تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

لمینیت دندان مرتب کردن و رفع بد رنگی دندان ها با روکش لمینت

لمینت دندانی (لمینت پرسلین که به آن ونیر پرسلین گفته می‌‌شود) یک لایه نازک است که توسط یک لایه نازک سرامیکی شبیه مینای دندان و بر اساس نیازهای زنان و مردان ساخته می‌شود. ونیرهای دندانی که اغلب به آنها ونیر پرسیلینی یا لمینت پرسلین گفته می‌‌شود پوسته‌های نازک و شبیه رنگ دندان هستند که لایه جلوی دندان را پوشش می‌‌دهند تا ظاهر بهتری را به وجود بیاورند. این لایه‌ها به سطح جلویی دندان متصل می‌شوند و فاصله بین آنها، رنگ، شکل و ارتفاع دندان‌ها را اصلاح می‌‌کنند. از لمینت برای بهبود رنگ، شکل، ارتفاع و فاصله بین دندان‌ها استفاده می‌شود تا شما به آنچه که انتظارش را دارید دست پیدا کنید. لمینت پرسلین از لایه‌های سرامیکی مختلف و نازک ساخته می‌شود که پاسخگوی نیازهای فرد متقاضی درمان است. بر خلاف تصور عموم نیاز به تراشیدن دندان برای نصب لمینت نیست در صورتی که نیاز به چنین کاری باشد توسط دندان پزشک و بدون آسیب رساندن به مینای دندان انجام خواهد شد. لمینت علاوه بر ظاهر زیبایی که به وجود می‌‌آورد به اصلاح مشکلات مربوط به ارتفاع دندان‌ها یا فاصله زیاد آنها خواهد پرداخت.

[sv slug=”alert”]

ونیرهای سرامیکی باعث خراب شدن مینای دندان نخواهد شد و در حقیقت هدف از طراحی ونیر حفظ سلامت دندان‌ها و بهبود زیبایی آنها است. این امر بدین معنا است که استفاده از ونیرهایی که به هم متصل هستند هیچ گونه آسیبی را به دندان نمی‌رساند. دوم آنکه ونیرهای پرسلینی سطح جلویی دندان را پوشش می‌دهند. در صورتی که شما به یک دندان پزشک با تجربه که در زمینه زیبایی تخصص دارد مراجعه کنید دندان‌های شما آسیب نخواهد دید. دندان پزشک از شما می‌خواهد که از دندان‌ها، دهان و فک خود عکس بگیرید تا اطمینان حاصل کنند که لمینت یک انتخاب مناسب برای شماست. در مواردی که پزشک به این نتیجه برسد که لمینت یک گزینه مناسب برای شما نیست روش‌های دیگری از قبیل ونیر کامپوزیت، باندینگ دندان، ارتودنسی، سفید کردن مینای دندان یا زاویه سازی مینای دندان را پیشنهاد خواهد داد. شما می‌توانید درباره هر یک از این روش‌های زیبایی با پزشک خود مشورت کنید تا شما را در این رابطه راهنمایی کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تهران با شماره تلفن‌های 02126110052 – 02126110053 تماس حاصل فرمایید.

[sv slug=”alert1″]

 از ونیرهای سرامیکی برای رفع چه مشکلاتی استفاده می‌شود؟ 


از ونیرهای سرامیکی برای رفع چه مشکلاتی استفاده می‌شود

از ونیرهای سرامیکی برای رفع مشکلات زیر استفاده خواهد شد:

به همان دلیل که نباید مینای دندان تحت فشار قرار بگیرد نباید به ونیرهای پرسلینی نیز فشار وارد کرد. به عنوان مثال شما باید از جویدن ناخن، جویدن یخ یا استفاده ابزاری از لمینت خود اجتناب کنید.

 چگونه ونیرهای دندانی روی دندان نصب می‌‌شوند؟ 


نصب ونیرهای دندانی توسط دندان پزشک در سه مرحله انجام می‌شود که مرحله اول به مشاور مربوطه است و در جلسه دوم ونیرهای دندانی ساخته می‌شوند و در مرحله سوم نصب خواهند شد. یک یا تعداد بیشتری از دندان‌ها می‌توانند به طور همزمان تحت درمان با مراحل زیر قرار بگیرند:

 تشخیص و برنامه‌ ریزی برای درمان 

تشخیص و برنامه‌ ریزی برای درمان مرحله اول و فعال از روند اصلاح مشکل دندان‌ها است. اهداف و انتظاراتی که از درمان دارید را برای دندان پزشک خود توضیح دهید و بگویید که دقیقاً هدف شما از انجام این کار چیست. در این مرحله دندان پزشک به بررسی مینای دندان شما می‌پردازد تا اقدام به ساخت ونیرهای دندانی مخصوص شما نماید و با شما در خصوص مراحل انجام این کار و برخی از محدودیت‌های مربوط به آن صحبت خواهد کرد. در مرحله بعدی از شما می‌خواهد که از دهان و دندان خود عکس بگیرید تا بتواند قالب و دهان و دندان و مینای دندان شما را ارزیابی کند.

 آماده سازی دندان 

برای آماده سازی دندان به منظور نصب ونیر، دندان پزشک به تغییر شکل بستر دندان می‌پردازد تا زمینه نصب ونیر با ضخامتی که دارد آماده شود. دندان پزشک قبل از تراش دندان با شما در خصوص نیاز به بی حسی برای جلوگیری از احساس درد صحبت خواهد کرد سپس به طراحی یک مدل از مینای دندان شما خواهد پرداخت. معمولا حدود ۲ تا ۴ هفته طول می‌‌کشد تا ونیر در لابراتوار دندان آماده شود و برای نصب در اختیار دندان پزشک قرار بگیرد. می‌توان تا زمانی که ونیرهای اصلی شما آماده می‌‌شود از ونیرهای موقت استفاده نمود.

 باندینگ 

از آنجایی که ونیرهای  دندانی به صورت دائمی به مینای دندان شما متصل می‌شوند دندان پزشک به طور موقت آن را روی مینای دندان شما قرار می‌دهد تا از تناسب و رنگ آن اطمینان حاصل کند در صورت نیاز دوباره سطح دندان را می‌تراشد تا تناسب خوبی با ونیر داشته باشد. دندان پزشک می‌‌تواند رنگ ونیر را با رنگ سیمانی که قرار است استفاده شود تنظیم کند. پس از این مراحل و نصب ونیر روی دندان مینای دندان تمیز می‌شود و براق می‌‌گردد و مرحله سایش آن انجام خواهد شد که باعث زبر شدن مینای دندان خواهد شد تا امکان باندینگ قوی وجود داشته باشد. یک نوع سیمان خاص برای نصب ونیر به کار می‌رود و در مرحله آخر ونیر به مینای دندان متصل خواهد شد. پس از آن که ونیر به خوبی روی دندان قرار گرفت دندان پزشک از یک نور مخصوص استفاده می‌‌کند که آن را به ونیر می‌‌تواند تا ترکیبات شیمیایی موجود در سیمان فعال شده و سیمان به سرعت سفت و سخت گردد. مرحله آخر شامل رفع سیمان اضافی، ارزیابی نهایی دندان‌ها و انجام آخرین اصلاحات در ونیر است. ممکن است دندان پزشک از شما بخواهد تا هفته بعد برای یک چکاپ به او مراجعه کنید تا به بررسی لثه شما بپردازد و نحوه عکس العمل آنها به ونیر را ارزیابی کند و دوباره نحوه قرارگیری ونیر روی دندان را بررسی کند.

 ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟ 


لکه‌های کوچکی که روی ونیر دیده می‌‌شود معمولاً با مسواک زدن و غذا خوردن برطرف می‌شود و اگر این لکه‌ها از بین نرفت دندان پزشک می‌‌تواند در این زمینه به شما کمک نماید. ونیرهای سرامیکی قدیمی معمولاً بین ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می‌کنند و ونیرهای آماده حدود ۵ تا ۷ سال ماندگاری دارند.

 آیا ونیرهای سرامیکی به مراقبت خاصی نیاز دارند؟


ونیرهای دندانی به مراقبت خاصی نیاز ندارند اما توجه کردن به نکات زیر می‌تواند بسیار سودمند باشد:

 توجه کردن به نکات زیر به شما برای حفظ سلامت ونیر و دندان کمک خواهد کرد:

  1. دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید بشویید و پس از غذا خوردن و قبل از خوابیدن از نخ دندان استفاده کنید.
  2. هر روز حداقل ۳۰ ثانیه دهان خود را با دهان شویه بشویید بهترین زمان برای استفاده از دهانشویه قبل از خواب است.
  3. اگر دندان قروچه می‌کنید و دندان‌های خود را روی هم فشار می‌دهید می‌توانید در هنگام خواب از محافظ دندانی استفاده کنید.

 ونیر بهتر است یا تاج دندانی؟  


تفاوت مهم بین ونیر و تاج دندانی به مقدار تراش دندان، مقدار بافت دندانی باقیمانده و نوع پوشش دندان بستگی دارد. تاج دندان و ونیر هم هر کدام به نحوی می‌‌تواند به بهبود شکل دندان بپردازند. تاج دندانی کل دندان را پوشش می‌دهد.

 آیا نصب ونیر دندان درد دارد؟  


اکثر افراد این سوال را از دندان پزشک خود می‌پرسند که آیا نصب ونیر روی دندان درد دارد یا خیر. معمولاً در هنگام نصب ونیر دندان پزشک از داروی بی حسی استفاده می‌کند تا بیمار دچار مشکل نشود و پس از اتمام کار و از بین رفتن داروی بی حسی آنها نباید دچار هیچ گونه دردی شوند. در مواردی که از چند عدد ونیر استفاده می‌‌شود مثلاً فرد به ۴ عدد ونیر نیاز دارد ممکن است پس از آن که اثر داروی بی حسی از بین رفت بیمار دچار درد کمی ‌می‌شود یا اصلاً هیچ گونه دردی نداشته باشد.

 آیا افرادی که پوسیدگی دندان دارند می‌‌توانند از ونیر استفاده کنند؟  


برخلاف این واقعیت که ونیر می‌تواند مشکلات مربوط به ناهنجاری خفیف ساختاری را پوشش دهد نمی‌تواند مشکلات بزرگتری را پوشش دهد و شما باید به دندان پزشک مراجعه کنید زیرا ونیرهای دندانی نمی‌توانند به بهبود و اصلاح پوسیدگی دندان یا اختلال لثه کمک کنند. برای آنکه بتوانید لبخند زیبا داشته باشید و متقاضی درمان با این روش زیبایی باشید سلامت دندان‌های شما کاملا ضروری است.

 چرا قیمت ونیر زیاد است؟ 


لمینت موثرترین روکش برای دندان است که اکثر ویژگی‌های دندان واقعی را دارد و به همین دلیل قیمت آن کمی زیاد است.

 آیا برای نصب ونیر درمان کانال ریشه ضروری است؟  


گاهی اوقات یک دندان پس از درمان بهبود پیدا نمی‌‌کند و درمان کانال ریشه ضروری است. پس از نصب ونیر یا تاج دندانی در ده سال اول حدود ۵ تا ۱۰ درصد از دندان‌ها به درمان کانال ریشه نیاز خواهند داشت.

 آیا احتمال عفونی شدن ونیر وجود دارد؟  


آیا احتمال عفونی شدن ونیر وجود دارد؟

در صورتی که دندان عفونت کرده باشد می‌تواند باعث بروز درد بسیار شدیدی شود و احتمال آن که عفونت به سایر ساختارهای دهان حمله کند وجود خواهد داشت. در صورتی که دندانی که روی آن ونیر قرار دارد ملتهب شود باید ونیر را برداشت تا امکان درمان دندان فراهم گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *