کامپوزیت دندان،باندینگ و ترمیم دندان با مواد همرنگ: عوارض و هزینه

بایندینگ دندان روشی است که هم زیبایی دندان‌ها و هم عملکرد آن‌ها را بهبود می‌دهد. در این روش با قرار دادن کمی رزین کامپوزیت دندان روی دندان‌ها عیوب ظاهری آن‌ها مانند ترک‌ها، لب‌پریدگی‌ها، لکه‌ها و عیوب شکل و اندازه آن‌ها پنهان می‌شود. از محلول باندینگ می‌توان برای پر کردن حفره‌های کوچک و ترمیم آسیب‌دیدگی‌های دیگر دندان نیز استفاده کرد.

دندانپزشکان ما ماده بایندینگ را طوری رنگ می‌کنند که دقیقاً هم‌رنگ دندان‌های طبیعی شما شده و کاملاً با لبخندتان هماهنگی داشته باشد. بعد از درمان، حتی اگر به خوبی از دندان‌هایتان مراقبت کنید، باز هم سالی یکبار به کمی اصلاح با استفاده از باندینگ نیاز خواهید داشت. در طول این جلسات درمان تکمیلی، دندانپزشکان ما ساییدگی‌ها، لکه‌ها یا لب‌پریدگی‌های کامپوزیت‌ها را ترمیم و رفع می‌کند. باندینگ دندان را می‌توان به تنهایی یا به همراه سایر درمان‌های ترمیمی و زیبایی دندان مانند سفید کردن دندان و نصب روکش و پل دندان انجام داد.

باندینگ کامپوزیت برای عیوب ظاهری جزئی


زیبایی دندان با کامپوزیت می‌تواند عیوب جزئی مانند زردی، لکه، لب‌پریدگی، ترک، عدم هم‌ترازی و فاصله بین دندان‌ها را پنهان کرد. برای مشکلات شدیدتر بهتر است از ونیرهای پرسلین استفاده شود.

لب‌پریدگی دندان

لب‌پریدگی دندان می‌تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. درمان فوری یک دندان لب‌پریده علاوه بر بهبود ظاهر دندان از تخریب بیشتر آن نیز جلوگیری می‌کند.

تغییر رنگ دندان

برای آن دسته از لکه‌های دندان (لکه‌های داخلی) که به سفید کردن دندان، حتی توسط یک دندانپزشک، نیز جواب نمی‌دهند یا لکه‌هایی که تنها چند دندان را درگیر کرده‌اند و یا بیمارانی که دندان‌های حساسی داشته و کاندیداهای خوبی برای سفید کردن دندان نیستند نیز می‌توان از این روش استفاده کرد.

دندان‌های فاصله‌دار

فاصله بین دندان‌ها می‌تواند آن‌ها را ناهم‌تراز ، نامتقارن یا بدشکل نشان دهد. با رزین کامپوزیت‌ها می‌توان فاصله بین دو دندان و یا فاصله بین تمامی دندان‌های جلوی یک بیمار را از بین برد.

بدشکلی دندان‌ها

با رزین‌ کامپوزیت‌ها می‌توان به طول یا عرض دندان‌ها نیز اضافه کرد. همچنین با اضافه کردن این کامپوزیت‌ها به آخر دندان‌ها، می‌توان لبه‌های آن‌ها را صاف‌تر کرده یا کلاً شکل دندان‌ها را متناسب‌تر ساخت.

کجی جزئی دندان‌ها

دندانپزشکان ما می‌توانند با استفاده از باندینگ عدم هم‌ترازی جزئی دندان‌ها را اصلاح کنند. دندانپزشک ابتدا دندان‌ها را کمی تراشیده و سپس با استفاده از رزین کامپوزیت آن‌ها را به اندازه دندان‌های کناریشان صاف و مرتب می‌کنند.

شکستگی‌ها

دندان‌قروچه در خواب، آسیب‌دیدگی صورت یا جویدن مواد سفت مانند یخ می‌تواند باعث ایجاد شکستگیهای دندانی کوچکی شود. با یک باندینگِ سریع می‌توان این ترک‌ها را پوشاند.

باندینگ دندان بعد از ارتودنسی

در بسیاری از موارد، بیماران بعد از ارتودنسی تحت درمان باندینگ دندان قرار می‌گیرند. این کار باعث بهبود نتیجه ارتودنسی می‌شود. محلول باندینگ همچنین می‌تواند هر گونه لکه ناشی از استفاده از بریس‌های ارتودنسی را نیز بپوشاند. گاهی اوقات، در دندان‌های بیمارانی که سال‌های پیش از بریس‌های ارتودنسی استفاده کرده‌اند نیز شلوغی و فاصله‌های جدیدی ایجاد می‌شود. با باندینگ دندان می‌توان این مشکلات را نیز رفع کرد.

فرایند باندینگ در کلینیک دندانپزشکی تهران


باندینگ دندان، درمان نسبتاً ساده و سریعی است که می‌توان کل فرایند آن را به چهار مرحله تقسیم کرد.

آماده‌سازی

 • سفید کردن دندان‌ها پیش از باندینگ دندان. اگر قصد سفید کردن دندان‌هایتان را دارید، می‌بایست این کار را قبل از باندینگ دندان انجام دهید. تا بعد از آن دندانپزشکان ما بتوانند رنگ رزین‌ها را با رنگ دندان‌های سفید شده شما هماهنگ کنند. اما، اگر بعد از باندینگ دندان‌هایتان را سفید کنید خواهید دید که رنگ دندان‌های طبیعی‌تان دیگر با رزین کامپوزیت استفاده شده هماهنگ نخواهد بود.
 • انتخاب رنگ باندینگ دندان. دندانپزشکان ما دندان‌هایتان را با یک چارت (نمودار) راهنمای رنگ دندان مقایسه می‌کنند تا بتوانند رنگ هماهنگ با دندان‌های طبیعی‌تان را انتخاب کنند.
 • قرار دادن نوار ماتریکس‌های شفاف. این نوارها مانع از مالیده شدن رزین کامپوزیت به دندان‌های کناری می‌شوند.
 • استعمال محلول اچ کننده. یک محلول اسید ملایم، شیارهای بسیار ریزی را در مینای دندان‌هایتان ایجاد می‌کند. این کار باعث می‌شود مساحت سطح دندان بیشتر شده و ماده باندینگ محکم‌تر به دندان بچسبد.
 • قرار دادن چسب روی دندان. در مرحله بعد، دندانپزشکان ما چسب را با استفاده از یک ابزار دندانپزشکی مخصوص روی دندان استعمال می‌کنند. این وسیله نوکی شبیه به یک برس رنگ‌آمیزی ظریف دارد.

مرحله قرار دادن ماده باندینگ

 • قرار دادن ماده باندینگ دندان. دندانپزشکان ما مقدار کمی از رزین کامپوزیت را روی دندان‌هایتان قرار می‌دهند.
 • شکل‌دهی به محلول باندینگ دندان. دندانپزشکان ما با استفاده از یک ابزار دندانپزشکی فلزی که سری پهن دارد، به ماده شکل‌پذیر باندینگ که روی دندان‌هایتان قرار گرفته شکل می‌دهند. در صورت نیاز، ایشان می‌توانند طول یا عرض دندان را نیز تغییر دهند.
 • قرار دادن لایه‌های دیگری از رزین. گاهی اوقات دندانپزشکان ما مجبور می‌شوند برای به دست آوردن بهترین نتیجه، چندین لایه از رزین کامپوزیت را روی دندان‌ها قرار دهند. در پایان نیز، ماده مورد استفاده صاف می‌شود تا کاملاً با دندان طبیعی‌ بیمار هماهنگ شوند.

z1

سخت کردن ماده باندینگ

دندانپزشکان ما پس از قرار دادن رزین کامپوزیت روی دندان آن را با یک نور فرابنفش دندانپزشکی سخت می‌کنند. دندانپزشکان نور را به مدت چند ثانیه به ماده باندینگ قرار داده شده روی دندان می‌تابانند. این فرایند برای تک تک دندان‌های ترمیم شده تکرار می‌شود.

z2پرداختکاری

در پایان جلسه درمان، دندانپزشک ظاهر دندانتان را چک می‌کند تا مطمئن شود که شما از نتیجه درمان رضایت دارید. این مرحله می‌تواند شامل اقدامات زیر باشد:

 • بررسی تقارن دندان‌ها. دندانپزشکان ما طول و عرض دندان‌ها را با استفاده از یک ابزار دندانپزشکی بسیار دقیق اندازه‌گیری می‌کنند.
 • پرداخت ماده باندینگ. دندانپزشکان ما با استفاده از یک دریل دندانپزشکی قسمت‌های کوچکی از ماده باندینگ را از روی دندان‌هایتان برمی‌دارند.
 • بررسی بایت. در مرحله بعد، دندانپزشکان ما ورقی مخصوصی که به نازکی یک برگ کاغذ است را بین دندان‌های بالایی و پایینتان قرار داده و از شما می‌خواهند آن را گاز بگیرید، تا ببینند که آیا رزین کامپوزیت استفاده شده به پرداخت بیشتری نیاز دارد یا خیر.
 • اچ کردن جزئی سطح. در پایان، دندانپزشکان ما سطح ماده باندینگ را با یک ابزار دندانپزشکی دارای یک سر چرخان کمی اچ می‌کنند.

نتایج

باندینگ دندان یک درمان فوری برای استحکام بیشتر دندان‌ها و بهبود لبخند است. ماده باندینگ بعد از سخت شدن می‌تواند از جنبه‌های مختلفی به زیبایی و عملکرد دندان‌ها کمک کند، از جمله:

 • ترمیم ترک‌ها و لب‌پریدگی‌ها
 • پر کردن حفره‌های دندان
 • زیباسازی لبخند
 • بلندتر و متناسب‌تر نشان دادن دندان‌ها
 • بستن فاصله بین دندان‌های جلویی
 • صاف‌تر نشان دادن دندان‌ها
 • بهبود وضعیت دندان‌هایی که دچار ساییدگی شده، نسبتاً کوتاه بوده یا شکلی غیرطبیعی دارند.

z3حفظ و نگهداری


عموماً باندینگ دندان به کمی بیش از رعایت بهداشت عمومی دهان و دندان نیاز دارد. بعد از باندینگ، می‌بایست روزی دو بار مسواک زده، یک بار نخ دندان بکشید و به طور مرتب به دندانپزشکان ما مراجعه کنید. هر بار که مراجعه می‌کنید، دندانپزشکان ما وضعیت کلی سلامت دهان و دندان‌هایتان را چک می‌کنند. ایشان همچنین کامپوزیت دندان‌هایتان را بررسی می‌کنند تا از عدم وجود ترک یا سایر عیوب ساختاری مطمئن شوند.

درمان به این روش چقدر طول می‌کشد؟


در اکثر موارد، کل درمان را می‌توان ظرف یک تا دو ساعت انجام داد. البته، طول دقیق مدت آن به تعداد دندان‌هایی که به درمان نیاز دارند بستگی دارد.

نتیجه این درمان چقدر دوام دارد؟


عموماً 3 تا 5 سال. رزین کامپوزیت بادوام‌ترین ماده ترمیمی نبوده و از موادی مانند سرامیک ضعیف‌تر است. این به این معنی است که در صورت نیاز می‌توان آن را به راحتی برداشته، اصلاح کرد یا جایگزین نمود. در صورتی که به خوبی از رزین کامپوزیت مراقبت شود، این ماده می‌تواند بسیار بیشتر از 5 سال دوام داشته باشد.

این روش چقدر هزینه دارد؟


رزین کامپوزیت ماده گرانی است، طوری که یک گرم آن از یک گرم طلا گران‌تر است. با توجه به این موضوع، هزینه پر کردن حفره‌های بزرگ یا بازسازی‌های بزرگتر نیز بسیار گران‌تر خواهد بود.

روش‌های جایگزین باندینگ دندان


ونیرهای پرسلین

روش نصب ونیرهای پرسلین بسیار شبیه به باندینگ بوده و می‌تواند اکثر عیوبی که باندینگ اصلاح می‌کند را با این ونیرها نیز رفع کرد، البته آن‌ها نمی‌توانند پوسیدگی دندان  را ترمیم کند.

سفید کردن دندان

اگر تنها روی دندان‌هایتان مقداری لکه‌های جزئی داشته و هیچ عیوب ساختاری در دندان‌هایتان وجود ندارد، سفید کردن دندان  بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

 روکش دندان

باندینگ دندان بیشتر مناسب رفع عیوب ساختاری جزئی بوده و به همین دلیل، برای دندان‌هایی با آسیب‌دیدگی‌های شدید روکش‌های دندان گزینه بهتری هستند.

ارتودنسی

کجی دندان‌ها یا عدم هم‌ترازی بایت می‌تواند منجر به مشکلات سیستمیک دهان و دندان از جمله پوسیدگی، ترک برداشتن یا ساییدگی دندان‌ها، دندان‌قروچه هنگام خواب و اختلال مفصل فکی گیجگاهی شود. اگر می‌خواهید علاوه بر سلامت دهان و دندان‌هایتان زیبایی ظاهر آن‌ها را نیز بهبود دهید، برای شما ارتودنسی گزینه بهتری نسبت به باندینگ است.

برچسب: فاصله بین دندان، پر کردن، سفید کردن، لک دندان، نامرتبی دندان‌ها