تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

لامینیت دندان (ورقه چینی که به ونیر پرسلن معروف است) یک روکش نازک است که توسط مواد رنگی دندان و بر اساس نیاز فرد طراحی شده است. این روکش‌ها به منظور تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول آن‌ها و بهبود ظاهری به سطح جلوی دندان‌ها متصل می‌شوند.

لامینیت دندان از لایه‌های مختلف پرسلن نازک ساخته شده است که بوسیله یک لایه چسبنده روی مینای دندان طبیعی جایگزین می‌شود. برخلاف تصورات عمومی، برای ساخت لامینیت دندان نیازی به تراشیدن دندان نیست و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک مخصوص، فقط یک سری آماده‌سازی محدود برای قرار دادن لامینیت‌ها بدون هیچ گونه آسیبی به دندان‌های طبیعی نیاز است. در کنار جنبه زیبایی این روش درمانی، عملکرد صحیح لامینیت نیز مهم است. همچنین اتصال صحیح و محکم دندان‌های طبیعی و لامینیت ضروری است. پس از نصب، دندانپزشک از رزین‌های حساس به نور استفاده می‌کند تا با استفاده از تابش اشعه مخصوصی آن را محکم کند.

مزایای لامینیت دندان


مزایای لامینیت دندان

از آنجا که لامینیت دندان برای هرکس به صورت ویژه و شبیه به دندان‌های خود او ساخته می‌شود، بنابراین تشخیص تفاوت بین لمینت و دندان طبیعی غیرممکن است. لامینیت‌ها برخلاف دندان‌های طبیعی، به دلیل استفاده از مواد با تکنولوژی بالا در ساخت آن‌ها، در برابر لکه‌های چای و قهوه مقاوم هستند. لامینیت‌ها می‌توانند حتی برای شدیدترین تیرگی‌های دندانی که نسبت به سایر روش‌های سفید کننده مقاوم هستند، راه حل مناسبی باشند و دندان‌های شما را سفید کنند.

لامینیت‌ها به راحتی دندان‌ها را ترمیم می‌کنند 

لامینیت دندان قطعات نازکی از پرسلن پزشکی هستند که به قسمت جلویی دندان‌ها متصل می‌شوند تا لبخند شما را زیباتر کنند. آن‌ها برای هر بیمار خاص به طور سفارشی ساخته می‌شوند تا جذاب‌ترین ظاهر ممکن را ایجاد کنند. لمینت‌ها به رنگ دندان هستند و نور را مانند دندان‌های طبیعی منعکس می‌کنند، به راحتی لکه‌دار نمی‌شوند و برای افرادی که به دنبال ظاهر بی‌نقص در دندان‌های خود هستند یک انتخاب عالی به شمار می‌روند. اگر به دنبال رفع مشکلات زیبایی دندان خود هستید، لامینیت دندان روشی آسان برای انجام این کار است.

لامینیت دندان ظاهر طبیعی دارد 

لامینیت دندان ظاهر طبیعی دارد

برای انجام این نوع ترمیم دندان ممکن است لازم باشد بیش از یک جلسه به مطب دندان پزشکتان مراجعه کنید، اما نتیجه نهایی بسیار طبیعی به نظر می‌رسد! در اولین جلسه، دندانپزشک از دندان‌های شما قالب‌گیری می‌کند و قالب را را به آزمایشگاهی که در آن روکش‌های دندانی را تولید می‌کنند، ارسال می‌کند. این آزمایشگاه روکش‌هایی تولید می‌کند که با رنگ مینای دندان و کانتور دندان طبیعی شما مطابقت داشته باشد.

هنگامی که لامینیت‌ها از آزمایشگاه برمی‌گردند و وقت آن رسیده است که آن‌ها را در دهان بگذارید، دندانپزشک هر روکش را به دقت می‌تراشد تا لبخند شما ظاهر طبیعی داشته باشد. طراحی لامینیت‌ها به گونه ای تنظیم شده است که با تقارن و سبک کلی صورت شما متناسب باشد. پس از قرار گرفتن لامینیت‌ها در دهان، نتیجه کار در نظر شما و دیگران طبیعی خواهد بود.

لامینیت دندان یک روش ترمیمی کم تهاجمی است

استفاده از لامینیت دندان یک فرآیند کم تهاجمی نسبت به سایر گزینه‌های ترمیم دندان است. به عنوان مثال، برای قرار دادن آن‌ها روی دندان، ابتدا دندانپزشک ½ میلی‌متر از سطح جلویی دندان‌های تحت درمان شما را می‌تراشد، که بسیار کمتر از چیزی است که برای نصب تاج دندان تراشیده می‌شود. پس از تراشیدن سطح دندان، هر روکش با استفاده از سیمان مخصوصی در محل مناسب خود قرار داده می‌شود. برای اینکه طبیعی‌ترین ظاهر و احساس را داشته باشید، ممکن است دندانپزشک مجبور باشد تنظیمات کوچکی در اندازه یا رنگ روکش‌ها انجام دهد زیرا لامینیت روی دندان‌ها قرار می‌گیرد.

بیماران برای انجام این روش به یک بی‌حسی جزئی نیاز دارند و گاهی اوقات هم هیچگونه بی‌حسی انجام نمی‌شود و بعد از چسباندن روکش‌ها به محل مورد نظر، نتایج بلافاصله قابل مشاهده است!

لامینیت یک روش زیبایی سریع است 

لامینیت یک روش زیبایی سریع است

روکش‌ها می‌توانند در زندگی افرادی که از ظاهر دندان‌های خود ناراضی نیستند تغییر بزرگی ایجاد کنند. با استفاده از لامینیت دندان به راحتی می‌توانید هر یک از مشکلات زیبایی زیر را برطرف کنید:

بریس یا سایر روش‌های ارتودنسی یک روش معمول برای درمان شکاف بین دندان‌ها است، اما برخی از افراد به جای تحمل درد و ناراحتی اردتودنسی، تصمیم می‌گیرند دندان‌های خود را لمینت کنند. لامینیت‌ها به جای حرکت دادن دندان‌ها، صرفاً مشکلات زیبایی را می‌پوشانند تا تنها افرادی که از مشکلات دندانپزشکی شما اطلاع دارند شما و دندانپزشک شما باشید. دندانپزشکان می‌توانند به شما مشاوره بدهند که آیا مشکلات دندانپزشکی زیبایی شما با استفاده از لامینیت برطرف می‌شود یا خیر.

لامینیت‌ها دائمی و بادوام هستند 

آیا می‌دانید لامینیت دندان دائمی است و در واقع در برابر پوسیدگی و تغییر رنگ بهتر از دندان‌های واقعی مقاومت می‌کنند؟ از آنجا که روکش‌ها غیر متخلخل هستند، در مقابل لکه‌های دندان و حفره‌ها بهتر از مینای دندان طبیعی شما (که متخلخل است) مقاومت می‌کنند. با نگهداری مناسب، روکش دندان بین 10 تا 15 سال دوام می‌آورد.

لامینیت دندان یک گزینه دائمی برای سفید کردن دندان‌ها است

لامینیت دندان یک گزینه دائمی برای سفید کردن دندان‌ها است

برخی از بیماران مرتباً به ما مراجعه می‌کنند تا دندان‌های خود را سفیدتر کنند. اما برعکس، برخی دیگر تصمیم می‌گیرند تا از لامینیت استفاده کنند. بر خلاف دندان‌های طبیعی، لامینیت‌ها در برابر تغییر رنگ ناشی از عادت‌هایی مانند نوشیدن قهوه یا سیگار کشیدن مقاوم هستند. این پروتزهای دندان بسیار انعطاف‌پذیر بوده و در مقایسه با دندان‌های طبیعی، معمولاً در برابر لکه مقاوم هستند. بنابراین لازم نیست که مرتب دندان‌های خود را سفید کنید. بنابراین برای بیمارانی که به دنبال یک روش دائمی برای سفید کردن دندان‌های خود هستند، بهتر است بجای اینکه هر یک سال یک بار دندان‌های خود را سفید کنند، از لامینیت استفاده کنند.

در موارد خاص، ممکن است ترکیب لامینیت دندان با سفید کردن دندان یا قرار دادن تاج دندان معقول باشد. اغلب، این روش‌ها می‌توانند با هم ترکیب شوند تا نتایج خیره کننده‌ای حاصل شود. در بعضی موارد، هنگامی که دندان‌های طبیعی بسیار لکه دار شده و در مقابل سفید شدن مقاومت می‌کنند، ممکن است لامینیت گزینه مناسبی برای اصلاح مشکل باشد.

لامینیت یک درمان مناسب برای از بین رفتن مینای دندان 

مینای دندان بسیار قوی است، اما با این حال غذاهای بسیار اسیدی، مسواک زدن بیش از حد یا بیماری ریفلاکس اسید (که در آن اسید معده به دهان وارد می‌شود) می‌تواند آن را از بین ببرد. اگر مینای دندان از بین برود، دیگر برنمی‌گردد. لامینیت دندان روشی با دوام و در عین حال مناسب از نظر زیبای شناختی برای جایگزینی مینای دندان ارائه می‌دهد.

لامینیت دندان یک سرمایه گذاری ارزشمند است 

بیماران به طور معمول روکش‌های دندانی خود را به عنوان یک سرمایه گذاری در دندانپزشکی در نظر می‌گیرند. لامینیت دندان برای تحقق اهداف مهم مختلفی از استتار کجی دندان‌ها گرفته تا سفید کردن آن‌ها و تعویض مینای دندان استفاده می‌شود. بیمارانی که این روش درمانی را انتخاب می‌کنند، علاوه بر بهبود زیبایی دندان‌هایشان، از همه این مزایا نیز بهره‌مند می‌شوند. حتی اگر استفاده از لامینیت نسبت به برخی از سایر روش‌های درمانی زیبایی امروزی پرهزینه‌تر باشند، اما با این حال بیماران احساس می‌کنند که آن یک سرمایه‌گذاری ارزشمند است. بعد از درمان، اعتماد به نفس اکثر بیماران افزایش می‌یابد. لمینت ماندگار و روشی زیبا برای ایجاد یک لبخند است.

روش اتصال لمینت دندان 


روش اتصال لمینت دندان

مراحل ساخت لمینت دندان شامل مراحل مختلفی است:

بقیه مراحل به جلسه دیگر حدود یک هفته بعد موکول می‌شود. در این مدت، مدل‌ها به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می‌شوند، لمینت‌ها به صورت پوسته ظریف پرسلن ساخته می‌شوند و در کوره قرار داده می‌شوند یا در بلوک پرسلن تراشیده می‌شوند تا زیباترین، براق و شفاف‌ترین و شبیه‌ترین روکش به دندان‌های طبیعی شما باشند.

در جلسه دوم، لمینت‌ها روی دندان‌های شما قرار می‌گیرند و با یک رزین سیمان بسیار قوی به سطح دندان‌ها متصل می‌شوند.

در صورت نصب صحیح در تمام مراحل، لمینت‌ها با دندان‌های طبیعی شما یکدست می‎شوند، هیچ شکاف و نابرابری وجود نخواهد داشت و می‌توانید از نخ دندان برای تمیز کردن آن‌ها، مانند دندان‌های طبیعی خودتان، استفاده کنید. بدیهی است که برای ایجاد ظاهر طبیعی و محافظت از سلامت لایه‌های دندان شما، دقت دندانپزشک و همکاری آزمایشگاه متخصص ضروری است و همچنین استفاده صحیح از مواد مناسب بسیار مؤثر و شایسته است.

آیا لمینت دندان می‌تواند دندان‌های شما را خراب کند؟ 


خیر، اگر دندانپزشک شما متخصص زیبایی باشد و همچنین تجربه کافی در این زمینه داشته باشد، دندان‌های طبیعی شما آسیب نمی‌بینند. دندانپزشک از شما می‌خواهد که یک عکس اشعه ایکس عمومی از دهان و فک خود بگیرید. او دندان‌های شما را معاینه می‌کند تا مطمئن شود که لمینت دندان برای شما مناسب است. اگر دندانپزشک شما تشخیص دهد که لمینت انتخاب مناسبی برای شما نیست، گزینه‌های دیگری مانند روکش کامپوزیت، باندینگ دندان، ارتودنسی، سفید کردن دندان یا فقط کانتورینگ را پیشنهاد می‌کند. برای اینکه بتوانید بهترین راه را انتخاب کنید، باید اطلاعات کافی در مورد همه گزینه‌ها داشته باشید.

نگهداری از لامینیت دندان 


نگهداری از لامینیت دندان

نگهداری از لمینت دندان کاملاً ساده است و باید آن‌ها را مانند دندان‌های اصلی خود با مسواک زدن و نخ دندان نگهداری کرد. معمولاً دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که از خمیر دندان‌های بدون ساینده فلوراید استفاده کنید. برای بررسی عملکرد لمینت و واکنش دهان به لمینیت‌ها، باید یک هفته پس از اتمام درمان به دندانپزشک خود مراجعه کنید. حتی اگر به نظر می‌رسد که با لمینت‌ها مشکلی ندارید، اما برای بررسی سلامت دهان و دندان باید پس از یک هفته به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

اگر عادت دارید دندان‌های خود را به هم فشار می‌دهید یا دندان قروچه می‌کنید، دندانپزشک به شما توصیه می‌کند که از محافظ دندان در هنگام خواب استفاده کنید.

همچنین باید به طور مداوم به پزشک مراجعه کنید، زیرا لامینیت دندان باید توسط خمیر مخصوص ساینده جلا داده شود. دندانپزشک شما باید در فواصل زمانی کوتاهی دندان‌های شما را معاینه کند، در این صورت می تواند هر نشانه کوچکی از خرابی یا مشکل را پیدا کند.

معایب لمینت دندان 


ساخت لامینیت دندان بسیار وقت گیر است و نصب آن را حداقل به مدت یک هفته به تأخیر می‌اندازد. اگر لمینت‌ها به درستی بچسبند و عوامل تخریب دندان محدود شود یا از بین برود، بیمار می‌تواند از لمینت مانند دندان طبیعی خود استفاده کند. علیرغم پایداری بالا، لمینت‌ها ممکن است شکننده باشند.

لامینیت نباید مانند دندان‌های طبیعی تحت فشار قرار بگیرد. به عنوان مثال، شما باید از جویدن ناخن، خوردن یخ یا باز کردن در نوشیدنی با لمینیت خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *