تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

پوسیدگی دندان در هر سنی و به دلایل مختلف ایجاد می‌شود. شناسایی هرچه زودتر پوسیدگی خصوصا در سنین کودکی، برداشتن آن و پر کردن جای آن با مواد مناسب، برای حفظ طولانی‌مدت سلامت دهان و بدن ضروری است. بی‌توجهی به پوسیدگی و بزرگ شدن آن می‌تواند به عارضه‌های جدی‌تر و هزینه‌برتری بیانجامد. پوسیدگی دندان درواقع یک عفونت باکتریایی است که در طی آن، باکتری‌ها بافت دندان را می‌خورند. اگر به این عفونت رسیدگی نشود، در صورت بزرگ شدن می‌تواند موجب پوسیدگی کامل دندان و از بین رفتن آن شود. در موارد بسیار شدید، عفونت دندان می‌تواند از دهان به دیگر مناطق بدن منتقل‌شده و عفونت‌های سیستمیک بسیار شدیدی را ایجاد کند که برای کنترل آن‌ها، فرد باید بستری شود.

[sv slug=”alert”]

در کلینیک دندانپزشکی تهران، مواد مختلفی برای پر کردن دندان مورداستفاده قرار می‌گیرند که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

متخصصین دندان‌پزشکی ما در جلسه مشاوره درباره انواع روش‌های پر کردن دندان ، هزینه پر کردن دندان و مزایای هر روش برای شما توضیح خواهند داد و سپس براساس میزان پوسیدگی، بودجه شما و از همه مهم‌تر تشخیص پزشکی، بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می‌کنند.در زیر چکیده‌ای از تجربیات متخصصین ما در زمینه روش‌های مختلف پر کردن دندان‌ها را مشاهده می‌کنید. جهت رزو نوبت و مشاوره با متخصصین ما می‌توانید با شماره‌های [sv slug=”number”]تماس حاصل نمایید.[sv slug=”alert1″]

پر کردن دندان در چه مواقعی انجام می‌شود؟


پر کردن و یا ترمیم دندان برای پر کردن جای باقی‌مانده از پوسیدگی دندان استفاده می‌شود. مراحل پر کردن دندان در حالی انجام می‌شود که بیمار به هوش بوده ولی تحت بی‌حسی موضعی قرار داشته و در ناحیه‌ی دندان‌های خود احساس درد نمی‌کند. در ادامه درمورد مواد و نحوه پر کردن دندان بیشتر توضیح داده شده است.

11

دندان‌پزشک شما از یک دریل کوچک برای برداشتن قسمتی از دندان که پوسیده یا ضعیف شده است استفاده می‌کند. در صورت نیاز، از برخی مواد “پوشاننده” به‌منظور مراقبت از اعصاب دندان استفاده می‌شود.

انواع مواد پرکننده‌ی دندان


آمالگام (پرکردگی نقره‌ای رنگ)

آمالگام همچنان رایج‌ترین ماده‌ی مورداستفاده برای پر کردن دندان می‌باشد. به این نوع از پرکردگی، پرکردگی “نقره‌ای” گفته می‌شود که بیشتر به خاطر رنگ نقره‌ای آن در دهان می‌باشد. آمالگام درواقع از ترکیب موادی چون جیوه، نقره، قلع و مس ساخته می‌شود. در رسانه‌ها، انجمن‌های پزشکی و اینترنت، در مورد خطرات وجود جیوه در درون آمالگام بحث‌های زیادی وجود دارند و البته دلایل محکمی برای دوری از این ماده به چشم می‌خورند – به‌خصوص اگر فرد به فلز حساس بوده و یا قبلاً به مسمومیت جیوه مبتلا شده است.

مزایای آمالگام

بهترین موارد استفاده

پوسیدگی کوچک تا متوسط در دندان‌های عقب دهان که به دلیل محدودیت‌های مالی، گزینه‌ی دیگری وجود نداشته و یا در دسترس نبودن مواد پرکننده‌ی دیگر.

مشکلات احتمالی استفاده از آمالگام

استفاده از آمالگام در موارد زیر ممکن است مناسب نباشد

افرادی که به نقره، قلع و یا مس حساسیت دارند (می‌توان آزمایش مربوطه را انجام داد). افرادی که قبلاً سابقه‌ی هرگونه مسمومیت با فلزات مختلف را داشته‌اند. بیماران بسیار حساس یا ضعیف ازنظر سلامتی. استفاده برای پر کردن دندان‌های جلو. پوسیدگی‌های بزرگ که با ساختن تاج برای آن‌ها می‌توان نتایج بهتری گرفت.

کامپوزیت (پرکردگی همرنگ دندان)

کامپوزیت نوعی رزین ساختگی استفاده‌شده برای پر کردن دندان است که همرنگ دندان می‌باشد. این مواد را می‌توان به‌صورت لایه‌لایه در درون دندان کار گذاشت و یا در آزمایشگاه یا مطب، به وسیله‌ی دستگاه‌های تراش آن‌ها را قالب‌ریزی کرد. بسته به محل استفاده از کامپوزیت، این ماده در رنگ‌ها و شفافیت‌های مختلف و با میزان استقامت‌های متفاوت موجود است. کامپوزیت دیگر گزینه‌ای مخصوص دندان‌های جلو نبوده و انواع جدید آن مقاومت کافی و حتی بهتر از آمالگام برای استفاده در دندان‌های عقبی را دارند.

مزایای کامپوزیت

بهترین موارد استفاده

پرکردگی‌های کوچک تا متوسط در همه‌ی دندان‌ها اعم از دندان‌های جلو و عقب

اشکالات احتمالی پرکردگی کامپوزیت

استفاده از کامپوزیت در موارد زیر ممکن است مناسب نباشد

افراد حساس به پلاستیک، رزین و برخی از انواع مواد پرکننده‌ی خاص (می‌توان آزمایش مربوطه را انجام داد). پوسیدگی‌های بزرگ که ساختن تاج دندان برای آن‌ها می‌تواند نتایج بهتری را به همراه داشته باشد.

پر کردن دندان با طلا

برخلاف آمالگام و کامپوزیت، طلا را نمی‌توان به هنگام پر کردن دندان درون آن قرارداد. پرکردگی طلا باید به‌صورت جداگانه در آزمایشگاه ساخته‌شده و باید تا قبل از ساخته‌شدن آن، دندان بیمار پانسمان شود. بسته به آزمایشگاه، این کار ممکن است تا دو هفته زمان ببرد.

مزایای پر کردن دندان با طلا

بهترین موارد استفاده

پوسیدگی‌های کوچک تا متوسط در دندان‌های عقبی که ازنظر زیبایی تأثیر زیادی ندارند. بیمارانی که عادت دندان‌قروچه داشته و یا غذای خود را سفت می‌جوند.

اشکالات احتمالی پر کردن دندان با طلا

استفاده از طلا ممکن است برای موارد زیر مناسب نباشد

افراد حساس به برخی فلزات خاص (می‌توان آزمایش مربوطه را انجام داد). پر کردن دندان‌های جلو. افرادی با حساسیت بیش‌ازحد به سرما و گرما.

پرکردگی سرامیکی دندان

پرکردگی‌های سرامیکی، طبیعی‌ترین ظاهر را در بین انواع مواد پرکننده‌ی دندان دارند. این مواد بسیار زیبا بوده و بعضاً بهترین گزینه برای پر کردن دندان می‌باشند. سرامیک رسانای خوبی برای سرما و گرما نبوده و درنتیجه در اوایل استفاده از آن، خوردن غذاهای سرد و گرم ناراحتی زیادی ایجاد نخواهد کرد. البته سرامیک ویژگی‌های خاصی دارد که ممکن است بهترین گزینه‌ی برای پر کردن دندان در هر مورد نباشد. سرامیک نسبت به فشار بسیار مقاوم است ولی تنها با ضخامت‌های خاص. در صورت نازک بودن بیش‌ازحد سرامیک، شکستن آن بسیار آسان است. به‌علاوه فشار واردشده به دندان‌ها در افرادی که عادت به دندان‌قروچه و یا جویدن سفت غذا دارند، می‌تواند باعث شکستن سرامیک و یا باز شدن آن از روی دندان و درنتیجه قرار گرفتن بافت سالم دندان در معرض پوسیدگی بیشتر شود.

15

مزایای سرامیک

بهترین موارد استفاده

هر دندانی که نتایج پرکردگی آن ازنظر زیبایی اهمیت زیادی داشته باشند.

اشکالات احتمالی پر کردن دندان با سرامیک

استفاده از سرامیک ممکن است در موارد زیر مناسب نباشد

پر کردن دندان آسیا در افرادی که عادت به دندان‌قروچه و یا جویدن سفت غذا دارند. افراد حساس به برخی از تکنیک‌ها و مواد پرکننده‌ی دندان (می‌توان آزمایش مربوطه را انجام داد). پوسیدگی‌های بزرگ که‌ترمیم آن‌ها با ساختن تاج جدید برای دندان نتیجه‌ی بهتری را به همراه خواهد داشت.

راه‌حل‌های موقتی

مواد پرکننده‌ی موقتی معمولاً برای پانسمان دندان پس از عصب‌کشی و یا برای حفاظت از دندان تا زمان آماده شدن پرکردگی طلا یا سرامیک استفاده می‌شوند. این مواد برای موارد اورژانسی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرند. به‌علاوه، افرادی که ازنظر سلامتی ضعیف‌اند، ممکن است تحمل پر کردن دائمی دندان را نداشته باشند. پر کردن موقتی دندان می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای این افراد باشد تا زمانی که بهبودیافته و بتوانند تحت عمل پر کردن دائمی دندان قرار بگیرند.

روکش دندان (اینله و آنله) چیست؟


روکش دندان که راه‌حلی حد واسط بین پر کردن و پروتز (ساختن تاج) دندان می‌باشد، زمانی انجام می‌شود که پروتز دندان بدون تراشیدن بیشتر بافت‌های سالم آن امکان‌پذیر نبوده و یک پرکردگی ساده نیز کافی نیست. روکش معمولاً نسبت به پرکردگی دوام بیشتری دارد. روکش دندان معمولاً از جنس طلا یا سرامیک ساخته‌شده که برای همرنگ بودن آن با دندان، سرامیک استفاده‌ی بیشتری دارد.

به‌منظور اطمینان از اندازه بودن روکش برای دندان شما، از دندان‌ها قالب گرفته می‌شود. به این دلیل، شما باید دو بار به دندان‌پزشک مراجعه کنید که در این زمان و در حین ساخته‌شدن روکش، دندان شما با مواد موقتی پرشده و پانسمان می‌گردد. در مراجعه‌ی دوم، معمولاً پس از تزریق یک داروی بی‌حسی موضعی، روکش بر روی دندان شما نصب می‌شود.

آیا پر کردن دندان‌ درد دارد؟


 

به‌منظور عدم احساس درد در ناحیه‌ی مورد عمل در دهان، از یک داروی بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. البته بااینکه دردی احساس نمی‌شود، ممکن است به هنگام استفاده‌ی دندان‌پزشک از ابزارها، فشاری را بر روی دهان خود احساس کنید.

داروی بی‌حسی استفاده‌شده برای پر کردن دندان، به درون لثه‌ها تزریق می‌شود. این کار معمولاً دردناک نیست ولی برای افراد نگران، دندان‌پزشک می‌تواند از یک ژل بی‌حس‌کننده بر روی لثه‌ها قبل از انجام تزریق استفاده کند.

برچسب: دندان درد، عصب کشی، پوسیدگی دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *