تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

اگر لمینت شما افتاد یا لب پر شد، باید در اسرع وقت با دندانپزشک تماس بگیرید. دندانپزشکان در ناحیه فرمانیه، لواسان، آجودانیه و صاحبقرانیه و پاسداران شمالی می‌توانند آن را برداشته و لمینت را جایگزین کنند، در صورت لزوم برای شما از روکش موقت استفاده می‌کنند تا از آسیب بیشتر به دندان طبیعی شما جلوگیری کنند.

به طور کلی، ترمیم لمینت‌ها نتایج خوبی به همراه ندارد. ترمیم می‌تواند باعث ایجاد لکه‌ای قابل توجه در وسط لمینت شده و باعث ضعیف شدن آن شود. برای دریافت بهترین و با دوام‌ترین نتیجه، معمولاً توصیه می‌شود که یک لمینت شکسته با یک لمینت سفارشی جدید جایگزین شود.

لمینت دندان چیست؟


لمینت دندان

لمینت پیشرفت دندانپزشکی زیبایی را هموار کرده است. روش بسیار محبوب لمینت کردن نتایج شگفت انگیزی از هر شکل و اندازه‌ای را برای بسیاری از افراد به همراه داشته است. لمینت‌ها برای دندان‌های خیلی کوچک، خیلی بزرگ یا دندان‌هایی که سطح آن‌ها ناهموار است، ایده‌آل هستند. همجنین برای افراد دارای دندان‌های مشکل دار، بدشکل، لب پریدگی دندان، دندان‌های کج، دندان با سوراخ‌های کوچک و یا دندان دارای اندازه‌ای نامناسب که ظاهری عجیب دارد، بسیار معمول است. لمینت‌ها چنین بی‌نظمی‌هایی را برطرف می‌کنند و لبخندی ماندگار و دلنشین ایجاد می‌کنند.

ونیرهای پرسلینی به طور اختصاصی برای مشخصات فردی شما ساخته می‌شوند. پس از آن، ونیرهای پرسلینی، لمینت‌های شما را روی دندان‌های شما می‌چسبانند. قرار دادن لمینت‌ها روشی دقیق و ظریف است زیرا هر لمینت باید تست شود و قبل از چسب زدن نهایی از نظر موفقیت زیبایی و عملکرد ارزیابی شود. هنگامی‌ که لمینت‌های پرسلینی به دندان‌های شما کاملاً چسبانده شدند، دیگر ماندگار هستند و نباید کنده شوند.

طول عمر لمینت


در ابتدا، مهم است بدانیم که ونیرهای پرسلین، اگرچه قوی هستند، اما برای همیشه دوام نخواهند داشت. به طور متوسط ​​طول عمر لمینت حدود 10 تا 15 سال است. با مراقبت ویژه و نگهداری مناسب، حتی ممکن است در بعضی موارد بیش از 20 سال دوام داشته باشند.

آیا می‌توان لمینت را برداشت؟


لمینت‌ها از نظر فنی قابل جابجایی هستند، اما عملی بودن برداشتن آن‌ها بستگی به میزان آماده سازی لازم برای قرار دادن لمینت‌ها دارد.

در آماده سازی دندان‌های شما برای دریافت لمینت، لازم است اندکی از مینای دندان برداشته شود. این کار برای این لازم است تا اطمینان حاصل شود که به محض قرارگیری لمینت، سطح صاف واحدی ایجاد می‌شود. هنگامی ‌که لمینت‌ها بدون برداشتن مینای دندان قرار می‌گیرند، می‌تواند برجستگی‌ای ایجاد کند که به پناهگاه باکتری‌ها تبدیل شود، که می‌تواند منجر به پوسیدگی در لبه لمینت شود و در زیر و پشت لمینت رشد کند. برداشتن مینای دندان بهترین راه برای اطمینان از نتایج زیبایی است که دندان‌های شما را تقویت و محافظت می‌کند.

میزان مینای دندان برداشته شده بستگی به نوع نتایج شما دارد. اگر فقط به دنبال بلند شدن دندان‌های خود، سفید کردن دندان‌ها یا پوشاندن لب پریدگی هستید، برداشتن مقدار زیادی از مینای دندان عملاً قابل درک نیست. اگر از لمینت برای صاف کردن دندان‌ها استفاده شده است، لازم است مینای دندان بیشتر برداشته شود. در این حالت، برداشتن لمینت از روی یک دندان، دندانی دستکاری شده و احتمالا غیر جذاب را نشان می‌دهد.

سوال مهم دیگر این است: چرا می‌خواهید لمینت‌ها را بردارید؟ بیشتر افرادی که لمینت انجام می‌دهند از نتایج آن راضی هستند. از آنجا که طول عمر لمینت طولانی است (95٪ پس از 11 سال هنوز در جای خود قرار دارند)، برداشتن آن‌ها برای جایگزینی خیلی ضروری نیست.

مشخصه ” قابل جابجایی” ویژگی است که توسط نوعی لمینت ایجاد می‌شود که اغلب نتایج با کیفیت پایین‌تری را به همراه دارد و ممکن است افراد واقعاً بخواهند آن را بردارند. تمرکز دندانپزشکان در ناحیه فرمانیه، لواسان، آجودانیه و صاحبقرانیه و پاسداران شمالی این است که به همه بیماران ترمیم‌های دندانی ارائه بدهند که هرگز به دنبال برداشتن آن‌ها نباشند.

چه زمانی باید به برداشتن لمینت‌های خود فکر کنید؟


اگر چندین لمینت لب پر شده و ترک خورده وجود دارد بنابراین باید بدانید که انتخاب دندانپزشک زیبایی مناسب برای انجام لمینت مهم است. همیشه مهم است که قبل از انتخاب دندانپزشک زیبایی خود، نمونه کارهای قبل و بعد از او را ببینید. همچنین مهم است که دندانپزشک زیبایی شما از ذره بین (لوپ‌های دندانی) و هندپیس‌های الکتریکی استفاده کند تا اطمینان حاصل کند که آماده سازی به خوبی انجام شده است.

قرارگیری فک روی لمینت شما به اشتباه انجام شده است

مهمترین نکته در مورد لمینت‌ها این است که مطمئن شوید ملاحظات بایت به درستی انجام شده است. اگر روی لمینت‌های خود را به اشتباه گاز می‌گیرید، می‌تواند نیروی اضافی ایجاد کند و باعث ایجاد لب پریدگی یا ترک خوردگی لمینت شود. به همین دلیل یافتن یک دندانپزشک زیبایی بسیار مهم است که بتواند نه تنها ظاهر زیبایی از لمینت را ارائه دهد بلکه اطمینان حاصل کند که با ایجاد یک بایت متعادل خوب می‌توانید با آن‌ها کار کنید. یک لب پریدگی در لمینت ممکن است قابل ترمیم باشد اما اگر کل آن از وسط شکسته شود، لازم است دوباره جایگزین شود. هیچ چیز بدتر از شرایط اضطراری لمینت نیست زیرا لمینت کردن معمولاً روی دندان‌های جلویی انجام می‌شود و هیچ کس قبل از یک جلسه مهم کاری، نمی‌خواهد دندان جلو شکسته داشته باشد.

لمینت‌ها به اشتباه چسبانده شده‌اند

این مرحله دیگری است که هنگام تهیه لمینت بسیار مهم است. دندانپزشک زیبایی باید از چسباندن لمینت و متصل کردن به دندان اطمینان حاصل کند تا بتواند پیوند کاملی بین ساختار پرسلین و دندان ایجاد کند. اگر لمینت به درستی چسبانده نشود، این امر می‌تواند باعث نشت باکتری در زیر لمینت شود و به رنگ خاکستری یا سیاه در آید. تنها راه برای رفع این مشکل برداشتن لمینت و جایگزینی آن است.

لمینت‌ها کاملاً متناسب با دندان نیستند

ما تبلیغات زیادی را می‌بینیم که هیچ لمینت اولیه‌ای را شامل نمی‌شود. این بدان معنی است که بدون آماده سازی دندان موجود، قالبی ایجاد می‌شود و لمینت ساخته می‌شود. این از نظر تئوری عالی به نظر می‌رسد اما اگر به آن فکر کنید در واقع نمی‌توان در جایی که لمینت با دندان تماس می‌یابد یک لبه شستشو ایجاد کرد و باعث تجمع باکتری و پلاک در زیر آن می‌شود. این امر باعث التهاب و خونریزی در لثه‌ها می‌شود و در نهایت شما دچار از دست دادن استخوان در اطراف آن دندان‌ها می‌شوید که از شکست لمینت ناشی می‌شود.

آزمایشگاه دندانپزشکی، لمینت‌های با کیفیت بد ساخته است

هنگام انتخاب دندانپزشک زیبایی همچنین مهم است که در مورد آزمایشگاه دندانپزشکی که استفاده می‌کنند سوال کنید. اگر یک دندانپزشک زیبایی، آزمایشگاه دندانپزشکی ضعیفی را پیشنهاد می‌کند، لمینت‌های بی کیفیتی هم دریافت خواهید کرد. لمینت‌ها ممکن است بیش از حد مات، تک رنگ، خیلی بزرگ و مهمتر از همه ضعیف باشند و در برابر جویدن‌های روزمره مقاومت نکنند. این امر می‌تواند باعث لب پر شدن لمینت‌ها، ترک خوردن یا از بین رفتن آن‌ها شود. موارد اضطراری دندانپزشکی مانند ترمیم لمینت یا جایگزینی لمینت می‌تواند گران و استرس زا باشد. به همین دلیل است که برای ما یک آزمایشگاه دندانپزشکی خوب که می‌داند چگونه لمینت‌های محکم و زیبایی را بسازد بسیار مهم است.

بیمار از لمینت‌های خود برای گاز گرفتن مواد غیر غذایی استفاده کرده است

یکی از دلایل عمده لب پر شدن دندان یا لمینت‌ها این است که افراد از دندان‌های خود برای باز کردن بسته‌هایی مانند کیسه‌های چیپس یا چیزهای دیگر استفاده می‌کنند. همچنین افراد ناخن‌های خود را می‌جوند یا یخ می‌جوند. اگر دندان‌های شما با فشار وارد کردن روی مواردی از این دست لب پر شده است، لمینت‌های شما نیز با فشار آوردن روی اشیا غیر غذایی دچار لب پریدگی می‌شوند. مهم است که از دندان‌های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید و فقط از آن‌ها برای غذا خوردن استفاده کنید. دندان و لمینت برای اشیا طراحی نشده است اما از آن‌ها استفاده می‌شود.

نگهداری نادرست لمینت‌ها

آخرین دلیل از بین رفتن لمینت‌ها این است که بیماران به مدت 6 ماه تمیزکاری حرفه‌ای توسط دندانپزشک را انجام ندهند. تمیز کردن اطراف لمینت‌ها توسط دندانپزشک زیبایی یا متخصص بهداشت دندان مهم است. لمینت‌ها دقیقاً مانند دندان‌ها به بیماری پریودنتال حساس هستند. فقط به این دلیل که دندانپزشکان در ناحیه فرمانیه، لواسان، آجودانیه و صاحبقرانیه و پاسداران شمالی لبخند فوق العاده‌ای را به شما هدیه می‌دهند، به این معنی نیست که نیازی به مراجعات 6 ماه یک بار بعدی برای تمیزکاری ندارید.

 فرآیند


فرآیند برداشتن لمینت دندان

از آنجا که قرار نیست لمینت‌ها برداشته شوند، این سوال که “برداشتن لمینت‌ها و قرار دادن لمینت‌های جدید چقدر دشوار است” در واقع سوالی است که با این سوال پاسخ داده می‌شود – این لمینت‌ها چقدر خوب قرار داده شده‌اند و با چه چسبی؟

بسیاری از اوقات می‌توان لمینت‌ها را به راحتی با برش زدن برداشت. سپس ساختار دندان می‌تواند ترمیم یا ” بازسازی ” شود. مهم است که تن رنگ دندان پس از برداشتن لمینت‌های قدیمی ‌گرفته شود تا آزمایشگاه بتواند لمینت‌های جدید را با سایه مناسب ایجاد کند. این امر از این نظر مهم است که رنگ دندان زیرین سایه نهایی را بسیار تحت تأثیر قرار می‌دهد.

همچنین برداشتن لمینت باعث می‌شود تا ظاهر جدید از دندان نشان داده شود. آزمایشگاه دندانپزشکی می‌تواند در صورت نیاز قبل از چسب کاری، لمینت جدیدی با شکل و رنگ مناسب بسازد.

اگر لمینت شکسته باشد، هیچ راهی برای ترمیم آن توسط دندانپزشک شما وجود ندارد. متاسفانه تنها گزینه ساخت لمینت جدید خواهد بود. این بدان معناست که شما باید هزینه ساخت لمینت جدید را متقبل شوید و همچنین مدت زمان ساخت لمینت جدید و در نهایت متصل کردن آن را تحمل کنید. اگر لمینت پرسلن به راحتی کنده شده باشد، این احتمال وجود دارد که دندانپزشک بتواند آن را دوباره به دندان شما بچسباند.

اگر لازم است لمینت خود را برای کار دیگری بردارید یا آسیب دیده است، بلافاصله با دندانپزشکان در ناحیه فرمانیه، لواسان، آجودانیه و صاحبقرانیه و پاسداران شمالی تماس بگیرید.

چگونه از لمینت‌های خود محافظت و نگهداری کنیم؟


به چند روش می‌توانید از لمینت محافظت کرده و خطر آسیب را کاهش دهید. اولا، مهم است که برای معاینات و تمیز کردن به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. با این کار پزشک می‌تواند سلامت دهان و دندان شما را کنترل کرده و هرگونه مشکلی را قبل از وخیم‌تر شدن آن‌ها تشخیص دهد.

دوم اینکه بهداشت دهان و دندان را در خانه رعایت کنید. روزی دو بار مسواک بزنید. هر روز یک بار نخ دندان بکشید. در مورد محصولات و تکنیک‌های خاص از دندانپزشک یا متخصص بهداشت خود راهنمایی بخواهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *