تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

لمینت دندان:روکش سرامیکی و نازک فیسینگ دندان برای زیبایی لبخند

x

روکش لامینت یا ونیر یک نوع خاص از دندانپزشکی زیبایی است که در آن یک پوسته یا لایه به رنگ دندان از جنس پرسلاین یا کامپوزیت بر روی سطح خارجی دندان‌ها قرار داده می‌شود. امروزه روکش لمینت دندان یا ونیر به خاطر ساده بودن و قابلیت استفاده در شرایط مختلف، به سرعت به یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان برای افزایش زیبایی طرح لبخند افراد تبدیل شده است.

در طول اولین جلسه ملاقات با متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی تهران، اطلاعات مورد نیاز درباره اولویت‌ها و انتظارات شما نسبت به نتایج درمان جمع‌آوری می‌شود. به این منظور دندان‌پزشکان ما اطلاعات لازم را درباره تجربیات گذشته و مشکلات ظاهری فعلی دندان‌ها از شما دریافت می‌کنند. تکنیک روکش لامینت مورد استفاده در این کلینیک این امکان را فراهم می‌کند که روکش با برداشتن کمترین مقدار از سطح دندان روی آن قرار گرفته و به‌طور همزمان بهترین نتایج زیبایی برای دندان‌ها ایجاد شود. توجه داشته باشید شباهت این روکش با مینای سفید و سالم دندان باعث می‌شود تشخیص استفاده آن برای سایر افراد امکان‌پذیر نبوده یا به سختی قابل تشخیص باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این روش درمان زیبایی و هماهنگی جلسه ملاقات، می‌توانید با شماره‌های 02126110052 – 02126110053   تماس حاصل فرمایید.

darmannlaminett

darmannlaminettt

انواع لامینت‌ها


دو نوع اصلی مواد مورد استفاده در لمینت‌ها به شرح زیر هستند:

رزین کامپوزیت

لامینت کامپوزیت دندان به‌طور مستقیم (داخل دهان) در هنگام ملاقات با دندان‌پزشک ساخته می‌شود. در نتیجه، برای این نوع روکش معمولاً فقط لازم است یک بار با دندان‌پزشک ملاقات شود. به هر حال این جلسه ملاقات ممکن است با توجه به تعداد روکش‌های مورد نیاز برای درمان زیبایی تا حدودی طولانی باشد. به این ترتیب روکش‌های ساخته شده از این ماده به نسبت ارزان‌تر از سایر روکش‌ها بوده و طول درمان با آن‌ها سریع‌تر است. علاوه بر این استفاده از این روکش‌ها آسیب کمتری به دندان وارد می‌کند و در بهترین حالت برای اصلاح مشکلات زیبایی محدود مناسب می‌باشد.

پرسلاین

روکش ونیر پرسلاین به صورت غیرمستقیم ساخته می‌شود. به این ترتیب طرح این روکش در هنگام ملاقات با دندان‌پزشک تهیه شده اما توسط یک تکنیسین دندانپزشکی خارج از دهان ساخته می‌شود. این نوع روکش‌ها دارای ظاهر بهتر در مقایسه با روکش‌های کامپوزیت هستند و در اکثر موارد برای اصلاح مشکلات تغییر رنگ شدید، تراشیدگی، شکستگی، انحراف، فاصله بین دندان‌ها و نیز دندان‌های ناهماهنگ مناسب هستند. این نوع روکش در برابر لکه‌های ناشی از مصرف قهوه و چای و نیز تاثیرات ناشی از سیگار کشیدن مقاوم بوده و کیفیت بهتری نسبت به روکش‌های کامپوزیت دارند. همچنین طول مدت دوام و ماندگاری این روکش‌ها در مقایسه با روکش کامپوزیت طولانی‌تر است. این روکش‌ها از بهترین مواد موجود ساخته می‌شوند و می‌توانند ظاهر کاملاً طبیعی و جذاب برای دندان‌های شما ایجاد نمایند.

x1

 انواع مختلف لامینت پرسلاین

یکی از مهم‌ترین مشکلات روکش لامینت نیاز به تراشیدن سطح رویی دندان طبیعی برای کار گذاشتن آن است. به این ترتیب استفاده از این نوع روکش باعث می‌شود نتایج درمان غیرقابل بازگشت باشند. به خاطر این شرایط، امروزه برخی از انواع لامینت‌ها در بازار معرفی شده که سعی دارند این مشکل را برطرف کرده یا حداقل کاهش دهند. به این ترتیب، رایج‌ترین انواع این لمینت‌ها به شرح زیر هستند:

 • لومینیرز (lumineers)
 • گلام اسمایل (glamsmile)
 • ویوانیرز (vivaneers)
 • دیوراتین (durathin)
 • لمینت پرسلاین داوینچی (da vinci)

در ادامه نحوه کار گذاشتن یکی از این روکش‌ها یعنی لومینیرز توضیح داده شده است.

لومینیرز

لومینیرز یکی از شناخته‌شده‌ترین انواع ونیرهای دندانی یا لمینت است که به حداقل آماده‌سازی دندان نیاز داشته یا اصلاً استفاده آن نیازی به ایجاد تغییر در سطح دندان ندارد. تفاوت در این نوع خاص از لامینت‌ها این است که استفاده از آن‌ها نیازی به ساییدن، برداشتن، یا اصلاح ساختار دندان برای قرار دادن آن بر روی دندان ندارد. علاوه بر این در این حالت به خاطر عدم نیاز به سوراخ کردن دندان یا ایجاد تغییرات در ساختار آن، نیازی به استفاده از داروی بی‌حسی برای بیمار نیست. در صورتی که از لومینیرز به خوبی مراقبت شود، طول مدت دوام و ماندگاری آن بیش از 20 سال خواهد بود و با استفاده از آن بیمار می‌تواند تمام مواد غذایی و نوشیدنی‌های مورد نظر خود را مصرف کند. علاوه بر این استفاده از این نوع روکش برخلاف روکش‌های لمینت سنتی به خاطر عدم نیاز به ایجاد تغییر در سطح دندان، در هر زمان لازم قابل بازگشت خواهد بود.

x2

کاربردهای روکش لامینت


لمینت دندان می‌تواند برای رفع مشکلات ظاهری دندان شامل موارد زیر مفید و مناسب باشد:

 • از بین رفتن مینای دندان
 • فرسایش دندان
 • مشکلات ژنتیک در ارتباط با رشد دندان
 • نامرتبی دندان‌ها

علاوه بر این، روکش لامینت می‌تواند دارای مزایای مشخص در ارتباط با موارد زیر باشد:

 • انحراف دندان‌ها
 • تراشیدگی دندان‌ها
 • ترک خوردگی دندان ها
 • فاصله بین دندان‌ها
 • تغییر رنگ دندان‌ها
 • شکل نامناسب دندان‌ها
 • ارتودنسی دندان

فیسینگ دندان در مواردی که دندان ها نیاز به تقویت دارند، مینای ناچیز دارند و … کاربرد ندارد.

روکش لمینت در کلینیک دندانپزشکی تهران

استفاده از روکش لمینت در کلینیک دندانپزشکی تهران معمولاً در طول سه جلسه ملاقات با دندان‌پزشک انجام می‌شود. در جلسه اول مشاوره لازم درباره این روش به بیمار ارائه شده و در دو جلسه بعد، روکش لامینت ساخته شده و بر روی دندان‌ها نصب می‌شود. همان‌طور که در ادامه توضیح داده خواهد شد، در جلسه درمان روکش کردن یک یا چند دندان را می‌توان به‌طور همزمان انجام داد.

مشاوره اولیه

مشاوره اولیه بین شما و دندان‌پزشک برای بررسی نتایج درمان مورد انتظار انجام می‌شود. در این جلسه دندان‌پزشک وضعیت کلی دندان‌ها را بررسی کرده و به این ترتیب مطمئن می‌شود استفاده از روکش لمینت برای بیمار مناسب است. در ادامه دندان‌پزشک می‌تواند درباره این درمان اطلاعات لازم را در اختیار بیمار قرار داده و درباره محدودیت‌های آن صحبت کند. علاوه بر این احتمالاً دندان‌پزشک از عکس رادیولوژی و قالب‌گیری از دهان و دندان برای بررسی بهتر شرایط درمان استفاده خواهد کرد.

untitled

کدام‌ یک از انواع لمینت برای استفاده شما مناسب است؟

انتخاب روکش لامینت مناسب برای دندان‌ها شامل بررسی طول، ظاهر، عرض و رنگ ترمیم دندان است. به این ترتیب دندان‌پزشک از یک طیف رنگ برای کمک به شما جهت انتخاب بهترین رنگ لامینت استفاده خواهد کرد. در صورتی که روکش لمینت مورد نیاز در لابراتوار دندانپزشکی ساخته شود، لازم است دندان‌پزشک از وضعیت دهان و دندان‌ها یک قالب تهیه کند تا به این ترتیب امکان ساخت ترمیم با اندازه و ظاهر مناسب در لابراتوار وجود داشته باشد.

x4آماده‌سازی

در جلسه ملاقات بعدی با دندان‌پزشک، حدود نیم میلی‌متر از سطح مینای دندان برداشته می‌شود. در حقیقت مقدار برداشته شده در این مرحله تقریباً مساوی ضخامت روکش لمینت است. به این منظور برای دندان‌هایی که دندان‌پزشک قصد دارد سطح آن‌ها را اصلاح کند، لازم است از مواد بی‌حسی استفاده شود. در ادامه دندان‌پزشک از وضعیت دندان یک مدل یا قالب تهیه کرده و این قالب را برای لابراتوار دندانپزشکی جهت ساخت لامینت ارسال می‌کند. این فرآیند به حدود 1 تا 2 هفته زمان نیاز خواهد داشت.

کار گذاشتن روکش لامینت

در جلسه سوم یا جلسه نهایی ملاقات با دندان‌پزشک، روکش لمینت ساخته شده به‌طور موقت بر روی دندان قرار می‌گیرد تا تناسب آن با رنگ دندان‌ها قبل از اتصال دائم آن به دندان بررسی شود. به منظور دستیابی به وضعیت مناسب در این مرحله، دندان‌پزشک سعی می‌کند اصلاحات لازم را در روکش انجام دهد تا روکش به‌طور کامل برای قرار گرفتن بر روی دندان‌ها آماده گردد.

قبل از قرار گرفتن روکش بر روی دندان، دندان‌پزشک سطح دندان را تمیز کرده و صیقل می‌زند. همچنین لازم است سطح دندان برای اتصال روکش به آن با استفاده از مواد مخصوص کمی زبر شود. برای محکم شدن روکش لمینت به دندان، دندان‌پزشک از یک نور مخصوص استفاده کرده و به این ترتیب مواد شیمایی بکار رفته برای متصل کردن روکش به دندان محکم می‌شوند. به این ترتیب فرآیند اتصال روکش به دندان به سرعت انجام خواهد شد.

در نهایت لازم است تمام مواد اضافی موجود بر روی سطح دندان پاک شود، وضعیت قرار گرفتن دندان را بر روی یکدیگر بررسی گردد و اصلاحات نهایی در صورت نیاز بر روی روکش لامینت انجام گیرد. علاوه بر این، دندان‌پزشک احتمالاً از بیمار می‌خواهد برای بررسی وضعیت روکش و موفقیت‌آمیز بودن درمان و نیز بررسی عکس‌العمل لثه‌ها نسبت به روکش لمینت، دوباره به مطب دندانپزشکی مراجعه کند.

untitled-1

نتایج درمان

x9

قبل و بعد دندانپزشکی با لومینیرز و ونیر و لامینیتمراقبت از روکش لمینت

برای مراقبت از روکش لامینت باید به نکات زیر توجه کرد:

 • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دو بار در روز به نحو مناسب
 • استفاده از خمیردندان‌هایی که فاقد مواد ساینده و فلورین باشند.
 • مراقبت از عدم تشکیل پلاک بر روی نواحی نزدیک به لثه‌ها. در صورت بی‌توجهی به این مسئله، تشکیل پلاک می‌تواند باعث ابتلا به ژنژیویت یا حتی عقب رفتگی لثه‌ها شود.
 • اجتناب از وارد کردن فشار زیاد به دندان‌ها در هنگام مسواک زدن
 • استفاده از محافظ دهان برای حفاظت از دندان‌ها در برابر جویدن ناخن، برخوردها یا ضربه‌های احتمالی در هنگام انجام فعالیت‌های ورزشی و سایر مشکلات مانند آن. علاوه بر این در صورتی که دچار مشکل دندان‌قروچه یا سایش دندان‌ها به هم هستید، لازم است از محافظ شبانه یا سایر ابزارهای مناسب برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به دندان‌های خود استفاده کنید.

همچنین برای مراقبت از لمینت (ونیر) از دندان قروچه و خوردن غذاهای پررنگ پرهیز نمایید.

هزینه روکش لامینت


فاکتورهای متعدد بر هزینه و قیمت لمینت دندان تاثیرگذار هستند که برای مثال در این زمینه می‌توان از موارد زیر نام برد:

 • دندان‌پزشک ارائه دهنده خدمات زیبایی
 • محل زندگی فرد
 • حجم درمان مورد نیاز بیمار
 • روش انتخابی برای روکش کردن دندان نیز در تعیین هزینه لامینت دندان موثر است.

سایر فاکتورهای تاثیرگذار بر این قیمت لمینیت دندان شامل موارد زیر هستند:

 • تجربه هنری و تکنیکی متخصص سازنده روکش لمینت بر  هزینه لمینیت دندان تاثیر میگذارد .
 • مواد مورد استفاده برای ساخت روکش همچون پرسلاین یا رزین کامپوزیت
 • تعداد دندان‌های تحت درمان
 • سایر ساختارهای ترمیمی یا روش‌های دندانپزشکی زیبایی مورد نیاز برای آماده کردن دندان‌ها برای روکش همچون سفید کردن دندان‌ها یا تغییر شکل آن‌ها نیز بر هزینه لامینت دندان تاثیرگذار است.

روش‌های جایگزین برای روکش لمینت


امروزه روش‌های جایگزین برای روکش لامینیت دندان وجود دارند که شما می‌توانید درباره آن‌ها با دندان‌پزشک صحبت کرده و از روش مناسب برای استفاده خود مطلع شوید. برخی از مهم‌ترین روش‌های جایگزین برای روکش لمینت به شرح زیر هستند:

باندینگ دندان. در باندینگ دندان از یک رزین به رنگ دندان برای بازیابی شرایط ظاهری و تاثیرات ناشی از فرسایش دندان، افزایش سن، پوسیدگی، ایجاد فاصله، و سایر موارد مانند آن استفاده می‌شود. فرآیند درمان با این روش مشابه روکش لمینت است، اما در این حالت از لامینیت دندان برای درمان زیبایی استفاده نمی‌شود و خود رزین برای تغییر شکل دندان و دستیابی به ظاهر دلخواه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روکش دندان. روکش دندان یک پوشش شبیه دندان است که بر روی دندان قرار گرفته، ظاهر و اندازه دندان را بازیابی کرده و به این ترتیب وضعیت ظاهری دندان‌های آسیب‌دیده را بهبود می‌بخشد. این روکش‌ها با چسب مخصوص در محل چسبانده شده و معمولاً می‌توانند یک ترمیم دائمی برای دندان‌ها باشند.

جایگزین روکش لامینت برای اصلاح طرح لبخند


امروزه برای اصلاح طرح لبخند به جای روکش لمینت می‌توان از سفید کردن دندان‌ها، روکش دندان، باندینگ کامپوزیت، اصلاح بافت لثه، اینله و اونله استفاده کرد.

برچسب: فاصله بین دندان‌ها، نامرتبی دندان‌ها، ارتودنسی

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید