پرکردن دندان با نقره: مزایا و معایب پرکردن دندان پوسیده با آمالگام

در پر کردن دندان که به ترمیم دندان نیز معروف است، از مواد مختلفی استفاده می‌شود. نوع ماده مورد استفاده به چندین فاکتور مختلف از جمله اندازه و محل پوسیدگی و همچنین هزینه پر کردن بستگی دارد. دو مورد از گزینه‌های رایج تر، پر کردن دندان با مواد پرسلن یا پر کردن آمالگام نقره است.

پرکننده‌های آمالگام نقره در واقع ترکیبی از چندین فلز هستند که همراه با مقدار کمی جیوه نگه داشته می‌شوند. اگرچه تصور داشتن جیوه در دهان ممکن است برخی از افراد را بترساند، اما مشخص شده است که سطح جیوه در آمالگام دندان در این زمینه بی ضرر است. این مواد پر کننده معمولاً حداقل 10 تا 15 سال بر روی دندان ماندگاری دارند و گاهی اوقات می‌توانند برای دهه‌ها به خوبی روی دندان باقی بمانند. دلیل طول عمر آن‌ها این است که آن‌ها از فلز ساخته شده اند ، به این معنی که آن‌ها یک سطح سخت را نشان می‌دهند. این فقط یکی از دلایلی است که بسیاری از دندانپزشکان با استفاده از این ماده مقدار زیادی پر کردن حفره را انجام می‌دهند.

چه موقع پر کردن دندان لازم است؟ 


چه موقع پر کردن دندان لازم است

تقریباً همه ما در یک نقطه یا نقطه دیگر حداقل یک حفره دندانی داریم یا داشته ایم. این که یک فرد تمام زندگی خود را پشت سر می‌گذارد بدون اینکه هرگز دچار این نوع پوسیدگی دندان شود، امر بسیار نادری است. به نظر می‌رسد برخی از افراد بدشانس به طور منظم در دندان خود حفره دارند، در حالی که بسیاری دیگر ممکن است سال‌ها طول بکشد تا حفره دندانی بعدی در دهان او ایجاد شود.

حفره‌ها هنگامی ایجاد می‌شوند که لایه سخت و بیرونی دندان طبیعی شما آسیب ببیند. آسیب هنگامی رخ می‌دهد که باکتری‌ها با قندهای موجود در دندان‌های شما، اسید ایجاد می‌کنند. این اسید سپس با بزاق و غذا ترکیب می‌شود و پلاک ایجاد می‌کند. پلاک و اسیدها با ایجاد سوراخ یا حفره در لایه‌های بالایی دندان به دندان آسیب می‌رسانند تا زمانی که پالپ داخلی تحت تأثیر قرار گیرد. این امر می‌تواند در نهایت منجر به نیاز به درمان کانال ریشه و عصب کشی شود.

این پوسیدگی‌های دندانی می‌توانند هم در دندان‌های بزرگسالان و هم در دندان‌های شیری ایجاد شوند. این آسیب‌ها اغلب می‌تواند دردناک باشد، باعث حساسیت دندان و درد هنگام گاز گرفتن شود و حتی می‌تواند به صورت سوراخ یا گودالی که با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده است، دیده شود. دلایل مختلفی وجود دارد که این پوسیدگی دندان را ایجاد می‌کند، از جمله:

 • مصرف نوشیدنی‌های سرشار از قند
 • مراقبت ناکافی و غیر منظم از دندان
 • خوردن غذا و میان وعده‌های مداوم
 • باکتری‌های اضافی در دهان شما

مراجعه به دندانپزشکان می‌تواند حفره‌هایی را که بر روی دندان‌های شما وجود دارد، هنگام معاینه آشکار کند که هنوز نمی‌توانید آن‌ها را تشخیص دهید. به همین دلیل بسیار مهم است که سالانه دو بار به دندانپزشک خود برای تمیز کردن و معاینه مراجعه کنید، زیرا این امر می‌تواند از بدتر شدن هرگونه مشکل دندانی جلوگیری کند. به عنوان مثال، گاهی اوقات یک دوره درمانی با فلوراید برای درمان یک حفره کوچک در مراحل اولیه کافی است.

به محض وجود حفره، ضروری است که برای جلوگیری از گسترش پوسیدگی، در اسرع وقت آن را معالجه کنید.

آیا جیوه موجود در آمالگام دندانی ایمن و بی خطر است؟ 


آیا جیوه موجود در آمالگام دندانی ایمن و بی خطر است

بیشتر افراد آمالگام های دندانی را به عنوان پر کننده نقره می‌شناسند. آمالگام دندان مخلوطی از جیوه، نقره، قلع و مس است. از جیوه، که حدود 50 درصد از ترکیب را تشکیل می‌دهد، برای اتصال فلزات به یکدیگر و ایجاد یک پر کننده قوی، سخت و بادوام استفاده می‌شود. مشخص شده است که پس از سال‌ها تحقیق، جیوه تنها عنصری است که این فلزات را به هم متصل می‌کند به گونه ای که به راحتی قابل استفاده در حفره دندان است.

جیوه در آمالگام دندانی سمی نیست. وقتی جیوه با سایر مواد در آمالگام دندانی ترکیب شود، ماهیت شیمیایی آن تغییر می‌کند، بنابراین اساساً بی ضرر است. مقدار جیوه آزاد شده در دهان تحت فشار جویدن و آسیاب کردن غذا بسیار ناچیز است و هیچ دلیلی برای هشدار وجود ندارد. در واقع، این مقدار بسیار کمتر از جیوه ای است که بیماران در غذا، هوا و آب در معرض آن قرار دارند.

مطالعات علمی در حال انجام طی 100 سال گذشته همچنان اثبات می‌کند که آمالگام مضر نیست. ادعاهای مربوط به بیماری‌های ناشی از جیوه در آمالگام ، و همچنین ادعاهای درمان‌های معجزه آسایی که با از بین بردن آمالگام حاصل شده، حکایت دارند. این ادعاها از نظر علمی اثبات نشده است.

چرا دندانپزشکان از آمالگام دندان استفاده می‌کنند؟ 


چرا دندانپزشکان از آمالگام دندان استفاده می‌کنند

آمالگام دندانی در برابر آزمایش زمان مقاومت کرده است، به همین دلیل ماده انتخابی برای پر کردن حفره‌های دندانی است. این روش سابقه 150 ساله و اثبات شده دارد و هنوز هم یکی از ایمن ترین، با دوام ترین و کم هزینه ترین مواد استفاده شده برای پر کردن حفره دندان است. تخمین زده می‌شود که سالانه بیش از 1 میلیارد دندان تحت ترمیم آمالگام (پر کردن) قرار می گیرد. دندانپزشکان از آمالگام دندان استفاده می‌کنند زیرا کار با آن از سایر گزینه‌ها راحت تر است. برخی از بیماران به دلیل ایمنی، مقرون به صرفه بودن و توانایی قرارگیری سریع در حفره دندان، آمالگام دندان را به گزینه‌های دیگر ترجیح می‌دهند.

این ماده یک گزینه ارزشمند در شرایط مناسب است زیرا می‌تواند بار و فشارهای بسیار زیاد جویدن را برای دندان‌های مولر (پشت) تحمل کند. همچنین در مناطقی که خشک نگه داشتن حفره در هنگام جایگزینی پر کردن مشکل است، مانند پر کردن‌های عمیق زیر خط لثه، مفید است.

برنامه ریزی مشاوره و درمان


یکی از موضوعات رایج بهداشت دهان و دندان که در طی تمیزکاری‌ها و معاینات برنامه ریزی شده کشف می‌شود، پوسیدگی دندان است. دندانپزشک دندان‌های مشکوک را با استفاده از یک کاوشگر دندان معاینه می‌کند و همچنین برای تعیین میزان و محل دقیق حفره و پوسیدگی از تصویربرداری اشعه ایکس استفاده می‌کند.

هنگامی که مشخص شد که نیاز به پر کردن دندان وجود دارد، دندانپزشک به شما گزینه‌هایی را برای پر کردن و آب بندی حفره توصیه می‌کند تا از پوسیدگی و آسیب بیشتر دندان جلوگیری کند. دندانپزشک با توجه به سابقه پزشکی، محل حفره، نیازهای زیبایی، نیروی گزش، دوام، هزینه، تعداد ویزیت‌های ضروری و ترجیح شما، این که آیا اتصال مستقیم کامپوزیت، آمالگام (نقره)، طلا یا اینلای و آنلای ایجاد شده در آزمایشگاه دندانپزشکی یا استفاده از تجهیزات CAD / CAM در مطب بهترین گزینه برای پر کردن دندان شما را تعیین می‌کند.

دندانپزشک شما ممکن است بلافاصله درمان پر کردن شما را انجام دهد. ناحیه اطراف دندان آسیب دیده با استفاده از بی حسی موضعی بی حس می‌شود (شما دردی را احساس نمی‌کنید) و در صورت لزوم ممکن است نوعی آرام بخش دندانی را نیز برای اطمینان از راحتی خود دریافت کنید. بخاطر داشته باشید که اگر از آرام بخش استفاده می‌شود، پس از اتمام عمل نمی‌توانید خودتان رانندگی کنید و باید یک همراه داشته باشید تا شما را به خانه ببرد.

روش کار 


درمان پوسیدگی‌های دندان

دندانپزشک با آماده سازی دندان و مناطق اطراف آن به منظور ترمیم پوسیدگی یا آسیب، روش کار را شروع می‌کند. پوسیدگی یا آسیب دندان با استفاده از قطعه دستی دندانپزشکی (مته آکا) یا لیزر برداشته می‌شود و قبل از اتمام ترمیم، ناحیه پاکسازی می‌شود تا باکتری‌ها یا بقایای آن از بین برود.

اولین مرحله در انجام روش پر کردن کامپوزیت شامل جدا شدن دندان با استفاده از سد لاستیک است. جداسازی دندان در ترمیم کامپوزیت بسیار مهم است زیرا از تداخل رطوبت در روند اتصال جلوگیری می‌کند. این امر مستلزم قرار دادن چسب های مختلف و به دنبال آن ماده کامپوزیتی است که سپس با یک چراغ اتصال ویژه سخت می‌شود. ترمیم کامپوزیت تکمیل شده هم عملکرد و هم ظاهری طبیعی دارد.

بهبودی و مراقبت‌های بعدی 


بعد از پر شدن حفره، دندانپزشک در مورد مراحلی که می‌توانید برای جلوگیری از تشکیل پوسیدگی در زیر یا اطراف ناحیه پر شده یا سایر دندان‌ها استفاده کنید، صحبت می‌کند.

مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان‌های حاوی فلوراید و استفاده از نخ دندان یا تمیز کننده بین دندان یک بار در روز توصیه می‌شود. برای معاینه‌های معمول و تمیز کردن دندان‌ها با دندانپزشک خود قرار ملاقات بگذارید. بسته به خطر ابتلا به پوسیدگی، دندانپزشک همچنین ممکن است درزگیرهایی را که می‌توان روی دندان‌های آسیاب شما قرار داد پیشنهاد می‌کند تا از تجمع پلاک و پوسیدگی جلوگیری کند و همچنین توصیه کند از دهانشویه های حاوی فلوراید به عنوان یک اقدام پیشگیرانه اضافی استفاده کنید.

همچنین، از آنجا که رژیم غذایی و تغذیه بر سلامت دهان و دندان تأثیر می‌گذارد، حفظ یک رژیم غذایی متعادل و محدود کردن مصرف غذاها و نوشیدنی‌های شیرین و میان وعده‌های غذایی مهم خواهد بود.

در مورد بیماران دارای آلرژی چطور؟ آیا جیوه برای این افراد خطرناک است؟ 


بروز آلرژی به جیوه به مراتب در کمتر از یک درصد از جمعیت مشاهده می‌شود. افرادی که مشکوک به آلرژی به جیوه هستند باید توسط پزشکان واجد شرایط آزمایش شوند و در صورت لزوم به دنبال گزینه‌های مناسب باشند. آیا باید آمالگام را برای بیماران برداشت؟ خیر. انجام این کار، منجر به صرف هزینه‌های غیر ضروری و اضافی و آسیب احتمالی به دندان می‌شود.

آیا کارکنان دندانپزشکی از نظر شغلی در معرض خطر قرار دارند؟ 


دندانپزشکان از کپسول‌های مخلوط شده استفاده می‌کنند، که احتمال نشت جیوه را کاهش می‌دهد. و آمالگام های جدید و پیشرفته دندانی حاوی مقادیر کمتری جیوه نسبت به قبل هستند. یک موضوع جالب می‌تواند در این مورد مطرح شود: از آنجا که کارکنان دندانپزشکی بیشتر در معرض جیوه قرار می‌گیرند، انتظار می‌رود که پرسنل دندانپزشکی دارای نرخ بیشتری از بیماری‌های عصبی مانند مولتیپل اسکلروزیس باشند. در واقع، آن‌ها این مشکل را بروز نمی‌دهند و هیچ خطری آن‌ها را تهدید نمی‌کند.

معایب 


به دلیل ظاهر نقره ای این مواد، استفاده از آن‌ها از نظر زیبایی برای دندان‌های جلویی قابل قبول نیستند. همچنین، فلز درجه حرارت را به خوبی منتقل می‌کند، بنابراین گاهی اوقات ممکن است حساسیت کوتاه مدت به گرما یا سرما وجود داشته باشد، به خصوص اگر حجم ماده پر کننده مورد استفاده بسیار بزرگ و زیاد باشد. ممكن است پر كردن آمالگام برای ثابت نگه داشتن دندان نیاز به برداشتن ساختار دندانی بیشتر داشته باشد.

هزینه پرکردن دندان با نقره


یکی دیگر از مزایای پر کردن آمالگام دندان، هزینه آن است. این ماده برای استفاده نسبتاً ارزان است و زمانی مفید است که کسی به تعداد قابل توجهی از پر کننده ها به طور هم زمان نیاز داشته باشد. همچنین جایگزینی بسیاری از مواد پر کننده قدیمی با این ترکیب مقرون به صرفه تر است. هزینه پر کردن دندان‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • دندانپزشکی که عمل را انجام می‌دهد.
 • محلی که در آن عمل پر کردن دندان انجام می‌شود.
 • نوع بیمه دندانپزشکی شما. همانطور که در بالا ذکر شد، بیمه دندانپزشکی معمولاً هزینه‌های اضافی مرتبط با کامپوزیت را پوشش نمی‌دهد.
 • تعداد سطوح دندان که نیاز به پر کردن دارند. به عنوان مثال، ممکن است یک دندان فقط یک سطح تحت تأثیر پوسیدگی یا آسیب داشته باشد، در حالی که دندان دیگر ممکن است یک یا چند سطح تحت تأثیر پوسیدگی یا آسیب داشته باشد.

به طور متوسط انتظار می‌رود که پر کردن دندان با آمالگام تقریباً 12 سال ماندگاری داشته باشد، در حالی که انتظار می‌رود که پر کردن دندان با کامپوزیت پنج تا هفت سال ماندگاری داشته باشد. این امر البته به ملاحظات منحصر به فرد شما، مراقبت‌هایی که با آن بهداشت دهان خود را درمان می‌کنید و تعهد شما به ادامه مراجعه به دندانپزشکی بستگی دارد.

گزینه‌های جایگزین برای آمالگام دندان 


گزینه‌های جایگزین برای آمالگام دندان

گزینه‌های جایگزین برای آمالگام دندان مانند ترمیم دندان با طلا آب شده، مواد پرسلنی و کامپوزیت هزینه بیشتری دارند. ترمیم طلا و پرسلن مدت زمان بیشتری برای ساختن نیاز دارند و می‌تواند به دو قرار ملاقات دندانپزشکی نیاز داشته باشد. رزین‌های کامپوزیت یا پرکننده‌های سفید از نظر زیبایی جذاب هستند اما برای انجام ترمیم به مدت زمان بیشتری نیاز دارند. همچنین باید دانست که این مواد، به استثنای طلا، مانند آمالگام دوام ندارند.

 • پرکننده‌های رزین کامپوزیت مخلوطی از پرکننده شیشه یا کوارتز در یک محیط رزین است که یک پودر به رنگ دندان تولید می‌کند. همچنین این روش به عنوان کامپوزیت یا رزین پر شده نیز نامیده می‌شوند. این مواد با رنگ دندان‌ها مطابقت دارند، نور را به خوبی منتقل می‌کنند و می‌توانند ترمیم‌های نامحسوس دندان انجام دهند اما با گذشت زمان در معرض لک و تغییر رنگ قرار می‌گیرند. آن‌ها دوام و مقاومت خوبی در برابر شکستگی در ترمیم‌های کوچک تا متوسط دارند که باید فشار متوسط جویدن را تحمل کنند. کامپوزیت‌ها همچنین می‌توانند از نظر جسمی با ساختار دندان پیوند خورده و غالباً ترمیم محافظه کارانه تری داشته باشند. هزینه آن‌ها بسته به اندازه دندان به صورت متوسط است.
 • یونومرهای شیشه ای، مواد شفاف و به رنگ دندان هستند که از مخلوطی از اسیدهای اکریلیک و پودرهای شیشه ای ریز ساخته شده اند و برای پر کردن حفره‌ها، به ویژه آنهایی که در سطح ریشه دندان‌ها هستند، استفاده می‌شوند. هنگامی که دندانپزشک دندان را برای یک یونومر شیشه آماده می‌کند، می‌توان ساختار دندان کمتری را از بین برد ، که در نتیجه پر شدن آن کمتر از آمالگام است. آن‌ها در درجه اول در مناطقی که تحت فشار سنگین جویدن نیستند استفاده می‌شود. و از آنجا که مقاومت کمی در برابر شکستگی دارند، از یونومرهای شیشه ای بیشتر در آن قسمت‌های پرشده بین دندان یا ریشه دندان استفاده می‌شود. آن‌ها همچنین مقدار کمی فلوراید آزاد می‌کنند که ممکن است برای دندان‌هایی که خطر پوسیدگی آن‌ها زیاد است مفید باشد.
 • یونومرهای رزینی از پرکننده شیشه با اسیدهای اکریلیک، پودرهای شیشه ریز و رزین آکریلیک نیز ساخته می‌شوند. از آن‌ها برای پر کردن‌های بسیار کوچک بین دندان‌ها استفاده می‌شود و فقط در برابر شکستگی نسبتاً مقاوم هستند و باعث می‌شود در مناطق بدون گاز مانند سطح ریشه دندان مفید باشند. یونومرهای شیشه ای و رزینی از رنگ طبیعی دندان تقلید می‌کنند اما فاقد شفافیت طبیعی مینای دندان هستند و هنگام قرار دادن بر روی سطح جویدن، سایش زیادی را ایجاد می‌کنند. آن‌ها فقط در موارد نادر واکنش آلرژیک به خوبی تحمل می‌شوند.

تصمیم نهایی در مورد اینکه چه زمانی و در چه مواردی استفاده شود بهتر است با مشورت با دندانپزشک تعیین شود. شما باید در مورد نگرانی‌ها و خطرات یا مزایای همه مواد پر کننده موجود، از جمله حساسیت به پوسیدگی دندان، صحبت کنید تا سلامت دهان و دندان خود را به صورت بهینه نگه دارید.

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس