تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

مراقبت از دندان‌ها می‌تواند کار زیاد و سختی به نظر برسد. این کار سازگاری زیادی را می‌طلبد اما اگر برای بار اول درست انجام شود، کار زیادی نمی‌برد. با این حال، به نظر می‌رسد که همه ما در ترمیم دندان‌های خود یا محافظت از آن‌ها در موارد خاص به کمک نیاز داریم. این مورد جایی است که ترمیم دندان شروع می‌شود.

ترمیم یا پر کردن دندان درمانی است که عملکرد یکپارچگی و ریخت شناسی ساختار دندان ناشی از پوسیدگی یا ضربه را بازیابی می‌کند. همچنین شامل جایگزینی یکپارچگی ساختاری با استفاده از ایمپلنت‌های دندانی برای دندان‌های از دست رفته است. قبل از موافقت برنامه درمانی با شما، یک معاینه و تشخیص جامع در گروه ترمیم‌های مستقیم و غیرمستقیم طبقه بندی می‌شود.

ترمیم دندان چه زمانی لازم است؟


اگرچه طی چند دهه گذشته سلامت دندان به طرز چشمگیری بهبود یافته است، اما در بعضی از مراحل انتخاب سبک زندگی و ضربه فیزیکی به دندان نیاز به درمان دارد. غالباً، هر آنچه بیمار نیاز خواهد داشت جایگزینی یک یا دو پر کننده است. با این حال، برای موارد جدی تر، درمان‌های بیشتر و حتی جایگزینی کامل دندان مورد نیاز است. سن نیز یک عامل است. این روزها ماندگاری دندان‌ها بسیار بیشتر از گذشته است، به این معنی که ساییدگی سطح طبیعی دندان‌ها به مسئله بزرگتری تبدیل شده است. برای بازگرداندن ظاهر و عملکرد دندان‌ها، مداخله زود هنگام مهم است.

دندانپزشکان در محله فرمانیه، آجودانیه و نیاوران می‌فهمند که چگونه مشکلات در ظاهر و احساس دندان شما آسیب زا بوده و بر اعتماد به نفس شما تأثیر می‌گذارد، به همین دلیل جستجوی درمان سریع و مناسب در اسرع وقت بسیار مهم است، اجازه دادن به سلامت دهان و دندان باعث بهبود اعتماد به نفس نسبت به قبل از شروع بازیابی دندان شود.

راه حل‌های ترمیمی 


پر کردن یکی از رایج ترین راه حل‌های ترمیمی دندان است. دندانپزشکان معتقدند که این کار عملکرد قبل از زیبایی است. آن‌ها می‌خواهند اطمینان حاصل کنند که دندان‌ها و لثه‌ها در بهترین شرایط ممکن قرار دارند قبل از اینکه بر روی زیبایی مورد نظر شما کار کنند. دندانپزشکان این کار را مانند ساختن خانه می‌دانند: اگر پایه‌های آن مستحکم نباشد، ساختن خانه در بالای آن‌ها یا انجام هرگونه بازسازی هیچ فایده ای ندارد. به همین دلیل دندانپزشکان دندان را برای قرار دادن مواد ترمیمی آماده می‌کنند. دندانپزشکان برای تعیین نوع و میزان ترمیم‌ها، از جمله محل خرابی و شکسته شدن دندان‌ها، چندین راه حل را در نظر می‌گیرند. دندانپزشکان همچنین مینای دندان را بررسی می‌کنند تا اطمینان حاصل شود که به اندازه کافی پشتیبانی می‌شود و در غیر این صورت، آن را برداشته و اجازه می‌دهند ترمیم به راحتی پیوند بخورد و دوام بیشتری داشته باشد.

روش غیر مستقیم 

روش غیر مستقیم ترمیم دندان 

در ترمیم  غیر مستقیم دندان، ترمیم دندان در خارج از دهان صورت می‌گیرد. نمونه‌های ترمیم غیرمستقیم دندان شامل روکش‌ کردن، تاج‌گذاری دندان، بریج، ایمپلنت، اینلی و آنلی دندان می‌باشد. در حالی که از نظر برخی از مردم دندان‌های مصنوعی نیز شکلی از ترمیم غیر مستقیم دندان محسوب می‌شوند اما معمولا ترمیم غیرمستقیم دندان به شکل ثابت و دائمی ‌یا نیمه دائمی‌ اطلاق می‌شود و شامل دندان‌های مصنوعی که قابل‌ جابجایی هستند نمی‌شود.

از آنجا که این روش‌ها نیازمند کار بیشتر (مانند تصحیح دندان، آماده‌سازی دندان، ساخت و روکش موقت،  بریج یا تاج دندان) می‌باشد لذا هزینة آنها بالا است. از جمله مزایای ترمیم غیرمستقیم دندان می‌توان به افزایش زیبایی ظاهری دندان‌ها اشاره کرد. همچنین در صورتی که آسیب‌دیدگی دندان شدید یا زیاد باشد راه حلی پایدارتر و بادوام‌تر ارائه می‌دهند. رایج‌ترین گزینه‌های ترمیم دندان به روش غیرمستقیم عبارتند از:

تاج دندان 

دندان تاج پوششی به شکل دندان است که یا روی دندان آسیب دیده قرار می‌گیرد و یا به اباتمنت یا پایه ایمپلنت متصل می‌شود. موارد استفاده از تاج دندان عبارتست از:

تاج دندان را می‌توان از انواع مختلفی از مواد از جمله پرسلن و آلیاژهای مختلف فلز تهیه کرد. هزینه تاج دندان به مواد سازندة آن بستگی دارد.

بریج دندان

آیا تا حالا شده یکی و یا چند تا دندانتان  از دست بروند؟ در چنین مواردی ممکن است که پزشک به شما توصیه کند که از بریج یا پل دندان استفاده کنید. پل دندانی، پروتزی است که شکاف بین دو دندان را “پل” می‌کند. پل‌های دندانی انواع مختلفی دارند. رایج‌ترین نوع بریج دندانی، پل ثابت است که متشکل از یک تاج در یک و یا دو طرف پونتیک (دندان مصنوعی) است. تاج روی دندان‌های کناری جا می‌گیرد و جای آن مطمئن است. یکی از مشکلات و عوارض جانبی این نوع پل این است که برای قرار گرفتن تاج باید دندان‌های مجاور با وجود سالم بودن تراشیده شوند.

 ایمپلنت

ایمپلنت دندان جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته هستند. ایمپلنت‌های دندانی انواع مختلفی دارند که شامل ایمپلنت‌های استاندارد و ایمپلنت‌های All-on-4 می‌شود.

ایمپلنت‌های All-on-4 برای جایگزینی کل قوس دهان و یا کل دندان‌های فرد نسبت به ایمپلنت جداگانه برای تک تک دندان‌ها بسیار مقرون به صرفه‌تر هستند. در این نوع ایمپلنت‌ها “تمام” دندانها را می‌توان روی “4 پایه” ایمپلینت دندانی سوار کرد و از حفظ قوس دهان اطمینان حاصل کرد. اگرچه ایمپلنت‌های دندان بهترین روش برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته هستند اما هزینة آنها بسیار گران است. به همین دلیل شاید بهتر باشد به دنبال راه‌هایی برای ارزانتر از کاشت ایمپلنت دندان بگردید. اگر در چنین فکری هستید بهتر است تا آخر این مقاله را بخوانید و با دیگر راه‌های ترمیم دندان آشنا شوید که ارزانتر از ایمپلنت هستند.

گاهی ممکن است که دندانپزشک به شما توصیه کند که دندان‌هایتان را ایمپلنت کنید اما شما استخوان کافی در فک فوقانی خود برای پشتیبانی از کاشت دندان را نداشته باشید. در این مواقع، دندانپزشک به شما پیشنهاد می‌کند که از لیفت سینوس استفاده کنید. لیفت سینوس یک عمل جراحی است که استخوان را به فک فوقانی پیوند می‌زند. غشای سینوسی باید کمی فک بالا را به سمت بالا بکشد و فضای لازم برای اضافه کردن استخوان فراهم ‌کند.

دندان مصنوعی  

دندان مصنوعی نوعی پروتز دندان است که برای استفادة افرادی طراحی شده است که حداقل یکی و یا احتمالا همه دندان‌های آنها را از دست رفته باشد. دندان مصنوعی به افرادی که دندان‌های خود را از دست داده‌اند، کمک می‌کند تا توانایی خوردن و صحبت کردن را به شکلی بسیار نزدیک به دندان‌های طبیعی به دست آورند. همچنین می‌توان از دندانهای مصنوعی برای محافظت از دندان‌های باقی مانده در برابر استفاده بیش از حد و یا وارد آمدن فشار زیاد به آنها به هنگام جویدن کند و از افتادگی صورت به سمت داخل (تو رفتگی) ممانعت به عمل می‌آورد.

 انواع مختلف دندان مصنوعی عبارتند از: دندانهای مصنوعی

اگرچه دندان‌های مصنوعی در مقایسه با ایمپلنت دندان گزینة خوبی برای دندان‌های از دست رفته نیستند اما با این وجود می‌توانند به افزایش کیفیت زندگی بسیاری از افراد بدون دندان کمک کنند.

یکی دیگر از گزینه‌هایی که می‌توانید از آن استفاده کنید پلاک اسنپ در دندان مصنوعی است. این پلاک‌ها بر روی دندان مصنوعی قرار می‌گیرند و با حداقل مقدار ایمپلنت دندان در فک بالا یا پایین نصب می‌شوند. این پلاک‌ها باید شب‌ها به هنگام خواب برداشته و تمیز شوند. البته این نوع از دندان‌های مصنوعی در مقایسه با دندان‌های مصنوعی معمولی اندکی ‌قوی‌تر هستند و حتی ممکن است ‌برای سلامتی کلی دهان شما نیز بهتر باشند. از طرف دیگر، اگر چنانچه تنها چند دندان و یا یکی از دندان‌هایتان از بین رفته باشد در این صورت پزشک استفاده از دندان‌های مصنوعی جزئی را به شما توصیه می‌کند. دندان‌های مصنوعی جزئی شامل انواع مختلفی از دندان‌های مصنوعی از قبیل دندان‌های مصنوعی انعطاف‌پذیر و دندان‌های مصنوعی فلیپر می‌باشد. دندان‌های مصنوعی انعطاف‌پذیر به مراتب راحت‌تر از دندان‌های مصنوعی معمولی هستند و از جنس مواد زیست سازگار ساخته می‌شوند. دندان‌های مصنوعی فلیپر جزء پروتزهای جزئی و متحرک هستند که معمولاً تا زمانی که فرد ایمپلنت دندان می‌کند از آنها به عنوان جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته استفاده می‌شود.

یکی از مشکلاتی که افراد باید بعد از کشیدن دندان‌هایشان با آن کنار بیایند این است که تا زمانی که لثه‌ آنها بهبود می‌یابد و امکان نصب دندان‌های مصنوعی فراهم می‌شود باید بدون دندان این طرف و آن طرف بروند. اگر این موضوع برای شما مشکل است می‌توانید از دندانپزشک خود بخواهید تا دندان‌های مصنوعی فوری به شما بدهد. این دندانهای مصنوعی موقتی هستند که می‌توانید بلافاصله پس از کشیدن دندان‌ها و آماده شدن لثه برای دندان‌های مصنوعی اصلی از آنها استفاده کنید.

به مرور زمان شکل دهان انسان تغییر پیدا می‌کند و این تغییرات زمانی اوج می‌گیرد که دندان‌های فرد بریزد و از بین برود. این بدان معناست که شاید لازم باشد که پس از گذشت چند سال از استفاده از دندان مصنوعی دوباره به دندانپزشک مراجعه کنید تا مجدداً وضعیت آنها اصلاح شود و سازگاری بهتری با لثة شما داشته باشد. همچنین اگر بر اثر استفاده زیاد از دندان مصنوعی لثه‌هایتان زخمی شدند شاید لازم است که دندان‌هایتان دوباره تنظیم شوند. در چنین مواقعی باید تا زمانی که لثه شما بهبودی می‌یابد از دندان‌های مصنوعی نرم استفاده کنید.

اینلی و آنلی دندان 

اینلی نوعی پرکردگی دندان محسوب می‌شوند با این تفاوت که در ساخت آنها بجای استفاده از مواد نرم و منعطف در آن‌ها از مواد سخت مانند کامپوزیت‌های پرسلین، طلا و یا رزین استفاده می‌شود. سپس اینلی ساخته شده که از ظاهر دندان طبیعی تقلید می‌کند در جای خود سفت می‌شود. اینلی‌ها نسبت به پر کردن دندان کمتر در معرض کوچک شدن هستند و معمولاً زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که پوسیدگی یا شکستگی دندان زیاد باشد.

آنلی شکلی مشمول‌تر از اینلی است. آنلی به جای ترمیم یک ناحیه شکسته و یا پوسیده شده دندان هر تکه از دندان شکسته شده را ترمیم می‌کند. آنلی دندان با تاج دندان تفاوت دارد زیرا در آنلی تنها بخشی از دندان ترمیم می‌شود و کاری با کل دندان ندارد.

روش مستقیم 

روش مستقیم ترمیم دندان

ترمیم مستقیم زمانی است که دندانپزشک یک پودر نرم یا شکل پذیر را در دندان آماده شده شما قرار می‌دهد، سپس با استفاده از یک روش گرمایشی مطمئن، سریع و کارآمد تنظیم می‌شود. ترمیم اغلب پس از تصمیم گیری در مورد مناسب ترین محلول پر کننده حفره، در یک جلسه درمانی انجام می‌شود.

ترمیم‌های شما 


ترمیم‌ها با استفاده از مواد مختلف مانند طلا، کبالت-کروم، نقره، رزین کامپوزیت، پرسلن و سیمان یونومر شیشه‌ای انجام می‌شود. برای ترمیم‌های مستقیم، این مواد مستقیماً توسط دندانپزشک ماهر روی دندان قرار می‌گیرند، در حالی که برای ترمیم‌های غیرمستقیم به یک تکنسین دندانپزشکی احتیاج دارد تا ترمیم‌ها را در آزمایشگاه ایجاد کند، سپس در تاریخ بعدی بر روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد.

قرار دادن مواد ترمیمی 


قرار دادن مواد ترمیمی دندان

آماده سازی دندان‌ها شامل استفاده از ابزارهای مختلف دندانپزشکی برای ایجاد فضای مناسب برای مواد ترمیمی انتخاب شده شما است. هر قسمت از پوسیدگی و ساختار نامناسب دندان برداشته می‌شود و یا بلافاصله عمل ترمیم انجام می‌شود و یا در زمان ایجاد محلول‌های دائمی، افراد به صورت موقت از مواد ترمیمی موقت استفاده می‌شود. شما در حین نصب راحت تر خواهید بود و دندانپزشک شما آماده خواهد بود تا به سوالات شما قبل، حین و بعد از عمل پاسخ دهد. هیچ اتصالی یکسان نیست، بنابراین مهم است که شما از بین گزینه‌ها تصمیم بگیرید که کدام راه حل عملی، زیبایی شناختی و پولی برای شما بهتر است.

روش‌های ترمیم دندان


روش‌های ترمیم دندان

بسیاری از روش‌ها و گزینه‌های جزئی برای ترمیم یا محافظت از دندان‌های فرد وجود دارد. همچنین دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است کسی نیاز به ترمیم دندان داشته باشد. به عنوان مثال، شاید شما در حال پیاده روی به سمت ماشین بودید و به طور تصادفی در حال چرخیدن و سقوط بودید، و دندان شما دچار شکستگی شده است. ترمیمی که روی دندان شما انجام می‌شود بخشی از روند ترمیم دندان است.

باندینگ 

فرآیند باندینگ تقریباً در هر عمل دندانپزشکی انجام می‌شود. در یک مراجعه به دندانپزشک انجام می‌شود. این اتصال بدون قالب گیری، و بدون استفاده از هیچ گونه ابزار ترمیمی “موقت”، و بدون نیاز به ساخت در آزمایشگاه انجام می‌شود. و ممکن است از تراشه‌ها، شکاف بین دندان‌ها، لک شدن، لکه‌های ناشی از استفاده از بریس، کج شدن یا حتی دندان‌هایی که اشکال آن‌ها ناخوشایند است مراقبت کند. به علاوه، روش نسبتاً ارزان است.

پل‌های دندانی 

پل‌های دندانی از روش‌های ترمیم دندان

پل‌های دندان بسیار شبیه تاج هستند. مانند تاج‌ها، آن‌ها قسمت قابل مشاهده دندان از دست رفته یا دچار آسیب را جایگزین می‌کنند. آن‌ها همچنین به گونه ای ساخته شده اند که کاملاً در دهان بیمار قرار می‌گیرند و به خوبی با دندان‌های اطراف ترکیب می‌شوند. با این حال، در حالی که تاج‌ها فقط یک دندان را جایگزین می‌کنند، یک پل دندان جایگزین چندین دندان می‌شود. پل‌های دندانی به همان دلایلی که تاج دندان وجود دارد مهم هستند – تنها تفاوت در این است که آن‌ها به جای فقط یک دندان، چندین دندان پشت سر هم را جایگزین می‌کنند.

از پل‌های دندان و پروتزهای جزئی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته استفاده می‌شود که در غیر این صورت بر دهان شما تأثیر منفی می‌گذارد. اثرات منفی یک یا چند دندان از دست رفته می‌تواند شامل تغییر مکان دندان‌های دیگر برای قرار گرفتن در فضای باز، تغییر در نیش باشد که ممکن است بر توانایی شما در خوردن غذا تأثیر بگذارد، و اختلال گفتاری و افزایش خطر بیماری پریودنتال و پوسیدگی دندان را به همراه داشته باشد.

تاج دندان 

این که آیا تاج دندان برای ترک خوردگی دندان، پوسیدگی بیش از حد دندان، محافظت از دندان آسیب دیده، تراش دندان، دندان از دست رفته، نیاز به زیبایی یا نیش نامناسب ناشی از ساییدگی و پارگی طبیعی ناشی از افزایش سن، مورد نیاز است یا خیر به تصمیم شما و دندانپزشک بستگی دارد، اما تاج دندان امروزه می‌تواند نیازهای دندانی شما را برآورده کند و نیازهای زیبایی شناختی استفاده از تاج دندان در کنار محافظت از دندان با مواد دندانی و طراحی سفارشی، دقیقاً مانند درپوش نصب شده عمل می‌کند.

پرکننده‌های دندان 

پرکننده های دندان از روش‌های ترمیم دندان 

از پرکردگی دندان برای ترمیم حداقل شکستگی دندان، پوسیدگی دندان یا سطوح آسیب دیده دندان استفاده می‌شود. از مواد پرکننده دندان می‌توان برای یک دست کردن سطح دندان‌ها برای بهتر گاز گرفتن یا جویدن استفاده کرد. در بسیاری از موارد، افراد با از دست دادن مینای دندان و در نتیجه حساسیت دندان، به محض قرار دادن مواد مناسب پر کننده دندان، متوجه بهبود چشمگیر یا از بین بردن کامل حساسیت می‌شوند.

شما در مورد ترمیم دندان‌های آسیب دیده یا خراب، گزینه‌های زیادی دارید، حتی نوع ماده پر کننده دندان برای استفاده را نیز می‌توانید انتخاب نمایید. ترجیح می‌دهید که ترمیم‌های سفید “به رنگ دندان” (کامپوزیت یا پرسلن) یا ترمیم آمالگام نقره داشته باشید. تعدادی از موارد مثبت و منفی در رابطه با پر کردن کامپوزیت و آمالگام وجود دارد.

ایمپلنت‌های دندانی

ایمپلنت‌های دندانی از روش‌های ترمیم دندان

در بسیاری از موارد، کاشت دندان ممکن است تنها انتخاب برای بازیابی کلیه عملکردهای لازم دندان‌ها و ساختارهای پشتیبانی کننده باشد. ایمپلنت می‌تواند جایگزین یک دندان از دست رفته شود و از چندین ایمپلنت می توان برای پشتیبانی از یک یا چند دندان برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته متعدد استفاده کرد. از ایمپلنت می‌توان برای افزایش احتباس پروتزها نیز استفاده کرد و به حداقل تحریک لثه کمک می‌کند. یکی دیگر از مزایای کاشت این است که نیازی به آماده سازی دندان‌های مجاور که برای ساخت پل لازم است نیست.

سفید کردن دندان

این روش در مورد ترمیم دندان کاملاً یک گزینه معمول است. اصلی ترین چیزی که از بیماران خواهید شنید این است که آن‌ها از زرد شدن دندان خود متنفر هستند. هر چیزی از مواد غذایی، عادات، کمبود خواب و … می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان شود. وقتی این اتفاق می‌افتد استفاده از روش سفید کردن دندان می‌تواند گزینه ایده آلی باشد. اغلب اوقات، در یک بار بازدید، دندان‌ها می‌توانند تا 8 درجه سفید تر شوند.

دندان مصنوعی

دندان‌های مصنوعی به ویژه برای افرادی که نیاز به برداشتن تمام یا کل ردیف دندان‌های خود دارند، گزینه مناسبی شده است. این روش می‌تواند بیشتر در بیماران مسن دیده شود. جراحی‌های طولانی تر می‌توانند برای کسانی که سن بالاتری دارند خطرناک باشند، بنابراین انجام دندان‌های مصنوعی یک گزینه آسان و ایمن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *