تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

با توجه به زیاد شدن تعداد کسانی که علاقه‌مند به بهتر دیده شدن و زیباتر ساختن لبخندشان دارند، محبوبیت و کاربرد روش‌های دندانپزشکی زیبایی نیز رو به افزایش رفته است. روش‌های متعددی وجود دارند که می‌توانند لبخند شما را جذاب‌تر کنند، اما روکش‌های لمینت دندان یکی از محبوب‌ترین روش‌های امروزی است. زیبا نبودن لبخند می‌تواند اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس فرد را کاهش دهد، اما این روکش‌های سرامیکی دندان می‌توانند به افراد کمک کنند تا این احساسات مهم را برای خود به دست آورند.

قرار دادن روکش‌های لمینت سرامیکی دندان یک روش عالی برای تبدیل لبخند شما به چیزی واقعاً قابل توجه و جذاب است. اگر یک یا چند دندان لب پر شده، ترک خورده، شکسته یا تغییر رنگ داده دارید و از این موضوع رنج می‌برید، دندان‌پزشکان ممکن است قرار دادن لمینت سرامیکی دندان را به شما توصیه کنند. این کاورها (پوشش) کوچک دندانی به گونه‌ای تنظیم شده‌اند که به راحتی بر روی هر دندان معیوب قرار می‌گیرند و در نتیجه لبخندی کاملاً زیبا و مرتب برای شما حاصل می‌کنند.

مزایای لمینت سرامیکی دندان


مزایای لمینت سرامیکی دندان

هیچ‌چیز بهتر از داشتن اعتمادبه‌نفس در مورد ظاهر و داشتن یک لبخند عالی و در بهترین حالت نیست. دندان‌پزشکان برای بیمارانی که دندان‌ها و لثه‌های سالمی دارند و می‌خواهند لبخندشان را زیباتر کنند، لمینت سرامیکی دندان را توصیه می‌کنند. اگرچه بیماران باید قبل از تصمیم به اقدام برای این درمان، باید در مورد خطرات و مزایای روکش‌های سرامیکی دندان، اطلاعات کافی داشته باشند. علاوه بر جذابیت و زیبایی، لمینت های سرامیکی دندان، مزایای بسیاری دارد که باید از آن‌ها مطلع باشید، از جمله:

روش انجام لمینت سرامیکی دندان چگونه است؟ 


روش انجام لمینت سرامیکی دندان چگونه است؟

انجام روش کار گذاشتن لمینت سرامیکی دندان یک روش بدون درد است که فقط به یک یا دو مراجعه نیاز دارد. در اینجا آنچه می‌توانید از این روش انتظار داشته باشید، گفته شده است:

آیا به بی‌حسی یا سدیشن (آرام بخش) نیاز است؟ 

فقط در صورت نیاز به قرار دادن لمینت تا زیر خط لثه که یک منطقه حساس است، به آرام‌بخش نیاز خواهید داشت. البته اگر فوبیای دندانپزشکی داشته باشید و در هنگام انجام هرگونه درمان‌های دندانپزشکی مضطرب می‌شوید، می‌توانید درخواست سدیشن یا آرام‌بخش کنید.

انتخاب یک سایه رنگ مناسب 

انتخاب یک سایه رنگ مناسب برای لمینت سرامیکی دندان

دندان‌پزشک سایه‌ی رنگ روکش لمینتی را برایتان انتخاب می‌کند که تا حد ممکن به رنگ طبیعی دندان‌های مجاور نزدیک باشد. همچنین تعیین می‌کند که کدام قسمت‌ها از لمینت باید شفاف باشند تا دندان‌های تحت درمان طبیعی‌تر به نظر برسند.

تراش دادن دندان 

قبل از استفاده از روکش، دندان‌پزشک دندان یا دندان‌هایی را که نیاز به روکش دارند تراش می‌دهد. دلیل تراش دادن سطح دندان این است که لایه مینای دندان را فرم دهد و به صورتی تنظیم کند تا روکش‌ها به درستی بر روی دندان قرار بگیرند. اگر روکش‌های لمینتی لازم است به روی دندانی قرار بگیرند که از قبل با مواد پر کننده پر شده‌اند، بهتر است قبل از انجام روکش، آن‌ها را با یک ماده پر کننده جدید پر کنید. این کار باعث موفقیت بیشتر در چسباندن لمینت بر روی دندان می‌شود.

قالب‌گیری دندان 

بعد از تراش دادن دندان‌های موردنظر و تمیز کردن دندان‌های مجاور، دندان‌پزشک قالبی از دندان‌هایی که به روکش نیاز دارند می‌گیرد، همراه با لثه‌ها و دندان‌های مجاور آن‌ها. این فرایند شامل استفاده از یک ماده‌ی خمیری سفت و غلیظ بر روی دندان‌ها و گاز گرفتن آن خمیر در یک تری (سینی) برای قفل کردن قالب می‌باشد. برخی از دندان‌پزشکان نیز برای جزئیات بیشتر، ممکن است از دندان‌هایتان عکس بگیرند.

روکش‌های موقتی (در صورت نیاز) 

از آنجا که تهیه لمینت های سرامیکی دندان یک یا دو هفته طول می‌کشد، دندان‌پزشک شما ممکن است روکش‌های موقتی را تا زمانی که روکش‌های دائمی آماده استفاده شوند، بر روی دندان‌هایتان اعمال کند.

ارزیابی نحوه قرار گیری روکش‌ها

هنگامی که روکش‌های شما آماده شد، دندان‌پزشک آن‌ها را برای بررسی فرم دقیق و صحیح، آن‌ها را روی دندان‌ها قرار می‌دهد. این یک مرحله مهم است زیرا کوچک‌ترین محاسبه اشتباه نیز می‌تواند منجر به مشکلات بزرگ‌تری شود؛ بنابراین، دندان‌پزشک ممکن است چندین بار روکش‌ها را بر روی دندان‌ها قرار داده، برداشته و آن‌ها را مجدداً تراشیده و فرم دهد تا کاملاً مناسب باشد. در هر بار، وقتی لمینت روی دندان قرار می‌گیرد باید دندان‌هایتان را روی هم قرار دهید، دهان خود را ببندید و فک خود را کمی حرکت دهید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ ناراحتی و آزاری از روکش‌های لمینت خود احساس نمی‌کنید. در صورت احساس ناراحتی و درد، درنگ نکنید و فوراً به دندان‌پزشک اطلاع دهید.

اتصال لمینت به روی دندان

اتصال لمینت به روی دندان

هنگامی که دندان‌پزشک متناسب بودن و همچنین سایه و رنگ، شکل و زیبایی لمینت های شما را ارزیابی کرد، هم روکش‌ها و هم دندان‌های اصلی شما را صیقل می‌دهد. سپس، برای حدود 20 ثانیه یک ژل اسید را روی سطح دندان‌های شما اچ می‌کند تا یک سطح قابل اتصالی را بر روی دندانتان ایجاد کند. سپس ژل را شسته و یک ماده اتصال دهنده روی روکش‌های شما قرار می‌دهد تا سفت و محکم به دندان‌ها بچسبند.

سپس نوبت به کار پرس کردن سایه انتخاب شده در داخل روکش است و پس از آن نور آبی از لمینت سرامیکی عبور داده می‌شود تا اتصال نهایی تثبیت شود. پس از انجام این روش، دندان‌پزشک دندان‌های شما را تمیز کرده و نخ دندان می‌کشد.

هزینه لمینت سرامیکی دندان 


لمینت های سرامیکی دندان، یک رِنج قیمتی دارند و در صورت نیاز به کانتورینگ دندان ممکن است این هزینه بیشتر باشد. ونیرهای کامپوزیتی قیمت کمتری نسبت به لمینت سرامیکی دارند زیرا در یکبار مراجعه به دندان‌پزشک با یک رزین کامپوزیت مخصوص ساخته و قرار داده می‌شوند. این باعث می‌شود تا قیمت آن متفاوت از لمینت سرامیکی باشد که به دو یا سه بار مراجعه و لابراتوار دندان‌سازی گران قیمت نیاز دارد.

خطرات احتمالی لمینت سرامیکی دندان 


یکی دیگر از مزایای لمینت سرامیکی دندان این است که خطرات مرتبط با این روش، بسیار جزئی هستند. بیماران باید بدانند که این درمان برگشت ناپذیر است و ممکن است در نهایت لازم باشد روکش‌ها جایگزین شوند. اگرچه، با رعایت عادات مناسب بهداشت دهان و دندان، مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و معاینات منظم دندانپزشکی، لمینت‌ها باید برای مدت زمان طولانی سالم بمانند.

بلافاصله پس از لمینت کردن دندان‌ها، بیماران ممکن است دچار کمی حساسیت جزئی دندان شوند یا دردی خفیف را تجربه کنند. این علائم باید پس از مدت کوتاهی فروکش کرده و با داروهای مسکن تسکین یابد.

سؤالات متداول 


سؤالات متداول لمینت سرامیکی

چه کسانی می‌تواند لمینت سرامیکی دندان را دریافت کند؟ 

بزرگ‌سالان و نوجوانان سنین بالاتر هر دو واجد شرایط این روش هستند که این کار با بررسی دندان‌ها و لثه‌هایشان شروع می‌شود و سپس درمان‌های زیبایی که اهداف زیبایی لبخند شما را برآورده می‌کنند، توصیه می‌شود. در حالی که روکش کامپوزیت دندان و سفید کردن دندان برای لکه‌های معمولی و نقص‌های کوچک در دندان‌ها به خوبی عمل می‌کند، لمینت‌های سرامیکی مشکلات بزرگ‌تری را برطرف می‌کنند، البته بر روی دندان‌های سالم. جلسه مشاوره پیش از درمانی که بین دندان‌پزشک و بیمار صورت می‌گیرد، برای موفقیت در هر درمان زیبایی دندان بسیار مهم است.

لمینت دندان تا چه مدت دوام دارد؟

لمینت دندان تا ده سال یا بیشتر دوام می آورد. فقط کافی ست با آن‌ها ملایم رفتار کنید (یخ نجوید و برای باز کردن بسته‌ها، آن‌ها را گاز نگیرید)، روزی دو بار مسواک بزنید و روزانه نخ دندان بکشید تا حاشیه روکش از جمع شدن پلاک و جرم در امان بماند. لمینت های دندان در برابر لکه و لب پر شدن مقاوم هستند، اما البته غیر قابلیت تخریب هم نیستند.

پس از قرار دادن لمینت دندان، چه احساسی در دهانم خواهم داشت؟ 

حالت و احساس قرارگیری دندان‌های روی هم و اندازه آن‌ها در ابتدا کمی متفاوت خواهد بود، اما افراد تقریباً سریع با این روکش‌های دندانی خود سازگار می‌شوند. همچنین ممکن است لثه‌ها و دندان‌های شما برای مدتی کمی حساس باشند، اما این مورد نیز برایتان عادی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *