تهران ،فرمانیه، جنب باشگاه فرمانیه، ساختمان پزشکان ۲۴۱،طبقه سوم واحد شماره ۱۱

لمینت ای پی اس: مزایا ،نحوه و مراقبت‌های بعد از لمینت ips دندان

لمینیت یکی از رایج‌ترین روش‌های زیبایی دندان پزشکی است که در جهان انجام می‌شود. لمینیت یک روکش نازک از پرسلن (و معمولاً رزین) است که در قسمت جلوی دندان قرار می‌گیرد تا اندازه، شکل و رنگ آن ترمیم کند. ونیرهای دندانپزشکی برای اصلاح طیف گسترده‌ای از مشکلات زیبایی از جمله شکستگی دندان‌ها، شکاف بین دندان‌ها و لکه یا تغییر رنگ شدید دندان‌ها استفاده می‌شود. لمینیت‌ها دائمی هستند زیرا دندان طبیعی باید تغییر شکل یابد یا ساییده شود تا ونیر با استفاده از سیمان دندان به دندان اصلی بچسبد. با اینکه بیمار می‌تواند فقط برای یکی از دندان‌هایش از روکش استفاده کند، اما بیشتر اوقات بیمارانی که می‌خواهند تغییر دندان‌هایشان بسیار قابل توجه باشد، از روکش‌های متعددی استفاده می‌کنند. لمینیت‌ها ظاهر صاف و براق و یکنواختی را که اغلب افراد مشهور دارند، به دندان می‌دهند. براقیت و یکدست بودن دندان‌های افراد مشهور معمولاً به این دلیل است که آن‌ها از لمینیت استفاده کرده‌اند. بیماران می‌توانند برای دستیابی به اهداف زیبایی شناسی خود از لمینیت‌های روشن، لمینیت سفید یا لمینت با رنگ طبیعی‌تر انتخاب کنند.

لمینیت Empress به نوع خاصی از روکش‌های دندان ساخته شده از مواد معروف به لمینت IPS اشاره می‌کنند. این لمینت‌ها از جنس سرامیک شیشه‌ای فشرده شده با لوسیت هستند که در رنگ‌های مختلفی ارائه شده‌اند تا اطمینان حاصل شود که روکش به طور یکپارچه با دندان‌های طبیعی شما مخلوط شده و لبخند شما طبیعی خواهد شد. علاوه بر ساخت لمینیت‌های پرسلن عالی، لمینت‌های آی پی اس همچنین می‌تواند برای ساخت اینله، آنله و تاج‌های دندانپزشکی با دوام و استثنایی نیز کاربرد داشته باشند و از نظر ظاهری کاملاً طبیعی باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت در کلینیک دندانپزشکی تهران با شماره تلفن‌­های  02126110052 – 02126110053 تماس حاصل فرمایید.

لمینت IPS


لمینت IPS

لمینت آی پی اس یک سیستم ونر تمام سرامیکی است که یک زیبایی استثنایی را به دندان‌های شما می‌دهد و باعث تقویت دندان‌ها نیز می‌شود. لمینت IPS یک جایگزین سرامیکی ایده‌آل و اثبات شده برای سایر گزینه‌های رستوریشن است. این روش باعث می‌شود افراد از دندان‌های خوب و طبیعی خود که با روش ترمیم طبیعی و استفاده انحصاری از مواد سرامیکی سخت و محکم به دست آمده است، احساس رضایت داشته باشند.

از مواد سرامیکی تضمینی برای اهداف ترمیمی برای بازگرداندن عملکرد، شکل، قرینگی، رنگ، روشنایی و استحکام دندان‌های طبیعی استفاده می‌شود.

می توان یک رستوریشن منفرد دندان را ساخت که در کانتور و رنگ دقیقا مانند دندان طبیعی تولید می‌شود. این کار به طور موثری باعث نتیجه منحصر به فرد ترمیم دندان می‌شود که کاملا مناسب است و تمام خصوصیات طبیعی دندان طبیعی را فراهم می‌آورد. با استفاده از این مواد حتی در هنگام کار در فضاهای محدود نیز می‌توان نتایج مطلوب زیبایی شناختی را بدست آورد.

سیستم Empress که لمینت آی پی اس را ارائه می‌دهد یکی از قوی‌ترین و مطمئن‌ترین رستوریشن‌های تمام سرامیکی است که امروزه هر بیماری می‌تواند از آن استفاده کند. برای ساخت لمینت‌های IPS ابتدا از یک قالب مومی استفاده می‌کنند. سپس سیستم Empress از یک کوره برای فشردن رستوریشن در پرسلن‌های سرامیکی تقویت شده با لوتیس استفاده می‌کند. پس از این مرحله، رستوریشن برای دستیابی به بهترین نیازهای زیبایی شناختی و آناتومیکی با استفاده از فرآیندهای رنگ آمیزی و لایه بندی به پایان می‌رسد.

هیچ پستی یا هسته فلزی در این لمینت‌ها استفاده نمی‌شود که برای سیستم‌های تمام سرامیکی بسیار طبیعی است. استفاده از اجزای فلزی باعث ایجاد سایه یا یک خط خاکستری روی دندان می‌شود که معمولاً پس از سیمان زدن ظاهر می‌شود. برای جلوگیری از استفاده از مواد فلزی، پست‌ها و هسته‌ها از جنس فلز و سرامیک ساخته شده و مات هستند. این روش دو مرحله‌ای در لمینت‌های آی پی اس بهترین نتایج ممکن را ارائه می‌دهد.

مزایای لمینیت ونیر IPS  


مزایای لمینیت ونیر IPS

لمینت آی پی اس یک سیستم آزمایش شده در طول زمان است که تمام رستوریشن‌های سرامیکی را که تاکنون بیش از 33 میلیون از آن‌ها استفاده شده است را آزمایش کرده است. ونیر IPS و تاج‌های IPS Empress eMax به دلیل نتایج طولانی مدت و ظاهر طبیعی و حفظ استانداردهای با کیفیت بالا شهرت و اعتبار زیادی کسب کرده‌اند. سیستم IPS همچنین با رستوریشن‌هایی که کاملاً بر اساس زیبایی شناختی آناتومیک دندان و به صورت کاملاً سرامیکی ساخته می‌شوند، به کار خود ادامه می‌دهد. برخی از مزایای ونیز  IPS به شرح زیر است:

بهبود ظاهر لبخند شما 

یکی از بزرگترین مزایای لمینت‌های آی پی اس این است که آن‌ها ظاهر لبخند شما را تا حد زیادی بهبود می‌بخشند. در صورت استفاده از روکش‌های آی پی اس متوجه می‌شوید که این روکش‌ها بطور کاملا یکدست با دندان‌های طبیعی شما ادغام می‌شوند و باعث می‌شوند لبخند شما بدون هیچگونه نشانه از اینکه کاری روی دندان‌های خود انجام داده‌اید، بسیار عالی به نظر برسد. از نزدیک، در نور طبیعی یا مصنوعی، کسی متوجه نخواهد شد که دندان‌های خود را لمینت کرده‌اید.

تطبیق پذیری با سایر درمان‌های زیبایی

لمینت‌های IPS در رابطه با درمان زیبایی، تطبیق پذیری زیادی را ارائه می‌دهند. ما می‌توانیم از این لمینت‌های عالی برای پرداختن به موارد زیبایی شناسی زیر استفاده کنیم:

  • دندان‌های ساییده شده
  • دندان‌های ترک خورده
  • شکاف دندان
  • لکه‌های دندان
  • تغییر رنگ دندان
  • دندان‌های ناهموار
  • دندان‌های کج
  • مشکلات اندازه دندان

ایجاد یک لبخند کامل فقط با یک یا چند ونیر پرسلن امکان پذیر است.

دوام و ساخت استثنایی 

لمینت آی پی اس یک ماده قوی و با کیفیت است که مطمئناً در برابر ساییدگی و پارگی طبیعی که دندان‌ها در معرض آن قرار دارند مقاومت می‌کند. گاز زدن، جویدن و فعالیت‌های طبیعی نباید تاثیری در طول عمر این روکش‌ها داشته باشند. با رعایت بهداشت دهانی مناسب، لبخند شما می‌تواند سال‌ها و سال‌ها ماندگار باشد.

ارائه مزایایی برای شغل شما 

اگر در شغلی هستید که تعامل زیادی با مردم دارید، می‌دانید که لبخند زدن در شغل شما چقدر اهمیت دارد. لبخن زدن می‌تواند شرکتی را که برای آن کار می‌کنید تعریف کند و حتی ممکن است آرمی برای برند شخصی شما باشد. لمینت IPS با زیباتر کردن لبخند شما، به اجازه می‌دهد ارتباط بهتری با دیگران برقرار کنید.

افزایش اعتماد به نفس شما 

بغیر از شغل، دنیای عادی و روزمره‌ای وجود دارد که باید به آن فکر کنید. ونیرهای IPS می‌توانند حتی در تعامل ساده با دیگران نیز به شما کمک کنند. با داشتن لبخندی که عالی و سالم به نظر می‌رسد، می‌توانید اعتماد به نفس درونی خود را بالا ببرید و احساس خجالت در حضور غریبه‌ها و عزیزانتان را از بین ببرید.

اصول سیستم لمینت IPS


اصول استفاده از لمینت‌های آی پی اس در ایجاد بهترین روش درمانی است که طبیعی‌ترین ترمیم را به دنبال خواهد داشت. یکی از جدیدترین موارد اضافه شده به این فرآیند، ایده توسعه یافته برای قالب گیری سرامیک گرم است که منجر به تولید دقیق‌ترین ونیرهای سرامیکی درست مانند مدل قالب گیری مومی شده خواهد شد.

روش سیستم لمینت IPS


روش سیستم لمینت IPS

در رستوریشن ساخته شده با سیستم IPS کلیه مشخصات عملکردی مانند مدلی است که در قالب وجود دارد. پس از دستیابی به مدل موم قالب گیری شده و سوخته، سرامیک گرم و نرم شده در قالب فشار داده می‌شود.

روند گذاشتن ونیر IPS


اولین قدم انجام شده در فرآیند ایجاد لبخند زیبا با استفاده از روکش لمینت آی پی اس این است که دندانپزشک کمی از اندازه دندان‌هایی را که نیاز به درمان دارند، با صاف کردن آن‌ها کوتاه کند. از آنجا که لمینیت  IPS فوق‌العاده نازک‌تر از پرسلن ساخته شده است، فقط مقدار بسیار کمی از سطح دندان نیاز به ساییدن دارد. این ویژگی برخلاف سایر روش‌های روکش است زیرا در سایر روش‌ها ممکن است کاهش بیشتر دندان مورد نیاز باشد. سپس دندانپزشک از دندان‌های شما قالب می‌گیرد و آن را متعاقباً به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می‌کند. از این قالب برای ساخت ونیرهای سفارشی استفاده می‌شود. سپس بیمار به کلینیک دندانپزشکی باز می‌گردد تا پزشک لمینت‌ها را روی دندان‌های او قرار دهد. سپس بیمار با لبخند حیرت انگیز خود از مطب خارج می‌شود.

راه‌های مؤثر برای مراقبت از لمینت IPS شما 


راه‌های مؤثر برای مراقبت از لمینت IPS شما

برای اطمینان از اینکه روکش‌های لمنیت شما مدت طولانی ماندگار خواهند بود، باید به طور صحیح و مناسبی از آن‌ها مراقبت کنید. در اینجا چند روش مؤثر برای مراقبت از لمینت‌های شما آورده شده است.

حداقل دو بار در روز مسواک بزنید

برای مراقبت از لمینت آی پی اس خود باید روزی دو بار مسواک بزنید. هدف از مسواک زدن از بین بردن پلاک است. پلاک ماده نرم و چسبنده‌ای است که از ذرات مواد غذایی، بزاق و باکتری‌هایی که به دندان‌های شما وصل می‌شوند تشکیل شده است. باکتری‌های موجود در پلاک اسیدی تولید می‌کنند که به مینای دندان حمله می‌کند و بدین ترتیب حفره‌هایی را بر روی دندان تشکیل می‌دهد. پلاک همچنین می‌تواند باعث التهاب لثه شود و در صورتی که به مدت طولانی روی مینای دندان بماند می‌تواند منجر به ایجاد تارتار شود. درست است که خود ونیرها در برابر پوسیدگی قرار نخواهند گرفت اما مینای دندان زیر آن می‌تواند پوسیده شود و تغییر رنگ دهد. بنابراین بر ظاهر لمینت تأثیر می‌گذارد. برای مسواک زدن از تکنیک مناسب استفاده کنید تا بدون آسیب زدن به لثه، تا جایی که می‌توانید پلاک‌ها را از روی دندان خود تمیز کنید. دقت کنید که موی برس با لثه در زاویه 45 درجه قرار داشته باشد و برای مسواک زدن از حرکت دایره‌ای استفاده کنید. بیشتر افراد علاقه‌مند به استفاده از حرکت عقب و جلو هستند. این حرکت به دلیل خطر زیادی که به مرور زمان برای لثه‌های شما ایجاد می‌کند، توصیه نمی‌شود.

از مسواک مناسب استفاده کنید 

انتخاب نوع مسواک بسیار مهم است. حتماً از مسواک نرم استفاده کنید. ثابت شده است که مسواک‌های نرم نیز دقیقا به اندازه مسوا‌ک‌های سفت پلاک‌ها را از بین می‌برند. هنگامی که از یک مسواک سفت و سخت استفاده می‌کنید، احتمال آن وجود دارد که به لایه نازک اطراف لمینت آی پی اس خود آسیب بزنید. این امر باعث می‌شود لثه به عقب برود و بنابراین احتمال قرار گرفتن روکش‌ها در معرض هوا و مواد مضر دیگر افزایش می‌یابد. بهترین مسواکی می‌توانید استفاده کنید مسواک برقی است زیرا می‌توانید فشاری را که هنگام مسواک زدن نیاز دارید، تنظیم کنید. این بدان معناست که به خوبی لمینت و دندان‌های شما را تمیز می‌کند و فشار زیادی به لثه شما وارد نمی‌کند. با این وجود، صرف نظر از نوع مسواک، طرز مسواک زدن شما نیز مهم است. عجله نکنید. مسواک زدن شما حداقل باید دو دقیقه طول بکشد.

اطمینان حاصل کنید که در حین مسواک زدن، تمام دندان‌های خود را تمیز می‌کنید. به عنوان مثال، ابتدا می‌توانید قسمت بیرونی سمت چپ بالای دهان خود را تمیز کنید و سپس در سمت قسمت جلوی دهان خود کار کنید. همین کار را با قسمت داخلی دندان‌ها نیز تکرار کنید و سپس به سمت راست بروید و همین کار را انجام دهید. این تکنیک را در قسمت تحتانی دهان خود تکرار کنید.

حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید 

توصیه می‌شود هر روز نخ دندان بزنید تا لبه‌های لمینت بین دندان‌ها تمیز شود. نخ دندان معمولی از جنس نایلون موم شده و یک پاک کننده مؤثر است اما ممکن است نخ کشیدن بین دندان‌هایی که به هم چسبیده‌اند و فاصله‌ای ندارند سخت باشد.. نایلونی که موم ندارد، نازک‌نر است و می‌تواند به راحتی بین دندان‌های شما قرار بگیرد اما مستعد خرد شدن است. بهترین نخ دندان برای این نوع دندان‌ها نخ پلی تترا فلورو اتیلن (PTFE) است. در تولید این نوع نخ از همان ماده‌ای استفاده شده است که در پارچه Gore-Tex با تکنولوژی پیشرفته استفاده می‌شود. به راحتی بین دندان‌های شما می‌چرخد و احتمال خرد شدن آن کم‌تر است. همچنین، تکنیک مناسب در هنگام کشیدن نخ دندان نیز بسیار مهم است. نخ نخ را بالا و پایین نکشید. این امر باعث می‌شود قسمت‌هایی را که نزدیک هم قرار گرفته‌اند به طور مناسب تمیز نکند. نخ دندان را بین دندان‌های خود قرار دهید و به آرامی آن را در طرفین دندان خود بکشید. اکنون نخ را دور یک دندان به شکل C بپیچید و نخ را به سمت بالا و پایین بکشید تا مطمئن شوید که تمام زوایای دندان به درستی تمیز می‌شوند. این کار را تا زیر لثه ها انجام دهید. تا جایی که پلاک به راحتی قابل مشاهده نیست. حالا بدون برداشتن نخ دندان، آن را به سمت دندان مجاور بکشید و همین روند را تکرار کنید.

خمیردندان مناسب انتخاب کنید 

برخی از خمیردندان‌ها حاوی مواد ساینده مضر هستند که می‌توانند به سطح بسیار صیقلی لمینت‌های آی پی اس آسیب برساند. چنین خمیردندان‌هایی باعث می‌شوند لمینت شفافیت خود را از دست بدهد و کدر شود. این خمیر دندان‌ها ساخته شده‌اند تا دندان‌های شما سفیدتر از حد معمول به نظر برسند اما برای ونیرها مناسب نیستند. از خمیردندان‌هایی که جوش شیرین، پراکسید هیدروژن و بی‌کربنات سدیم دارند، که به عنوان یکی از اجزای تشکیل‌دهنده خمیردندان‌های ساینده هستند، اجتناب کنید. دندانپزشک شما بهترین نوع خمیر دندان را به منظور استفاده برای لمینت‌ها به شما توصیه می‌کند.

از دهانشویه استفاده کنید 

اکثر مردم دوست دارند از دهانشویه استفاده کنند زیرا باعث می‌شود دهانشان تازه شود. دهانشویه با فلوراید می‌تواند برای ونیرهای شما مفید باشد اما از آن به عنوان جایگزینی برای مسواک زدن و نخ دندان استفاده نکنید. هنگام استفاده از دهانشویه، از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنید. الکل می‌تواند باعث خشک شدن دندان در دهان شما شود. بزاق عملکردهای مفیدی در دهان دارد که شامل شستن پلاک و باکتری‌ها است. آنزیم‌های موجود در بزاق نیز به کاهش اسیدیته در دهان شما کمک می‌کند که می‌تواند منجر به تشکیل خلط شود. اما اگر به طور طبیعی دهان خشک دارید، می‌توانید آدامس یا نعنا را برای تحریک تشکیل بزاق خود بجوید. اما حتما دقت کنید که آدامس یا نعنا را با شکر را مصرف نکنید زیرا این امر می‌تواند برای دندان‌های شما مضر باشد. نعنا و آدامس بدون شکر حاوی زایلیتول دارای خواص ضد میکروبی هستند و به اثبات رسیده که حفره‌ها را کاهش می‌دهند.

مراقب آنچه می‌خورید و می‌نوشید باشید 

غذایی که می‌خورید و مایعاتی که می‌نوشید تأثیر زیادی بر سلامت دندان‌های طبیعی شما و ماندگاری لمینت‌های آی پی اس شما دارند. البته همه می‌دانند که آب نبات قند زیادی دارد و برای دندان خوب نیست. همچنین، بیشتر غذاهای فرآوری شده دارای قند بالایی هستند، بنابراین توصیه می‌شود برچسب این قبیل غذاها را بخوانید تا میزان قند موجود در آن را بدانید. اکثر مردم تصور می‌کنند که رژیم غذایی آن‌ا مناسب است تا جایی که متوجه شوند رژیم غذایی آن‌ها دندان‌هایشان را در معرض خطر پوسیدگی قرار داده است. از غذاهایی که میزان اسیدیته بالایی دارند مانند مرکبات پرهیز کنید. قرار گرفتن دندان در معرض اسیدیته بالا برای مدت زمانی می‌تواند باعث خورده شدن مینای دندان شما شود. بسیاری از میوه‌ها و آب میوه‌ها نیز سطح اسید و هم قند بالایی دارند. این بدان معنا نیست که شما نباید میوه بخورید. میوه بخورید زیرا میوه‌ها برای بدن ما مفید هستند اما مطمئن شوید که بلافاصله پس از خوردن آن‌ها مسواک می‌زنید تا اسیدیته از بین برود. همچنین، آب میوه‌ها را در حد اعتدال بنوشید.

از نوشیدنی‌هایی مثل نوشابه خودداری کنید. نوشابه نه تنها برای سلامتی شما مفید نیست بلکه برای دندان‌های شما نیز بد است. این نوشیدنی‌ها دندان‌های شما را در معرض میزان قند و اسیدیته بالایی قرار می‌دهند. در صورت امکان، نوشابه را از رژیم غذایی خود حذف کرده یا میزان مصرف آن را محدود کنید. اگر تصمیم به محدود کردن آن دارید، به یاد داشته باشید که بلافاصله بعد از آن دندان‌های خود را مسواک بزنید. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف بیش از حد برخی آب میوه‌ها و نوشابه‌ها باعث می‌شود بدن انسولین ناسالمی تولید کند. این امر باعث ایجاد سطح ناپایدار گلوکز در جریان خون شده و بدین ترتیب بدن را تحت فشار روانی غیرضروری قرار می‌دهد.

از  خوردن غذاهای سفت خودداری کنید 

این یک قاعده کلی است که برای مراقبت از دندان‌ها استفاده می‌شود. از دندان‌های خود به عنوان ابزاری برای باز کردن چیزهایی مانند درب بطری استفاده نکنید. چنین فعالیت‌هایی نه تنها برای دندان‌های شما بلکه برای لمینت‌های شما نیز مضر است. مواد سفت مانند درب بطری نه تنها می‌تواند دندان‌های شما را خرد کند و یا بتراشد بلکه به لمینت‌های آی پی اس شما نیز آسیب می‌زند. اگر چیزهای سفت مانند مداد، قلم یا حتی یخ را از سر عادت گاز می‌گیرید، بهتر است اگر می‌توانید تدابیری را برای به حداقل رساندن این عادت استفاده کنید.

درست است که ونیرها از مواد محکم ساخته شده‌اند، اما باید از برخی اقدامات احتیاطی برای محافظت از آن‌ها استفاده کنید. دندان‌های شما به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دندان‌های جلویی برای گاز گرفتن مواد غذایی در نظر گرفته شده‌اند، در حالی که دندان‌های آسیا برای خرد کردن و جویدن طراحی شده‌اند. از گاز گرفتن غذای سفت با دندان‌های جلویی، به ویژه اگر لمینیت دارید، خودداری کنید. گرانولا، آب نبات سفت، قسمت سفت نان پیتزا یا نان سفت را باید با احتیاط زیادی استفاده کنید.

مقالات اخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید