وارنیش فلوراید درمانی (تراپی) دندان کودکان و بزرگسالان

1

وارنیش فلوراید یا فلوراید درمانی می‌تواند یک پوشش محافظ بر روی دندان‌های کودک ایجاد کرده و به این ترتیب از پوسیدگی یا کرم‌خوردگی دندان‌های کودک جلوگیری کند. علاوه بر این می‌توان از این روش برای دندان‌های دائمی که قبلاً دچار پوسیدگی یا کرم‌خوردگی شده‌اند نیز استفاده کرد. در واقع فلوراید می‌تواند فرآیند ایجاد پوسیدگی را آهسته کرده یا از گسترش آن جلوگیری کند. توجه داشته باشید این روش نمی‌تواند جایگزین معاینات منظم دندان‌ها در مطب دندان‌پزشک شود و با وجود استفاده از این روش باز هم ممکن است نیاز به استفاده از برخی روش‌های درمان خاص وجود داشته باشد. برای دستیابی به نتایج مناسب، فلوراید تراپی می‌بایست یک یا دو بار در سال بر روی دندان‌های کودک انجام شود.

متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی تهران از فلوراید درمانی در طول جلسات معاینه منظم بیماران استفاده می‌کنند. متخصصان این کلینیک معمولاً مکمل‌های لازم را برای کودکانی تجویز می‌کنند که در معرض ریسک بالای پوسیدگی دندان قرار دارند. به این ترتیب دندان‌پزشکان این کلینیک به شما اطلاعات لازم را درباره لزوم استفاده از وارنیش فلوراید یا مکمل‌های فلوراید برای شما یا کودکتان ارائه کرده و دوز مناسب آن‌ها را برای استفاده مشخص می‌نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت با متخصصان کلینیک دندانپزشکی تهران، هم‌اکنون با شماره تلفن  های 02126110052 و 02126110053 تماس حاصل فرمایید.

فلوراید چیست؟


فلوراید یک ماده طبیعی است که در خاک، آب (هر دوی آب شیرین و آب شور)، و مواد غذایی مختلف وجود دارد. این شرایط به معنی این است که همه انسان‌ها به‌طور روزمره مقداری فلوراید مصرف می‌کنند. علاوه بر این فلوراید در بسیاری از انواع خمیردندان‌ها وجود دارد. متخصصان دندانپزشکی نیز ممکن است از روش‌های فلوراید درمانی همچون دهان شویه فلوراید ، ژل‌ها و وارنیش فلوراید برای بیماران خود استفاده کنند. توجه داشته باشید وارنیش فلوراید حاوی 5 درصد سدیم فلوراید است.

وارنیش فلوراید


این درمان می‌تواند به‌طور قابل توجه به کاهش ریسک پوسیدگی دندان کمک کند و این شرایط را به‌طور خاص در بین کودکان می‌تواند مشاهده کرد. در حقیقت لازم است مطمئن شویم دندان‌ها به مقدار کافی فلوراید دریافت می‌کنند تا به این ترتیب بتوان از ایجاد پوسیدگی در آن‌ها تا حد ممکن جلوگیری کرد. امروزه دندان‌پزشکان از روش‌های فلوراید درمانی برای کودکان به منظور کمک به رشد مناسب دندان‌های دائم و نیز کاهش ریسک ایجاد پوسیدگی دندان استفاده می‌کنند.

مزایای وارنیش فلوراید

برخی مزایای اصلی استفاده از وارنیش فلوراید به شرح زیر هستند:

 • ایمن بودن
 • موثر بودن
 • عدم نیاز به دوره درمان طولانی

چه کسانی می‌بایست از وارنیش فلوراید استفاده کنند؟


درمان با فلوراید به‌طور خاص برای کودکان زیر سن شش سال مفید است. در حقیقت کودکان در معرض ریسک بالای پوسیدگی دندان قرار دارند. کودکان به‌طور خاص به خاطر یک یا چند مورد از عوامل زیر در معرض این مشکل قرار دارند:

 • سابقه پوسیدگی دندان برای مادر، کودک، و یا سایر اعضای خانواده
 • استفاده از مواد غذایی حاوی قند فراوان همچون شیر غنی شده، آب میوه یا سایر مایعات شیرین در طول شب و یا در تمام طول مدت روز
 • شرایط اقتصادی و اجتماعی
 • مراقبت‌های خاص مورد نیاز برای رعایت سلامت دهان و دندان
 • به دنیا آمدن پیش از موعد یا وزن کم در هنگام تولد
 • مصرف داروهای خاص که حاوی قند بوده یا باعث خشکی دهان می‌شوند

علاوه بر این فلوراید درمانی به‌طور خاص برای افرادی مهم است که دارای شرایط خاص زیر باشند:

 • افرادی که از بریس‌های ارتودنسی استفاده می‌کنند باید به‌طور منظم از فلوراید درمانی استفاده نمایند تا به این ترتیب از گیر افتادن باکتری زیر سیم‌های ارتودنسی جلوگیری کنند.
 • افرادی که از رادیوتراپی برای درمان سرطان در ناحیه سر یا گردن استفاده می‌کنند می‌بایست فلوراید درمانی را به عنوان یک اولویت در نظر بگیرند. در حقیقت رادیوتراپی می‌تواند به غدد خاص که وظیفه تولید بزاق در دهان را بر عهده دارند، آسیب وارد کرده و دندان‌ها را در معرض ریسک بالای پوسیدگی قرار دهند.
 • فلوراید درمانی برای افرادی که دندان‌های حساس دارند، مناسب است. گاهی اوقات به خاطر مسواک زدن شدید، ممکن است به ناحیه پایین دندان در نزدیکی خط لثه آسیب ناخواسته وارد شود. در ادامه ممکن است این نواحی به شدت حساس شود و گاهی اوقات حتی فلوراید درمانی نیز نمی‌تواند برای رفع مشکل مفید باشد. در صورت مواجه شدن با این شرایط دندان‌پزشک می‌تواند از پرکردگی رزین کامپوزیت برای پوشاندن نواحی حساس دندان استفاده کند.

چرا استفاده از وارنیش فلوراید برای تمام کودکان کم سن توصیه می‌شود؟


 • برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و در برخی موارد ترمیم آسیب‌دیدگی ایجاد شده به خاطر آن
 • احتمال بیشتر ایجاد پوسیدگی در دندان‌های کودکانی که در سنین پایین به پوسیدگی دندان دچار می‌شوند
 • لزوم مراقبت از دندان‌های شیری در دهان کودک تا سن 11 یا 12 سالگی
 • علاوه بر پیشگیری از ایجاد درد و عفونت، دندان‌های شیری دارای تاثیر خاص بر موارد زیر هستند:
  • تأثیرگذاری بر صحبت کردن کودک
  • تأثیرگذاری بر توانایی غذا خوردن
  • تأثیرگذاری بر توانایی یادگیری
  • تأثیرگذاری بر احساس کودک نسبت به خود

وارنیش فلوراید چگونه عمل می‌کند؟


 • وارنیش به مینای دندان چسبیده و یک منبع مناسب برای تامین فلوراید مورد نیاز در آینده در اختیار دندان قرار می‌دهد. به این ترتیب فلوراید مورد نیاز به تدریج از این منبع آزاد می‌شود.
 • خشک بودن دندان باعث می‌شود فلوراید بر روی تمام سطح دندان گسترش پیدا کرده و در نقاط لازم مورد استفاده قرار گیرد.
 • در واقع بزاق دهان وارنیش را بر روی کل سطح دندان محکم و پخش می‌کند.

فلوراید چگونه به ترمیم مینای دندان کمک می‌کند؟


 • تقویت فرآیند ترمیم مینای دندان
 • فعالیت به عنوان یک کاتالیزور (تسریع کننده)
 • توقف یا برگشت فرآیند پوسیدگی
 • افزایش مقاومت مینای دندان در برابر اسید
 • وجود 5% سدیم فلوراید در وارنیش فلوراید

چگونه وارنیش فلوراید در کلینیک دندانپزشکی تهران انجام می‌شود؟


به این منظور متخصصان این کلینیک وارنیش را با استفاده از یک برس مخصوص کوچک بر روی دندان‌ها مالیده و کل سطح دندان‌های شیری را با این ماده می‌پوشانند. در طول درمان، متخصصان ما یک قالب دهان مخصوص را با فلوراید پر کرده و برای قرار گرفتن مناسب فلوراید در معرض دندان‌ها از بیمار می‌خواهند از قالب به مدت چهار دقیقه بر روی دندان‌ها استفاده کند. در ادامه دندان‌پزشک قالب را از دهان بیمار خارج کرده و دهان بیمار را شستشو می‌دهد. گاهی اوقات به این منظور از یک وارنیش یا فوم برای قرار گرفتن مستقیم ماده بر روی دندان‌ها استفاده می‌شود. پس از درمان لازم است بیمار از غذا خوردن، نوشیدن، یا قرار گرفتن در معرض دود به مدت 30 دقیقه خودداری کند.

2

پس از وارنیش فلوراید چه اتفاقی می‌افتد؟

دندان‌های کودک ممکن است در اولین روز درمان کمی زرد یا تیره به نظر برسد. به هر حال این تغییر رنگ به تدریج از بین خواهد رفت. در حقیقت تغییر رنگ دندان‌ها پس از وارنیش فلوراید کاملاً عادی است و این شرایط با گذشت مدت زمان محدود خود به خود از بین خواهد رفت. برای دستیابی به بهترین نتایج درمانی ممکن با استفاده از این روش، کودک شما می‌بایست اقدامات زیر را انجام دهد:

 • در روز پس از درمان فقط غذاهای نرم مصرف کند
 • دندان‌های خود را تا صبح روز بعد مسواک نکرده یا تمیز نکند. پس از گذشت این مدت هرگونه وارنیش فلوراید باقیمانده به سادگی از روی دندان‌ها پاک خواهد شد
 • به مقدار کافی آب بنوشد

آیا درمان وارنیش فلوراید ریسک یا خطرات خاص دارد؟


هرچند فلوراید می‌تواند برای کودکان بسیار مفید باشد، با این وجود دارای خطرات خاص است. امروزه دندان‌پزشکان از درمان فلوراید جهت کمک به رشد دندان‌های دائم سالم و نیز کاهش ریسک پوسیدگی دندان برای کودکان استفاده می‌کنند. به هر حال، در صورتی که دندان‌های کودک به مقدار زیاد در معرض فلوراید قرار گیرند، این شرایط می‌تواند باعث ایجاد مشکلی شود که در اصطلاح به آن فلوئوروزیس (fluorosis) یا مسمومیت ناشی از فلوراید گفته می‌شود. این شرایط می‌تواند باعث قهوه‌ای شدن دندان‌ها شده و در ادامه پوسیدگی دندان‌ها را برای فرد به همراه داشته باشد.

سایر منابع در دسترس برای تامین فلوراید بدن


آب آشامیدنی

در بسیاری از مواقع آب آشامیدنی شهر و نیز آب‌های معدنی حاوی سطح مناسب فلوراید هستند.

خمیردندان

برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن، لازم است از خمیردندان‌های حاوی فلوراید دو بار در روز استفاده شود. توجه داشته باشید کودکان می‌بایست کمتر از افراد بزرگ‌سال فلوراید مصرف کنند. همچنین فقط زمانی باید از فلوراید برای کودکان استفاده شود که آن‌ها توانایی خارج کردن آن از دهان خود را پس از مسواک زدن یا دهان‌شویه داشته باشند. در هر حالت مهم است که خمیردندان یا مواد حاوی فلوراید بلعیده نشوند. به همین خاطر همیشه لازم است مسواک زدن کودکان تحت نظارت والدین انجام شود.

دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید

امروزه انواع مختلف دهان‌شویه‌ها حاوی سدیم فلوراید هستند و معمولاً لازم است از این محلول به مدت یک دقیقه برای دستیابی به نتایج مناسب استفاده شود. به هر حال استفاده از دهان‌شویه‌های حاوی فلوراید برای کودکان زیر شش سال توصیه نمی‌شود.

ژل‌ها یا فوم‌های حاوی فلوراید

این محصولات معمولاً تحت نظارت دندان‌پزشک هر شش ماه یک بار مورد استفاده قرار می‌گیرند. این ژل‌ها یا فوم‌ها داخل یک قالب مخصوص قرار گرفته و لازم است تقریباً به مدت چهار دقیقه در دهان فرد باقی بمانند.

مکمل‌های حاوی فلوراید

این مکمل‌ها حاوی مقادیر بسیار کم فلوراید بوده و به صورت قطره یا قرص از داروخانه‌ها قابل تهیه هستند. از این مکمل‌ها فقط باید زمانی استفاده شود که فلوراید کافی در آب آشامیدنی وجود نداشته باشد. مصرف این مکمل‌ها حتماً باید تحت نظارت والدین انجام شود.

در اکثر موارد والدین می‌توانند از دندان‌های شیری کودک خود با مسواک زدن آن‌ها با خمیردندان‌های حاوی فلوراید برای دو بار در هر روز مراقبت کنند. به هر حال در صورتی که شما از مقدار فلوراید مناسب برای کودک خود نگران هستید، لازم است با دندان‌پزشک در این رابطه ملاقات و صحبت کنید.

همان‌طور که گفته شد فلوراید از مینای دندان در برابر مواد اسیدی که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند، حفاظت می‌کند. به همین خاطر استفاده منظم از محصولات حاوی فلوراید (خمیردندان و دهان‌شویه) می‌تواند به پیشگیری از ایجاد پوسیدگی در دندان‌ها کمک موثر نماید.

برچسب: بهداشت دهان و دندان، پوسیدگی دندان، جرم دندان