هزینه های ارتودنسی بسته به تخصص ارتودنیست ،نوع سیم کشی و طول درمان

همانند همه خدمات دندان پزشکی هزینه ارتودنسی به شرایط خاص بیمار، سن او، زمان و نوع درمان و مهارت و تخصص دندان پزشک ارتودنسی بستگی دارد به این ترتیب مشاوره با دندان پزشک و انتخاب بهترین روش درمانی و اجتناب از خدمات مراقبتی غیر تخصصی به طرز قابل توجهی باعث کاهش هزینه و صرفه‌ جویی در زمان می‌‌شود. اکثر افرادی که به خدمات ارتودنسی نیاز دارند از جلسه مشاوره با متخصص ارتودنسی نگران هستند. بخشی از این نگرانی به هزینه‌های مربوط به درمان ارتباط دارد. قبل از شروع درمان ارتودنسی بیماران معمولاً درباره هزینه حاصل از درمان سوال می‌پرسند. عوامل متعددی بر روی هزینه ارتودنسی تاثیر دارد که برخی از آنها عبارتند از شدت بی نظمی ‌دندان‌ها و نوع روش درمانی انتخابی و مدت زمان لازم برای درمان، سن بیمار و وسایل مورد استفاده از قبیل وسایل متحرک و ثابت، دیمون ارتودنسی، براکت شبیه رنگ دندان، ارتودنسی نامرئی یا اینویزالاین، ارتودنسی دهان، جراحی ارتودنسی و استفاده از مینی ایمپلنت و مینی پیچ.

معمولاً فرایند درمان ارتودنسی از سن ۱۲ یا ۱۳ سالگی شروع می‌‌شود که دندان‌های دائمی رشد کرده است و رشد آنها تکمیل شده است. در صورتی که تا این سن مشکلات دندان دیده نشود می‌توان فرایند درمان رابطه تعویق انداخت. کودکانی که لب یا کام آنها شکاف دارد قبل از آنکه دندان‌های دائمی آنها به طور کامل رشد کنند به درمان ارتودنسی نیاز خواهند داشت. قبل از شروع ارتودنسی باید بهداشت دهان و دندان در سطح خوبی قرار داشته باشد. هنگامی ‌که قطعات ارتودنسی روی دندان قرار داده می‌شوند احتمال آنکه ذرات مواد غذایی به آنها بچسبد بسیار زیاد است به همین دلیل مسواک زدن دندان ارتودنسی به طور دقیق در فواصل زمانی منظم برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در طول درمان و جلوگیری از تحمیل هزینه‌های بیشتر ضروری است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تهران با شماره تلفن های 02126110052   تماس

 

 چه افرادی باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنند؟


 در صورتی که دندان و فک به خوبی رشد نکرده باشد باعث بروز مال اکلوژن خواهد شد و دندان‌ها تناسب خوبی نخواهند داشت و روی هم قرار می‌گیرد به نحوی که دندان‌های ردیف بالا و پایین با هم تناسب نخواهند داشت. مال اکلوژن یک نوع بیماری نیست و بر روی سلامت جسمانی فرد تاثیر نخواهد گذاشت بلکه فقط به تغییر وضعیت و موقعیت دندان‌ها ارتباط دارد با این حال می‌‌تواند بر روی شکل صورت و ظاهر دندان‌ها تاثیر بگذارد و منجر به احساس خجالت، از دست دادن اعتماد به نفس و حتی افسردگی شود. برخی از دلایل بروز مشکلات دندان و دهان عبارتند از پوسیدگی دندان و استخوانهای صورت و مکیدن مکرر انگشت شست یا سایر انگشتان که این موارد جز دلایل شایع بد شکلی دندان محسوب می‌‌شود. متخصص ارتودنسی می‌تواند یک محافظ دندانی مخصوص شب را برای افرادی که دندان قروچه می‌کنند طراحی کند تا از آسیب دیدگی دندان جلوگیری شود. مال اکلوژن شدید بر روی نحوه غذا خوردن، صحبت کردن و تمیز کردن دندان‌ها تاثیر می‌گذارد. درمان ارتودنسی می‌‌تواند به بهبود موارد زیر کمک کند:

  • به درمان دندان‌های جلو می‌پردازد که به سمت جلو منحرف شده اند. ارتودنسی با بهبود ظاهر دندان‌ها باعث می‌شود که از آنها در برابر آسیب دیدگی در هنگام ورزش یا زمین خوردن جلوگیری شود.
  • به درمان شلوغی دندان‌ها کمک می‌کند. در مواردی که فک کوچک است و فضای کافی برای همه دندان‌ها وجود ندارد و دندان‌ها روی هم قرار می‌گیرند و متخصص ارتودنسی با خارج کردن یک یا چند عدد از دندان فضای کافی را برای سایر دندان‌ها ایجاد نماید.
  • دندان نهفته به وضعیتی گفته می‌‌شود که دندان‌های دائمی از لثه استخوان خارج نمی‌‌شوند یا به صورت جزئی خارج می‌شوند.
  • دندان‌های بالا و پایین با هم مطابقت ندارند و این وضعیت زمانی که دهان بسته هست نشان داده می‌شود که در این حالت دندان‌ها دیده می‌‌شوند.
  • اوربایت به وضعیتی گفته می‌شود که دندان‌ها در هم قفل می‌شوند و دندان‌های بالا خیلی جلوتر از دندان‌های پایین قرار دارد.
  • بایت معکوس به شرایطی گفته می‌‌شود که دندان‌ها در هم قفل می‌شود و دندان‌های بالا درون دندان‌های پایین قرار می‌گیرند.
  • در اپن بایت نیز دندان‌ها در هم قفل می‌شوند و بین دندان‌های بالا و پایین یک حفره ورودی دیده می‌شود.
  • در آندربایت دندان‌های بالا خیلی عقب می‌روند یا دندان‌های پایین خیلی به سمت جلو می‌آیند.
  • در کراس بایت حداقل یکی از دندان‌های ردیف بالا در هنگام قرار دادن دندان‌ها روی هم روی دندان‌های پایین ردیف جلو قرار نمی‌‌گیرد و بسیار نزدیک گونه یا زبان است.
  • گاهی اوقات بین دندان‌ها فاصله بسیار زیادی وجود دارد که این امر به علت از بین رفتن یک دندان یا پر نشدن دهان توسط دندان‌ها به وجود می‌آید. این وضعیت برعکس شلوغی دندان‌ها است.

 متخصص ارتودنسی همچنین می‌تواند به درمان مشکلاتی از قبیل قفل شدگی دندان‌ها، دندان قروچه و حرکت کردن فک کمک کند. مکیدن انگشت شست یا سایر انگشتان می‌‌تواند باعث بد شکلی دندان و فک شود. برای اصلاح ظاهر دندان باید در ابتدا مکیدن انگشت را ترک داد.

 چه عواملی در تعیین هزینه درمان ارتودنسی نقش دارد؟


 درمان ارتودنسی یک سرمایه ‌گذاری بلند مدت است که به شما و کودک شما کمک می‌کند لبخندی زیبا و جذاب داشته باشید. هزینه‌های درمان ارتودنسی یکی از رایج ترین مواردی است که بیماران درباره آن از پزشک خود سوال می‌پرسند. عوامل متعددی در تعیین هزینه درمان نقش دارند و شما باید بدانید چقدر عاملی بر روی هزینه کلی درمان ارتودنسی تاثیر دارند و شما باید درباره چه عواملی با متخصص ارتودنسی صحبت کنید. در بخش زیر به چند مورد از فاکتورهایی که در تعیین هزینه درمان نقش دارند اشاره می‌کنیم:

 انواع روش‌های درمانی

 یکی از عواملی که در تعیین هزینه درمان نقش دارند این است که آیا شما قصد استفاده از بریس فلزی را دارید یا سرامیکی یا لینگوال یا آن که می‌‌خواهید از بریس شفاف استفاده کنید زیرا هر یک از آنها شما را متحمل هزینه خواهد کرد. این امر به هزینه مواد و زمان لازم برای ساخت و طراحی آنها ارتباط دارد. به عنوان مثال بریس فلزی و بریس لینگوال ممکن است از مواد مشابه و روش مشابه برای صاف و مرتب کردن دندان‌ها ساخته شوند ولی باید بدانید که بریس لینگوال باید به صورت سفارشی ساخته شود تا به خوبی با دندان‌های شما مطابقت داشته باشد و کمترین تاثیر را بر نحوه صحبت کردن شما بگزارد. از سوی دیگر بریز فلزی استاندارد از براکت‌ها و آرچ وایر آماده استفاده می‌‌کند که در انواع سایزهای مختلف وجود دارند و متخصص ارتودنسی اقدام به ساخت آنها می‌‌کند تا با شرایط دندان هر فرد مطابقت داشته باشد. معمولاً اگر این نوع بریس به صورت سفارشی ساخته شود شما متحمل هزینه زیادی خواهید شد.

 طول درمان

 درمان ارتودنسی می‌تواند چیزی حدود ۶ ماه تا ۱۲ ماه طول بکشد. به طور کلی طول درمان به شرایط خاص دهان و دندان فرد متقاضی درمان بستگی دارد. اگرچه تعداد زیادی از شرکت‌های ادعا می‌کنند که می‌توانند فقط طی مدت ۶ ماه به درمان همه مواردی که بیماران به ارتودنسی نیاز دارند بپردازند فقط می‌توانند به صاف کردن دندان‌های جلویی بپردازند بدون آنکه مشکلات اصلی بایت را درمان کنند یعنی فرآیند درمان به طور ناقص انجام می‌شود. زمان لازم برای صاف شدن دندان‌ها و اصلاح بایت در افراد مختلف متفاوت است. طول درمان ارتودنسی به مشکلات خاصی که به درمان نیاز دارند و نوع حرکات مورد نیاز دندان بستگی دارد. به عنوان مثال چرخش فقط یک دندان در طی مدت چند ماه انجام می‌‌شود اما حرکت دادن یک دندان به سمت پایین و اصلاح موقعیت آن با سایر دندان‌ها مدت بیشتری طول خواهد کشید. اصلاح مطابقت فک و بایت نیز مدت زیادی زمان‌ می‌برد. معمولا می‌توان پس از ۶ تا ۱۲ ماه اول شاهد کسب نتایج اولیه بود. این امر بدین معنا است که تغییرات کوچک در دندان اصلاً کم اهمیت نیست. طول درمان اهمیت چندانی ندارد بلکه نتایج نهایی مهم است. این نکته را به خاطر داشته باشید. نتایج نهایی و موفقیت درمان ارتودنسی لبخند رضایت را بر لب شما بیاورد آنقدر اهمیت دارد که صبور باشید تا دوره درمان شما کامل شود.

 تعداد جلسات مورد نیاز  

 متخصص ارتودنسی به شما می‌گوید که هر چند وقت یک بار باید برای بررسی ارتودنسی و اصلاح براکت‌ها به مطب او مراجعه کنید. این امر باعث می‌‌شود شما برای درمان خود از لحاظ مالی بودجه در نظر بگیرید. شاید گاهی اوقات وسوسه شوید که برنامه درمان خود را نادیده بگیرد ولی این مراجعه و چکاپ برای اطمینان از پیشرفت صحیح درمان ضروری است زیرا گاهی اوقات عوض کردن یک سیم یا اضافه کردن یک مطابقت دهنده یا مواردی از این قبیل برای کمک به حرکت بهتر دندان باعث می‌شود فرایند درمان به طور صحیح انجام شود.

 نحوه مراقبت از وسایل ارتودنسی

 پیروی کردن از همه کاری که پزشک در خصوص مراقبت کردن از دندان و وسایل ارتودنسی به شما گوشزد می‌کند باعث می‌شود نیاز به مراجعه اورژانسی به دندان پزشک مطرح نشود. شل شدن براکت‌ها، بروز مشکل در سیم یا عدم تناسب تنظیم کننده‌ها از جمله مواردی هستند که باید تا حد امکان هرچه زود تر بررسی و برطرف شوند. نیاز به مراجعه اورژانسی به دندان پزشک به صورت مکرر باعث افزایش هزینه خواهد شد.

 دستمزد درخواستی متخصص ارتودنسی

 معمولاً متخصص ارتودنسی ویزیت درخواست نمی‌کند به این ترتیب دستمزد او به نوع روش درمانی مورد نیاز و متخصصی که شما به او مراجعه می‌‌کنید بستگی دارد. خبر خوبی که باید به شما بدهیم این است که تعداد زیادی از متخصصین ارتودنسی برای جلسه اول مشاوره دستمزد کمی را درخواست می‌کنند و این مرحله کاملاً با بودجه شما همخوانی دارد. اکثر متخصصین ارتودنسی به صورت قسطی دستمزد خود را دریافت می‌کنند به این ترتیب نحوه پرداخت هزینه‌های شما منعطف خواهد بود.

 هزینه جراحی ارتودنسی چقدر است؟


 در برخی از بیماران نمی‌‌توان فقط به کمک ارتودنسی به درمان بد شکلی دندان پرداخت و این گروه از بیماران به جراحی ارتودنسی نیاز دارند که معمولاً به علت جراحی و شدت مشکلاتی که دارند هزینه زیادی را متحمل می‌شوند. برخی از بیماران به وسایل داخل دهانی و برخی دیگر به مینی پیچ نیاز دارند. وسایل ارتودنسی که برای بیماران استفاده می‌‌شود بر اساس نوع بد شکلی دهان و دندان تعیین می‌گردد. از سوی دیگر زمان لازم برای درمان ارتودنسی به سن بیمار، شدت بد شکلی و سابقه خانوادگی بد شکلی دندان بستگی دارد. در صورتی که بیمار دوست داشته باشد از براکت سرامیکی یا کامپوزیت استفاده کند به علت بالا بودن هزینه این نوع پلاکت درمان او با هزینه‌های بیشتری همراه خواهد شد. به علت بالا بودن هزینه این نوع براکت هزینه درمان آن‌ها افزایش خواهد یافت. بیمار بر اساس این نوع وسایل ارتودنسی مورد استفاده و نوع بد شکلی دندان که در جلسه مشاوره مشخص می‌شود با هزینه‌های درمان آشنا خواهد شد و با پزشک در خصوص پرداخت هزینه و دستمزد توافق می‌کند. بخشی از دستمزد پزشک قبل از شروع درمان پرداخت می‌‌شود و بقیه آن در طول درمان پرداخت خواهد شد. بیمارانی که به ارتودنسی و جراحی دهان و فک نیاز دارند به خوبی با هزینه درمان ارتودنسی و هزینه جراحی که توسط دندان پزشک انجام می‌شود و به وسیله ارتباط ندارد آشنا می‌شوند.

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس