اصلاح و بستن فاصله بین دندانی با/بدون ارتودنسی

01

فاصله زیاد یا شکاف بین دندان‌ها می‌تواند در نتیجه عوامل مختلف همچون رابطه بین اندازه فک و اندازه دندان، از دست دادن مادرزادی دندان‌ها، یا افتادن زودتر از موعد دندان‌های شیری ایجاد شود. این مشکل یکی از رایج‌ترین مسائلی است که برای رفع آن از درمان‌های ارتودنسی دندانهای فاصله دار استفاده می‌شود و ممکن است در هر نقطه‌ای از دهان ایجاد گردد.

ترمیم فاصله بین دندان‌ها (به خصوص شکاف بین دندان‌های جلوی دهان) که در نتیجه کوچک بودن دندان‌ها، فضای غیرعادی روی فک و یا از دست دادن دندان‌ها ایجاد می‌شود، می‌تواند بهبود شرایط ظاهری، بهبود وضعیت قرار گرفتن دندان‌ها بر روی هم، و ساده شدن تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها را برای فرد به همراه داشته باشد.

در صورت مواجه شدن با این مشکل، شما می‌توانید در جلسه مشاوره با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی تهران شرکت کرده و از بهترین روش‌های درمان برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها استفاده کنید. در این شرایط با توجه به شرایط خاص هر بیمار، متخصصان ما از روش‌های مناسب برای صاف کردن دندان‌ها با استفاده از روش‌های ارتودنسی نامرئی، روکش لامینت، باندینگ، یا ایمپلنت برای پر کردن فضای ایجاد شده بین دندان‌ها استفاده خواهند کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و هماهنگی جلسه ملاقات با متخصصین ما، هم‌اکنون با شماره تلفن های 02126110052 – 02126110053    تماس حاصل فرمایید.

چه عواملی باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌شوند؟


فاصله بین دندان‌ها مسئله‌ای است که در نتیجه شرایط مختلف همچون عوامل طبیعی یا رفتاری برای افراد ایجاد می‌شود. رایج‌ترین دلایل نیاز به بستن فاصله بین دندان ها به شرح زیر هستند:

  • فاصله بین دندان‌ها به خاطر رشد فک کودک و ثابت باقی ماندن اندازه دندان‌ها ایجاد می‌شود. علاوه بر این کودکان ممکن است به خاطر افتادن دندان‌های شیری با ایجاد شکاف موقت در بین دندان‌های خود مواجه شوند. به هر حال این شرایط کاملاً عادی است و نیازی به نگرانی درباره آن وجود ندارد.
  • فاصله بین دندان‌ها در افراد بزرگ‌سال در اصطلاح دیاستم (diastemas) نام دارد. این مشکل اغلب بین دو دندان جلوی دهان ایجاد می‌شود، در حالی که امکان مشاهده این شرایط در بین همه دندان‌ها وجود دارد. این مشکل شرایطی عادی در بین افراد است و مشابه فاصله ایجاد شده بین دندان‌های کودکان می‌باشد که می‌تواند در نتیجه از بین رفتن یک یا چند دندان یا به خاطر عدم هماهنگی بین اندازه فک و دندان‌ها ایجاد شود.

به غیر از اندازه غیرعادی دندان‌ها و عدم هماهنگی آن‌ها با فک، سایر دلایلی که می‌تواند باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها شود به شرح زیر هستند:

  • رشد تومور. ایجاد فاصله بین دندان‌ها می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات جدی یا ابتلا به بیماری‌های حاد دندان همچون رشد تومور باشد. درمان این شرایط در بسیاری از مواقع نیازمند استفاده از عمل جراحی برای بیمار خواهد بود.
  • ابتلا به بیماری‌های لثه. بیماری‌های لثه می‌توانند باعث شوند استخوان نگه‌دارنده دندان‌ها از بین برود. همچنین این شرایط می‌تواند محدودیت‌های خاص در ارتباط با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دندان‌ها برای فرد ایجاد کند. به هر حال، در صورتی که فاصله بین دندان‌ها به خاطر ابتلا به بیماری‌های لثه باشد، لازم است بیمار در اسرع وقت با دندان‌پزشک برای بررسی و درمان مشکل ملاقات کند.
  • رفتارها و عادت‌های نامناسب. در بسیاری از مواقع فاصله بین دندان‌ها در نتیجه فشار دادن زبان به دندان‌های پیشین در هنگام بلع غذا ایجاد شده یا علت ایجاد فاصله بین دندان‌ها استفاده از نگین دندان است. در حقیقت این شرایط باعث می‌شود دندان‌ها به سمت جلو فشار داده شده و فاصله محدود بین آن‌ها به تدریج بزرگ‌تر شود. در صورتی که با این شرایط مواجه شدید، لازم است این مشکل توسط دندان‌پزشک مورد بررسی قرار گیرد.

آیا فاصله بین دندان‌ها می‌تواند مشکلات خاص برای فرد به همراه داشته باشد؟


مشکلاتی که به علت فاصله بین دندان ها ایجاد می‌شوند، احتمالاً با رسیدن فرد به سن بلوغ تشدید شده و باعث وارد شدن آسیب به دندان‌ها و افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های لثه یا پریودنتال می‌شوند. دلایلی که به خاطر آن‌ها باید به بستن فاصله بین دندان بپردازیم به شرح زیر هستند:

  • اصلاح مشکلات ظاهری
  • طرح لبخند ناخوشایند
  • اصلاح عملکرد نامناسب دندان‌ها
  • جلوگیری از مشکلات لثه در نتیجه فاصله بین دندان‌ها

درمان فاصله بین دندان‌ها در کلینیک دندانپزشکی تهران


در کلینیک دندانپزشکی تهران ، متخصصان ما از مجموعه متنوعی از روش‌های درمان برای رفع مشکل استفاده می‌کنند که برخی از مهم‌ترین این روش‌ها در ادامه توضیح داده شده‌اند.

روکش لامینت یا ونیر

رفع فاصله بین دندان ها نیازمند استفاده از روکش لامینت و ونیر است. به این منظور سطح رویی دندان به مقدار کافی تراشیده شده تا بتواند برای چسباندن لامینت به آن آماده شود. علاوه بر این در صورتی که نتوان از روش‌های ارتودنسی نامرئی برای رفع مشکل استفاده کرد، احتمالاً لازم است از روش‌های دندان‌پزشکی زیبایی همچون روکش لامینت یا ونیر به این منظور استفاده شود. در این شرایط ترمیم فاصله بین دندان ها به اندازه، موقعیت، علت ایجاد فاصله و نیز شرایط دندان‌های مجاور در دهان بستگی خواهد داشت.

02%d8%aaباندینگ

در صورتی که فاصله بین دندان‌ها به نسبت کم و محدود باشد، برای رفع مشکل می‌توان از باندینگ استفاده کرد. در این روش، از یک ماده ساخته شده از رزین کامپوزیت برای   رفع فاصله بین دندان ها بر روی دندان استفاده شده و به این ترتیب شکاف و فاصله بین دندان‌ها پر می‌شود. در حقیقت این فرآیند می‌تواند باعث شود ظاهر کلی دندان‌ها تغییر نماید. در اکثر مواقع امکان تکمیل درمان با این روش در طول یک جلسه ملاقات با دندان‌پزشک وجود خواهد داشت.

همان‌طور که گفته شد، در باندینگ دندان از مواد کامپوزیت بر روی دندان استفاده می‌شود. این روش نسبت به سایر روش‌ها دوام و ماندگاری کوتاه‌تر دارد و به همین خاطر آسیب‌پذیری و نیز احتمال ایجاد مشکلاتی مثل تغییر رنگ و شکستن در آن بیشتر است.03%d8%aa

روکش دندان

روکش دندان یک نوع روکش پرسلاین است که برای پوشاندن تمام سطح دندان در نظر گرفته شده و می‌تواند برخی از مشکلات عملکردی و زیبایی دندان را اصلاح کند. در واقع از روکش برای رفع آسیب دندان استفاده می‌شود. به این ترتیب دندان شکسته یا ترک خورده به خاطر وارد شدن ضربه یا پوسیدگی را می‌توان با روکش دندان ترمیم کرد و به این منظور نمی‌توان از روکش لامینت استفاده نمود. علاوه بر این روکش دندان می‌تواند برای ترمیم دندان‌هایی که باعث ایجاد مشکلات خاص در ارتباط با جویدن غذا یا نامرتبی دندان‌ها در دهان شده مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که روکش به صورت همزمان بر روی چند دندان قرار گیرد، در اصطلاح به آن بریج گفته می‌شود.

بریس‌های سنتی

بریس‌های ارتودنسی رایج‌ترین روش مورد استفاده برای صاف کردن دندان‌ها و از بین بردن فاصله ایجاد شده بین آن‌ها است. صاف کردن دندان با ارتودنسی به چند سال زمان نیاز دارد.

بریس‌های نامرئی

در ارتودنسی نامرئی از ابزارهای نگه‌دارنده شفاف یا پلاستیکی برای ایجاد هماهنگی تدریجی بین دندان‌ها استفاده می‌شود. درمان با این روش یک فرآیند گسسته است و می‌تواند به چند ماه تا چند سال زمان نیاز داشته باشد. علاوه بر این، هزینه بستنن فاصله بین دندان ها با این روش معمولاً بیشتر از بریس‌های سنتی است.

هرچند برخی افراد ممکن است فکر کنند هدف از ارتودنسی نامرئی ایجاد طرح لبخند زیباتر باشد، یکی از مزایای مهم دیگر مرتب کردن و صاف کردن دندان‌ها با این روش می‌تواند ساده‌سازی فرآیند تمیز کردن دندان‌ها و حفظ سلامت دهان و دندان برای فرد باشد.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان از هر دوی روش‌های ترمیم دندان و دندانپزشکی زیبایی استفاده می‌کند. به این ترتیب ایمپلنت دندان می‌تواند یک یا چند دندان از بین رفته را جایگزین کرده یا دندان‌ها را برای استفاده از بریج دندان یا دندان مصنوعی مشابه دندان‌های طبیعی آماده نماید. به این ترتیب با استفاده از مواد جدید سفید کردن دندان می‌توان هرگونه تغییر رنگ قهوه‌ای ایجاد شده زیر روکش دندان را از بین برد. هنگامی که روکش لازم توسط دندان‌پزشک زیبایی متخصص ساخته شد، این ساختار می‌تواند عملکردی مشابه یک دندان عادی و سالم برای فرد داشته باشد. علاوه بر این جایگزین کردن دندان با ایمپلنت می‌تواند مبتنی بر تراکم و قدرت استخوان فرد باشد. امروزه با توجه به پیشرفت‌های انجام شده در حوزه دندانپزشکی، کاشت ایمپلنت دندان برای بیمار به صورت کاملاً بدون درد انجام می‌شود.

  برچسب: نامرتبی دندان، اصلاح طرح لبخند، لامینت، روکش دندان

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
Call Now Buttonمشاوره و تماس