تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

دندان مصنوعی را می‌توان جایگزین همه یا فقط برخی از دندان‌ها کرد. هنگامی که دندان مصنوعی جایگزین تمام دندان‌های شما می‌شود به آن «دندان مصنوعی کامل» اطلاق می‌شود. دندان مصنوعی کامل روی لثه‌ و استخوان فک شما قرار می‌گیرد. برخی از دندان مصنوعی‌ها به ایمپلنت‌های دندانی متصل می‌شوند که در فک تثبیت شده‌اند. «دندان مصنوعی جزئی» جایگزین برخی از دندان‌ها شده و معمولاً از طریق تاج یا ایمپلنت دندان به دندان‌های موجود متصل می‌شود.

نحوه مراقبت از دندان‌های مصنوعی موجب دوام و رضایت‌مندی در زمان استفاده از آن‌ها می‌گردد. برای ماندگاری و دوام بهترِ دندان‌های مصنوعی از آن‌ها به درستی مراقبت کرده و دستورالعمل‌های دندانپزشکان را رعایت کنید.

دندان مصنوعی چیست؟


مراقبت از دندان مصنوعی

دندان مصنوعی نوعی وسیله دندانپزشکی متحرک است که به جای دندان‌های از دست رفته، قرار می‌گیرد. دندان مصنوعی لبخند و ظاهر شما را بهبود می‌بخشد. ممکن است شنیده باشید که اطرافیان، به دندان مصنوعی با عنوان دندان ساختگی و غیرطبیعی اشاره دارند. دندانسازها، دندانپزشکانی هستند که در جایگزین کردن دندان‌ها تخصص دارند.

چه کسانی به دندان مصنوعی نیاز دارند؟


در افراد با سن بالای 60 سال، احتمال استفاده از دندان مصنوعی بیشتر است، اما هر کسی ممکن است به این وسیله دندانپزشکی نیاز داشته باشد. در صورتی که به دلایل زیر دندان‌های خود را از دست بدهید، به دندان مصنوعی نیاز خواهید داشت:

انواع دندان مصنوعی 


دندانپزشک براساس تعداد دندان‌هایی که فرد از دست داده است، بهترین نوع دندان مصنوعی را پیشنهاد خواهد داد. دندانپزشک ممکن است از انواع مختلف دندان مصنوعی استفاده کند، که شامل موارد زیر است:

کارهایی که در مراقبت از دندان مصنوعی نباید انجام دهیم


مراقبت‌های لثه هنگام استفاده از دندان مصنوعی


اگر به تازگی از دندان مصنوعی استفاده می‌کنید، ممکن است با  سؤالاتی مانند «هنگام استفاده از دندان مصنوعی چگونه از لثه مراقبت کنیم؟» یا «اگر دندان مصنوعی داریم، باید لثه را مسواک بزنیم؟» مواجه شوید.

در حقیقت اگر از دندان مصنوعی استفاده می‌کنید یا نه، باید بهداشت دندان را بخوبی رعایت کنید. اگر از دندان مصنوعی کامل استفاده می‌کنید، قبل از قرار دادن دندان مصنوعی، نه تنها لثه‌ها را، بلکه زبان و سقف دهان را نیز باید با یک مسواک نرم تمیز کنید. اینکار به رفع جرم کمک می‌کند و همچنین جریان خون را در بافت‌های دهان بهبود بخشیده و تحریک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *