تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

انواع روش‌های ترمیم دندان در محله فرمانیه، شهید باهنر و آجودانیه

مراقبت از دندان‌ها می‌تواند کار زیاد و سختی به نظر برسد. این کار سازگاری زیادی را می‌طلبد اما اگر برای بار اول درست انجام شود، کار زیادی نمی‌برد. با این حال، به نظر می‌رسد که همه ما در ترمیم دندان‌های خود یا محافظت از آن‌ها در موارد خاص به کمک نیاز داریم. این مورد جایی است که ترمیم دندان شروع می‌شود.

ترمیم یا پر کردن دندان درمانی است که عملکرد یکپارچگی و ریخت شناسی ساختار دندان ناشی از پوسیدگی یا ضربه را بازیابی می‌کند. همچنین شامل جایگزینی یکپارچگی ساختاری با استفاده از ایمپلنت‌های دندانی برای دندان‌های از دست رفته است. قبل از موافقت برنامه درمانی با شما، یک معاینه و تشخیص جامع در گروه ترمیم‌های مستقیم و غیرمستقیم طبقه بندی می‌شود.

ترمیم دندان چه زمانی لازم است؟


اگرچه طی چند دهه گذشته سلامت دندان به طرز چشمگیری بهبود یافته است، اما در بعضی از مراحل انتخاب سبک زندگی و ضربه فیزیکی به دندان نیاز به درمان دارد. غالباً، هر آنچه بیمار نیاز خواهد داشت جایگزینی یک یا دو پر کننده است. با این حال، برای موارد جدی تر، درمان‌های بیشتر و حتی جایگزینی کامل دندان مورد نیاز است. سن نیز یک عامل است. این روزها ماندگاری دندان‌ها بسیار بیشتر از گذشته است، به این معنی که ساییدگی سطح طبیعی دندان‌ها به مسئله بزرگتری تبدیل شده است. برای بازگرداندن ظاهر و عملکرد دندان‌ها، مداخله زود هنگام مهم است.

دندانپزشکان در محله فرمانیه، آجودانیه و نیاوران می‌فهمند که چگونه مشکلات در ظاهر و احساس دندان شما آسیب زا بوده و بر اعتماد به نفس شما تأثیر می‌گذارد، به همین دلیل جستجوی درمان سریع و مناسب در اسرع وقت بسیار مهم است، اجازه دادن به سلامت دهان و دندان باعث بهبود اعتماد به نفس نسبت به قبل از شروع بازیابی دندان شود.

راه حل‌های ترمیمی 


پر کردن یکی از رایج ترین راه حل‌های ترمیمی دندان است. دندانپزشکان معتقدند که این کار عملکرد قبل از زیبایی است. آن‌ها می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که دندان‌ها و لثه‌ها در بهترین شرایط ممکن قرار دارند قبل از اینکه بر روی زیبایی مورد نظر شما کار کنند. دندانپزشکان این کار را مانند ساختن خانه می‌دانند: اگر پایه‌های آن مستحکم نباشد، ساختن خانه در بالای آن‌ها یا انجام هرگونه بازسازی هیچ فایده ای ندارد. به همین دلیل دندانپزشکان دندان را برای قرار دادن مواد ترمیمی آماده می‌کنند. دندانپزشکان برای تعیین نوع و میزان ترمیم‌ها، از جمله محل خرابی و شکسته شدن دندان‌ها، چندین راه حل را در نظر می‌گیرند. دندانپزشکان همچنین مینای دندان را بررسی می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که به اندازه کافی پشتیبانی می‌شود و در غیر این صورت، آن را برداشته و اجازه می‌دهند ترمیم به راحتی پیوند بخورد و دوام بیشتری داشته باشد.

روش غیر مستقیم 

روش غیر مستقیم ترمیم دندان 

ترمیم غیرمستقیم شامل ساخت ترمیم در خارج از دهان، مانند اینلای و آنلای، تاج، پل، روکش و پروتز است. این دندان‌ها با برداشت (قالب) از دندان‌های شما ساخته می‌شوند، که به آزمایشگاه ارسال می‌شوند تا ترمیم‌های مناسب توسط یک تکنسین دندانپزشکی ساخته شود. سپس شما را به دیدن دندانپزشک دعوت می‌کنند تا آن‌ها بتوانند با استفاده از سیمان دندان ترمیم‌ها را روی دندان‌های شما بچسبانند. اگر برای اهداف زیبایی و نگهداری نیاز به پوشیدن روکش‌های موقت دارید، تا زمانی که محلول‌های دائمی شما برای قرار دادن آماده نباشد، آن‌ها به طور موقت نصب می‌شوند. برای ایمپلنت، این روش شامل سوراخکاری در لثه و استخوان برای اطمینان از قرارگیری صحیح پروتز دندان در محل است.

روش مستقیم 

روش مستقیم ترمیم دندان

ترمیم مستقیم زمانی است که دندانپزشک یک پودر نرم یا شکل پذیر را در دندان آماده شده شما قرار می‌دهد، سپس با استفاده از یک روش گرمایشی مطمئن، سریع و کارآمد تنظیم می‌شود. ترمیم اغلب پس از تصمیم گیری در مورد مناسب ترین محلول پر کننده حفره، در یک جلسه درمانی انجام می‌شود.

ترمیم‌های شما 


ترمیم‌ها با استفاده از مواد مختلف مانند طلا، کبالت-کروم، نقره، رزین کامپوزیت، پرسلن و سیمان یونومر شیشه‌ای انجام می‌شود. برای ترمیم‌های مستقیم، این مواد مستقیماً توسط دندانپزشک ماهر روی دندان قرار می‌گیرند، در حالی که برای ترمیم‌های غیرمستقیم به یک تکنسین دندانپزشکی احتیاج دارد تا ترمیم‌ها را در آزمایشگاه ایجاد کند، سپس در تاریخ بعدی بر روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد.

قرار دادن مواد ترمیمی 


قرار دادن مواد ترمیمی دندان

آماده سازی دندان‌ها شامل استفاده از ابزارهای مختلف دندانپزشکی برای ایجاد فضای مناسب برای مواد ترمیمی انتخاب شده شما است. هر قسمت از پوسیدگی و ساختار نامناسب دندان برداشته می‌شود و یا بلافاصله عمل ترمیم انجام می‌شود و یا در زمان ایجاد محلول‌های دائمی، افراد به صورت موقت از مواد ترمیمی موقت استفاده می‌شود. شما در حین نصب راحت تر خواهید بود و دندانپزشک شما آماده خواهد بود تا به سوالات شما قبل، حین و بعد از عمل پاسخ دهد. هیچ اتصالی یکسان نیست، بنابراین مهم است که شما از بین گزینه‌ها تصمیم بگیرید که کدام راه حل عملی، زیبایی شناختی و پولی برای شما بهتر است.

روش‌های ترمیم دندان


روش‌های ترمیم دندان

بسیاری از روش‌ها و گزینه‌های جزئی برای ترمیم یا محافظت از دندان‌های فرد وجود دارد. همچنین دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است کسی نیاز به ترمیم دندان داشته باشد. به عنوان مثال، شاید شما در حال پیاده روی به سمت ماشین بودید و به طور تصادفی در حال چرخیدن و سقوط بودید، و دندان شما دچار شکستگی شده است. ترمیمی که روی دندان شما انجام می‌شود بخشی از روند ترمیم دندان است.

باندینگ 

فرآیند باندینگ تقریباً در هر عمل دندانپزشکی انجام می‌شود. در یک مراجعه به دندانپزشک انجام می‌شود. این اتصال بدون قالب گیری، و بدون استفاده از هیچ گونه ابزار ترمیمی “موقت”، و بدون نیاز به ساخت در آزمایشگاه انجام می‌شود. و ممکن است از تراشه‌ها، شکاف بین دندان‌ها، لک شدن، لکه‌های ناشی از استفاده از بریس، کج شدن یا حتی دندان‌هایی که اشکال آن‌ها ناخوشایند است مراقبت کند. به علاوه، روش نسبتاً ارزان است.

پل‌های دندانی 

پل‌های دندانی از روش‌های ترمیم دندان

پل‌های دندان بسیار شبیه تاج هستند. مانند تاج‌ها، آن‌ها قسمت قابل مشاهده دندان از دست رفته یا دچار آسیب را جایگزین می‌کنند. آن‌ها همچنین به گونه ای ساخته شده اند که کاملاً در دهان بیمار قرار می‌گیرند و به خوبی با دندان‌های اطراف ترکیب می‌شوند. با این حال، در حالی که تاج‌ها فقط یک دندان را جایگزین می‌کنند، یک پل دندان جایگزین چندین دندان می‌شود. پل‌های دندانی به همان دلایلی که تاج دندان وجود دارد مهم هستند – تنها تفاوت در این است که آن‌ها به جای فقط یک دندان، چندین دندان پشت سر هم را جایگزین می‌کنند.

از پل‌های دندان و پروتزهای جزئی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته استفاده می‌شود که در غیر این صورت بر دهان شما تأثیر منفی می‌گذارد. اثرات منفی یک یا چند دندان از دست رفته می‌تواند شامل تغییر مکان دندان‌های دیگر برای قرار گرفتن در فضای باز، تغییر در نیش باشد که ممکن است بر توانایی شما در خوردن غذا تأثیر بگذارد، و اختلال گفتاری و افزایش خطر بیماری پریودنتال و پوسیدگی دندان را به همراه داشته باشد.

تاج دندان 

این که آیا تاج دندان برای ترک خوردگی دندان، پوسیدگی بیش از حد دندان، محافظت از دندان آسیب دیده، تراش دندان، دندان از دست رفته، نیاز به زیبایی یا نیش نامناسب ناشی از ساییدگی و پارگی طبیعی ناشی از افزایش سن، مورد نیاز است یا خیر به تصمیم شما و دندانپزشک بستگی دارد، اما تاج دندان امروزه می‌تواند نیازهای دندانی شما را برآورده کند و نیازهای زیبایی شناختی استفاده از تاج دندان در کنار محافظت از دندان با مواد دندانی و طراحی سفارشی، دقیقاً مانند درپوش نصب شده عمل می‌کند.

پرکننده‌های دندان 

پرکننده های دندان از روش‌های ترمیم دندان 

از پرکردگی دندان برای ترمیم حداقل شکستگی دندان، پوسیدگی دندان یا سطوح آسیب دیده دندان استفاده می‌شود. از مواد پرکننده دندان می‌توان برای یک دست کردن سطح دندان‌ها برای بهتر گاز گرفتن یا جویدن استفاده کرد. در بسیاری از موارد، افراد با از دست دادن مینای دندان و در نتیجه حساسیت دندان، به محض قرار دادن مواد مناسب پر کننده دندان، متوجه بهبود چشمگیر یا از بین بردن کامل حساسیت می‌شوند.

شما در مورد ترمیم دندان‌های آسیب دیده یا خراب، گزینه‌های زیادی دارید، حتی نوع ماده پر کننده دندان برای استفاده را نیز می‌توانید انتخاب نمایید. ترجیح می‌دهید که ترمیم‌های سفید “به رنگ دندان” (کامپوزیت یا پرسلن) یا ترمیم آمالگام نقره داشته باشید. تعدادی از موارد مثبت و منفی در رابطه با پر کردن کامپوزیت و آمالگام وجود دارد.

ایمپلنت‌های دندانی

ایمپلنت‌های دندانی از روش‌های ترمیم دندان

در بسیاری از موارد، کاشت دندان ممکن است تنها انتخاب برای بازیابی کلیه عملکردهای لازم دندان‌ها و ساختارهای پشتیبانی کننده باشد. ایمپلنت می‌تواند جایگزین یک دندان از دست رفته شود و از چندین ایمپلنت می توان برای پشتیبانی از یک یا چند دندان برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته متعدد استفاده کرد. از ایمپلنت می‌توان برای افزایش احتباس پروتزها نیز استفاده کرد و به حداقل تحریک لثه کمک می‌کند. یکی دیگر از مزایای کاشت این است که نیازی به آماده سازی دندان‌های مجاور که برای ساخت پل لازم است نیست.

سفید کردن دندان

این روش در مورد ترمیم دندان کاملاً یک گزینه معمول است. اصلی ترین چیزی که از بیماران خواهید شنید این است که آن‌ها از زرد شدن دندان خود متنفر هستند. هر چیزی از مواد غذایی، عادات، کمبود خواب و … می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان شود. وقتی این اتفاق می‌افتد استفاده از روش سفید کردن دندان می‌تواند گزینه ایده آلی باشد. اغلب اوقات، در یک بار بازدید، دندان‌ها می‌توانند تا 8 درجه سفید تر شوند.

دندان مصنوعی

دندان‌های مصنوعی به ویژه برای افرادی که نیاز به برداشتن تمام یا کل ردیف دندان‌های خود دارند، گزینه مناسبی شده است. این روش می‌تواند بیشتر در بیماران مسن دیده شود. جراحی‌های طولانی تر می‌توانند برای کسانی که سن بالاتری دارند خطرناک باشند، بنابراین انجام دندان‌های مصنوعی یک گزینه آسان و ایمن است.

مراقبت از ترمیم‌های شما 


ترمیم‌های شما همان مراقبت از دندان‌های طبیعی شما را دارند تا از ایجاد حفره بیشتر جلوگیری کنند. توصیه می‌شود سالی دو بار برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورت ترمیم نیز ممکن است عفونت رخ دهد، بنابراین مهم است که مراقبت از بهداشت دهان و رژیم غذایی برای جلوگیری از ایجاد حفره (مانند پرهیز از غذای اسیدی و قند بیش از حد) باشید. ترجیحاً بعد از غذا روزی دو بار مسواک بزنید و مطمئن شوید که مرتباً نخ دندان می‌کشید.

عوارض 


خطرات مرتبط با ترمیم معمولاً به نوع روش انتخابی شما و میزان کار برای ترمیم دندان‌های شما بستگی دارد. حفرات عمیق تر در معرض آسیب عصبی هستند، که باعث حساسیت به مواد سرد و گرم، درد هنگام گاز گرفتن دندان و درمان بالقوه کانال ریشه می‌شود اگر به خودی خود بهتر نشود. از دیگر عوارض می توان به ضعیف شدن ساختار دندان، تأثیر بر مقاومت کلی دندان و افزایش احتمال شکستگی آن در آینده اشاره کرد.

برای ایمپلنت، خطرات بیشتر به دلیل ماهیت عمل است. این موارد می‌تواند شامل خونریزی بیش از حد، عدم ثبات، عفونت، خرابی فلپ، عدم یکپارچه سازی، پری ایمپلنتیت (التهاب مخرب) و نارسایی‌های مختلف طولانی مدت به دلیل از دست دادن استخوان در اطراف دندان یا نقص مکانیکی ایمپلنت باشد. دندانپزشکان همیشه تلاش خود را برای کاهش خطرات و اطمینان از بهترین ساختار ممکن، طول عمر و زیبایی از ترمیم‌های شما انجام می‌دهند.

هزینه انواع روش‌های ترمیم دندان 


پس از بررسی نیازهای عملی، زیبایی شناختی و بودجه ای خود، می‌توانید گزینه‌های خود را در نظر بگیرید. بسته به میزان کار، هزینه‌ها می‌تواند به میزان قابل توجهی متفاوت باشد. دندانپزشکان محله شهید باهنر، قیطریه، فرمانیه و اقدسیه از همان ابتدا در مورد این هزینه‌ها به صورت شفاف و واضح با شما صحبت می‌کنند، بنابراین هر راه حلی که تصمیم بگیرید، اطمینان حاصل خواهیم کرد که به نتایج مورد نظر خود می‌رسید و منجر به بهبود کیفیت زندگی و ترمیم لبخند شما می‌شود.

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید