تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱


ونیر دندان پوسته‌ نازکی از جنس سرامیک یا رزین کامپوزیتی است که برای پوشاندن نقص‌هایی مانند ترک، شکستگی، لب‌پر شدن یا تغییررنگ جلوی دندان چسبانده می‌شود. ستارگان سینما بودند که با به نمایش گذاشتن لبخندهای جذاب و درخشانشان باعث پرطرفدار شدن ونیر و لمینت شدند، اما امروزه هر فردی می‌تواند از داشتن لبخندی زیبا با ردیف دندان‌های سپید و مرواریدگون لذت ببرد.

لمینت‏‌های بدون تراش چه تفاوتی با لمینت‌‏های معمولی دارند؟


لمینت‌ معمولی پرکاربردترین نوع ونیر است که به تراش و آماده‌سازی گسترده نیاز دارد و نصب آن معمولاً مستلزم این است که ساختار دندان تراش داده شود. چسباندن لمینت درمانی دائمی است، چون بخشی از مینای دندان، حتی تا پالپ دندان برداشته می‌شود تا دندانپزشک از محکم بودن ونیر مطمئن شود. برای نصب لمینت لازم است از بی‌حسی موضعی استفاده شود تا بیمار دچار درد نشود. درهرحال با توجه به وضعیت قبلی دندان‌ها به کمک ونیر معمولی می‌توان دندان‌ها را زیباتر کرد.

لمینت بدون تراش به آماده‌سازی کمتری نیاز دارد، نصب آن فقط بر مینای دندان متمرکز است و با حداقل تراش مینا انجام می‌شود. لمینت بدون تراش مانند لنزهای زیبایی جلوی دندان را می‌پوشاند و نیازی به بی‌حسی موضعی ندارد.

هر دو نوع لمینت معمولی و بدون تراش را می‌توان از کامپوزیت یا سرامیک تهیه کرد. ونیر کامپوزیتی معمولاً توسط دندانپزشک ساخته می‌شود و درمان در یک جلسه انجام می‌شود. ونیر سرامیکی نتایج یکسانی را به دست می‌دهد، اما باید در لابراتوار از روی مدلی ساخته شود که با قالب‌گیری از دهان بیمار تهیه شده است. لمینت پس از قالب‌گیری و آماده‌سازی با چسب روی دندان چسبانده می‌شود

باید ها و نباید ها بعد از انجام لمینت دندان


هنگامی که لمینت ها با چسب مخصوص در جای خود سفت و محکم میشوند، تقریباً می توانید هر کاری با آنها انجام دهید. می توانید بلافاصله غذا بخورید، بجوید و لبخند بزنید. اگر داروی بی‌حسی استفاده شده است، چند ساعت طول می کشد تا اثر آن از بین برود، بنابراین در این مدت مراقب خود باشید.

گاهی اوقات وقتی از بی ‌حسی استفاده می‌ شود، گاز گرفتن مثل همیشه آسان نیست و وقتی که مجبور به این کار مثل حالت طبیعی شوید، ممکن است در مواقعی دندان نیش به درستی تنظیم نشود. اگر پس از از بین رفتن تاثیر داروی بی‌حسی، همچنان احساس می ‌کنید لمینت بالاتر از سطح دندان قرار دارد و پس از چند روز این حالت بهتر نمی ‌شود، به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا آن را در سطح درست قرار بدهد.

ممکن است زمانی که ماده بی‌حسی نیز از بین رفته است، در بخش هایی از لمینت ها احساس زبری کنید. اغلب پس از چند روز خوردن و جویدن معمولی، این حالت به خودی خود و به طور طبیعی برطرف می شود. در صورت ادامه مشکل، دندانپزشک باید این مشکل را برطرف کند.

برای مراقبت از لمینت دندانی چه کارهایی نکنیم؟


در اینجا چند نکته وجود دارد که کمک می کند تا از لمینت های دندانی محافظت کنید:

اگر دندان قروچه می کنید یک محافظ دندان شب بگیرید. اگر دندان‌هایتان را به هم فشار می ‌دهید یا می سایید، در هر صورت باید یکی از این ابزار را استفاده کنید، اما اگر بر روی دندان های خود لمینت یا هر پوششی دندانی گران قیمت دیگری دارید، ساختن و استفاده از این محافظ ها مهم ‌تر هم می شود. این کار از آسیب دیدن لمینت ها در هنگام خواب جلوگیری می کند.

مواد غذایی سفت مانند سیب را تکه تکه کنید و تکه های شکلات را نیز جدا کنید. لمینت ها به اندازه دندان های طبیعی قوی نمی باشند و باید کمی مراقب آن ها باشید.

مراقب استخوان ها، هسته ها، آجیل و غیره باشید.

از دندان های خود برای باز کردن چیزهایی مانند بسته ها یا بطری های نوشیدنی استفاده نکنید. در واقع این کارها درست نیست. (می دانیم که شما این کارها را انجام نمیدهید اما برخی واقعا از دندان های خود چنین استفاده هایی میکنند!)

با دندان های جلویی خود چیزی نجوید. ممکن است در ابتدا وقتی این مورد را می خوانید کمی عجیب به نظر برسد، اما اگر دندان عقبی خوبی ندارید، در نهایت این کار را انجام خواهید داد. دندانهای جلو دقیقاً برای برش دادن غذا و دندانهای آسیاب و پرمولرها برای جویدن هستند. ممکن است ترمیم دندان‌ های عقب برای ایجاد سطوح جویدنی مناسب پیشنهاد شود – در حالت ایده‌ آل، این کار باید قبل از گذاشتن لمینت ‌ها برنامه‌ ریزی و تکمیل شود.

از جویدن ناخن و اجسام سخت مانند مداد یا یخ خودداری کنید.

از فعالیت هایی مانند ورزش های پر برخورد که در آن لمینت ها و دندان ها آسیب می بینند، خودداری کنید. اگر در ورزشی (مانند راگبی یا هنرهای رزمی ترکیبی) احتمال ضربه به صورت زیاد می باشد ، اغلب بهتر است قبل از استفاده از لمینت ها یا درمان های زیبایی گسترده صبر کنید تا ورزش را تمام کنید. یک ضربه شدید می تواند به طور فاجعه باری به دندان ها آسیب برساند و برای رسیدن به وضعیتی رضایت بخش باید هزینه بسیار بیشتری کنید. واقعا ارزشش را ندارد! اگر در فعالیتی شرکت می کنید که ممکن است این اتفاق بیفتد، از یک محافظ دهان با کیفیت ساخته شده توسط دندانپزشک استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *