تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

تجویز کشیدن دندان شیری کودکان را بایستی خیلی محتاطانه گذاشت زیرا تأثیر منفی این عمل بر روی رشد دندان های دائمی را همه می دانید.عمل کشيدن دندان علت‌هاي مختلفي از جمله پوسيدگي دندان ، شکستگي دندان  و يا آماده‌سازي دندان‌ها براي درمان ارتودنسي انجام مي‌شود. کشيدن دندان يکي از عمل‌هاي بسيار رايج در اغلب کلينيک‌هاي دندانپزشکي است. سطح پيچيدگي و دشواري اين عمل به شرايط خاص هر بيمار بستگي دارد، اما اصولاً قبل از کشيدن يک دندان هميشه ناحيه اطراف آن با استفاده از داروي بي‌حسي مناسب، بي‌حس مي‌شود تا بيمار در زمان عمل احساس درد و ناراحتي نداشته باشد.

دلایل کشیدن دندان


%da%a9%d9%84%db%8c%d9%86%db%8c%da%a9-%d8%aa%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%863

بیماران مشکلات زیر معمولا نیاز به کشیدن دندان به عنوان بخشی از درمان خود دارند:

پوسیدگی دندان یا عفونت جدی

هنگامی که دندانی به طور گسترده‌ای پوسیده است که حفظ دندان از طریق پر کردن، عصب کشی یا سایر روش‌های ترمیمی غیرممکن باشد، کشیدن دندان برای جلوگیری از انتشار آسیب به دندان‌های سالم شما ضروری است.

آسیب یا جراحت دندان

زمانی که دندانی در اثر آسیب به صورت و یا تصادفات دیگر بیش از حد شکسته شود، گاهی اوقات خارج کردن آن تنها راه حل است.

شلوغی دندان‌ها

اگر دندان‌ها نامرتب و شلوغ باشند، یا اگر یک یا چند دندان اضافی در دهان‌ رشد کرده است، حذف یک دندان ممکن است لازم باشد تا دندان‌های دیگر فضای کافی برای قرارگیری در جهت طبیعی را داشته باشند.

بیماری‌های پریودنتال (بیماری لثه)

بیماری لثه می‌تواند بافت و استخوان زیر لثه‌ها را تحت تاثیر قرار دهد و باعث لقی دندان‌ها در موارد شدید شود. اگر دندان‌ها در محل خود خیلی سست شده باشند، دندان کشیدن ممکن است تنها گزینه مناسب درمانی باشد.

دندان پوسیده و سایر عوارض

اگر دندان‌های شیری کودکی در زمان مناسب نیفتد، ممکن است برای ایجاد فضای لازم برای رشد دندان‌های دائمی کشیدن دندان‌های شیری لازم باشد. تا از کشیدن دندان دائمی کودکان در آینده جلوگیری شود.

روش‌های مختلف کشیدن دندان


کشیدن دندان

هنگامی که دندانپزشک‌ تزریق بی‌حسی موضعی را انجام داد، چندین دقیقه برای اثربخشی تزریق منتظر می‌ماند. سپس از شما چند سوال خواهد کرد تا از تاثیر بی‌حسی مطمئن شود. ریشه‌های دندان شما در یک سوکت (سوراخ) در لثه‌تان قرار گرفته است. دندانپزشک شما محل قرارگیری دندان‌تان را باز می‌کند و دندان شما را به آرامی به طرفین حرکت می‌دهد تا به اندازه برای بیرون دندان کشیدن، شل شود.

شما اندکی فشار در دهان‌ احساس خواهید کرد، اما دندانپزشک به شما کمک خواهد کرد تا از هر دردی که ممکن است احساس کنید، راحت شوید. اگر احساس درد داشتید، بلافاصله به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

کشیدن با جراحی

کشیدن به روش جراحی یک روش پیچیده‌تر است و زمانی رخ می‌دهد که دندان هنوز از خط لثه بیرون نیامده است یا هنوز به طور کامل رشد نکرده است. هنگامی که جراحی دندان مورد نیاز است، جراح دهان و دندان برش کوچکی در لثه برای دسترسی به دندان آسیب دیده ایجاد می‌کند. از این جا به بعد، روش مشابه کشیدن دندان به صورت ساده است. جراح دهان و دندان ممکن است در صورت لزوم محل برش را بخیه بزند.

پس از کشیدن دندان، از شما خواسته می‌شود که یک تکه گاز را به مدت 20 تا 30 دقیقه با دندان خود محکم نگه دارید. این فشار باعث تشکیل لخته خون در محل خارج کردن دندان می‌شود که بخش مهمی از روند بهبودی می‌باشد. مراقب باشید که لخته برداشته نشود.

لیزر

کشیدن دندان اغلب سبب آسیب به بافت‌های اطراف می‌شود چرا که دندان برای خارج کردن در ابتدا لق می‌شود. لیزر دندانپزشکی می‌تواند درمان را ملایم‌تر و دقیق‌تر نماید، اگرچه برای همه موارد کشیدن دندان، مانند حذف دندان عقل مناسب نیست. دندانپزشک می‌تواند از لیزر برای جدا کردن رشته‌های اتصال دهنده دندان به استخوان و راحت درآوردن آن استفاده کند. لیزر باعث خونریزی بسیار کمتری نسبت به درمان با اسکالپل یا سایر ابزارهای فلزی می‌شود که می تواند طول مدت بهبودی را چند روز کاهش دهد.

خلاصه مراقبت هایی که باید بعد از جراحی و کشیدن دندان انجام بدهید


  1. از تف کردن آب دهانتان خودداری کنید
  2. از کشیدن سیگار خودداری نمایید
  3. از خوردن مایعات با نی خودداری نمایید
  4. یک ساعت گاز استریل را محکم روی محل زخم فشار دهید
  5. خونریزی خفیف تا ۶ساعت بعد از جراحی امری طبیعی است
  6. تورم از عوامل شایع بعد از جراحی است
  7. بعد از ٢۴ساعت دهان خود را با نمک شستشو دهید
  8. ممکن است در باز کردن دهانتان تا چند روز بعد از جراحی مشکل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *