تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

لمینت ها در بازآفرینی ظاهر دندان‌های طبیعی و ایجاد قدرت لازم برای محافظت از سطح زیرین دندان مفید هستند. البته اگر می‌خواهید از ظاهر و استحکام لبخند جدید خود محافظت کنید ، مراقبت صحیح از روکش‌ها ، دندان‌های زیرین و لثه‌ها ضروری است. این مقاله چند نکته مراقبتی مهم در حفظ لمینت های جدید دندانپزشکی به شما نشان می‌دهد.

چرا ونیرهای پرسلن محبوبیت زیادی دارند؟


استفاده از ونیرهای پرسلن یک روش شایع در دندانپزشکی زیبایی است. این ونیر ها پوسته‌های نازک هستند که سطح دندان را می‌پوشانند. این نوع ونیرها بدون شک طبیعی ترین و ماندگارترین راه حل برای مشکلات زیبایی شناسی است. در طول مشاوره اولیه ، دندانپزشک به دندان‌های شما نگاهی می‌اندازد و قالب آن‌ها را تهیه می‌نماید. سپس روکش‌ها برای شما به صورت سفارشی ساخته می‌شوند. حتی رنگ این روکش‌ها را می‌توان با دندان‌های دیگر شما هماهنگ کرد.

روکش‌ها برای رفع طیف گسترده ای از مشکلات دندانپزشکی استفاده می‌شوند. دندانپزشک روکش پرسلن را توصیه می‌کند تا موارد زیبایی دندانپزشکی را پوشش دهد. در بیشتر موارد ، روکش پرسلن دندان شما را درمان نمی‌کند و تغییر نمی‌دهد ، اما ظاهر آن را بهبود می‌بخشد. بیشتر بیماران روکش پرسلن را به دلیل ظاهر طبیعی که ارائه می‌دهند ترجیح می‌دهند در حالی که دندان‌پزشکان روکش‌ها را برای دوام آن‌ها توصیه می‌کنند.

لمینیت ها چگونه می‌توانند به شما کمک کنند؟


لمینیت ها چگونه می‌توانند به شما کمک کنند

با مراجعه به دندانپزشک زیبایی برای روکش پرسلن می‌توانید بسیاری از مشکلات زیبایی خود را برطرف نمایید. در اینجا دلایل متداولی وجود دارد که دندان‌پزشکان استفاده از روکش پرسلن را پیشنهاد می‌کنند.

دندان‌هایی که رنگ خود را از دست داده اند

تکنیک‌های مدرن سفید کردن دندان‌ها می‌تواند اکثر لکه‌های دندانی را از بین ببرد. اما برخی از اشکال تغییر رنگ دندان که عمیق تر می‌شوند با روش سفید کردن دندان قابل اصلاح نیستند. این یک مشکل زیبایی است که می‌تواند باعث ناتوانی در برقراری روابط اجتماعی شود. افراد دارای دندان‌های لکه دار کمتر تمایل دارند که بخندند و به جای لذت بردن از یک لبخند باز و طبیعی ، دهان خود را با دست می‌پوشانند. روکش‌های پرسلن طبیعی به نظر می‌رسند و به شما امکان می‌دهند از همه چیزهایی که باعث می‌شود لبخند بزنید بدون احساس خودآگاهی لذت ببرید.

شکاف بین دندان

وقتی کودک بودید ، شکاف بین دندان‌های شما ممکن است زیبا به نظر برسد ، اما شما دیگر کودک نیستید. شکاف در دندان شما باعث کاهش اعتماد به نفس شما خواهد شد. بار دیگر ، روکش‌های پرسلن پوشش نهایی را ارائه می‌دهند. این روش درمانی می‌تواند دندان‌ها را گسترده تر کند تا شکاف لبخند شما را پوشانده و به شما اطمینان دهد که لبخند بزنید ، بخندید و صحبت کنید.

دندان‌های شکسته یا دارای خراش

هنگامی که یک دندان دچار شکستگی شد ، باید به صورت اورژانسی به دندانپزشک مراجعه کنید و او آنچه را که برای حل مشکل به صورت کوتاه مدت انجام شود ، انجام می‌دهد. اما برای رفع دندان خرد شده به یک راه حل دائمی نیاز دارید.

این جایی است که می‌توانید از روکش پرسلن بهره مند شوید. آن‌ها کاملاً طبیعی به نظر می‌رسند و این واقعیت را که شما دندان خود را تعمیر کرده اید پنهان می‌کنند. بنابراین روکش پرسلن راه حل زیبایی را که همیشه به دنبال آن بودید ، ارائه می‌دهد.

دندان‌های جا به جا شده

درمان ارتودنسی یک راه حل دائمی برای صاف کردن دندان‌ها فراهم می‌کند. اما افراد برای استفاده ارتودنسی مناسب نیستند. در چنین مواردی روکش پرسلن یک راه حل سریع و ایده آل را ارائه می‌دهد. با این حال ، قبل از انتخاب روکش پرسلن ، در مورد گزینه‌های صاف کردن دندان با دندانپزشک خود صحبت کنید.

آیا استفاده از لمینیت ها برای شما مناسب هستند؟


اگر به دنبال یک درمان زیبایی برای رفع مشکلات زیبایی دندان خود هستید ، می‌توانید استفاده از روکش‌های پرسلن را در نظر بگیرید. باید با دندانپزشک خود صحبت کنید تا بدانید روکش پرسلن برای شما مناسب است یا خیر. هر مجموعه ای از دندان به اندازه DNA شخص بی نظیر است ، بنابراین اگر فکر می‌کنید روکش پرسلن می‌تواند به شما کمک کند، با دندانپزشک خود صحبت کنید. او شما را معاینه می‌کند و یک برنامه درمانی تهیه می‌کند که به صورت دلخواه برای شما طراحی شده باشد.

مراقبت از لمینت دندان


مراقبت از لمینت دندان

با استفاده دقیق ، می‌توانید از روکش پرسلن برای یک عمر استفاده کنید. با این وجود ، ساییدگی و پارگی معمول می‌تواند منجر به آسیب تدریجی در پرسلن شود و دوام متوسط آن‌ها فقط 10 تا 15 سال باشد.

در اینجا چند نکته در مورد تمیز کردن صحیح روکش‌های پرسلنی برای طولانی تر شدن مدت استفاده از آن‌ها آورده شده است.

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را فراموش نکنید و مانند دندان‌های واقعی خود آن‌ها را بشویید

مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را فراموش نکنید و مانند دندان‌های واقعی خود آن‌ها را بشویید

در حالی که خود روکش نمی‌تواند پوسیده شود ، اما دندان‌های زیرین روکش ممکن است پوسیده شود و بر کل ساختار دندان تأثیر بگذارد. بنابراین از یک مسواک دستی فوق العاده نرم یا برقی استفاده کنید تا دندان‌های خود را به طور کامل و به آرامی با دهان‌شویه بشویید و آن‌ها را تمیز کنید.

از خمیردندان سفید کننده استفاده کنید

از خمیردندان سفید کننده استفاده کنید

با شروع استفاده از روکش‌های پرسلن، دندانپزشک شما رنگ ونیر را با دندان‌های طبیعی شما مطابقت خواهد داد. اگر می‌خواهید از لکه دار شدن روکش‌های پرسلنی خود جلوگیری کنید ، آن‌ها را با خمیردندان سفید کننده تمیز کنید. همچنین می‌توانید خمیردندان بدون مواد ساینده را انتخاب کنید.

نخ دندان را با احتیاط برای جلوگیری از شکستن لمینت ها استفاده کنید

نخ دندان را با احتیاط برای جلوگیری از شکستن لمینت ها استفاده کنید

برای جلوگیری از فشار بیش از حد بر روی روکش ، دندانپزشک شما لیستی از دستورالعمل های نحوه مسواک زدن و نخ دندان را به شما می‌دهد. همچنین ، نیروی زیاد در حین مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن ممکن است باعث شکسته شدن و آسیب به روکش پرسلن شود. بنابراین بهترین روش برای مسواک زدن و نخ دندان را از دندانپزشک خود بپرسید.

از مصرف سیگار و دخانیات خودداری کنید

سیگار و محصولات دخانی نه تنها برای سلامتی کلی شما بد است بلکه به ویژه می‌تواند طول عمر و زیبایی روکش پرسلن شما را کاهش دهد.

محافظت از دندان

مسواک زدن و نخ دندان باعث محافظت از دندان و روکش شما می‌شود ، اما ممکن است لبخند شما در مواقع خاص به محافظت بیشتری نیاز داشته باشد.

هرگز از دندان‌های خود به عنوان ابزاری برای شکستن ناخن‌ها یا باز کردن بسته‌ها یا در بطری استفاده نکنید. استفاده از دندان‌های شما به عنوان ابزاری می‌تواند نه تنها دندان‌های شما بلکه روکش‌های دندانی شما را نیز بشکند یا دچار آسیب کند.

موتگوراد یا محافظ دندان

همچنین شما باید از لبخند تازه بازسازی شده خود هنگام ورزش یا هرگونه فعالیت ارتباطی محافظت کنید. اگر فوتبال ، هاکی ، فوتبال آمریکایی یا بیس بال بازی می‌کنید یا در کیک بوکسینگ ، ورزش‌های رزمی و یا حتی رقص شرکت می‌کنید ، برای محافظت از روکش دندان خود ، یک محافظ دهان بپوشید. دندانپزشک شما می‌تواند یک نگهبان دهان متناسب ایجاد کند که می‌توانید هنگام ورزش یا شرکت در فعالیت‌های تماسی ، از آن استفاده کنید.

اگر جزء 8 درصد بزرگسالانی هستید که دچار بروکسیسم هستید ، پوشیدن محافظ دهان را نیز در نظر بگیرید که از دندان‌های شما در مقابل استرس هایی که هنگام بستن فک و به هم زدن دندان‌هایتان ایجاد می‌شود، محافظت کنید. اگر براکسیسم شما در اثر استرس ایجاد می‌شود ، به دنبال روش‌های سالم تر مقابله مانند مشاوره ، ورزش و حتی استفاده از دارو باشید.

غذاهایی که باید هنگام استفاده از ونیرهای موقت از آن اجتناب کنید

غذاهایی که باید هنگام استفاده از ونیرهای موقت از آن اجتناب کنید

به طور کلی چند هفته طول می‌کشد تا آزمایشگاه بتواند ونیرهای دائمی شما را بسازد. در این مدت دندانپزشک روکش موقت را برای شما فراهم می‌کند. این ونیرها ظریف تر هستند زیرا به طور دائمی به دندان‌های شما وصل نمی‌شوند. این کار باعث می‌شود آسیب رسیدن به آن‌ها بسیار ساده تر شود.

برای جلوگیری از آسیب رسیدن به ترمیم موقت ، باید از غذاهای زیر اجتناب کنید:

غذاهایی که در هنگام استفاده از ونیر های دائمی از آن‌ها اجتناب شود

روکش‌های دائمی شما به طور ایمن به سطح جلوی دندان شما متصل خواهد شد و باعث می‌شود آن‌ها بسیار با دوام تر از روکش‌های موقتی باشند که در ابتدا دریافت کرده اید. این امر بسیاری از محدودیت‌های غذایی ذکر شده در بالا را از بین می‌برد. با این وجود ، هنوز هم مهم است که از آنچه می‌خورید آگاه باشید تا طول عمر روکش پرسلن خود را طولانی تر کنید.

برخی از مواد غذایی که هنگام استفاده از ونیرهای دائمی از آن‌ها خودداری کنید عبارتند از:

درک این نکته مهم است که در حالی که روکش‌های پرسلن در برابر لکه مقاوم هستند ، مواد اتصال دهنده و دندان‌های طبیعی شما این گونه نیستند. بنابراین ، اگر مواد غذایی و نوشیدنی‌های دارای رنگ  مصرف می‌کنید ، ممکن است متوجه شوید که روکش‌های شما از بعضی از دندان‌های طبیعی مجاور روشن تر است. برای جلوگیری از این مشکل ، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های زیر را محدود کنید:

با مصرف نوشیدنی‌های موجود در این لیست با نی می‌توانید تغییر رنگ دندان‌های خود را به حداقل برسانید.

غذاهایی که می‌توانید بخورید


وقتی از ونیرهای موقت استفاده می‌کنید، بهتر است فقط غذاهای نرم و غذاهایی که باعث ایجاد لکه  (زرد ، سفید ، کرم و غیره) روی دندان‌های شما می‌شود، مصرف کنید: برخی از مواردی که می‌توانید در رژیم غذایی خود بگنجانید عبارتند از:

 

برای معاینات دندانپزشکی مراجعه کنید

پس از گذشت یک هفته از استفاده از ونیرهای دائمی خود ، برای معاینه روتین به دندانپزشک خود مراجعه کنید. این ویزیت بسیار مهم است زیرا به دندانپزشک شما اجازه می‌دهد تا محل قرارگیری روکش‌ها را ارزیابی کند و تشخیص دهد که آیا دندان‌ها و لثه‌ها به طور موثری تنظیم شده اند یا خیر.

پس از این ارزیابی اولیه ، شما باید به پزشک خود برای معاینه مراجعه کنید تا اطمینان حاصل شود که وضعیت سلامت دهان و دندان شما در وضعیت مطلوبی قرار دارد. بیشتر متخصصان هر شش ماه بررسی‌های منظم را توصیه می‌کنند. با مراقبت‌های مناسب ، محافظت و معاینه منظم دندانپزشکی ، ونیرها می‌توانند یک سرمایه گذاری عالی برای لبخند شما باشند.

روکش‌های پرسلن چقدر ماندگاری دارند؟


ونیرهای پرسلن معمولاً بین 7 تا 15 سال ماندگاری دارند. پس از این ، روکش‌ها ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند. مهم است که برای حفظ روکش و رسیدن به بهترین وضعیت سلامت دهان ، به دندانپزشک خود برای معاینات منظم دندانپزشکی ، از هر شش ماه یک بار مراجعه کنید. همان‌طور که روکش پرسلن لکه دار نمی‌شود و رنگ نمی‌گیرد، آن‌ها بادوام ، ماندگار و مقاوم در برابر لکه هستند. پرسلن از خصوصیات مواد شیشه مانند است ، که هرگز نمی‌تواند رنگ را تغییر دهد تا زمانی که زمان تغییر آن‌ها باشد. با این حال ، مراقبت لازم برای ماندگاری لمینت ها برای طولانی مدت لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *