهد بود. بریج به خودی خود رسیدن مسواک به لثه را برای شما دشوار می‌کند. نخ دندان کشیدن زیر بریج ضروری است، اما این کار نمی‌تواند تمام ذرات مواد غذایی گیر کرده را از زیر بریج شما خارج کند. تمیز کردن حرفه‌ای هر شش ماه تنها راهی است که می‌توانید از شر ذرات غذای گیر کرده در زیر بریج خلاص شوید. اگر این کار را نکنید، دندان‌های شما پوسیده خواهند شد، حتی اگر هر روز سه یا چهار بار مسواک و نخ دندان بزنید.

عمر یک بریج دندان به طور متوسط ده سال است، اما با مراقبت مناسب می‌تواند حتی بیشتر نیز باشد. نسبت به آنچه می‌خورید محتاط باشید. بهداشت دهان و دندان خود را بسیار جدی بگیرید و مراقبت‌های حرفه‌ای دندان‌های خود را به طور مرتب و طبق برنامه‌ریزی انجام دهید.

از دندان‌های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید

برای افزایش طول عمر بریج از دندان‌های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید

آیا دوست دارید کیسه‌ها یا نخ را با دندان خود باز کنید؟ این کار ممکن است در آن لحظه مناسب به نظر برسد اما می‌تواند به سرعت لبخند شما را دچار مشکل کند. دندان‌های شما برای جویدن غذا ساخته شده‌اند، نه باز کردن اشیاء سخت که با قیچی به راحتی باز می‌شوند. نباید به بریج یا تاج دندان خود فشار غیرطبیعی وارد کنید. در صورت نیاز به بریدن چیزی، از گزینه‌های دیگر استفاده کنید و دندان‌های خود را برای هدف واقعی آن‌ها سالم نگه دارید.

جلوگیری از دندان قروچه 

جلوگیری از دندان قروچه

اگر شب‌ها یا در موقعیت‌های استرس‌زا دندن قروچه می‌کنید، راه‌هایی برای متوقف کردن این عادت پیدا کنید. می‌توانید از یک محافظ شبانه دندان استفاده کنید تا از ساییده شدن دندان‌ها به یکدیگر در هنگام خواب جلوگیری کنید. اگر به پوشیدن چیزی در طول روز احتیاج دارید، می توانید یک تری تمیز و مخصوص دندان‌های خودتان تهیه کنید که هنگام لبخند زدن طبیعی به نظر برسد. اما در حالت ایده‌آل، شما باید روی کنترل علت دندان قروچه خود کار کنید. استرس و اضطراب خود را کاهش دهید و غیره.

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید