تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

01

جراحی فک یا جراحی ارتوگناتیک به منظور اصلاح نا مرتب بودن فکین و دندان ها و بهبود تناسب بین اجزاء صورت توسط کار ترکیبی ارتودنتیست و جراح فک و صورت انجام می شود. انواع جراحی فک شامل جراحی فک بالا و پایین و جراحی چانه می باشد.

در چه مواقعی فک بالا و پایین و چانه نیاز به جراحی فک دارد؟


02%d8%aa

انواع جراحی فک


جراحی فک بالا

یکی از پرکاربردترین جراحی ارتوگناتیک، جراحی فک بالا می باشد که به منظور بهبود عقب رفتگی یا بیرون زدگی قابل ملاحظه فک بالا، کراس بایت ، دیده شدن خیلی زیاد یا کم دندان های بالا، اوپن بایت و میدفیشیال هیپوپلازی انجام می گیرد.

جراح فک برای حرکت و یکپارچه کردن فک بالا استخوان را به گونه ای برش می دهد که کل فک بالا ( سقف دهان و دندان های بالایی ) به صورت یکجا حرکت کند.

پس از حرکت فک بالا، ارتودنتیست دندان ها و فک بالا را در موقعیت صحیح نهایی تثبیت می کند به گونه ای که دندان های بالایی دقیقا بر روی دندان های پایینی قرار گیرند. نکته قابل توجه این است که ارتودنسی قبل از جراحی فک باعث می شود تا دندان ها با یکدیگر اختلاف تراز کمتری داشته باشند.

جراحی فک پایین

جراحی فک پایین با هدف درمان عقب رفتگی یا بیرون زدگی فک پایین انجام می شود. جراح فک استخوان را با دو روش استئوتومی SSRO و یا استئوتومی IVRO  برش داده و پس از اینکه فک در محل مناسب قرار گرفت با استفاده از پلیت و پیچ در موقعیت جدید تثبیت می کند.

استئوتومی IVRO  (داخل دهانی عمودی راموس ): در این روش جراح فک استخوان را به صورت مورب برش داده و بخشی از آن را بر می دارد.

استئوتومی SSRO (ساژیتال اسپلیت راموس ): در این روش جراح فک بخش پشتی استخوان فک را به صورت عمودی برش می دهد.

جراحی فک بالا و پایین

در برخی موارد صورت بیمار بلند است و مشکلاتی همچون : مال اکلوژن، جلو بودن لب ها و چانه، عدم تقارن را دارد؛ در این صورت ارتودنتیست جراحی هر دو فک را پیشنهاد می کند و معمولا” فک بالا به بالا و فک پایین به جلو برده می شود و با عقب بردن نوک چانه بلندی صورت تنظیم شده و چهره خوش می شود.

جراحی چانه

در برخی مواقع عقب رفتگی شدید فک پایین همراه با چانه کوچک می باشد. در اکثر موارد می توان با جا به جایی فک پایین ، چانه را نیز جراحی کرد.

با جراحی چانه می توان کمبود چانه را اصلاح نمود.

برای جراحی چانه ، جراح فک یک تکه از استخوان  چانه را از جلوی فک بریده و آن را در موقعیت جدید قرار می دهد و با صفحه و پیچ آن را تثبیت می کند

بلافاصله بعد از پايان جراحي


به خاطر داشته باشید که بهبود سریع و مناسب شما بعد از عمل جراحی فک منوط به رعایت دقیق تمامی دستورات و توصیه‌های پزشک جراحتان می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *