تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

طول عمر بریج دندان: پیشگیری از آسیب و افزایش ماندگاری بریج دندان

یکی از روش های پر کردن جای خالی دندان از دست رفته، بریج دندان می باشد. در واقع لازمه انجام این روش، داشتن دندان های سالم در دو طرف جای خالی دندان است؛ در این صورت بهترین متخصص  و بریج با تراش دندان های دو طرف، پل دندانی که از قبل ساخته شده را روی آن ها قرار می دهد؛ بدین ترتیب بریج جای خالی دندان را پر می کند.

در واقع بریج دندان می تواند مشکلاتی که نبود دندان ممکن است ایجاد کند را از بین ببرد ولی برای حفظ آن و افزایش طول عمر بریج دندان لازم است که مراقبت های لازم از بریج انجام شود.

انواع بریج دندان 


انواع بریج دندان

چند نوع اصلی بریج دندان وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • بریج دندان معمولی: این بریج نوعی از بریج دندانی است که در آن دندان جایگزین به تاج‌های پایه متصل به دندان‌های مجاور وصل می‌شوند.
  • پل دندان کانتی لور: از این نوع بریج دندان زمانی استفاده می‌شود که فقط یک دندان طبیعی وجود داشته باشد. این بدان معنی است که وزن دندان جایگزین بر روی دندان مجاور قرار خواهد گرفت و این ممکن است دندان مجاور را به میزان قابل توجهی تضعیف کند.
  • بریج متصل شده مریلند: این نوع بریج دندان برای پشتیبانی از دندان‌های جایگزین نیاز به یک چارچوب فلزی دارد.
  • بریج متکی به ایمپلنت: این نوع بریج دندانی بسیار شبیه به بریج‌های معمولی است اما به جای تکیه بر دندان‌های مجاور برای پشتیبانی، بر ایمپلنت تکیه می‌کند. ایمپلنت دندان به داخل فک وارد می‌شود و بریج دندان در بالای لثه به ایمپلنت متصل می‌شود. این نوع بریج دندان مزیت دیگری نیز دارد و آن این است که از ریزش استخوان جلوگیری می‌کند.

در بین همه این گزینه‌ها، بریج دندان معمولی محبوب‌ترین گزینه است. بریج متکی به ایمپلنت محکم‌ترین گزینه است، در حالی که بریج متصل شده مریلند به هیچ یا حداقل آماده سازی دندانی نیاز دارد اما ضعیف‌تر از سایر گزینه‌ها است. از این گذشته، موادی که بریج دندان با آن ساخته شده، طول عمر و استحکام آن را تا حد زیادی مشخص خواهد کرد. به عنوان مثال، بریج دندان سرامیکی ضعیف‌ترین نوع بریج است اما بیشترین شباهت را با دندان طبیعی دارد، در حالی که بریج طلا مستحکم‌ترین بریج است اما بسیار آشکار و نمایان است زیرا رنگی بسیار متفاوت با دندان‌های طبیعی دارد. همانطور که گفته شد، یک بریج دندان نمی‌تواند برای همیشه دوام داشته باشد، اما بسته به میزان مراقبت بیمار و دندان‌های مجاور، می‌تواند برای مدت زمان طولانی دوام بیاورد.

طول عمر بریج دندان  


طول عمر متوسط بریج دندان

طول عمر بریج دندان حدود 5 تا 10 سال می باشد. افزایش یا کاهش این طول عمر بستگی به میزان مراقبت شما از بریج دندان دارد. هر چه مراقبت بیشتر باشد، طول عمر آن نیز بیشتر می شود. پس برای حفظ بریج دندان و افزایش طول عمر آن لازم است مراقبت های لازم از جمله رعایت بهداشت دهان و دندان، رعایت رژیم غذایی مناسب، مراجعه منظم به دندانپزشک انجام پذیرد تا در صورت وجود هرگونه عفونت با تشخیص زودهنگام متخصص رفع گردد تا از مشکلات بعدی و بزرگ تر جلوگیری به عمل آید.

دندان های آستانه یا همان دندان های اطراف پل باید همانند دندان های طبیعی مراقبت شوند چرا که آن ها وظیفه دارند تا از بریج دندان نگهداری و پشتیبانی کنند. پس باید همیشه سالم باشند برای سالم نگه داشتن آن ها تنها لازم است بهداشت دهان و دندان به صورت مستر رعایت گردد بنابراین افزایش طول عمر بریج دندان بستگی به عادت های بهداشتی و میزان مراقبت شما از آن دارد، هرچه مراقبت بیشتر باشد طول عمر بریج دندان نیز بیشتر می شود.

عوامل موثر در افزایش طول عمر بریج دندان


با رعایت این نکات می توانید طول عمر بریج دندان خود را افزایش دهید و از پوسیدگی دندان های اطراف آن جلوگیری کنید:

مسواک زدن

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و افزایش طول عمر بریج، موثرترین روش مسواک زدن می باشد؛ لازم است حداقل روزی 2 مرتبه به مدت 2 دقیقه انجام شود.

استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان ریسک ابتلا به پوسیدگی دندان و بیماری های لثه را کاهش می دهد. بهتر است از نخ دندان حداقل 1 بار در روز استفاده شود. همه دندان های خود مخصوصا بریج را با دقت با نخ دندان تمیز کنید. حواستان باشد که هیچ گونه ماده غذایی داخل دندان ها باقی نماند

مراقبت از بریج دندان

مراقبت از بریج دندان همان رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. ممکن است که عدم مراقبت از بریج دندان برای خود بریج که از جنس سرامیک یا فلز می باشد، باعث پوسیدگی نشود اما دندان های اطراف را در معرض پوسیدگی قرار می دهد.

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید